Minél elavultabb a technológia, annál jobban drágulhatnak a gyártási költségek
A TSMC jelenleg a világ legértékesebb és legnagyobb független, félvezetõket gyártó cége, ezzel együtt pedig Tajvan egyik legnagyobb vállalata is egyben. A bérgyártás legfontosabb szereplõjeként kapacitásuknak közel 100 százaléka folyamatosan foglalt és a legnagyobb cégek versengenek gyártósoraikért. Ilyen fontos ipari szereplõként pedig nem csak kedvükre válogathatnak az ügyfelekbõl, de tulajdonképpen gond nélkül megtehetik, hogy a legnagyobb chiphiány közepén áremelést hajtsanak végre anélkül, hogy ez minimálisan is veszélyeztetné a forgalmukat. A hírek szerint pontosan erre készülnek, ami a kész termékek piaci árára viszont már hatást gyakorolhat.
A tervezett áremelésrõl a DigiTimes írt elsõként, a tajvani illetõségû infotech szaklap értesülései szerint ugyanis a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. hamarosan drasztikus mértékben növelheti termelési árait. Arról már korábban is hallhatunk, hogy a TSMC helyzete talán még csak erõsebb lett a globális alkatrész- és alapanyaghiány alatt, mivel ügyfeleik szinte küzdenek náluk a szabad helyekért. Ami a szerzõdéses partnereik pozícióját és lehetõségeit illeti, az utóbbi idõk legnagyobb átrendezõdése egyértelmûen a Huawei-t érintõ kereskedelmi szankcióknak köszönhetõ. Az elismert kínai cég ugyanis lényegében kizuhant az ügyfélkörbõl, és míg tavaly még az egyik legfontosabb TSMC-s ügyfélnek számított, a gyártó jelenleg már csak néhány korábbi megrendelésüket teljesíti, így megnyílt a lehetõség a többi szereplõ számára, hogy felosszák egymás között a felszabadult erõforrásokat. Legnagyobb megrendelõjük továbbra is az Apple, mivel az amerikai óriás továbbra is egymaga felel a TSMC bevételének jó egyötöd részéért, viszont így a terjeszkedõ AMD lett a második legnagyobb megrendelõ, a MediaTek is jelentõs kapacitásokhoz jutott, míg az Nvidia és a Qualcomm a Samsungnál is bérelnek gyártósorokat.
A DigiTimes szerint a TSMC idõközben már értesítette ügyfeleit, hogy áraikat hamarosan 10-20%-kal is megnövelhetik. A sajtó szerint a legnagyobb emelkedés a kiforrott, régebb óta alkalmazott gyártástechnológiákat érinti majd, így a 16nm-es csíkszélességen gyártott waferek (szílicum ostyák) esetében akár 20%-ot is ugorhatnak a szerzõdéses költségek, míg a 7nm-es és annál újabb megoldásoknál 10%-os drágulás várható. A szaksajtó szerint ez hasonló helyzetben közel sem számít egyedi vagy meglepõ esetnek, mivel a közelmúltban lényegében minden kisebb-nagyobb versenytársuk, így többek között a GlobalFoundries, a PSMC (Powerchip Semiconductor Manufacturing), a SMIC (Semiconductor Manufacturing International) és a UMC (United Microelectronics) is áremeléssel reagált a megnövekedett keresletre, és természetesen a tendencia végigsöpör a teljes iparágon. Sokak szerint ezt a kisebb gyártók és a kevésbé költséges eszközök vásárlói is megérezhetik, hiszen pont az idõsebb, illetve kevésbé fejlett gyártástechnológiák drágulnak a leginkább, míg például az 5nm-es EUV eljárással készült lapkák száma folyamatosan gyarapodik, a modern chipekben érdekelt cégek pedig még így is bõven a pénzüknél maradnak majd.
Korábban még csak arról olvashattunk, hogy a nagy érdeklõdés miatt a TSMC eltörli az összes árengedményét, ahogy arról is, hogy több más gyártóval együtt az idõsebb eljárásokhoz szükséges gyártósorok bõvítését tervezik. A DigiTimes szerdai cikke alapján a drágulás hírére a TSMC részvényárfolyama emelkedni kezdett. A Commercial Times szerint a TSMC-s waferek áremelése várhatóan a jövõ év elsõ negyedévétõl kezdõdik, míg a The Economic Daily News beszámolója szerint már idén, a negyedik negyedévben megkezdõdhet, és arról is hallani, hogy már a Samsung is hasonló lépésre készül a szerzõdéses partnerek felé.
A kínai CNA (The Central News Agency) megkereste a TSMC-t, szóvivõjük azonban azt nyilatkozta, hogy a vállalat soha nem reagál a termékár-kiigazítással kapcsolatos spekulációkra.