A 8 magos asztali APU elõzetes eredményei a 3700X-et szorongatják
Továbbra sincs hivatalos ígéret az AMD új 4000-res sorozatú (Renoir) asztali APU-k megjelenésérõl, ám amíg a pontos dátumra várunk, itt egy beszédes mérési eredmény a Ryzen 7 Pro 4750G-rõl, mely új megvilágításba helyezheti az integrált grafikus egységgel megerõsített termékkategóriát. Valaki ugyanis letesztelte a nyolcmagos APU-t, a friss Geekbench 5 tesztrõl pedig ismét a hardveres érdekességekrõl ismert TUM_APISAK tudósította a Twitteres közönségét.
Aki követi a processzorgyártók körül zajló eseményeket, annak aligha újdonság, hogy az említett Renoir a jól bevált Zen 2 mikroarchitektúra köré épül, egy integrált GPU-val felvértezett, nyolc Zen 2 maggal szerelt APU azonban nagyon is érdemes a figyelemre. Másfajta reklámra szinte nem is lesz szüksége, mivel az elõzõ generáció még négy fizikai magban maximálta a kategória legjobb ajánlatait, az új sorozat azonban simán megduplázza a magszámot, és a felhozatalt 16 logikai szállal, illetve SMT (simultaneous multi-threading) rendszerrel is megtoldja, hogy a szálak a lehetõ leghatékonyabban, a megfelelõ erõforrás elérésével teljesíthessenek. Ez valójában meglepõ és egyben veszélyes manõvernek tûnik, hiszen az AMD ismét saját ajánlataira licitál rá, nevezetesen egy sor nyolcmagos Ryzen 3000 (Matisse) processzorra.
* a specifikációk még nem véglegesek.
A nyolc maggal és tizenhat szállal érkezõ Ryzen 7 Pro 4750G ugyanis lényegében azt a specifikációt kínálja, mint a Ryzen 7 3700X és Ryzen 7 3800X, illetve a generáció végi vérfrissítést kínáló XT kiadások. Természetesen az órajelek közötti különbségek nem elhanyagolható tényezõk, hiszen eltérõ energiafelhasználással bíró modellekrõl van szó, így a Pro 4750G leginkább a 65 wattos TDP-vel rendelkezõ 3700X-hez hasonlítható. Egy korábbi hír ugyan azt sejtette, hogy az új APU egyenesen a 3800XT mellett foglal majd helyet, ám idõközben változás állhatott be a referenciaértékeiben, az aktuális Geekbench 5 benchmark eredmény pedig arról tesz tanúbizonyságot, hogy a 4750G specifikációi és teljesítménye inkább a 3700X modellel mutatnak közelebbi rokonságot.
A végleges órajeleket továbbra is homály fedi, ezért a 3700X modellel megegyezõ 3.6Ghz-es alap órajel és 4.4 Ghz-es Boost ezért egyelõre csak pletykaként kezelendõ, a 3700X-nél négyszer kisebb L3 cache megnövelésére viszont egyre kisebb az esély. A 4750G teszteredményei ettõl függetlenül igen acélosak, mivel egymagos terhelés alatt 1239 pontot ért el, a nyolc mag együttese pedig 8288 pontot hozott, mely majdhogynem azonos a 3700X által produkált 1242 és 8276 pontokkal. Alig 1 százalékos eltérésrõl van tehát szó, legalábbis Gekkbench 5 adatbázisából kinyerhetõ korai adatok ezt mutatják, a végsõ ítéletet viszont csak akkor hirdethetünk, ha az asztali Renoir végre megjelenik.
Hasonlóan képlékeny a holland Centralpoint oldalán megjelent árazás, mely szerint a 4750G alig 12 ezer forintnak megfelelõ eltérést mutat. A tendenciák alapján az új APU ennél jóval drágábban kerülhet a boltokba, melyet az integrált GPU miatt biztosra vehetünk, választás elõtt pedig nem feledkezhetünk meg a 3700X négyszeres L3 gyorsítótáráról sem, mely a releváns munkafolyamatok alatt éreztetni fogja a hatását.