A hírek szerint elõrehaladott állapotban van a korszakalkotónak szánt rendszer fejlesztése
Évek óta keringenek a hírek a Google következõ nagy dobásáról, a Fuchsia OS-néven készülõ modern operációs rendszerrõl. Bár a munka állítólag kiemelt figyelmet élvez a társaságnál, a projektrõl viszonylag kevés részlet látott napvilágot, legalábbis mostanáig. A legfrissebb jelentések szerint ugyanis hamarosan megismerhetjük, hogy min ügyködnek a színfalak mögött.
A tömören „nyílt forráskódú, képességalapú operációs rendszerként” leírható projektrõl 2016-óta tudunk, és bár hivatalosan csak 2019-ben ismerték el a létezését, az elmúlt szûk öt év alatt egyre több izgalmas részlet szivárgott ki róla. A rózsaszín és lila színek keverékére utaló Fuchsia fedõnév már önmagában trükkösnek nevezhetõ, mivel a Pink egy több mint harminc éve fejlesztett Apple rendszert takar, míg a Purple az elsõ iPhone munkacíme volt. Sokat hangoztatott ülönlegessége, hogy nem Linuxra épül, a fejlesztését pedig teljesen a nulláról kezdték el, hogy végül egy Android és Linux alkalmazásokat egyaránt futtatni képes rendszer születhessen meg. A nagy titkolózás övezte munkáról most új bizonyítékok kerültek elõ, melyek arra utalnak, hogy hamarosan bemutatkozhat az elsõ, önálló fejlesztõi verzió.
A rendszer képességeirõl szóló ígéretek után érthetõ, ha a felhasználók a kedvelt programjaik zökkenõmentes futtatását várják a rendszertõl. A bökkenõ ott van, hogy míg a Chromebook egy virtuálisan futtatott Linuxon keresztül biztosít kompatibilitást, a Fuchsia esetében ezt úgy kell megoldani, hogy az alkalmazások egyszerre fussanak biztonságosan és a gépek teljesítménycsökkenése nélkül. A megoldás a Starnix nevû rendszerben látnák, mely a platformok közötti fordítással hidalná át a problémát, így az Android appok módosítás nélkül lennének indíthatók. Az eddigi információk alapján azt rebesgetik, hogy a Google ezzel hidat képezhetne a két elterjedt operációs rendszer között, és – a jövõben érkezõ hordozható- és okoseszközökön (notebook, mobil, IoT, stb.) –, felhasználói igényektõl függõen akár mindkettõt helyettesíthetné.
A Fuchsia eddig egyetlen formában volt hozzáférhetõ, egy forráskód ugyanis elérhetõ belõle, ám ebbõl igen körülményes egy futtatható megoldást varázsolni. Arról viszont már egy éve hallani, hogy a fejlesztõknek már több tesztelésre szolgáló verzió is rendelkezésére áll, így elindult a találgatás, hogy vajon mikor ismertetik meg a közönséggel is. A 9to5google.com arról ír, hogy a forráskód változásainak folyamatos vizsgálata alapján, a tesztfázis már elérte azt az állapotot, melyet már egy szélesebb körben is bemutatott fejlesztõi verzió követhet. „Viszonylag magabiztosan kijelenthetjük, hogy hogy a Google Fuchsia OS kézzelfogható módon közeledik az elsõ megfelelõ kiadásához, melyet már rendszeresen követhetnek az egyre fejlettebb változatok” – olvasható az oldal izgatott elõrejelzése.
Ezek szerint minden jel arra mutat, hogy a titokzatos rendszer készen áll rá, hogy más fejlesztõkhöz is eljuttassák, így hamarosan fény derülhet rá, hogy valóban megszülethet-e az operációs rendszerek egy új generációja.
Egyéb források és illusztrációk: slashgear.com, 9to5google.com,