Az Nvidia GTX kártyák is kapnak Ray Tracing támogatást
Mint kiderült, nem kizárólag az RTX széria képes a sugárkövetésnek nevezett technológia használatára, ugyanis egy korlátozottabb formáját kihozhatjuk bizonyos GTX videokártyákból is
Az Nvidia jövõbeli terveirõl beszélt a GTC (GPU Tech Conference) rendezvényen, ahol többek között szóba került az általuk bevezetett ray tracing technológia is. A tavaly megjelenõ RTX modellekkel bemutatkozó valós idejû sugárkövetést egyelõre még kevés játék tudja alkalmazni, és azok sem a leghatékonyabb módon, hiszen a használata minden esetben teljesítménycsökkenéssel jár. Ezért volt különösen meglepõ, hogy a korábbi hangzatos állításuk, miszerint az újdonság kizárólag az RTX eszközökkel elérhetõ, mégsem volt teljesen igaz. A bejelentést követõen, az Nvidia hamarosan a GTX sorozat egyes modelljein is elérhetõvé teszi a sugárkövetést, némileg szûkebb keretek között.
Ezek után nem csodálkozunk, hogy nem csak a Turing architektúrás új GTX-ek lesznek alkalmasak a feladatra, de a natív támogatást teljesen nélkülözõ Pascal-ra épülõ sorozat is, a GTX 1060 6GB-os modelltõl felfelé. Az áprilisra tervezett frissítéssel tehát megkapják a DirectX Raytracing (DXR) támogatást, ezzel a CUDA magok képesek lesznek alacsony szinten elvégezni az effekt eléréséhez szükséges mûveleteket. A döntés minimum fura, hiszen a technológia bár érdekes, a dedikáltan erre készített, RT magokkal szerelt RTX kártyákon sem tökéletesen zökkenõmentes a munka, így valószínû, hogy ezek a csökkentett számban végrehajtott mûveletek is áldozatot követelnek majd a teljesítmény oltárán.
Erre utal az a diagram, ami egy GTX 1080Ti és egy RTX2080 összevetését ábrázolja. A lényeg nagyjából annyi, hogy az elõzõ generációs csúcskártya durván négyszeres lemaradásban van, ami a magas beállítások mellett bekapcsolt extra funkciókkal már komoly gondokat okozhat a játékosoknak. A döntés valószínûleg inkább promóciós jellegû, hiszen ha a sugárkövetés valamelyest élvezhetõ formában lesz kipróbálható, az meghozhatja egyes felhasználók kedvét a fejlettebb eszközök megvásárlására.
Talán ehhez kapcsolódik az a jópofa bemutató is, ahol az 1997-es retro FPS klasszikust, a Quake 2-t turbózták fel az RTX képességeivel. Az elõadáson résztvevõk valós idõben tekinthették meg, hogy hogyan keltik új életre a játékot a realisztikus fények és tükrözõdési effektek. A videó meglepõen látványos, és bemutatja, hogy a filmiparban használt megoldások milyen lehetõségekkel kecsegtetik a játékfejlesztõket, hogy jövõben eddig sosem látott módon realisztikus látványt érjenek el.