2019. 08. 05

XT vagy RTX? - RX 5700XT és RTX 2070/i9-9900K számítógép teszt

Mit tud a legütősebb Navi egy RTX2070 ellen?

Igazi ragadozó, bármit bekebelez, de azt nagyon halkan teszi.

Az AMD bizonyított, új termékeik valóban érdemesek a figyelemre, vagy akér a pénzünkre. De mi a helyzet az új videokártyákkal? Hiába a pozitív hangok, és a látványos eredményekkel járó tesztek, az Intel és Nvidia jó ideje uralják a piacot, és a vásárlók gyakran inkább kifizetik a drágább termékeket, hogy megkapják azt a stabilitást és támogatást, amit elvárnak. Egy új termékcsalád bevezetése ritkán zajlik zökkenőmentesen, hiszen a piacnak még fel kell zárkóznia az új architektúrához, és magának a gyártónak is megfelelően stabil meghajtóprogramot kell biztosítania, amivel minden helyzetben garantálható a stabil működés. A Navi kártyák startja amúgy sem egyszerű, mivel hiába a nagy teljesítmény, ha az AMD valamilyen érthetetlen módon, nem hajlandó új gyári hűtést tervezni a kártyáihoz. Így fordulhat elő, hogy egy valóban látványosan erős kártya olyan hőséget produkál, hogy az messzire riasztja a lehetséges vásárlókat. Ez persze mindig csak időszakos probléma, amit az Nvidia is nem egyszer megélt már, az egyedi hűtéssel szerelt RX kártyák pedig már ebben a hónapban megjelennek, így a türelmesebb vásárlók rendesen pénzüknél lesznek. Amíg ezekre a kártyákra várunk, nézzük meg, hogy a gyenge hűtés által visszafogott RX 5700XT, hogyan állja a sarat egy RTX 2070-nel szemben, egy izmos i9-9900K processzor mellett, egy közel 800 000 Ft-os konfigurációban. A videós bemutató IDE kattintva megtekinthető.

Sharkoon Night Shark RGB

Nem leszünk helyszűkében, ráadásul visszatér a tápegység emeleti elhelyezése.

A Sharkoon a tizenötödik évfordulójára készítette ezt az ATX midi-tornyot, mely ötvözi az ütős rendszerekhez szükséges kialakítást, a modern és klasszikusnak számító stílusjegyekkel. A ház valóban igazi ragadozónak számít, így már nem a belépő kategóriát képviseli, cserébe garantált az igényes anyaghasználat, a bőséges belső tér, a dizájn mellett pedig játék vagy munka közben a csendet is élvezhetjük. A klasszikus vonalat a feje tetejére állított belső struktúra képviseli, hiszen a korábban divatos megoldás szerint a tápegység felülre kerül, ráadásul a jóformán teljesen mellőzött, hagyományos 5,25" méretű optikai meghajtó is beszerelhető. Az előlapon, a meghajtó rekesze alatt viszont edzett üveglap, és két 120mm-es RGB megvilágítású ventilátor fogad minket, így az összhatás minimum különlegesnek mondható. Ventilátorból amúgy összesen nyolc telepíthető, egy harmadikat hátulra már szintén előre beszereltek. Aki folyadékhűtéses rendszeren gondolkozik, az jó helyen jár, attól függően hogy melyik oldallal, illetve felülettel próbálkozunk, 240, 280, és 360mm-es radiátor is beszerelhető. Az edzett üveg oldallapnak hála gyönyörködhetünk rendszerünkben, ami elég tágas ahhoz, hogy akár több processzort fogadó alaplapokkal, és a szükséges extra hűtéssel is megbirkózzon. Grafikus kártyánk 420mm-ig nyújtózhat, 3,5" merevlemezből három, 2,5" meghajtóból viszont akár öt darab is beszerelhető, az említett optikai meghajtó már csak a ráadás. Az 50.3 x 21 x 47.5 cm-es ház majdnem nyolc és fél kilót nyom, cserébe szinte bármilyen órási alkatrésszel megbirkózik. Masszív, csendes és nagyszerűen szerelhető, a Sharkoon-nál a kábelek elvezetésére is különösen odafigyeltek. A fekete színű Sharkoon Night Shark RGB áruházunkban 33 538 Ft-tól elérhető.

MSI MEG Z390 ACE

High-end, avagy tuning és funkciók minden mennyiségben.


A csúcskategóriás processzor mellé nem választhatunk akármilyen alaplapot. Esetünkben nincs is szó visszafogottságról, az MSI MEG Z390 ACE pedig azokat a játékosokat célozza, akik prémium szolgáltatásokat biztosító alapot keresnek, egy nagy erejű rendszerhez. Az MEG, vagyis "MSI Enthusiast Gaming", a gyártó prémium kategóriás termékvonalát erősíti, ezért az árért pedig bőven válogathatunk az extrák között. A négy memóriahely DDR4-4500 memóriákat is fogad, de három M.2 foglalat sem mindennapi, ahogy a játékosokat szolgáló "Killer" E2500 Gigabit hálózati csatlakozó, és a fejlett, Bluetooth 5.0-ra képes Intel 9560 802.11ac MU-MIMO Wave2, Wi-Fi is kompromisszumoktól mentes élményt nyújt. A feszültségszabályzó és a kondenzátorok szintén elsőosztályú minőséget képviselnek és rendületlenül állják a terhelést, a megfelelően súlyos hűtőbordák pedig garantálják a stabilitást és a gyártó által ígért hosszú élettartamot. A teljes sávszélességet biztosító PCIe 3.0 slotok akár három oldalú CrossFire támogatást is lehetővé tesznek, így aki a maximumot szeretné kihozni egy több GPU-s rendszerből, nem fog csalódni, kivéve ha NVIDIA kártyákkal dolgozna, abban az esetben ugyanis "csak" két kártyás SLI lehetséges. A hűtés támogatásához hét, 4-pines ventilátor csatlakozó sorakozik fel, és a teljes körű RGB vezérlés itt már alapvető. Ami a túlhajtást illeti, a tesztek szerint egy 9900K számára nem akadály az 5Ghz-es frekvencia. Aki 8. és 9. generációs Intel processzorok mellé keres impozáns teljesítményt kínáló alapot, a 87 000 Ft-os árért cserébe megkapja amire szüksége van, és talán még többet is.

Intel i9-9900K

Munkára termett, a játékokat pedig reggelire fogyasztja.

A processzor, amit számtalanszor méltattak már, hiszen hiába fogta vissza magát az Intel az utóbbi években, a processzorban rejlő erő magáért beszél. Akinél a teljesítmény mindenek előtt áll, legyen szó vételárról, vagy akár a fogyasztásról, az nehezen talál jobbat, mint az Intel 9. generációs porcesszorainak csúcsmodellje. A Coffe Lake kódnevű 14nm-es csíkszélességen gyártott i9-es egy igazi fenevad, és jelenleg szinte minden más CPU-t maga mögé utasít, igaz, az AMD már újra versenyben van. Akár játékról, akár nagy számításigényű munkafeladatokról, akár rendkívül magas tuning órajelekről van szó, a 8 mag és 16 szál extrém teljesítményt nyújt majd. Az alap órajel 3.6GHz, a Boost viszont akár 5Ghz is lehet, a K pedig a szorzózármentes processzorokat jelzi. A megfelelő alaplap és hűtés társaságában garantált a hatékony munkavégzés, videokártyából pedig aligha találunk olyat, amiből ne hozná ki az elérhető maximumot, integrált grafikus egység viszont nincs, ezt vegyük figyelembe. A gyártó által megadott 95W fogyasztás inkább egyfajta kezdőértéknek tekinthető, amennyiben rendesen megdolgoztatjuk, esetleg megemeljük az órajeleket, ezt az értéket át fogjuk lépni. Amennyiben gépünk szívének az Intel ütőkártyáját választanánk, nagyjából 158 000 Ft környéként szerezhetjük be.

DEEPCOOL CAPTAIN 240 EX RGB

Kompakt, csendes, és még villog is ha azt szeretnénk.

Van aki úgy tartja, hogy a Deepcool az egyik legalulértékeltebb gyártó a hardverpiacon, ám az utóbbi évek arról árulkodnak, hogy a vásárlók értékelik a minőséget, akár házakról, akár hűtési megoldásokról van szó. A 240 EX RGB a Captain széria frissebb darabja, mely a teljes színpalettán játszó, szabadon konfigurálható megvilágítást kapott, A réz CPU blokkhoz, a 240mm-es radiátor csatlakozik, melyet alumínium bordák alkotnak, melyekre a két, 120mm-es RGB légterelőt rögzíthetjük. A pumpából két kábel is kikandikál, egyik az energiáért, a másik az RGB fényekért felel. Amennyiben az alaplapunk nélkülözi az RGB headert, a csomagban találunk hozzá kapcsolót, ahogy egy elosztót is, a teljes rendszer fényeinek szinkronba állításához. Ha ez nem lenen elég, egy ajándék LED szalagot is kapunk, amivel tovább növelhetjük házunk karácsonyi hangulatát, ha nem lenne elég világító alkatrészünk. A ventik 500-1800RPM-en foroghatnak, a hangerő pedig egészen barátságos lesz, terhelés alatt nagyjából 50 decibelre számíthatunk. A felszerelhetőség tekintetében felesleges az aggodalom, szinte minde AMD és Intel foglalattal kompatibilis, és a rögzítés sem valószínű, hogy bárkin is kifogna. A pofás külsejű és korrekt hatásfokú kompakt hűtés, fekete színű változatban 32 500 Ft-tól kapható.

FSP FSP1000-50AAG 1000W 80+ Gold

Ipari minőség, visszafogott dizájn. Nehéz lesz kihívás elé állítani.


Az FSP az egyik legmegbízhatóbb gyártó a piacon, és számos ismert márka termékeiben is, az általuk gyártott egységek rejtőznek. A választott processzor és videokártya ugyan valóban kér enni, ám aligha lesz szükség az ezer wattos, ipari felhasználásra szánt erőműre. A 80+ Gold kellően magas minősítést takar, így a stabil feszültség biztosított, és nem kell majd felesleges fogyasztással számolnunk. Az ipari szintű terhelésre gyártott tápegység, fel van készítve az intenzív és hosszas terhelés kiszolgálására, az ígéret szerint minimum 100 000 óra extrém terhelést visel majd el, ezzel elsősorban szerverek vagy egyéb automatizált rendszerek számára ideális választás. Kialakítása természetesen moduláris, a +3.3V-os és az +5V-os ágakon az összterhelés nem lehet több 150W-nál. Megfelel a legfrissebb biztonsági előírásoknak és EMC szabványoknak. Nem győzzük hangsúlyozni a jó táp fontosságát, ám ezúttal talán kicsit fölé is lőtt a vásárló, ez persze a számítógép számára csak pozitívumokkal jár majd, még ha az 1000 W kicsit túlzásnak is tűnik. A flancolós külsőségektől mentes ipari minőséget meg is kell fizetni, a tápkábel nélküli OEM ksizerelés jelenleg 42 934 Ft.

Memória és háttértár

Szélsebes tuning memóriák a házban


A fedélzeten még helyett kapott, egy KINGSTON 2X16GB DDR4 3600MHZ HYPERX PREDATOR memória, és egy SAMSUNG 500GB 860 EVO MZ-76E500B/EU SSD meghajtó is. Előbbi igen nagy teljeítményű, 3600MHz-es frekvenciája mellé CL17-es időzítést kínál, a tuning lap, és az erős processzor legnagyobb örömére. Sajnos a készletről jelenleg elfogyott a 110 000 Ft környékén tanyázó, két 16GB-os modult tartalmazó kiszerelés, azonos időzítéssel, ekkora mennyiséget kínáló csomag pedig jelenleg nem elérhető. A hozzá legközelebb, a 2x8GB
-os csomag áll, mely 61 457 Ft.

Ugyan csak SATA III, de azért így sem rossz


Bár a konfigurációt több pontos is a maximalizmus jellemzi, az SSD valamilyen fura oknál fogva egy sima SATA III csatlakozós, 2.5" méretű 860 EVO, ami nem is a legújabb széria. A játékok alatt ugyan valóban minimális szokott lenni a különbség, egyéb esetben egészen biztosan éreznénk az M.2 csatlakozás sebességbeli előnyét. Ez az 500GB-os meghajtó 520MB írási, és 550MB olvasási sebességre képes másodpercenként, és 25 414 Ft-tól beszerezhető.

Kártyák a házban

ASUS RTX2070 8GB GDDR6 DUAL-RTX2070-A8G

Advanced kiadás, emelt órajelekkel és megerősített fém hátlappal


Az RTX 2070 a széria felső-közép kategóriájában foglal helyet, és az Nvidia ugyan belökte az új RTX 2070 SUPER-t a 2070 és 2080 közé, továbbra sem számít rossz vételnek, már amíg még kapható. A TU106 GPU már 12nm-en láttam eg a napvilágot, ahogy a teljes Turing széria, a GTX 16-os szériáját is ide értve, és bár az előző generáció csúcskártyája, a GTX 1080Ti simán lenyomja, fogyasztásban például tapintható a különbség. Míg az a szörnyeteg 250W TDP mellett nyújtott magas teljesítményt, az alacsony csíkszélességnek köszönhetően, a 2070 már csak 175W-ot eszik, versenyképes teljesítmény mellett. Az összeállításban szereplő változat nem az alap Dual típus, ugyanis a minimális gyári tuning mellett fém hátlapot is kapott, ami a nyomtatott áramkor védelme mellett, a hő elvezetésében is jó szolgálatot tesz. Ezen felül olyan sok meglepetést nem tartogat a kártya, a két kártyahelyet elfoglaló hűtés a szokásos, IPX5 porállósággal felvértezett, dupla ventilátoros megoldást használja, így a kártya összesen 2.7 helyet követel magának, a pontos méretei pedig 26.8 x 11.4 x5.8 centiméter. Ami a specifikációkat illeti, megkapjuk a 8GB GDDR6 fedélzeti memóriát, a 256-bites memóriaillesztővel, 14000MHz-es órajellel. Ami a GPU frekvenciát illeti, az alap órajel 1410MHz, a turbó és OC pedig 1635, illetve 1665MHz. Az esetleges gyári túlhajtás sem tabu, de anélkül is minimum 550W tápegységre lesz szükségünk, illetve egy 6, és egy 8 tűs csatlakozóra. Engedve az új idők szavának, három DisplayPort 1.4 és csak egy HDMI 2.0b van a hátlapon, egy USB Type-C társaságában. Az Advanced kiadás 165 220 Ft-tól rendelhető.

ASUS RX 5700 XT 8GB GDDR6 RX5700XT-8G

Hiába a nagyszerű GPU, a gyári hűtés mindent tönkre tesz.

A vetélytárs szintén az Asus istállójából érkezik, ám ebben a speciális esetben ez aligha számít valamit. Ahogy azt már a legtöbb érdeklődő jól tudja, az AMD valami különös okból tompította az új kártya megjelenésének élét, méghozzá egy régóta elavultnak számító "blower" típusú gyári hűtővel, ami nem csak hangos, de rendkívül rossz hatásfokkal is bír. A tesztek alatt nem volt ritka a 90°C környéki hőmérséklet, ami nem a Navi chipnek, sokkal inkább a hihetetlenül alultervezett hűtésnek tudható be. Az egyetlen előnye az lehetne, hogy nem a házba fújja a hőt, ám abban az esetben, ahol az elégtelen hőelvezetés miatt a kártyánknak számolhatjuk a napjait, nehezen beszélhetnénk pozitívumról. A 7nm-es csíkszélességet az AMD vezette be az asztali hardverek piacára, az RDNA architektúra pedig végre valódi játékra tervezett teljesítményt nyújt, ahogy azt a lenti tesztek is megerősítik majd. A kártya a tökéletes 1440p-s játékélményre lett tervezve, ami azt jelenti, hogy a legmagasabb beállítások mellett sem okozhat gondot a minimum 60 átlag FPS, és mindezt manuáli tuning, vagy a gyártópartnerek által megemelt órajelek nélkül. Az AMD egyébként megadta a maximálisan elérhető 1905MHz-es Boost órajelet is, ám ezt ilyen melegedés mellett nem fogja rezzenésmentesen tartani a kártya, ám szerencsére az 1755MHz-es Game, és az 1605MHz-es alap órajelen is kiválóan teljesít. A hónapban már érkeznek a különféle variációk, érdemes lesz megvárni, hogy melyik, hogyan telejsít majd, ugyanis megfelelő körülmények között akár a 2000MHz is megugorható. A memória esetünkben is 8GB GDDR6, 256-bites memóriabusszal, a szintén 6, és egy 8 tűs csatlakozó másik végén azonban már minimum egy 600W-os egység kell, hogy legyen, hogy kiszolgálja a 225W-os igényt. A gyári hűtés esetünkben csak két slotig terjeszkedik, a pontos méretei 27 x 11 x 4 centiméterre rúgnak. Sajnos bármilyen nagyszerűen is telejsít a kártya, azt kell javasolnunk, hogy minden szimpatizáns várjon az egyedi hűtéssel gyártott példányokra, az alapváltozat megvásárlása ugyanis nem egy életbiztosítás. Reméljük, hogy a jobban felszerelt példányok árai nem szállnak majd el nagyon, hiszen azzal vonzóbbá tehetik az Nvidia SUPER szériáját. Aki esetleg mégsem várna, esetleg a kártyához gyártott egyedi vízhűtés beszerzését tervezi, az Asus RX 5700XT jelenleg 153 952 Ft-tól kapható.

Teszteredmények

 

Dühös utazás sörétessel


A játéktesztek alapján a konklúzió továbbra is az, hogy az AMD 7nm-es Navi architektúrájára épülő RX 5700-as sorozat rendkívül jól teljesít, ám megfelelő hűtés nélkül nem ajánlott választás. Az ostor nem is a chiptervező mérnököket illeti, sokkal inkább azokat az illetékeseket, akik nem tettek róla, hogy egy ekkora lendülettel bevezetett új széria, a megfelelő formában lásson napvilágot.

Ez nem GTA, it minden kanyar halálos lehet.


A gyári blower hűtés egyszerűen elavult, és érthetetlen, hogy miért nem váltotta már le a helyét, egy szabványos, több ventilátoros hűtés. A kártya tehát mindenképp jó választás lesz, de csak akkor, ha végre megérkeznek a gyártópartnerek egyedi megoldásai, amik a kártyában rejlő túlhajtási lehetőségeket is képesek lesznek kiaknázni, anélkül, hogy az néhány hónapra csökkentené a termék várható élettartamát.

Megmutatkozik a kártyában rejlő erő. Mi lesz ha túlhajthatjuk megfelelő hűtés mellett?


Ha az ár/érték arányt nézzük, nem kérdés, hogy az RX 5700XT jobb választás az RTX 2070-nél, viszont aki türelmetlen, vagy nem bízik benne, hogy a nagyszerű GPU mellé korrekt szoftveres támogatás is érkezik, az jobb ha ebben a kategóriában az RTX vagy RTX SUPER típusokkal próbálkozik.

2019. 08. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.