2019. 11. 25

Radeon RX 5500 - apró NAVI egy GTX 1060 helyett?

A hivatalos októberi bejelentés után, az AMD végre a középkategóriában is képviselteti magát új, NAVI videokártyával. A friss architektúra visszafogott melegedést, alacsony fogyasztást, halk működést és ismerős teljesítményt nyújt, ára azonban még kérdéses.

Íme a referencia modell


Bár az AMD eredetileg a konkurens GTX 1650-nel állította szembe, az eddigiek alapján nincs biztonságban a Polaris alapú RX 500 széria sem. A techpowerup és a német Heise tesztjeiben, NVIDIA oldalról egy GTX 1650 SUPER és egy GTX 1660 OC szerepelt, az előző generációt pedig egy RX 580 NITRO + képviselte.

Kompakt kártya, korrekt teljesítmény


A kártya szívét adó NAVI 14, a második RDNA architektúrát alkalmazó grafikus processzor, mely szintén 7nm-es csíkszélességen készült. Az RX 5700-hoz képest természetesen kevesebb részegységgel rendelkezik, konkrétan 1408 shader, 32 raster, és 88 textúrázó a felhozatal. A 24 RDNA számítási egységéből 22-t használ, a két inaktív a várható XT kiadásban kaphat szerepet. Alap órajele 1670Mhz, játékhoz az 1717 MHz-es Game Clock ajánlott, a maximum pedig az 1845 MHz-es Boost Clock.

Egyszerű dizájn, hatékony hűtés


A fedélzeti memória amolyan vegyes csomag, hiszen a régebbi GDDR5 megoldást egyelőre 4GB GDDR6 váltja, 1750 MHz-es frekvenciával, az adatsín viszont 128-bites sávszélességgel bír. A tesztekhez, egy előre összeállított HP Pavilon konfiguráció OEM kártyáját használták, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a bolti készletek feltöltésével számíthatunk 8GB-os megoldásra is.

Az ajánlott háromból két DisplayPort


Fogyasztás és melegedés tekintetében valóban a GTX 16 szériához áll a legközelebb, vagyis nagyjából 110 wattos TDP jellemzi, melyhez 350 wattos tápegység ajánlott, és egy 8-tűs PCI-E csatlakozó szükséges. A tesztelők leszögezték, hogy a PCPartner által gyártott kártya szinte minden tekintetben megegyezik a hivatalos referencia modellel, egyedül a csatlakozók száma változott. A gyári ajánlás három DisplayPort, amiből itt kettő teljesül, egy HDMI társaságában.

A 8-tűs PCI-E elegendő


Összességben sem belső felépítése, sem hűtése nem mutat eltéréseket, utóbbi szerencsére nem „blower” megoldással riogat, helyette nyitott, egy ventilátoros kialakítást kapott. Az egyszerű műanyag burkolattal fedett bordázat teljesen lefedi a 180 x 110 mm-es kártyát, és dizájn díjat talán nem nyer, teljesítménye kiváló volt. A hőértékek alapjáraton 32°C körül alakultak, passzív mód pedig ezen a változaton nem elérhető. A venti tehát mindig mozgásban volt, ám kifejezetten halkan dolgozott, és még magas órajelen is képes volt 67°C-on tartani a kártyát, mindössze 32 dB zajszint mellett.

Terhelés alatt is maximum 67°C!


A friss Adrenalin 19.11.3 verziószámú driver már teljes körű támogatást biztosít, így nem merültek fel szoftveres, vagy teljesítményt befolyásoló problémák. A kártya terepe vitán felül a legelterjedtebb Full HD, vagyis az 1920x1080-as felbontás, bár egyes játékokkal 1440p mellett is képes 30 FPS körüli átlag teljesítésére. Az egyik tesztben kizárólag egy GTX 1650 SUPER volt az ellenfél, azonban mankónak más kártyák értékeit is feltüntették, hogy megkönnyítsék az összehasonlítást. Witcher 3 alatt kereken 60 FPS-t hozott átlagban, ezzel 1-2 képkockával jobbnak bizonyult az RX 580 és GTX 1060 kártyáknál, és pont ennyivel maradt le a GTX 1650 SUPER-től is.

A Crossfire nem támogatott


A verseny nem volt teljesen kiegyenlített, hiszen az RX 580 NITRO+ tuningolt kártya 8GB memóriával, és a 6 GB-os GTX 1660 OC is egy gyárilag túlhajtott változat. Az 580 nagyjából 6 és 4 FPS-sel volt jobb a Shadow of the Tomb Raider, és a Far Cry 5 alatt teljesített 59, illetve 72 átlag értékeknél. A pálmát végül 1660 OC vitte el, 69 és 85 FPS-sel. Ha figyelembe vesszük, hogy ez egy tuningtól mentes referencia modell, és csak 4 GB VRAM-mal rendelkezik, az értékek teljesen elfogadhatók. A teszt alatt mért fogyasztás 133 watt volt, vagyis ezen a téren kérdés nélkül lekörözi a 8GB-os RX 580 jóval magasabb 207 wattos TDP-jét, és erősen rámutat a Polaris architektúra hátrányos oldalára. A túlhajtott GTX 1660 azonban még gyorsabb, és a 128 wattos fogyasztással is a többiekre licitál, az egyetlen kérdés tehát az árazás lesz, melyről az AMD sajnos még nem nyilatkozott.

Korrektül teljesít, csak az ára is legyen jó!


A tesztek tanulsága, hogyha csodát nem is mutat be a kis NAVI, a GTX 1650 SUPER és az RX 570 környékére belőtt árazással már szimpatikus lehet, 43-46 000 Ft környéki nettóval pedig már új ár-érték bajnokot avathatnánk, ami kétségtelenül azonnal népszerűvé válna. Az alacsony csíkszélességnek köszönhetően a NAVI 14 lapka olcsóbban gyártható mint a GTX-ek TU116 kódnevű GPU-ja, így nem kizárt, hogy az AMD merész húzással alákínál a konkurenciának, és ebben a kategóriában behúzza az ünnepi szezont, már ha időben piacra kerül a kártya.

Meglévő kártyánk cseréje talán nem válik indokoltá, kategóriáján belül semmiképp, az új vásárlók számára viszont jó választás lehet az RX 5500, pláne ha a gyártópartnerek egyedi megoldásai, egy picit még dobnak a teljesítményen.

2019. 11. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Tálos Krisztián
2019.11.28
Végre egy ITX méretű AMD. Nagyon rágyúrhatnának erre a méretre is, mert jelenleg szinte csak nVidia kártyákat kapni a 200mm környéki szegmensben.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.