A mobilos Facebbok Messenger gyorsabb, kisebb és egyszerûbb lett.
Ahogy azzal az F8 rendezvényen már elbüszkélkedtek, a Messenger alkalmazás végre megkapja az újragondolt változatát. Bár a mobilos alkalmazás rendszeresen kap kisebb-nagyobb módosításokat tartalmazó frissítéseket, a korábban beígért Project LightSpeed teljes újragondolásnak tekinthetõ. Az évek alatt akár 100-200 megabájtos méretre duzzadó alkalmazás lecsupaszított változata elõször iOS rendszeren teszi tiszteletét, ám hamarosan az Android is megkapja a magáét.
Ahogy azt a hivatalos fejlesztõi dokumentum írja, a program kódját az alapoktól írták újra, ugyanis 2011-es önállósodása óta elvesztette letisztult jellegét, mûködése pedig kényelmetlenül lassúvá vált. A számos funkció beágyazása miatt a programkód már 1.7 millió sorral terpeszkedett telefonunkon, ám a 84%-kos karcsúsítás után egy jóval kezelhetõbb 360 000 sorra csökkent, felgyorsítva a betöltést és az általános reakcióidõt. Az ráncfelvarrást nagyjából egymilliárd felhasználó várta, a megújulás pedig ismét a csevegést helyezi az elsõ helyre, és végre a régebbi készülékek sem izzadnak majd egy egyszerû üzenetváltás alatt.
Egy korábbi felmérés szerint tízbõl hét felhasználó az app egyszerûséget tartotta a legfontosabb szempontnak, na nem mintha ennek felismeréséhez valóban közvéleménykutatásra lett volna szükség. Az elõzõ változathoz képest negyedannyit foglaló app kétszer olyan gyorsan indul majd el, és számos sallang funkciótól is elbúcsúzik. A felület ugyan 2018 végén már átesett egy dizájnváltáson, ám a Messenger 4 felszíne alatt nem sok minden változott, legalábbis nem kifejezetten elõnyére. A beszámoló szerint induláskor alig néhány fõ felelt az alkalmazásért, a LightSpeed azonban több mint száz fõ összehangolt munkájának eredménye. Ígéretük szerint az egyik legfontosabb célkitûzés, hogy a következõ fejlesztések az alkalmazás méretének látványos növekedése nélkül épüljenek be, miközben a felek közti kommunikáció zavartalan marad.
Szó szerint tiszta lappal indulunk, így egy egész csokor funkció távozott, ami sokak számára leginkább csak kényelmetlenséget okozott. Ezzel a Facebook is tisztában volt, így csak az olyan lényeges opciók maradtak, mint például a videóhívás, a fotó- és videóküldés, vagy épp a Sötét mód. A reklámoktól ugyan biztosan nem szabadulunk meg, de a céges tartalmakat közvetítõ Discover eltûnik, a chat-botok keresés után még elérhetõk, illetve mostantól a játékok sem tolakodnak majd a figyelmünkért. A csevegés mellett az ismerõseinket rejtõ menüt hagyták szem elõtt, melyet az aktív felhasználók listájára és a megosztott Történetekre osztottak fel. Természetesen számíthatunk új funkciókra, de a fejlesztõk még nem szaladnak ennyire elõre, egyelõre büszkék rá, hogy kilenc évvel a megjelenése után újra egyszerû chat kliens vált a Messengerbõl.
Érdekesség, hogy a New York Times értesülései szerint Mark Zuckerberg egyetlen felület alatt egyesítené a WhatsApp, az Instagram és a Messenger szolgáltatásokat, így a Messenger jövõje érdekesebbnek ígérkezik, mint azt gondoltuk. Errõl és más tervekrõl, eredetileg az idei F8 keretei közt adtak volna tájékoztatást, ám a koronavírus sajnos ezt a rendezvényt is parkolópályára tette. A május elejére ütemezett konferencia helyett online közvetítéseket látogathatunk meg. A megújult alkalmazást iOS rendszerekre továbbra is az App Store kínálatából érhetjük el, az Android felhasználóknak azonban bizonytalan ideig még várniuk kell.