2019. 08. 21

Profi monitor játékra is? Nano IPS és 120Hz az LG-tõl!

Csak a hátulja villog! 

Az LG májusban jelentette be, hogy új termékekkel bõvíti termékpalettáját, melyek grafikus munkákhoz, irodai felhasználáshoz és játékhoz tervezett monitorok formájában érkeznek. Az LG új 34 colos, felsõ kategóriás kijelzõje szolgál néhány érdekességgel, de lássuk mit is kapunk a prémium szegmensbe érkezõ 34GK950G-tõl, közel 400 000 Ft-os vételárért.

Külcsíny és felszereltség

Meghajlunk elõtte


Az LG 34GK950G nem épp egy hétköznapi darab, ám ezt ebben a kategóriában el is várjuk. Az elsõ ami szemet szúrhat, hogy a 21:9 képarány mellé ívelt kialakítást kapunk, a tekintélyes 34"-es képátlóhoz 1900R görbület tartozik. A kijelzõ szélei keret nélküli kialakítást kaptak, tehát kikapcsolva egyáltalán nem láthatjuk a képernyõvel egy síkban fekvõ kávát, és a korábbi évek robusztus peremeivel ellentétben, bekapcsoláskor is csak egy keskeny kis csíkot látunk majd. A talp kialakítása ma már nem igazán nevezhetõ extravagánsnak, hiszen a gamer címkével ellátott monitorok jelentõs hányada alkalmazza. Ezt a madárlábra is emlékeztetõ, V formát amúgy a gyártó korábbi termékeinél, például a tévéiknél is láthattuk már, a stabilitást tehát egy kipróbált alap biztosítja.

A madártalp, ami sohasem ugrál.


Ami a pozicionálást illeti, a dönthetõség -5 és 15 fok, míg horizontálisan 20-20 fokban forgathatjuk, illetve nem marad el az elvárt állítható magasság sem, a nyak ebben az esetben 11 cm mozgásteret biztosít számunkra. A hátsó panelra tévedve, ujjlenyomatoktól mentes, minõségi matt bevonatot tapinthatunk, mely megágyaz a középsõ VESA kompatibilis rögzítõfelületnek, és a tõle jobbra süllyesztve elhelyezett csatlakozóknak. Egyet kapunk a minden igényt kielégítõ DisplayPort 1.4-bõl és a HDMI 2.0a-ból is, ezeken felül egy 3,5 mm-es audio kimenetet, két USB 3.0-t, továbbá egy USB 3.0 bemenetet is használhatunk.

Fel, le, jobbra, balra, elõre hátra. PIVOt nincs, de 34


Nem is lenne gamer a gamer monitor, ha nem kapna kötelezõ RGB LED díszítéseket. A csatlakozókat tökéletesen körbe ölelõ LED-sor, képes egyetlen kiválasztott színben színben világítani, vagy váltakozó árnyalatokban villogni, de természetesen teljesen ki is kapcsolhatjuk. Funkciója igazából nem hivalkodó, mindössze enyhe esztétikai pluszt kölcsönöz az eszköznek, hiszen a fényét hátrafelé vetíti. Hatása maximum akkor látványos, ha a fal nincs túl nagy távolságban a hátlaptól, egyéb esetben akár ki is kapcsolhatjuk.

Villog, ha kell.


Látványorgia?

VESA opció /on!


Az állíthatóság, a jó anyaghasználat és a stabilitás természetesen nagyon fontosak, ám mégis minden a képminõségen áll, vagy bukik. A beépített kijelzõ nem más, mint az LG saját Nano IPS panelje. A nagyszerû, 10 bites színmélységgel ellátott panel 21:9-es képarány mellett 3440x1440 képpontos felbontást kínál, pixelsûrûsége így 109,68ppi, ami nem ad okot panaszra. A matt felületet amúgy külön dicséret illeti, az egyedi bevonat csökkenti a tükrözõdést, és tompítja az intenzív külsõ fényszennyezést. A hátérvilágítást WLED megoldás szolgáltatja, PWM kapcsoló híján pedig elbúcsúzhatunk a képernyõ villogtatásától. Az ígért maximális fénysûrûség amúgy 400 cd/m², a tesztek viszont valamivel alacsonyabb, ám még mindig tökéletesen elegendõ 320 cd/m² környéki értéket mutatnak. Aki alacsony fényerõre vágyik, a legalacsonyabb fénysûrûségi érték nagyjából 49 cd/m², emeleltt egészen biztosan nem ég majd ki a szemünk. Találunk Overclock funkciót is, amivel elérhetõ a 120Hz-es képfrissítés, ami ugyan elmarad a népszerû 140, és a valamivel ritkább 240Hz-es értékektõl, ám a legtöbb esetben tökéletesen sima játékélményt eredményez. A rezzenésmentes képet NVIDIA G-Sync technológia is támogatja, mely a fellelhetõ tesztek és visszajelzések alapján hibátlanul mûködik, és valószínûleg az AMD kártyával rendelkezõ felhasználók számára is elérhetõ.

Beláthatjuk, hogy nagyszerû képe van.


A betekintési szög, (még ekkora méret esetén is) némileg hátrányba kerül a sík kijelzõkkel szemben, enyhe fakulást nagyjából 150-155 fok tájékán tapasztalhatunk, ám komoly élményromboló hatásról szerencsére nincs szó. A panelt kifejezetten dicséret illeti a felhõsödéstõl mentes képért, illetve az extrém túllövés nélkül elérhetõ, 5 ms-os válaszidõért. A sRGB színtér lefedettsége közel 138%-os, a számottevõ pontosság pedig 99.8%, ami kiemelkedõ értéknek minõsül. A színhelyesség tehát nagyszerûen bekalibrálható, ugyanakkor ebben az esetben számolnunk kell a csökkenõ kontrasztaránnyal. A megfelelõ beállításokhoz, az LG egyik védjegyének számító kis joystickot nyomogathatjuk, mellette pedig egy kis kerék foglal helyet, ami a hátlapi LED-ek aktiválására, illetve fényerejük szabályozására szolgál. A menü logikus elrendezésû, részletes testreszabási lehetõségeket kínál, az On Screen Control szoftver telepítésével pedig számítógépünkön is elérhetünk néhány funkciót. Magyar nyelv nincs, akciójátékhoz aktiválható beépített célkereszt viszont van, már ha valaki szükségét érezné. Hasznosabb opció a Black Stabilizerm mely a sötétebb részek fényrejét növeli meg, így könnyebben kiszúrhatjuk a többi játékost.

Ezt egész biztosan megtaláljuk a dobozban, és pár perc alatt már használhatjuk is.


Az LG 34"-es gamer monitora egy jól összerakott darab, hasznos funkciókkal, nagyszerû pixelsûrûséggel, megfelelõ sebességgel, gyönyörû képpel, és egy korrektnek nevezhetõ 120Hz-es képfrissítéssel, illetge G-Sync támogatással. Negatívumként a kissé alacsony kontrasztarányt érdemes megemlíteni, amit a magas színhûség és a mozgásmegjelenítés igyekszik ellensúlyozni, a ghosting jelenség ugyanis a Nano IPS panelt messzirõl elkerüli. A legkritikusabb pont az ár, az LG 21:9-es képarányú prémium kijelzõje ugyanis nem szégyenlõsködik: a minõségért  jelenleg 396 000 Ft-ot kell fizetnünk.

2019. 08. 21

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.