2019. 08. 21

Profi monitor játékra is? Nano IPS és 120Hz az LG-től!

Csak a hátulja villog! 

Az LG májusban jelentette be, hogy új termékekkel bővíti termékpalettáját, melyek grafikus munkákhoz, irodai felhasználáshoz és játékhoz tervezett monitorok formájában érkeznek. Az LG új 34 colos, felső kategóriás kijelzője szolgál néhány érdekességgel, de lássuk mit is kapunk a prémium szegmensbe érkező 34GK950G-től, közel 400 000 Ft-os vételárért.

Külcsíny és felszereltség

Meghajlunk előtte


Az LG 34GK950G nem épp egy hétköznapi darab, ám ezt ebben a kategóriában el is várjuk. Az első ami szemet szúrhat, hogy a 21:9 képarány mellé ívelt kialakítást kapunk, a tekintélyes 34"-es képátlóhoz 1900R görbület tartozik. A kijelző szélei keret nélküli kialakítást kaptak, tehát kikapcsolva egyáltalán nem láthatjuk a képernyővel egy síkban fekvő kávát, és a korábbi évek robusztus peremeivel ellentétben, bekapcsoláskor is csak egy keskeny kis csíkot látunk majd. A talp kialakítása ma már nem igazán nevezhető extravagánsnak, hiszen a gamer címkével ellátott monitorok jelentős hányada alkalmazza. Ezt a madárlábra is emlékeztető, V formát amúgy a gyártó korábbi termékeinél, például a tévéiknél is láthattuk már, a stabilitást tehát egy kipróbált alap biztosítja.

A madártalp, ami sohasem ugrál.


Ami a pozicionálást illeti, a dönthetőség -5 és 15 fok, míg horizontálisan 20-20 fokban forgathatjuk, illetve nem marad el az elvárt állítható magasság sem, a nyak ebben az esetben 11 cm mozgásteret biztosít számunkra. A hátsó panelra tévedve, ujjlenyomatoktól mentes, minőségi matt bevonatot tapinthatunk, mely megágyaz a középső VESA kompatibilis rögzítőfelületnek, és a tőle jobbra süllyesztve elhelyezett csatlakozóknak. Egyet kapunk a minden igényt kielégítő DisplayPort 1.4-ből és a HDMI 2.0a-ból is, ezeken felül egy 3,5 mm-es audio kimenetet, két USB 3.0-t, továbbá egy USB 3.0 bemenetet is használhatunk.

Fel, le, jobbra, balra, előre hátra. PIVOt nincs, de 34


Nem is lenne gamer a gamer monitor, ha nem kapna kötelező RGB LED díszítéseket. A csatlakozókat tökéletesen körbe ölelő LED-sor, képes egyetlen kiválasztott színben színben világítani, vagy váltakozó árnyalatokban villogni, de természetesen teljesen ki is kapcsolhatjuk. Funkciója igazából nem hivalkodó, mindössze enyhe esztétikai pluszt kölcsönöz az eszköznek, hiszen a fényét hátrafelé vetíti. Hatása maximum akkor látványos, ha a fal nincs túl nagy távolságban a hátlaptól, egyéb esetben akár ki is kapcsolhatjuk.

Villog, ha kell.


Látványorgia?

VESA opció /on!


Az állíthatóság, a jó anyaghasználat és a stabilitás természetesen nagyon fontosak, ám mégis minden a képminőségen áll, vagy bukik. A beépített kijelző nem más, mint az LG saját Nano IPS panelje. A nagyszerű, 10 bites színmélységgel ellátott panel 21:9-es képarány mellett 3440x1440 képpontos felbontást kínál, pixelsűrűsége így 109,68ppi, ami nem ad okot panaszra. A matt felületet amúgy külön dicséret illeti, az egyedi bevonat csökkenti a tükröződést, és tompítja az intenzív külső fényszennyezést. A hátérvilágítást WLED megoldás szolgáltatja, PWM kapcsoló híján pedig elbúcsúzhatunk a képernyő villogtatásától. Az ígért maximális fénysűrűség amúgy 400 cd/m², a tesztek viszont valamivel alacsonyabb, ám még mindig tökéletesen elegendő 320 cd/m² környéki értéket mutatnak. Aki alacsony fényerőre vágyik, a legalacsonyabb fénysűrűségi érték nagyjából 49 cd/m², emeleltt egészen biztosan nem ég majd ki a szemünk. Találunk Overclock funkciót is, amivel elérhető a 120Hz-es képfrissítés, ami ugyan elmarad a népszerű 140, és a valamivel ritkább 240Hz-es értékektől, ám a legtöbb esetben tökéletesen sima játékélményt eredményez. A rezzenésmentes képet NVIDIA G-Sync technológia is támogatja, mely a fellelhető tesztek és visszajelzések alapján hibátlanul működik, és valószínűleg az AMD kártyával rendelkező felhasználók számára is elérhető.

Beláthatjuk, hogy nagyszerű képe van.


A betekintési szög, (még ekkora méret esetén is) némileg hátrányba kerül a sík kijelzőkkel szemben, enyhe fakulást nagyjából 150-155 fok tájékán tapasztalhatunk, ám komoly élményromboló hatásról szerencsére nincs szó. A panelt kifejezetten dicséret illeti a felhősödéstől mentes képért, illetve az extrém túllövés nélkül elérhető, 5 ms-os válaszidőért. A sRGB színtér lefedettsége közel 138%-os, a számottevő pontosság pedig 99.8%, ami kiemelkedő értéknek minősül. A színhelyesség tehát nagyszerűen bekalibrálható, ugyanakkor ebben az esetben számolnunk kell a csökkenő kontrasztaránnyal. A megfelelő beállításokhoz, az LG egyik védjegyének számító kis joystickot nyomogathatjuk, mellette pedig egy kis kerék foglal helyet, ami a hátlapi LED-ek aktiválására, illetve fényerejük szabályozására szolgál. A menü logikus elrendezésű, részletes testreszabási lehetőségeket kínál, az On Screen Control szoftver telepítésével pedig számítógépünkön is elérhetünk néhány funkciót. Magyar nyelv nincs, akciójátékhoz aktiválható beépített célkereszt viszont van, már ha valaki szükségét érezné. Hasznosabb opció a Black Stabilizerm mely a sötétebb részek fényrejét növeli meg, így könnyebben kiszúrhatjuk a többi játékost.

Ezt egész biztosan megtaláljuk a dobozban, és pár perc alatt már használhatjuk is.


Az LG 34"-es gamer monitora egy jól összerakott darab, hasznos funkciókkal, nagyszerű pixelsűrűséggel, megfelelő sebességgel, gyönyörű képpel, és egy korrektnek nevezhető 120Hz-es képfrissítéssel, illetge G-Sync támogatással. Negatívumként a kissé alacsony kontrasztarányt érdemes megemlíteni, amit a magas színhűség és a mozgásmegjelenítés igyekszik ellensúlyozni, a ghosting jelenség ugyanis a Nano IPS panelt messziről elkerüli. A legkritikusabb pont az ár, az LG 21:9-es képarányú prémium kijelzője ugyanis nem szégyenlősködik: a minőségért  jelenleg 396 000 Ft-ot kell fizetnünk.

2019. 08. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.