Elsõként a szlovének segítenek lecserélni a közepes hatékonyságú gyári hûtést
Az EK Water Blocks 1999-es alapítás óta gyárt minõségi és professzionális hûtési megoldásokat. Az elsõ sorban vízhûtési technológiára specializálódó cég, nagyjából a lehetséges komponensek teljes listáját lefedi, így CPU, GPU, RAM, SSD és szimpla rendszerhûtõ megoldásokat is gyárt, a ventilátoroktól egészen a komplett folyadékhûtéses rendszerekig. Látva az új Radeonok érkezését, elébe ment az augusztusban érkezõ egyedi léghûtéssel érkezõ modelleknek, így a modderek és maximalisták már most elõrendelhetik, a kifejezetten az RX 5700 szériához tervezett, egyedi vízhûtést.
Nemrég végre mi is a kezünk közé kaparinthattuk az AMD népszerû újdonságait, és néhány rövid játékteszt alatt megbizonyosodhattunk a Ryzen 5 3600X és az Radeon RX 5700 erejérõl. A teljesítmény itt is önmagáért beszélt, ahogy teszt alatt mért mért hõfokok is. Míg a Ryzen szériához mellékelt gyári hûtés korrektül elbánik a terhelés alatt keletkezõ melegedéssel, az RX5700-ra és az XT modellre szerelt gyári blower hûtõ sajnos érezhetõen rosszul teljesít, ahogy ez ettõl a típustól nem is meglepõ. A külföldi tesztelõk egybehangzó véleménye szerint, a jócskán alulteljesítõ hûtõ érezhetõen visszafogja az új Navikban rejlõ teljesítményt, és ez különösen igaz a kártyában rejlõ tuningpotenciálra. Ilyen aluloptimalizált hõterelés mellett, kiaknázhatatlan az amúgy sokat dícsért Navi chip ereje, hiszen még a gyárilag belõtt skálázódás is nehezen megy, az ideálisnál rosszabb hõértékek miatt. Volt független teszt, ahol az átlaghoz képest extrémnek nevezhetõ hûtéssel bõven megugorták, és stabilan tartották a 2000 Mhz fölötti GPU frekvenciát, amivel láthatóvá vált, hogy az AMD-nél ezúttal valóban azt kínálják, amit elõre megígértek. Az EK-Vector Radeon RX 5700 +XT RGB Special Edition ezt a mozgásteret szeretné megadni a vásárlóknak.
A gyári hûtés komoly zajterhelés mellett sem elég hatékony, ami hosszútávon sem a teljesítmény, sem a kártya élettartamának szempontjából nem nevezhetõ ideálisnak. A szemet gyönyörködtetõen visszafogott dizájnnal megáldott blokk mindkét RX kártyára tökéletesen ráillik, nyitott split-flow dizájn-t és EPDM O-gyûrûket alkalmaz. Az EK kínálatában eddig sem mentek ritkaságszámba a teljes kártyát lefedõ termékek, ám aktuális újdonságuk ezeknél is nagyobb felülettel bír, a folyadék áramlását pedig úgy alakították ki, hogy a GPU, A VRM és a memóriák is arányosan elosztott és hatékony hûtésben részesedjenek. Ahogy az hamar kiderül, a szlovén gyártónak nem szokása feláldozni a minõséget a látvány oltárán, az anyaghasználatba például nem igen lehet belekötni. A fedlap POM acélból készült, míg az érintkezõplatform elektrolitikus réz, melyet nikkel bevonat borít.
A formaterv alapvetõen igazodik a blower hûtések egyszerûségéhez, és még az új Radeonoknál bevezetett kis hajlatokat is megtaláljuk rajta. Amint letudtuk a gyakorlati szempontból fontos részeket, rátérhetünk a divatos kiegészítõkhöz, hiszen az RGB támogatás sem maradt el. A felszínen RGB megvilágítással ellátott Radeon feliratot találunk, ami kompatibilis az összes nagy gyártó megoldásával, így együttmûködik a Gigabyte RGB Fusion, az MSI Mystic Light RGB, az ASRock Polychrome Sync, és természetesen az ASUS Aura Sync szabadalmakkal is, a megszokott 5 voltos, 3 pines alaplapi csatlakozással. A blokkhoz természetesen minõségi hátlap is jár. A nyomtatott áramkört teljes egészében lefedõ, CNC marással gyártott alumínium felület nem csak ízléses, de a VRM felõl érkezõ hõ elvezetésbõl is kiveszi a részét.
Végül jöjjön a vételár, ami felvet kérdéseket a potenciális vásárlóréteggel kapcsolatban. A terméket átszámítva 60 000 Ft-ért rendelhetjük meg, ami jóformán az alap RX 5700 árának fele, márpedig ekkora összeget nem valószínû, hogy tömegek áldoznának kártyájuk hûtésére, legyen az bármilyen hatékony. Ez a kategória inkább az elhivatott moddereket, illetve azokat a maximalistákat célozza, akik felsõ kategóriás kártyájukból szeretnék kihozi az elérhetõ maximumot. Egy közel félmilliós befektetés után valószínûleg nem jelent akkora terhet, egy 60 000 Ft-os hûtõ megvásárlása, de biztosan lesznek olyanok is, akik extrém tuningra vágynak, vagy egyszerûen megéri nekik, hogy végre kihozhatják a maximumot az új Radeonokból. Az EK egyes termékei viszonteladóknál is elérhetõk, ám az EK-Vector Radeon RX 5700 +XT RGB Special Edition még csak a gyártó hivatalos olalán elõrendelhetõ, a szálítás július 29-én indul. Az elõrendelésre kattintókat némi meglepetés is várja. Az eszköz exkluzivitását még tovább növeli, hogy a blokk és a hátlap külön is megvásárolható, ráadásul több változatban is kaphatók. A hátlapból találunk fekete színût is, a blokk pedig nikkel és plexi kombinációban is választható.
KD-PCX