2019. 09. 04

Játék vagy munka? Mindkettő! - R9 3900X vs i9-9900K teszt

Nyers erő a kupak alatt


Szép lassan feltöltődnek a készletek, és az új Ryzen 3000 processzorok minden kategóriában elérhetővé válnak, ám a fokozott érdeklődésnek köszönhetően, mire az egyik típus felbukkan, addig a másik jó eséllyel elfogy. A jelenlegi árak sajnos ellentmondanak a kezdeti várakozásoknak, a webshopban böngészve nem azokat a kedvezményes ajánlatokat találjuk, amivel az AMD még a megjelenés előtt aláígért az Intelnek. A kereslet nem kicsi, és számos érdeklődő várakozásra kényszerült, míg végre befutott a kiszemelt processzor, így akinek elfogyott a türelme, az árak enyhüléséig sajnos számolnia kell az általános felárral, és a folyamatosan változó elérhetőséggel. A várakozásnak mindenesetre vége, és megérkezett az AMD asztali piacra szánt felső kategóriás szörnyetege is, a Ryzen 9 3900X, melyet videós bemutatónk óta tulajdonképpen el is kapkodtak. A teszt tárgya természetesen egy összehasonlítás lesz, méghozzá az Intel csúcsprocesszorával, az i9-9900K-val, így végre mi is megnézhetjük, hogyan is áll helyt az új Ryzen, az eddigi erőbajnok ellen. Ebben a kategóriában aligha a játék alatti teljesítmény a legfontosabb szempont, azonban most az is kiderül, hogy az AMD is hozza-e azt a teljesítményt, amit az utóbbi években kizárólag az Intel termékeivel érhettünk el. Hogy a körülményekből minél többet kihozzunk, nem vethettünk be mást, mint a jelenleg elérhető legizmosabb VGA-t, az RTX 2080Ti-t. A két összeállítás számos alkatrésze megegyezik, így a felsorolást a közös darabokkal kezdjük.

Közösködés

COOLER MASTER MASTERBOX MB511 MESH MCB-B511D-KANN-S02

Minőség olcsón? Tényleg lehetséges.


Szokás szerint a házzal kezdünk, mely egy megfizethető de jól összerakott ház, a népszerű Cooler Master gyártó jóvoltából. A 496 x 217 x 468 mm-es dimenziókkal bíró torony ATX, Micro ATX, és Mini ITX lapok fogadására képes, oldallapja teljesen átlátszó műanyag, előlapja matt, míg az alaplap felőli oldalon, és a többi ponton is fémet tapinthatunk. A legfontosabb szempontok a csendesség és hűtés, a jó szerelhetőség és az elegendő hely alkatrészeink számára. A zajszint kordában tartásában a Cooler Master általában elég jól boldogul, és most is jól vizsgázott, az árához képes mindenképpen. 120 mm-es légterelőből összesen hatot szerelhetünk be, elöl három, fent kettő fér el, hátul pedig egyet már előre be is szereltek nekünk. Kényelmesen mozdítható mégneses porszűrőt is találunk a ház tetején illetve alul, így védve leszünk a ventilátorokra lerakódó portól. Helyünk is lesz, a CPU 165 mm, a VGA 410 mm, a táp pedig 180 mm lehet maximum, utóbbit alulra szerelhetjük, az elválasztólap pedig redukálja gépházban keletkező hőt. 2.5" meghajtóból legfeljebb hatot szerelhetünk be, a két 3.5" helyre ugyanis mindkét méretet beilleszthetjük. A kábelek elrendezéséhez bőven hagytak helyet, így különösebb erőfeszítés nélkül elrendezhetők és a hátlap is feszülés nélkül visszailleszthető. Az előlapon két USB 3.0 és a szokásos audio csatlakozók kaptak helyet. A korrekt paraméterekkel és anyaghasználattal összerakott házat mindössze 13 900 Ft-tól rendelhető.

FSP HYDRO G 850W

Hozza a formáját, csendes és hatékony.


Az FSP közismerten minőségi tápegységekkel szolgál, jelenleg az egyik legnépszerűbb szériájuk pedig a Hydro G, a választott 850 wattos darabnak pedig már a 2.7 kilós súlya is arról árulkodik, hogy a kifizetett összegért cserébe nem egy spórolós megoldást kaptunk. A 80 PLUS GOLD minősítés manapság már elvártnak mondható, pláne egy ilyen kategóriájú összeállítás esetén, ahol szükség lesz a 90% körüli hatékonyságra. Az energiagazdálkodásra tehát nem lesz panaszunk, ahogy a zajszintre sem. A minőségi hűtést, úgynevezett folyadékdinamikus csapággyal szerelt 135 mm-es ventilátor segíti, ami 30%-os terheltség alatt meg sem fog mozdulni. Nem utolsó pont a szerelhetőség sem, a tápegység pedig teljesen moduláris kialakítású, így elfelejthetjük a felesleges kábelekkel való bajlódást. 150 x 170 x 86 mm-es méretei tökéletesen passzolnak a legtöbb házba, így minden adott a nyugodt munkára, és az intenzív játékkal töltött órák élvezetére. A minőségi FPS tápegység oldalunkról40 000 Ft-tól rendelhető.

INTEL 660P SERIES 2TB M.2 SSDPEKNW020T8X1

2TB-os SSD? Hogy telik az idő!


Megértük, hogy már a szélsebes SSD meghajtókból is választhatunk akár több Terabájt tárhellyel bíró darabokat is, jelen esetben 2TB méretet kapunk, amivel már elég kényelmesen gazdálkodhatunk. Az M.2 csatlakozóval ellátott PCIe NVMe 3.0 x4 SSD alapja a minőségi 3D2 QLC NAND. Az adatok továbbítását vizsgálva, egyaránt 1800 MB írására és olvasására képes másodpercenként. Láttunk már sebesebbet, de a nagy kapacitással némi kompromisszum is együtt jár, az 1.8GB másodpercenkénti érték pedig szépen leköröz bármilyen hasonló méretű merevlemezt. Az akár 1.6 millió üzemórára is felkészített SSD, öt év gyártói jótállással érkezik, ára pedig 66 500 Ft.

THERMALTAKE WATER 3.0 ULTIMATE CL-W007-PL12BL-A

Bírja? Bírja!


A Thermaltake nagy múltú cég, mely leginkább hűtési megoldásairól vált ismertté, legyen szó processzorral, vagy magáról a gépházról. Természetesen kínál kiváló vízhűtéseket is, esetünkben pedig a választás főbb szempontjai a terhelhetőség, hatékonyság és a kompakt kialakítás volt. Ha nem kívánunk ennél is költségesebb, épített rendszert, a Water 3.0 Ultimate minden bizonnyal kiszolgálja majd igényeinket. Az AIO hűtés 360mm-es radiátorral dolgozik, rajta három darab 120 mm-es PWM ventilátor 1000 és 2000 rpm közötti fordilatszámmal. A blokk egy kiváló hővezető képességű, masszív rézmagot kapott, az előre betöltött hűtőfolyadékot pedig a minőségi pumpa keringeti, a párolgásvédelemmel ellátott csöveknek hála pedig a teljes rendszer folyadékcsere, illetve utántöltés nélkül használható. A hűtés egyszerűen felszerelhető, nem igényel különösebb extra tudást, így az is könnyen boldogul majd, aki először cseréi le hagyományos toronyhűtését. A minden platformhoz illeszkedő hűtés súlya 1.32 kg, a radiátor pontos méretei pedig 393 x 120 x 27 mm, a zajszintje pedig 20 dBA körül várható.  A Ryzen 9 3900X-et 4.15 Ghz-es emelt órajelen, terhelés alatt 65-70°C között tartotta, míg 5%-os kihasználtság mellett nagyjából 40-45°C volt az általános. Aki izmosabb processzora mellé vízhűtésben gondolkodik, a Water 3.0 Ultimate 44 900 FT-tól elérhető.

MSI GEFORCE RTX 2080 TI VENTUS 11G

Csak házon belül lelhet konkurenciára.


Végül jöjjön az utolsó közös pont, a videokártya, így biztosan nem lesz befolyással a mérés eredményeire az eltérő kiadás, vagy a gyengébb típus. A két processzor képességeinek kiaknázásához az RTX 2080 Ti az ideális választás, hiszen a piacon jelenleg ez a legerősebb elérhető GPU. Az MSI jóvoltából érkező Turing architektúrás erőmű 11 GB, 14GBPS sebességű GDDR6 memóriával és 352 bites adatsínnel dolgozik. A GPU alap órajele 1350 MHz, melyet 1545 MHz-es Boostig tolhatunk, amennyiben további tuninggal nem próbálkozunk. A hűtést nikkel alapon rézmaggal ellátott bordázat, és 6mm-es, négy oldalú réz hűtőcsövek látják el, a légterelést pedig, egy pár dupla golyóscsapágyas VENTUS ventilátor szolgáltatja, melyek szokás szerint terhelés nélkül nem aktivizálódnak. A nyomtatott áramkör, illetve kritikus pontok sem maradnak hűtőfelület nélkül, a védelmet pedig egy masszív hátlap teszi teljessé. Méreteit tekintve 268 x 112 x 50 mm-el számolhatunk, energiaigénye 250 W, a gyártó által javasolt tápegység pedig 650W, két 8 pines PCI-E csatlakozóval. Kimenetekből három DisplayPort 1.4, egy HDMI 2.0b, és egy USB Type-C áll rendelkezésünkre. Az Nvidia csúcskártyáját 376 400 Ft-tól rendelhetjük meg.

Intel a Házban

i9-9900K

rezeg a léc, de játékban még mindig ő a király

Ha kompromisszumoktól mentes Intel konfigurációban gondolkodunk, a legerősebb választható processzoruk természetesen a 14nm-es csíkszélességgel gyártott Coffee Lake széria legütősebb darabja, a i9-9900K. A 8 magos, 16 szálas csúcsmodell 3.6GHz-es alap és akár 5GHz-es Boost órajelet kínál, utóbbit további tuningolással stabilizálhatjuk, nyilván a megfelelő hűtés biztosítása esetén, mely esetünkben egy kompakt folyadékhűtéses rendszer lesz. A szorzózármentes CPU nem ismer akadályokat, ha videóvágás, vagy más számításigényes feladat elé állítanánk, viszont vegyük figyelembe, hogy az Intel által megadott 95W TDP érték csak irányadó, terhelés alatt ennél jóval nagyobb fogyasztásra is számíthatunk, ehhez mérten tehát a hűtéssel sem érdemes takarékoskodni. Ha gépünk elsődleges célja a legmodernebb videojátékok futtatása és a beállítások maximumra állítása, ezzel a processzorral gond nélkül megtehetjük, hiszen ereje több mint elegendő lesz, a legerősebb videokártyáknak is. Jelenleg ezt a potenciális teljesítményt semmilyen játékszoftver nem tudja kiaknázni, ám az is biztos, hogy még hosszú ideig megállja majd a helyét, még akkor is, ha az Intel a közeljövőben végre piacra dob valami meglepő újdonságot. A processzorból elérhető az OEM, vagyis doboz nélküli kiadás 158 000 FT-tól, illetve létezik F jelöléssel ellátott változat, mely nem tartalmaz integrált grafikus vezérlőt, cserébe néhány ezer forinttal olcsóbb, konkrétan 154 000 Ft. A dobozos alapváltozat 161 300 Ft-tól rendelhető.

ASROCK Z390 EXTREME 4

Nagyszerű felszereltséggel, tuningra tervezve.


Ha a felső kategóriából választunk processzort, ehhez igazodnia kell a többi alkatrésznek is, ám amint letudtuk a megbízható tápegység kiválasztását, egy megfelelő alaplapra lesz szükségünk, ami kiszolgálja a CPU igényeit, és képes helytállni tuning esetén is. Az egyértelmű választás egy Z390-es chipsettel felvértezett lap, melyet az Astrock istállójából szereztünk be. Bár találhatunk ennél jóval költségesebb darabokat is, a 8. és 9. generációs Intel processzorokhoz tervezett EXTREME 4 minősége és felszereltsége, tökéletesen kiszolgálja majd igényeinket. Elsőként érdemes megemlíteni a korrekt hűtést ami az alaplapi vezérlőtől (PCH), a VRM-en át, az M.2 csatlakozóig terjed, és az I/O shield sem maradt le a listáról. RGB LED-eket szinte minden felsorolt elemen találunk, melyekhez a ASRock Polychrome SYNC technológia társul, és az alaplapi csatlakozók hathatós segítségével szabályozhatjuk őket, vagy hozhatjuk szinkronba további csatlakoztatott fényforrásainkkal. A lap rendkívül jó tunig potenciállal rendelkezik, főként a DigiPower VRM-nek köszönhetően stabil feszültséget biztosít, és készen áll a hosszútávú intenzív igénybevételre. DDR4-es memóriából négy, akár 4300 MHz-ig tuningolt modult is beszerelhetünk, támogatott az XMP 2.0, processzorunk hűtéséhez pedig minden szükséges csatlakozó biztosított, így 24 wattos teljesítményre is támaszkodhatunk. A bőséges alaplapi csatlakozó között találunk egy úgynevezett "Easy OC" tűt is, melyhez külső BIOS kapcsolót rögzíthetünk, hogy tuningoláskor nagyobb kényelmet élvezhessünk. Aki több VGA-s rendszerben gondolkodik, a Quad SLI és a tripla Crossfire is támogatott, az x16-os és az x8-as PCI-E csatlakozók ráadásul acél védőborítást kaptak. SATA csatlakozóból nyolc darabot kapunk, a fejlett RAID opcióknak köszönhetően szerverek, vagy adattárolásra kihegyezett rendszerek számára is ideális választás lesz az Asrcok kiváló alaplapja. M.2 csatlakozóból is duplázunk, van SATA 3 maximum 6GB/s sebességgel, de a PCIe Gen3 4x csatolóval akár maximum 32 GB/s adatátvitel is elérhető. Kis szépséghiba, hogy egy M.2-s WiFi modulokhoz tervezett csatlakozót is találunk, a kártyát azonban magunknak kell beszereznünk. Aki megbízható és jó felszerelt alaplapra vágyik, de nem kíván százezres kategóriában nézelődni, az Asrock Extreme 4 jóval barátságosabb kategóriában versenyzik, és 53 300 Ft-tól rendelhető.

G.Skill Trident Z 2x16GB DDR4 3200MHz F4-3200C14D-32GTZ

Cl14-es időzítés, masszív hűtőborda: tunigra fel!


Ahogy megszokhattuk, a G.Skill a tuningra szánt memóriák egész tárházát kínálja, a jelenlegi csomagban pedig két 16GB-os modult találunk, 3200 Mhz-es frekvenciával, impozáns CL14-es időzítéssel, minőségi hűtőbordákkal. A 3200 MHz-es DDR4 modulok listája IDE kattintva elérhető.

AMD a házban

Ryzen 9 3900X

Az AMD beindult, eszméletlen a teljesítmény

A Matisse kódnevű Ryzen 9 3900X 12 fizikai maggal és 24 szállal dolgozik, alap órajele 3.8 Ghz, mely optimális esetben 4.6 Ghz-es Turbo Boost értékig mehet fel. A gyártástechnológiát tekintve 7 nm FinFet, illetve a déli vezérlőhíd esetén 12 nm LP FinFet-ről beszélhetünk, ami pedig a fogyasztást illeti, a gyártó 105 wattban határozta meg a maximális TDP értéket, ez a gyakorlatban sokkal alacsonyabb, mint amit a 14 nm-es 9900K igényel. Hasonló a helyzet a hőtermeléssel is, a processzor léghűtéssel sem produkál extrém melegedést, ez nagyjából 80 körüli átlag, és 90 fokos maximális értéket jelent, esetünkben ez maximum 70 fok volt. A CPU-t egy AM4 foglalattal ellátott alaplapba szerelhetjük, ami azt jelenti, hogy az előző generációs processzorokat fogadó lapok a legtöbb esetben kompatibilitást biztosítanak, így nem feltétlenül szükséges az új, modernebb, de bizonyos esetben költségesebb X570-es lapkészletből válogatnunk. Választás előtt mindenképp győződjünk meg róla, hogy a lap gyártója biztosított-e friss BIOS-t, ugyanis frissítés nélkül a bekapcsoláskor fekete képernyő fogad majd, tehát az egyező foglalat még nem feltétlenül biztosíték. A legtöbb cég igyekszik felzárkózni az új Ryzen termékekhez, így a weboldalon a megfelelő terméklapon, többnyire megtaláljuk a számunkra szükséges információkat. Amennyiben bizonytalanok vagyunk a művelet elvégzésével kapcsolatban, rendeléskor válasszunk BIOS frissítés szolgáltatást. Ahogy azt előre jeleztük, a cikk elkészültekor a szabad példányok az utolsó darabig elfogytak, mi pedig reméljük, hogy minél hamarabb elérhetővé válik egy jóval nagyobb készlet, mely az árak csökkenéséhez is hozzájárulhat. A Ryzen processzorok között IDe kattintva megtalálhatók.

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

Korrekt felszereltségű X570 lap, a megfizethető kategóriából


Az új Zen 2 mag mellé új lapkészlet is érkezett, az X570 ráadásul az első, mely PCI-Express 4.0 támogatással érkezett, ami a jövőre nézve hatalmas sebességugrást biztosíthat. Amennyiben Ryzen 3000 processzort vásárolunk, az AMD jóvoltából nem vagyunk az új platformhoz kötve, de valószínűleg az optimális teljesítmény eléréséhez szükségünk lesz rá. Az MSI alaplapja az Intel mellé választott Asrocknál valamivel drágább, ám az X570 lapok árazása alapból magasabbra sikerült a megszokottnál. A hátsó panel szintén I/O takarólemezt és tejes védőburkolatot kapott, ami illeszkedik a hűtőelemek dizájnjához. PCIe 4.0 x4 M.2 csatlakozóból egyet, SATA3-ból hatot találunk, ám ahogy azt a lap neve előre jelzi, rejtőzik itt még egy 802.11ac vezeték nélküli interfész is. DDR4-ből már egészen 4400MHz-ig is elmehetünk, aminek a tuningolók biztosan örülni fognak, a memória maximális mérete pedig esetünkben akár 128GB is lehet, négy modulra elosztva. A két PCIe 4.0 x4 slot-ból a felső hűtést, a 6 darab SATA port pedig RAID 0, 1, és 10 támogatást kapott. A két teljes hosszúságú PCIe 4.0 csatlakozó (x16 és x8/x8) továbbra is csak az AMD kártyákkal barátkozik, amennyiben dupla kártyás rendszerről van szó. A kimeneteknél BIOS reset kapcsolót, öt 3.5mm-es jack csatlakozót és S/PDIF optikai kimenetet is találunk. Az általános csatlakozási opciókat három USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C, két USB 3.1 Type-A, és két USB 2.0 port segíti, az Intel 3168 802.11ac Wi-Fi pedig két antennakimenettel, és maximum 433 Mbps sebességgel dolgozik. Az MPG EDGE WIFI viszonylag mérsékelt áron kínál néhány magasabb kategóriás példányra jellemző funkciót, és némileg kiterjettebb a hűtése is, cserébe néhány vezérlőből, (pl. Realtek Gigabit) olcsóbb típusokat kapunk. Az MSI játékosoknak szánt alaplapja, 62 000 Ft-tól kapható.

KINGSTON 16GB DDR4 3333MHZ HYPERX XMP PREDATOR HX433C16PB3/16

Megszokott minőség a Kingstontól


Az AMD-s összeállításban a Kingston 3333 MHz-es Predator memóriája dolgozik, mely CL16-os időzítéssel, és XMP profil támogatással is rendelkezik. A paramétereket látva, a két memóriát akár fel is cserélhetnénk, az Intelnek az XMP, az AMD-nek az alacsonyabb időzítés kedvez. A 16GB-os modul sajnos jelenleg nem elérhető, azonos frekvenciával és időzítéssel hasonló áron 2x8Gb-os Predator KIT választható, 34 600 Ft-ért. A CL 16-os időzítéssel ellátott memóriák IDE kattintva elérhetők.

Tesztek és eredmények

A mérésekhez ezúttal nem csak a szokásos videojátékos méréseket végeztük el, mivel ezen processzorok elsődleges rendeltetése a hatékony munkavégzés, erejükkel pedig bőven túlmutatnak a játékok által támasztott igényeken. Mindkét gépen elvégeztük egy korábbi videónk renderelését Premiere Pro alatt (ITT megtekinthető), és lefuttattuk a Cinebench R20-at, a nyers teljesítmény összevetéséért. Végül választottunk három olyan játékot, amik tartalmaznak benchmark opciót, a felbontás 2560x1440, a beállítások pedig a ray-tracing funkciót leszámítva maximumon voltak, így a kapott eredmények nagyjából azonos feltételek mellett születhettek meg. 

Premiere Pro

Másik kodekkel tovább nőhet a különbség


A 60FPS-es, 4K felbontású videó elkészítéséhez H.264 kodeket használtunk, a végeredmény pedig 42 perc a Ryzen 9 3900X javára, mely 8 perccel volt gyorsabb az i9-9900K-nál.

Cinebench R20

A nyers számítási teljesítményben most az AMD a nyerő


A Cinebench az átlag felhasználó számára aligha reprezentatív, hiszen a lényeg többnyire az, hogy a gyakorlatban, munka vagy játék közben milyen teljesítményre számíthatunk. A Cinebench R20 tökéletesen ki tudja használni a CPU képességeit, szemben számos szoftverrel és videojátékkal, melyek még optimalizációra várnak. A változás már zajlik, a frissítések szépen lassan érkeznek, és az új fejlesztések már számításba veszik az új 3000-res Ryzen szériát. A végeredmény mindenesetre elég beszédes, hiszen a 3900X elég komoly különbséggel végzett az elős helyen, a 2424 pontnyi előny uganis minimum látványos.

Mero Exodus

A Ryzen a világ végéig is elmegy


A látványos posztapokaliptikus kaland minden hardveres segítséget elfogad, cserébe olyan látványvilágot tár elénk, amihet foghatót keveset láthattunk. A Metro széria eddig sem szégyenkezett ha a vizualitás került szóba, azonban a nyirkos alagutakból csak ritkán szabadulhattunk ki, akkor is legfeljebb a vastag jégréteggel borított, moszkvai romokat látogathattuk meg. Ez msot megváltozott, a maximális látványhoz pedig szükségünk lesz a nyers erőre.

Bírja a szélsőséges körülményeket


A játék benchamrk tesztje aztán a létező összes effektet és látványelemet egymásra halmozza, ennek ellenére az i9-9900K átlagban mindössze 5 képkockával tudott többet mint a 3900X, a maximumok pedig mindkét esetben kiakadtak 137 FPS-nél. A Motion Blur-t érdemes lehet kikapcsolni, hiszen elvesz a teljesítményből, és a legtöbb játékos számára inkább idegesítő, mint hasznos opció.

Shadow of the Tomb Raider

Ereklyék reszkessetek


Lara Croft legutóbbi kalandja szintén kecsegtet látványos és egzotikus helyszínekkel, benchmark tesztje pedig szintén nem kíméli gépünket. Az átlag FPS itt jóformán megegyezik, érzékelhető különbséget inkább a minimum és maximum értékekben találunk.

Hiába minden, végül minden az optimalizáción múlik


Az i9-9900K legalacsonyabb értéke 16 FPS-sel erősebb a 3900X-nél, míg a maximum 246 FPS egy jó 41-gyel töb, mint amit a Ryzen el tudott érni. Ha valaki 240 Hz-es monitorral kívánja játszani a Tomb Raidert 1440p-s felbontáson, az Intellel ezt is megteheti. Egyéb esetben nem elhet panaszunk az AMD processzorára sem.

Assassin's Creed Odyssey

A Ryzen állta a sarat, a különbség szinte elhanyagolható


Végül jöjjön a legutóbbi bérgyilkosos eresztés, mely egyenesen az antik görög világba kalauzol bennünket, ahol a népszerű spártai harcosokkal is találkozhatunk. A játék közismerten hardverigényes, így ha a maximumot szeretnéánk kihozni belőle, a világ kincse sem lesz elég.

Az átlag nem kiemelkedő, de az Intel még mindig többre képes játékok alatt


A teszten ez jól látható, hiszen az adott felbontás és a maximális beállítások mellett is 74 FPS-t tudott a 9900K, és 69-et a 3900X. Érdekesség, hogy a Ryzen-nel mért 44 minimum FPS kerek 5 képkockával több, mint amit az i9 tudott, a limit pedig mindkét esetben 129 volt.

Kell ez nekem?

A tesztek megerősítik, hogy amennyiben munkában gondolkodunk, az AMD még akkor is túlteljesíti az Intel asztali szegmensbe szánt csúcsprocesszorát, ha a beállításainkat nem hangoltuk optimálisra. Arra számíthatunk, hogy a közejövőben beérik az új platform, és hamarosan a hardverben rejlő, még kiaknázatlan teljesítményhez is hozzáférhetünk majd, így amíg az Intel nem készíti el saját, még hatékonyabb fejlesztéseit, ezen a téren lemaradásban lesz. Amennyiben játékról van szó, az Intel továbbra is jobban teljesít, igaz, ebben az árkategóriában nem ez az elsődleges szempont, így aki játékos masinát épít, ennél sokkal kedvezőbb feltételek mellett állíthatja össze konfigurációját. Az átlag FPS-t nézve nem mutatkozik akkora különbség, ami érezhetően csökkentené a játékélményt, és ilyen videokártya mellett a minimumok is elég magasak ahhoz, hogy az élmény kifogéstalan legyen. Az AMD hosszú évek munkájával érte utol az Intelt, és bizonyos tekintetben végre képes volt lekörözni is, már csak az árak rendezősédését, és az Intel reakcióját várjuk, ugyanis a sok éves pihengetés után ideje lesz visszaszállni a versenybe.

KD - PCX

2019. 09. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.