Vezeték nélkül, önállóan mûködik az Oculus Quest
A Valve hamarabb érkezett az Index bejelentésével, viszont az Oculus két különálló verziót is készített, ráadásul már ebben a hónapban megkezdik a rendelések teljesítését. Bár a VR nem hódít olyan intenzív tempóban, ahogy azt sokan megjósolták, a vészmadarak által vizionált süllyesztõ sincs látótávolságban. A technológia fejlõdik, egyre kiforrottabbá válik, és rövid idõn belül talán nem lesz sokkal extrémebb kiegészítõje egy háztartásnak, mint egy nagyképernyõs TV. Ezt az is bizonyítja, hogy a bejelentéseket követõen mindkét cég termékei elfogytak már elõrendelésben, így aki nem volt az elsõk között, számíthat rá, hogy csak késõbb jut hozzá a csomagjához. A Facebook egyszerre két célcsoportot igyekszik megszólítani, a komolyabb gépigényû játékokra vágyóknak ott az Oculus Rift S-t, míg az Oculus Quest minden értelemben a könnyedebb irányt célozza meg.
A Quest úgynevezett ultrahordozható eszköz, melynek teljesítménye ehhez mérten elmarad a komolyabb VR eszközöktõl, viszont cserébe teljesen nélkülözi a vezetékeket és nincs szükség hozzá asztali számítógépre. A mozgásunk szabadságát, és ezáltal a játékélményt nem korlátozzák többé a béklyóként ráncigált vezetékek, amit az Oculus Insight-nak nevezett technológiának köszönhetünk. A beépített szenzorok feltérképezik a környezetünket, a begyûjtött adatokat pedig meg is jegyzi az eszköz. Úgynevezett pontfelhõbõl többet is el tud tárolni a headset, így nem számít, hogy otthon, vagy épp egy ismerõsünknél vagyunk, felismeri hol kapcsoltuk be, és már használhatjuk is anélkül, hogy felbuknánk egy bútorban, vagy lefejelnénk valamit. A 6DOF mozgásérzékelõ rendszer a drágább eszközöknél megszokott, ám a Quest is a teljes értékû változatot kapta meg, vagyis a fej és a kéz érzékelését egyaránt lehetõvé teszi. Ennek hála, összességében egy sokkal kényelmesebb és felszabadultabb használatot biztosít, mint a mobiltelefonos megoldások jóval korlátoltabb, többnyire székhez kötött élménye.
A kijelzõ szemenként 1440x1600 felbontást kínál, OLED technológiával. Az eredeti Oculus Rift 1080x1200-as értékéhez képest ez igen korrekt ugrás, pláne egy visszafogottabb árú eszköz számára. Ezzel a fejlõdéssel a pixelek közötti fekete részek, vagy a képpontok jóformán már nem is észrevehetõk. Ugyanakkor a számítási teljesítmény egy okostelefonnal konkurál, így a játékkínálat és látvány is nagyjából a mobiljátékok szintjén mozog majd. Az önálló teljesítményt egy Snapdragon 835-ös chip és 4 gigabájt RAM biztosítja, így a képminõség jó lesz, ám amit a fejlettebb kijelzõvel nyerünk, azt visszafogja majd a hardver. Ez egy kompromisszumos megoldás, hiszen továbbra is egy hordozható, vezetékek nélkül is önállóan mûködõ eszközrõl van szó. A belsõ tárhely gyárilag 64 vagy 128GB lehet, utólagos bõvítésre viszont sajnos nincs mód, memóriakártyát ugyanis nem kezel. A mozgást négy, az elõlap sarkain elhelyezett kamera dolgozza fel, és ezek követik a kontrollereinkben lévõ láthatatlan ledeket is.
Az elõzetes beszámolók arról tanúskodnak, hogy az érzékelõk kiválóan végzik a dolgukat, a reakcióidõ tényleg villámgyors, még a legpörgõsebb játékok esetében sincs jelentõs késés vagy kihagyás. A legnagyobb veszélyt a rendkívül éles fény, illetve erõs tükrözõdés jelentheti, ami megzavarhatja a szenzorokat. Ilyenkor elõfordulhat egy-két másodperces szünet, míg az eszköz újra magára talál, tehát a biztonság kedvéért ajánlott elhúzni a függönyt, vagy kerülni a reflektorokkal zsúfolt szobákat. A Valve Index-hez hasonlóan itt is állíthatjuk a lencsék közötti távolságot, így azok pontosan a pupillánkkal szemben helyezkedhetnek el. Az IPD beállítás határai 58-72mm-ig terjednek, az Oculus szerint a felhasználói élmény, 56 és 74mm közötti értékkel rendelkezõ felhasználók számára mondható ideálisnak. A kalibrálás módja sajnos nem lett tökéletes, mivel számértéket nem adhatunk meg, hiába ez tûnik kézenfekvõnek. Ehelyett zöld keresztek segítik a beállítást, ami nem épp a legprecízebb megoldás, mivel növeli a pontatlanság esélyét, ezzel együtt pedig csökkenti a komfortérzetet. A dizájnra nem lehet panasz, már az elsõ Rift is egy jól összerakott, kényelmes darab volt. Ezt a jó tulajdonságot a Quest is megtartotta, bár érthetõ módon hízott egy keveset, 470 grammról egészen 571 grammig.
A hangért ezúttal nem egy hagyományos fülpárnás, vagy bedugós fülhallgató felel, ehelyett egy pántba rejtett hangforrást alkalmaz. Ez természetesen jár némi minõségromlással, és a szobában tartózkodók számára is kiszûrõdik némi hang, viszont jobb és bal oldalon is találunk 3,5-es jack csatlakozót, így semmi akadálya, hogy jól bejáratott sztereó hangkeltõnket használjuk. Változott némileg a kontroller is, a felsõ részen lévõ érzékelõkört kissé megnövelték, hogy a headset kamerái jobban lássák, és ehhez alakítottak némileg a markolaton is, de összességében továbbra is egy minõségi eszközrõl van szó, mely hagyományos ceruzaelemmel, vagy megegyezõ méretû akkumulátorral mûködik. Az elsõ indításkor egy videó segít az ideális beállítások, és mozgásterünk rögzítésében, továbbá Androidra és iOS-re is elérhetõ az Oculus app, ami végigvezet minden lépésen, illetve az esetleges firmware frissítésen. A szoftverkínálat folyamatosan bõvül, de már most is számos alkalmazást elérhetünk, többek között olyan minõségi darabokat is mint a Beat Saber, Superhot VR, vagy a Keep Talking and Nobody Explodes. Egy feltöltés nagyjából két órányi aktív játékra elég, a headset a levétele után 15 másodperccel pedig bekapcsol az alvó üzemmód, ilyenkor két óránként 1%-ot merül az akkumulátor.
A Quest azok számára lehet izgalmas, akik még nem rendelkeznek felsõ kategóriás VR eszközzel, de többre vágynak a telefonok kijelzõjénél és a hozzájuk kapható olcsó, mûanyag keretes megoldásoknál. Akiknek van a háztartásban egy Rift vagy egy Vive, valószínûtlen, hogy visszafogottabb teljesítményre vágynának, sõt, számukra a Rift S sem egyértelmû vétel. Esetleg azoknak jó választás, akiknek nincs meg a megfelelõ számítógépük az erõsebb változat használatához, viszont szimpatikus számukra a vezetékmentes használat, a mobilitás, és a lehetõség, hogy egy társaság együtt játszhasson. Az ár itthon, a vámtól és az adótól függõen akár 160-180 000 Ft körül is alkalulhat, mivel amerikából nem kérehetjük egyenesen házhoz. Elõbb egy európai partnernek kell beszereznie, és onnan indulhat el kis hazánkba, a rárakódott anyagi terhekkíséretében, így akinek nem sürgõs, jobb ha vár, míg rendezõdnek az elérhetõ készletek.
KD- PCX