A Prodigy M hosszú idõ után a régi köntösben, mégis megújulva tér vissza
Úgy tûnik van valami a levegõben, hiszen a gyártók mostanában egymás után állnak elõ új Micro-ATX és Mini-ITX házakkal. Így volt ezzel a Cooler Master, a Thermaltake és a Cougar is, mindegy, hogy egy korábbi modelljük megújulásáról, esetleg egy teljesen új modellrõl van szó. A BitFenix esetében az elõbbi történt, õk ugyanis egészen a kezdetekhez nyúltak vissza és kissé átalakították a nyolc évvel ezelõtt bemutatott Prodigy M-t, mely most felfrissülve, egy 2022 utótaggal megtoldva igyekszik igazodni napjaink elvárásaihoz.
Egészen 2012-ig kell visszaugranunk és látni fogjuk, hogy a BitFenix Prodigy széria már akkor ott állt, hogy az átlagosnál kisebb méretben biztosítsa a jó teljesítményre vágyó felhasználók igényeit. Az elsõ benyomás persze ebben az esetben is a látvány alapján születik meg bennünk, mely akkor az Apple kapaszkodókkal felszerelt G5, illetve az utód Mac Pro sorozatának megjelenését vette alapul. A Prodigy M azonban más érdekességekkel is szolgált, hiszen méreteivel valamivel nagyobbra nõtt a legtöbb hasonló kategóriás darabnál, cserébe egy lemezolvasónak is jutott benne hely, a szellõzés pedig talán az egyik legerõsebb pontjának bizonyult, miután a szerelés végén végre beindíthattuk. Az évek azóta elteltek, az 5.25”-es meghajtók pedig lassan a múlt ködébe vesztek, így az új házak tervezésekor a cégeknek ezzel már nem kell bajlódniuk és a vásárlók élete is kényelmesebb lett, nem beszélve a légáramlat számára felszabadított értékes területrõl. A szériának volt amúgy egy kisebb M-nélküli változata is kizárólag Mini-ITX lapok számára, de arról egyelõre semmit sem hallani.
A 250mm x 404mm x 359mm-es új kiadás amúgy 100 százalékban megegyezik az eredeti változattal, legalábbis, ha leragadunk a millimétereknél. Szerencsére igény szerint Mini-ITX és MicroATX alaplapokat a kezdetektõl fogva fogad, tehát ha a formával és a dimenziókkal is elégedettek vagyunk, akkor adott a lehetõség. Ahogy azt említettük, az 5.25-ös tálca már sehol sincs, így a légáramlat szempontjából ideális, rácsozott elõlapot már csak a kis BitFenix embléma töri meg. Amit szomorúan vettem tudomásul, hogy hiába az extra centiméterek, az elõlap mögött továbbra is legfeljebb egy 120mm-es ventilátor fér el, ha duplázni szeretnénk, azt legfeljebb két 60 mm-es megoldással tehetjük, cserébe fent is elhelyezhetõvé válhat egy nyúlánkabb videokártya is. Az áramlatról amúgy összesen 7 venti beépítésével gondoskodhatunk, az elõlapon túl hátra is egy 120, alulra viszont két 120 mm-es kerülhet, a legnagyobb szabadságot pedig talán a ház felsõ részén élvezhetjük, ahol 120mm-es vagy 140mm-es légkavaróból is duplázhatunk. A hivatalos termékoldal szerint különféle felszereltségben kínálják, így egy GPU-t segítõ 60mm-es és egy 120mm-es venti mindenképpen lesz benne, de készült egy RGB-s ventikkel szerelt kiadás is, ahol a három forgólapát mellé ráadásul még két LED szalag és egy ARGB kontroller is jár.
Ami viszont jóval lényegesebbnek tûnik, az a beltér és az anyaghasználat. A BitFenix Prodigy modelljei alapvetõen nem a felsõ kategóriát ostromolták, ám az M modellek mégis hamar népszerûvé váltak, korrekt összeszerelésük és anyagminõségük miatt. Jelen esetben ez egy acél oldallapot és egy 4mm-es edzett üveggel megspékelt másik fémajtót jelent, természetesen mûanyag elemek ölelésében, ezúttal igényes matt felülettel. A bekapcsolót és a kötelezõ csatlakozókat a teli fém oldalon egymás alatt találjuk, melyet a megújulás jegyében legfelül egy Type-C indít, amit két USB 3.0 követ, majd jön két önálló 3.5 mm-es jack, végül a reset és a power gombok következnek. Befelé haladva láthatjuk, hogy a videokártya kétféleképp is rögzíthetõ, így vagy integethet kifelé az üveg oldallapon, vagy fekhet a ház felsõ részén, mely esetében eltávolítható porszûrõ is segíti a szellõzést. A VGA-ban tehát bõven lesz módunk gyönyörködni, a kártya pedig akár 339mm-es is lehet, így az izmosabb, vagy az öreg, de egykor csúcsnak számító modellek is elférnek. Hasonlóan jó a helyzet a processzorhûtõkkel is, hiszen akár 190mm-es magasságig is elmehetünk, ami már bõven az extrém kategória. Ha vízhûtésben gondolkodunk, a radiátor fent kaphat helyet, legfeljebb 280 mm-ig.
Az ügyes kialakításnak köszönhetõen tárhelyben sem kell szûkölködnünk, mivel 2+2 3.5, és 2+3 2.5” meghajtó kerülhet beszerelésre. Porszûrõ amúgy nem csak fent és az elõlap mögött, de lent a tápegységnél is lesz, mely amúgy 220 mm-ig ugyan elfér, de a kényelmünk érdekében a gyártó azt ajánlja, hogy ha tehetjük, álljunk meg 180 mm-nél. Ízlésünk szerint kaphatunk belõle fekete vagy fehér változatot is, az alapkiadás pedig egy 60mm-es és egy 120mm-es ventit is mindenképp tartalmazni fog. Az átgondoltabb felépítés és a jobb anyagminõség ezúttal 86 és 104 fontos alapárat tettek indokolttá, ami bizony átszámolva 35 és 44 ezer forintot jelent, ez tehát már nem az az alsó közép kategória, ami közel tíz éve még töredékáron volt elérhetõ.
A BitFenix Prodigy M2 2022 forgalmazása tehát már megkezdõdött és hamarosan itthon is találkozhatunk vele.