2021. 08. 10

Az AMD odavág? Jól sikerült az RX 6600 XT videokártya

Befutottak a héten megjelenõ „kis Navi”, vagyis a Radeon RX 6600 XT teszteredményeiAugusztustól az AMD képviseli a belépõszintet?

Míg a hardvergyártók küzdenek, hogy megfelelõ mennyiséget produkáljanak a legfrissebb RTX és RX videokártyákból, az AMD szépen lassan beérte az Nvidia-t és startpozícióba állította a jelenlegi generáció legkisebb darabját. A Radeon RX 6600 XT-t ugyanis nyers teljesítményét, fogyasztását és árazását tekintve is az RTX 3060 vetélytársának szánták, és nagyon úgy tûnik, hogy ezúttal sikerrel is jártak.

Fapadostól a tripla hûtõs tuning verziókig.


„A végsõ 1080p játékélmény” – az AMD ilyen, és ehhez hasonló reklámszöveggel küldi a boltokba legújabb videokártyáját, mely békeidõben valóban 379 dollár körüli ajánlott fogyasztói áron jelenhetne meg. Ez átszámítva nem lenne sokkal több 114 ezer forintnál, ám beláthatatlan ideig aligha találkozhatunk ilyen barátságos árcédulákkal, akárhol is keresgéljünk új videokártya után. Az AMD célja egyébként teljesen világos, hiszen az aktuális palettán mostanáig csak az Nvidia kínált belépõ kategóriás kártyát, ami esetünkben a Full HD felbontás tökéletes élvezetét jelentené, magas grafikai beállítások mellett. Ha az elszabadult árakat félretesszük, akkor az Nvidia elsõszámú fegyverténye továbbra is a Ray Tracing technológia hatékonyabb kiaknázásában rejlik, az AMD pedig ezt minden kategóriában ár/érték arányban nagyobb csúcsteljesítménnyel igyekszik ellensúlyozni, ami nagyon is reális érv lehet a vörös árnyalatokban tetszelgõ gyártó részérõl. Mivel már csak pillanatokra vagyunk az új Radeon megjelenésétõl, a tesztelõk elõtt megnyílt az ajtó, hogy közöljék mérési eredményeiket, lássuk, hogy mire számíthat az, aki le tud csapni a „legkisebb Navi” kártyra.

Pár példa pcgamer.com méréseibõl.


Rég volt már akkora eszmei értéke egy tökéletes Full HD élményt kínáló videokártyának, mint manapság, persze ehhez nem ártana, ha elérhetõ áron és mennyiségben lennének hozzáférhetõk, amire sajnos aligha van reális esély. Az AMD mindenesetre elõállt az RDNA2 architektúra eddigi legvékonyabb kiadásával, az RX 6600 XT-vel, mely a Navi 23 kódnév alatt szereplõ GPU-val méretteti meg magát. A gyártási technológia továbbra is 7nm-es a TSMC jóvoltából, mely leginkább a teljesítmény és a fogyasztás összevetésében érdekes, viszont ebben a tekintetben nagyon is bíztató a helyzet. A 6600 XT ugyanis 160 wattos fogyasztás mellett – egyetlen 8 tûs PCIe csatlakozón – adja le maximális teljesítményét, ami papíron az RTX 3060-nál is jó 10 wattal takarékosabb, tehát a belépõ szint ismét értelmet nyer. Ez azt is jelenti, hogy akár egy 500 wattos tápegységgel is megelégszik, ami a legtöbb játékos gépében valószínûleg már amúgy is ott pihen, míg azok a merész vásárlók, akik most terveznek új gépet építeni, valamennyit talán lefaraghatnak a költségvetésbõl.

A tomshardware.com eredményei.


A Navi 23 összesen 11.1 milliárd tranzisztort kapott, részletesebben pedig 32 CU-ra (számítási egység), 128 textúrázóra, 2048 Stream processzorra, 64 ROP-ra (render kimeneti egység a pixelek mintavételének ellenõrzésére), és 32 MB Infinity Cache-re támaszkodik. Ez utóbbi amúgy negyed akkora, mint amivel az RX 6700 XT-t hajtó Navi 21 gazdálkodhatott, ám ez egy Full HD-ra optimalizált kártya, a spórolás így teljesen érthetõ. Ami még feltûnõ lehet, hogy az AMD ugyan nem szokott óvatoskodni a fedélzeti memóriával, most azonban megállt 8GB GDDR6-nál, ami 128-bites adatbuszon szállítja az adatokat, a gyártó tehát ott vágott és optimalizált, ahol csak tudott. A tesztek pedig az esetek többségében õket igazolják, és nagyon úgy tûnik, hogy nem csak Full HD, de QHD, vagyis 2560x1440-es felbontáson is a Navi 23 bizonyul jobbnak. Az RTX 3060-ra applikált 12GB GDDR6 memória és 192-bites vezérlõje érezhetõen inkább kozmetikai jelleggel bír, a 15 000 MHz-es órajele pedig egy kerek ezressel el is marad az RX-tõl. Nem úgy a 6600 XT GPU-jának 1968 MHz-es alap, és 2589 MHz-es turbo órajele, melyek nagyon is valós elõnyt jelentenek zöld ellenfél 1320/1882 MHz-es gyári értékeivel szemben.

A 3060 Ti továbbra is hatalmas ugrást a belépõszinthet képest. (Forrás: theverge.com)


Az RX 6600 XT-bõl érkezik referencia modell, a tesztelõk többsége azonban egyedi Asus, Gigabyte, vagy egyéb megoldásokkal próbálkozhatott, ami a vásárlók számára a legjobb elõzetes, hiszen látható, hogy az RX 6600 XT a legtöbb tesztkör alkalmával következetesen az RTX 3060 elõtt végzett, a különbözõ gyári tuningos és egyedi hûtéssel szerelt kiadások tehát csak minimális különbséget hoznak, mely a vásárlói döntés szempontjából nem kifejezetten lényeges. Ami szintén fontos, hogy az RTX technológia továbbra is a Radeon elõtt jár, de ez egy 1080p-re kihegyezett belépõ modell esetében talán a legkevésbé fontos szempont, a FidelityFX Super Resolution (FSR) pedig rohamosan terjed és fejlõdik, és bár egyelõre elmarad az Nvidia megoldásától, azért extra teljesítményre már nem csak a DLSS 2.0-tól számíthatunk.
A tesztelõk szerint az RX 6600 XT melegedés szempontjából is dicséretesre sikerült, a legtöbb modell békésen megpihen a 70°C-os határérték alatt, ami rámutat a korrekt fogyasztási értékekre is, az AMD új modellje tehát az energiával is ügyesebben gazdálkodik a belépõszinten, mint az Nvidia. Ami kritikát találhatunk, az talán az árazást érintené, mely papíron nem sokkal barátságosabb, mint amennyibe az izmosabb RTX 3060 Ti kerülne, már ha valóban annyiba kerülne. Jelenleg azonban ez nem egy releváns részlet, mivel sehol sem találunk most olyan VGA-at, ami közel állna a gyártók által ajánlott árakhoz, mindenesetre a 3060 Ti valóban nem lenne annyival drágább, mint amennyivel erõsebb. Ami még fontos lehet, hogy a 6600 XT hivatalosan 50 dollárral drágább mint az RTX 3060, vagyis kb. 15 ezer forintért 15%-kal nyújtana többet, ha a hivatalos árak közel állnának a realitáshoz.

a The Verge egy 28 cm-es tripla hûtõs változatot kapott tesztelésre.


Az AMD Radeon RX 6600 XT forgalmazása amúgy augusztus 11-én kezdõdik, meglátjuk, hogy a gyártópartnerek képesek lesznek-e elegendõ kártyát gyártani, hogy azért játékosoknak is jusson néhány darab.

2021. 08. 10

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.