2021. 08. 10

Az AMD odavág? Jól sikerült az RX 6600 XT videokártya

Befutottak a héten megjelenő „kis Navi”, vagyis a Radeon RX 6600 XT teszteredményeiAugusztustól az AMD képviseli a belépőszintet?

Míg a hardvergyártók küzdenek, hogy megfelelő mennyiséget produkáljanak a legfrissebb RTX és RX videokártyákból, az AMD szépen lassan beérte az Nvidia-t és startpozícióba állította a jelenlegi generáció legkisebb darabját. A Radeon RX 6600 XT-t ugyanis nyers teljesítményét, fogyasztását és árazását tekintve is az RTX 3060 vetélytársának szánták, és nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal sikerrel is jártak.

Fapadostól a tripla hűtős tuning verziókig.


„A végső 1080p játékélmény” – az AMD ilyen, és ehhez hasonló reklámszöveggel küldi a boltokba legújabb videokártyáját, mely békeidőben valóban 379 dollár körüli ajánlott fogyasztói áron jelenhetne meg. Ez átszámítva nem lenne sokkal több 114 ezer forintnál, ám beláthatatlan ideig aligha találkozhatunk ilyen barátságos árcédulákkal, akárhol is keresgéljünk új videokártya után. Az AMD célja egyébként teljesen világos, hiszen az aktuális palettán mostanáig csak az Nvidia kínált belépő kategóriás kártyát, ami esetünkben a Full HD felbontás tökéletes élvezetét jelentené, magas grafikai beállítások mellett. Ha az elszabadult árakat félretesszük, akkor az Nvidia elsőszámú fegyverténye továbbra is a Ray Tracing technológia hatékonyabb kiaknázásában rejlik, az AMD pedig ezt minden kategóriában ár/érték arányban nagyobb csúcsteljesítménnyel igyekszik ellensúlyozni, ami nagyon is reális érv lehet a vörös árnyalatokban tetszelgő gyártó részéről. Mivel már csak pillanatokra vagyunk az új Radeon megjelenésétől, a tesztelők előtt megnyílt az ajtó, hogy közöljék mérési eredményeiket, lássuk, hogy mire számíthat az, aki le tud csapni a „legkisebb Navi” kártyra.

Pár példa pcgamer.com méréseiből.


Rég volt már akkora eszmei értéke egy tökéletes Full HD élményt kínáló videokártyának, mint manapság, persze ehhez nem ártana, ha elérhető áron és mennyiségben lennének hozzáférhetők, amire sajnos aligha van reális esély. Az AMD mindenesetre előállt az RDNA2 architektúra eddigi legvékonyabb kiadásával, az RX 6600 XT-vel, mely a Navi 23 kódnév alatt szereplő GPU-val méretteti meg magát. A gyártási technológia továbbra is 7nm-es a TSMC jóvoltából, mely leginkább a teljesítmény és a fogyasztás összevetésében érdekes, viszont ebben a tekintetben nagyon is bíztató a helyzet. A 6600 XT ugyanis 160 wattos fogyasztás mellett – egyetlen 8 tűs PCIe csatlakozón – adja le maximális teljesítményét, ami papíron az RTX 3060-nál is jó 10 wattal takarékosabb, tehát a belépő szint ismét értelmet nyer. Ez azt is jelenti, hogy akár egy 500 wattos tápegységgel is megelégszik, ami a legtöbb játékos gépében valószínűleg már amúgy is ott pihen, míg azok a merész vásárlók, akik most terveznek új gépet építeni, valamennyit talán lefaraghatnak a költségvetésből.

A tomshardware.com eredményei.


A Navi 23 összesen 11.1 milliárd tranzisztort kapott, részletesebben pedig 32 CU-ra (számítási egység), 128 textúrázóra, 2048 Stream processzorra, 64 ROP-ra (render kimeneti egység a pixelek mintavételének ellenőrzésére), és 32 MB Infinity Cache-re támaszkodik. Ez utóbbi amúgy negyed akkora, mint amivel az RX 6700 XT-t hajtó Navi 21 gazdálkodhatott, ám ez egy Full HD-ra optimalizált kártya, a spórolás így teljesen érthető. Ami még feltűnő lehet, hogy az AMD ugyan nem szokott óvatoskodni a fedélzeti memóriával, most azonban megállt 8GB GDDR6-nál, ami 128-bites adatbuszon szállítja az adatokat, a gyártó tehát ott vágott és optimalizált, ahol csak tudott. A tesztek pedig az esetek többségében őket igazolják, és nagyon úgy tűnik, hogy nem csak Full HD, de QHD, vagyis 2560x1440-es felbontáson is a Navi 23 bizonyul jobbnak. Az RTX 3060-ra applikált 12GB GDDR6 memória és 192-bites vezérlője érezhetően inkább kozmetikai jelleggel bír, a 15 000 MHz-es órajele pedig egy kerek ezressel el is marad az RX-től. Nem úgy a 6600 XT GPU-jának 1968 MHz-es alap, és 2589 MHz-es turbo órajele, melyek nagyon is valós előnyt jelentenek zöld ellenfél 1320/1882 MHz-es gyári értékeivel szemben.

A 3060 Ti továbbra is hatalmas ugrást a belépőszinthet képest. (Forrás: theverge.com)


Az RX 6600 XT-ből érkezik referencia modell, a tesztelők többsége azonban egyedi Asus, Gigabyte, vagy egyéb megoldásokkal próbálkozhatott, ami a vásárlók számára a legjobb előzetes, hiszen látható, hogy az RX 6600 XT a legtöbb tesztkör alkalmával következetesen az RTX 3060 előtt végzett, a különböző gyári tuningos és egyedi hűtéssel szerelt kiadások tehát csak minimális különbséget hoznak, mely a vásárlói döntés szempontjából nem kifejezetten lényeges. Ami szintén fontos, hogy az RTX technológia továbbra is a Radeon előtt jár, de ez egy 1080p-re kihegyezett belépő modell esetében talán a legkevésbé fontos szempont, a FidelityFX Super Resolution (FSR) pedig rohamosan terjed és fejlődik, és bár egyelőre elmarad az Nvidia megoldásától, azért extra teljesítményre már nem csak a DLSS 2.0-tól számíthatunk.
A tesztelők szerint az RX 6600 XT melegedés szempontjából is dicséretesre sikerült, a legtöbb modell békésen megpihen a 70°C-os határérték alatt, ami rámutat a korrekt fogyasztási értékekre is, az AMD új modellje tehát az energiával is ügyesebben gazdálkodik a belépőszinten, mint az Nvidia. Ami kritikát találhatunk, az talán az árazást érintené, mely papíron nem sokkal barátságosabb, mint amennyibe az izmosabb RTX 3060 Ti kerülne, már ha valóban annyiba kerülne. Jelenleg azonban ez nem egy releváns részlet, mivel sehol sem találunk most olyan VGA-at, ami közel állna a gyártók által ajánlott árakhoz, mindenesetre a 3060 Ti valóban nem lenne annyival drágább, mint amennyivel erősebb. Ami még fontos lehet, hogy a 6600 XT hivatalosan 50 dollárral drágább mint az RTX 3060, vagyis kb. 15 ezer forintért 15%-kal nyújtana többet, ha a hivatalos árak közel állnának a realitáshoz.

a The Verge egy 28 cm-es tripla hűtős változatot kapott tesztelésre.


Az AMD Radeon RX 6600 XT forgalmazása amúgy augusztus 11-én kezdődik, meglátjuk, hogy a gyártópartnerek képesek lesznek-e elegendő kártyát gyártani, hogy azért játékosoknak is jusson néhány darab.

2021. 08. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.