2021. 07. 06

Ryzen 7 5700G - játék Full HD-ben? Megoldható!

Az AMD legerősebb Zen 3 APU-ja Zen 3 magokat és vállalható grafikai teljesítményt rejteget a kupak alattMost ez a leggyorsabb integrált megoldás.

Ugyan már látszik a videokártyákat szállító teherautó fénye az alagút végén, rengetegen szimpatizálnak az Integrált grafikus egységgel megtámogatott processzorokkal, melyek az AMD részéről egyre használhatóbb élményt nyújtanak akkor is, ha a vásárló esetleg videojátékokkal is megpróbálkozna. Természetesen egy AM4 foglalatban elférő komplett csomagtól nem kell csodát várni, azonban bőven van miből válogatni, ha egy G sorozatú Ryzennél nem szánnánk többet videokártyára és az igényeinket is kordában tudjuk tartani.

Augusztusban a boltokban is megjelenik. (Kép: tomshardware.com)


A Ryzen 7 5700G a Cezanne APU-k szűkös listájának tetején foglal helyet, és ugyan már láthatunk előzetes adatokat a bejelentett Ryzen 7 PRO 5750G-ről is, az augusztusban érkező 5700G egy példánya nemrég a Tom’s Hardware tesztpadján landolt, ahol alaposan le is tesztelték. A dolog azért is kifejezetten izgalmas, mivel az (Cezanne) 5000G az első olyan sorozat a Zen+ magokkal operáló (Picasso) 3000G óta, amit az AMD kiskereskedelmi forgalomban is elérhetővé tesz. Mivel a gyártó OEM partnerei már most is hozzáférnek, így szerencsére jutott belőle egy a tesztelőknek is, akik igyekeztek kideríteni, hogy mit nyújt majd a legfrissebb architektúrát hadba fogó APU, melyben a Zen 3 mellett egy integrált RX Vega 8 grafikus chip teljesít szolgálatot. Maga a processzor nyolc fizikai magot és tizenhat logikai szálat kínál, 16 MB L3 gyorsítótárral. A műveleteket 3.8 GHz-es alap órajellel végzi, a Boost pedig 4.6 GHz-es, de természetesen a tuningnak az AMD mindig biztosít lehetőséget, csak legyen hozzá megfelelő hűtésünk. Az Boost órajel amúgy mindössze 100 MHz-et vesztett, az L3 cache pedig 32 hekyett 16 MB az 5800X-hez mérve, cserébe viszont kapott egy GPU-t, az L3 pedig még így is a duplája annak, amit a 4750G kapott.

Kiváló összetljesítmény, alacsony fogyasztás.


A hivatalos TDP értéket ráadásul úgy szorították be a 65 wattos keretbe, hogy beleférjen a nyolcdarab RX Vega egység meghajtása is, melyek alapból 2.0 GHz-en üzemelnek. A GPU ezen felül a DDR4 memóriák 3200 MHz-es órajelére támaszkodhat, de akinek módjában áll, némi túlhajtással itt is lehet fokozni az összhatást. Érdekesség, hogy az AMD úgy hivatkozik az 5000G-re, mint a Zen 3 család "X nélküli" kiadására, ám az L3 mellett mást is kihagyott, ugyanis 24 PCIe 3.0 szálat kapunk PCIe 4.0 helyett. Cserébe a kezdőárat $359 dollárban (kb. 110e Ft) határozták meg, ami jóval kevesebb, mint amit a Ryzen 9 5800X-ért kérnek, de papíron olcsóbb a Ryzen 5 5600X-nél is. Ami a kialakítást illeti, az APU felépítésén állítólag nem változtattak, a monolitikus struktúra is a megszokott, mindössze Zen 3 magok és a 7nm-es csíkszélességen gyártott RX Vega motor került a hőterelő kupak alá. Tehát a megváltást ígérő RDNA egyelőre még várat magára, viszont az ígéretek szerint így is 60%-os gyorsulás vár ránk az elődhöz viszonyítva.

A 720p királya, a 1080p megmentője. (Kép: tomshardware.com)


A tesztek során a kötelező benchmark futamok mellett a játékoké volt a főszerep, hiszen a többség a Vega 8 képességeire kíváncsi igazán. Ahogy azt a diagramok elárulják, az 1280x720 (720p) felbontás egészen magabiztos terep az 5700G számára, de kompromisszumok mellett még a Full HD, avagy 1080p is járható út, és ez a legfontosabb. A próba során a Far Cry 5, a Shadow of the Tomb Raider és a Strange Brigade is simán 30 fps feletti, olykor a 40-et súroló átlagot hozott. Igaz, csak a Far Cry tudta ezt Normal beállítások mellett, de összességében ez így is becsületes eredmény egy integrált egységtől. Az igazi Jolly Joker ismét a GTA V volt, mely a 88 fps-sel majdnem megháromszorozta ezt az átlagot, ami azt jelenti, hogy akár a Lowest beállításról is feljebb léphetünk, és még mindig játszható végeredményt kaphatunk. A legjobb, hogy 720p-n 140 képkockát hozott, ott tehát bőséges teret kapunk a beállításokkal való játszadozásra. Az összhatás persze nem fogható egy önálló videokártyához, azonban akinek a játék sokadlagos, de nem elhanyagolható szempont, az 5700G készen áll a bevetésre, aki pedig nem szédül a 720p gondolatától, az több mint elegendő fps mellett játszhat.

Egy 3090 mellé lehetőleg ne APU-t vegyünk, mert veszíteni fogunk a max. teljesítményből. (Kép: tomshardware.com)


A Ryzen 7 5700G talán nem tesz csodát (esetleg 720p-n mégis), de az Intel-féle integrált UHD chipeket csúnyán állva hagyja, és ha valóban kapható lesz, akkor vonzó csomag lehet, ráadásul a túlhajtás lehetősége is kiaknázásra vár. Érdemes megjegyezni, hogy ha hozzáférünk egy hagyományos videokártyához, akkor ne az APU-k között nézelődjünk, a fogyasztás és teljesítmény egyensúlya miatt ugyanis kisebb teljesítményt kapunk, mintha egy hasonló kategóriás, hagyományos CPU-t választanánk. Az 5600X például többet fog kihozni egy RTX videokártyából és CPU erő terén akár a 11. generációs Intelek között is van alternatíva, a 11600K például 10%-kal lassabb egy szálon, viszont papíron jóval olcsóbb. Nem elhanyagolható szempont továbbá a fogyasztás, mely az Intel oldalán idén elképesztő méreteket öltött. Az i5-11600K például azonos terhelés alatt hajlamos több mint kétszer annyit fogyasztani az 5700G-nél, ami a villanyszámlán és a termelt hőn keresztül egyaránt érezteti velünk a különbséget.

A hivatalos megjelenés napját augusztus 5-re időzítették, az adatlapja pedig biztosít minket róla, hogy a dobozban egy Wraith Stealth hűtőt is találunk majd, amit azért általában érdemes lecserélni, ha nem csak irodai munkára készülünk.

2021. 07. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Tar Albert
2021.07.11
Amint PCX tesztben is látszott, AMD procc+nVidia kártyával valamivel jobb teljesítményt kaptak, mint Intellel, de jobban meg is fózte a Ryzent, mint egy AMD VGA.
Karminás Péter
2021.07.07
Mindenki isteníti az 5600X-et, már most tudok mondani olyan játékot, ahol 80% felett pörög 3070-es kártya mellett, és ez egy régebbi játék, nem új (jó persze ez lehet a játék hibája is). Én például egy 3700X-ben több lehetőséget látok, mert 8 magos, és vannak játékok amelyeknél kevés a 6 mag, Assassin's Creed Odyssey, például, városban ott a 6 mag csődöt mond, hiába 5600X. Jó persze, nyilván az 5600X gyorsabb,. mint a 3700X, és 30 fps-el többet kihoz a játékokból. Őszintén szólva, engem nem izgat hogy egy játékban 120 vagy 150 fps-em van, ez utóbbi legfeljebb az fps multiplayer játékokban fordul eló, hogy 200 képkockánál is több van,. de én nem ilyen játékokkal játszom! 1440 pixelen pedig már vannak olyan játékok, ahol nincs akkora különbség a két megnevezett processzor között fps számot tekintve. Nem vagyok fps vadász! OC-ézni sem szoktam, nem értek hozzá. Persze, azt hallani, hogy a legtöbb játékhoz elég a 6 mag, de nem feltétlenül.
Nagy Gábor
2021.07.06
Egész jó, és ha ebben csak Vega 8 van akkor jönnie kell a Vega 11-el szerelt procinak is ami valószínűleg még jobb lesz, talán a 5750G lesz majd ez a proci?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.