Az AMD legerõsebb Zen 3 APU-ja Zen 3 magokat és vállalható grafikai teljesítményt rejteget a kupak alatt
Ugyan már látszik a videokártyákat szállító teherautó fénye az alagút végén, rengetegen szimpatizálnak az Integrált grafikus egységgel megtámogatott processzorokkal, melyek az AMD részérõl egyre használhatóbb élményt nyújtanak akkor is, ha a vásárló esetleg videojátékokkal is megpróbálkozna. Természetesen egy AM4 foglalatban elférõ komplett csomagtól nem kell csodát várni, azonban bõven van mibõl válogatni, ha egy G sorozatú Ryzennél nem szánnánk többet videokártyára és az igényeinket is kordában tudjuk tartani.
A Ryzen 7 5700G a Cezanne APU-k szûkös listájának tetején foglal helyet, és ugyan már láthatunk elõzetes adatokat a bejelentett Ryzen 7 PRO 5750G-rõl is, az augusztusban érkezõ 5700G egy példánya nemrég a Tom’s Hardware tesztpadján landolt, ahol alaposan le is tesztelték. A dolog azért is kifejezetten izgalmas, mivel az (Cezanne) 5000G az elsõ olyan sorozat a Zen+ magokkal operáló (Picasso) 3000G óta, amit az AMD kiskereskedelmi forgalomban is elérhetõvé tesz. Mivel a gyártó OEM partnerei már most is hozzáférnek, így szerencsére jutott belõle egy a tesztelõknek is, akik igyekeztek kideríteni, hogy mit nyújt majd a legfrissebb architektúrát hadba fogó APU, melyben a Zen 3 mellett egy integrált RX Vega 8 grafikus chip teljesít szolgálatot. Maga a processzor nyolc fizikai magot és tizenhat logikai szálat kínál, 16 MB L3 gyorsítótárral. A mûveleteket 3.8 GHz-es alap órajellel végzi, a Boost pedig 4.6 GHz-es, de természetesen a tuningnak az AMD mindig biztosít lehetõséget, csak legyen hozzá megfelelõ hûtésünk. Az Boost órajel amúgy mindössze 100 MHz-et vesztett, az L3 cache pedig 32 hekyett 16 MB az 5800X-hez mérve, cserébe viszont kapott egy GPU-t, az L3 pedig még így is a duplája annak, amit a 4750G kapott.
A hivatalos TDP értéket ráadásul úgy szorították be a 65 wattos keretbe, hogy beleférjen a nyolcdarab RX Vega egység meghajtása is, melyek alapból 2.0 GHz-en üzemelnek. A GPU ezen felül a DDR4 memóriák 3200 MHz-es órajelére támaszkodhat, de akinek módjában áll, némi túlhajtással itt is lehet fokozni az összhatást. Érdekesség, hogy az AMD úgy hivatkozik az 5000G-re, mint a Zen 3 család "X nélküli" kiadására, ám az L3 mellett mást is kihagyott, ugyanis 24 PCIe 3.0 szálat kapunk PCIe 4.0 helyett. Cserébe a kezdõárat $359 dollárban (kb. 110e Ft) határozták meg, ami jóval kevesebb, mint amit a Ryzen 9 5800X-ért kérnek, de papíron olcsóbb a Ryzen 5 5600X-nél is. Ami a kialakítást illeti, az APU felépítésén állítólag nem változtattak, a monolitikus struktúra is a megszokott, mindössze Zen 3 magok és a 7nm-es csíkszélességen gyártott RX Vega motor került a hõterelõ kupak alá. Tehát a megváltást ígérõ RDNA egyelõre még várat magára, viszont az ígéretek szerint így is 60%-os gyorsulás vár ránk az elõdhöz viszonyítva.
A tesztek során a kötelezõ benchmark futamok mellett a játékoké volt a fõszerep, hiszen a többség a Vega 8 képességeire kíváncsi igazán. Ahogy azt a diagramok elárulják, az 1280x720 (720p) felbontás egészen magabiztos terep az 5700G számára, de kompromisszumok mellett még a Full HD, avagy 1080p is járható út, és ez a legfontosabb. A próba során a Far Cry 5, a Shadow of the Tomb Raider és a Strange Brigade is simán 30 fps feletti, olykor a 40-et súroló átlagot hozott. Igaz, csak a Far Cry tudta ezt Normal beállítások mellett, de összességében ez így is becsületes eredmény egy integrált egységtõl. Az igazi Jolly Joker ismét a GTA V volt, mely a 88 fps-sel majdnem megháromszorozta ezt az átlagot, ami azt jelenti, hogy akár a Lowest beállításról is feljebb léphetünk, és még mindig játszható végeredményt kaphatunk. A legjobb, hogy 720p-n 140 képkockát hozott, ott tehát bõséges teret kapunk a beállításokkal való játszadozásra. Az összhatás persze nem fogható egy önálló videokártyához, azonban akinek a játék sokadlagos, de nem elhanyagolható szempont, az 5700G készen áll a bevetésre, aki pedig nem szédül a 720p gondolatától, az több mint elegendõ fps mellett játszhat.
A Ryzen 7 5700G talán nem tesz csodát (esetleg 720p-n mégis), de az Intel-féle integrált UHD chipeket csúnyán állva hagyja, és ha valóban kapható lesz, akkor vonzó csomag lehet, ráadásul a túlhajtás lehetõsége is kiaknázásra vár. Érdemes megjegyezni, hogy ha hozzáférünk egy hagyományos videokártyához, akkor ne az APU-k között nézelõdjünk, a fogyasztás és teljesítmény egyensúlya miatt ugyanis kisebb teljesítményt kapunk, mintha egy hasonló kategóriás, hagyományos CPU-t választanánk. Az 5600X például többet fog kihozni egy RTX videokártyából és CPU erõ terén akár a 11. generációs Intelek között is van alternatíva, a 11600K például 10%-kal lassabb egy szálon, viszont papíron jóval olcsóbb. Nem elhanyagolható szempont továbbá a fogyasztás, mely az Intel oldalán idén elképesztõ méreteket öltött. Az i5-11600K például azonos terhelés alatt hajlamos több mint kétszer annyit fogyasztani az 5700G-nél, ami a villanyszámlán és a termelt hõn keresztül egyaránt érezteti velünk a különbséget.
A hivatalos megjelenés napját augusztus 5-re idõzítették, az adatlapja pedig biztosít minket róla, hogy a dobozban egy Wraith Stealth hûtõt is találunk majd, amit azért általában érdemes lecserélni, ha nem csak irodai munkára készülünk.