2019. 07. 04

Villantott az Nvidia - Rajtolnak az RTX SUPER videokártyák

Nem várnak az AMD-re, bemutatkoztak a felturbózott RTX videokártyák

Az AMD július 7-én indítja útjára az új 7nm-es Navi GPU-ra épülő Radeon videokártyáit, mely hosszú idő után ismét izgalmas alternatívát nyújt az Nvidia termékeivel szemben. Egy ideje már hallani lehetett, hogy az Nvidia pánikszerűen próbál lépést tartani az újdonságokkal, és frissíti az alig 8 hónapos RTX szériát. Nem vártak az AMD első teszteredményeire, és be is mutatták az új kártyákat, melyeknek az értékesítése napokon belül megkezdődik. A ráncfelvarráson átesett kártyák megnevezését nem bonyolították túl, és a kissé ötlettelen SUPER jelző mellett döntöttek, ami tulajdonképpen a Ti jelzéssel egyenértékű. Az RTX 2060 SUPER és RTX 2070 SUPER első tesztjei már lefutottak, az RTX 2080 SUPER viszont csak július 23-án érkezik, az Nvidia pedig jó szokása szerint gondosan ügyel rá, hogy idő előtt ne szivárogjon ki semmi a kártyáról, így azok az információk még váratnak magukra.

Ők is várnak, mi is várunk.


A Turing kártyák frissített változatainak bevezetésével nem csak a kínálat bővítéséről van szó, hiszen két kártya leváltására is sor kerül. A két áldozat az RTX 2070 és 2080 lesznek, az ő helyüket egy az egyben étveszik az S változatok, míg a belépő szintet képviselő RTX 2060 mellett jól megfér a 2060 SUPER, de jelenlegi csúcs RTX2080Ti is elérhető marad.

RTX 2060 S

Egy kicsit drágább, egy kicsit gyorsabb, és hosszú távon jobb befektetés elődjénél.


A frissítéshez nem eszközöltek GPU-cserét, így a kártya továbbra is az eredeti TU106 GPU-ra épül, viszont 256-tal megnövelték a végrehajtóegységek számát, így a Shader Unit-ok száma 2176-ra nőtt. A 13%-os fölényhez az alapórajel 105Mhz-es emelése is társul, viszont a Boost órajel 30MHz-cel alacsonyabb lett. A kártya jövőbiztosságával kapcsolatban a fedélzeti memória adott okot némi aggodalomra, ám a fejlesztésnek köszönhetően korrekt előrelépést láthatunk. A kategóriában direkt konkurenciának szánt AMD RX 5700-ról már ismeretes, hogy 8GB GDDR6 memóriával, és 256 bites adatsínnel érkezik, mellyel az RTX 2060 nem tud versenyezni. Az Nvidia tehát meg is lépte a szükséges fejlesztést, így a 2060 S már azonos felszereltséggel bír. A felturbózott GPU-nak és a korrekt memóriacsomagnak köszönhetően, a kártya érezhetően erősebb kisebb testvérénél, viszont nem előzi le a RX 2070-et, még ha vészesen közel is kerül hozzá. 1080p felbontás mellett 10%-kal, 1440p esetén pedig 12%-kal nyújt többet mint az RTX2060. Az átlagos fogyasztás játékok alatt 165W-ról 184W-ra nő, a maximum pedig 170W-ról 192W-ra emelkedik. Az első tapasztalatok jó tuningolási képességekről árulkodnak, így nagyobb erőfeszítések nélkül érhető el az RTX 2070 teljesítménye, miközben a kártya megelégszik egytlen 8 pines csatlakozóval, vagyis nem szükséges mellé egy új erőművet is vásárolnunk. Sajnos nem csak a teljesítmény, de az árcédula is eltávolodik az RTX 2060, nagyjából 100 000 Ft-os nettó árától. A 14 000 Ft többletköltséget valószínűleg a memóriát érintő fejlesztés indokolta, ám ha le tudjuk nyelni a békát, hosszú távon profitálhatunk a több és gyorsabb memóriából.

RTX 2070 S

Impozáns fejlődés változatlan áron, ám a teljesítménnyel együtt a fogyasztás is megnőtt


A következő lépés már inkább ugrás, az RTX 2070 S ugyanis már az RTX 2080 ban is megtalálható a TU104 GPU-t kapta meg. Az új AMD RX 5700 XT jobb teljesítményt ígér mint az RTX 2070, ám az Nvidia nem szándékozik költség- és időigényes fejlesztésekbe bocsátkozni. Új GPU helyett tehát megteszi az erősebb Turing is, így a vásárlók is jól járnak: magasabb teljesítmény, drasztikus áremelkedés nélkül. A trükk valójában elég általános, a 2070 S tulajdonképpen az Nvidia kártyák Sempronja, vagy Celeronja. A gyártás során gyengébbre sikerült 2080-as GPU-k sorsa nem a bezúzás, hiszen a szükséges módosításokkal együtt, új nyomtatott áramkörön egy 2070 S kerülhet a polcokra. Az VRAM egységesen 8GB GDDR6, 256-biten, a CUDA magok száma pedig a 2060-hoz hasonlóan 256-tal több elődjénél, esetünkben 2560. Jól festenek az órajelek is, 1410 MHz helyett 1605 MHz-ről indulunk, a Boost pedig 1620 MHz helyett 1770 MHz, ami mindössze 30 MHz-el karcsúbb az RTX 2080 Turbójánál. Összehasonlítás gyanánt, az RTX 2070-hez képest 14%-os teljesítménynövekedést könyvelhetünk el, az előző generációs bajnok GTX 1080 Ti nagyjából 2%-al marad le, míg a Radeon VII 3%-kal, a nagy ellenfél RX 5700 XT pedig várhatóan 10%-kal marad alul a párharcban. A következő szint az RTX 2080, ami az érzékelhető árkülönbség ellenére mindössze 7%-os fölényt tudhat magáénak. A nagyobb lapka és a nagyobb teljesítmény azonban nagyobb tápellátást is igényel, a TDP ugyanis 175 W-ról 215 W-ra ugrik. Az előzetes tesztek szerint a kártya gyári változata halkabb működés mellett is jobb hőértékeket mutatott, viszont aki 4K felbontású játékhoz keres videokártyát, jobb ha spórol a drágább 2080-as modellekre, amennyiben stabilan magas képkockaszámra vágyik. A hab a tortán az árképzés, ugyanis a nagyobb teljesítményért nem kell felárat fizetnünk. Aki eddig egy RTX 2070 vásárlásán tanakodott, most azonos összegért juthat hozzá a SUPER változathoz, a nettó ár ugyanis továbbra is 143 000 Ft-ról indul majd.

RTX 2080 S

Aki egy RTX 2080-ra pályázott jól jár majd, a kártya erősebb lesz, az ár viszont marad


A legkevésbé látványos előrelépést talán az RTX 2080 SUPER hozza majd, hiszen az RTX 2080 Ti továbbra is a piacon marad, mint a legerősebb Turing. A VRAM változatlanul a 256-bites 8GB GDDR6, az effektív órajelet viszont 14-ről 15,5 Gbps-re emelték, így jobban kiszolgálja a megnőtt számítási teljesítményt. A TU104 GPU plusz 128 CUDA magot kapott, amihez az alapfrekvencia 135 MHz-es, és a Boost órajel 105 MHz-es emelkedése társul, így a teraflopokban megadott elméleti teljesítmény 10,1-ről 11,2 ugrik. Természetesen emelkedik a TDP is, az RTX 2080 fogyasztása 225W volt, a SUPER ehhez képest már 250W-ot kér enni, a gyári modell esetén egy 6 és egy 8 tűs csatlakozón keresztül. Mint említettük, az Nvidia esetán bevált gyakorlat a tesztpéldányok visszatartása, ahogy az információs embargó is, így legkorábban július vége felé várhatók a felhasználók szempontjából releváns eredmények. A korábbi pletykákkal ellentétben az árcímke ebben az esetben sem lett kövérebb, a SUPER hivatalos ára áfa és kereskedelmi haszon nélkül 200 000 Ft, ami jóval barátságosabb a 2080 Ti, minimum 320 000 Ft-os nettó áránál.

Az RTX 2080 SUPER körül még nagy a titkolózás, az első tesztek július végén várhatók


Kapálózásnak tűnhet az Nvidia frissített Turing szériája, ám a mérsékelt árképzést tekintve talán csak azok a felhasználók morcosak, akik már bevásároltak az RTX szériából. A SUPER jó válasz az AMD Radeon RX 5700 és 5700 XT kártyáira, mivel a teljesítmény várhatóan az Nvidia felé billentheti a mérleget. Július 7-ével új időszak kezdődik, így műhelyünkben is megszaporodnak majd a tesztelésre váró Ryzen processzorok és Navi videokártyák, a tesztek és az RTX SUPER kártyákkal való összevetés eredményeit, az első adandó alkalommal közzétesszük.

KD - PCX

2019. 07. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.