A piacot elárasztották a valóban zsinórmentes fülhallgatók, melyek apró méretük ellenére vállalható hangminõséget, és korrekt üzemidõt produkálnak, mindezt megfizethetõ áron.
Emlékszünk még, amikor nem bíztunk benne, hogy a vezeték nélküli fejhallgatók egyhamar megbízhatók lesznek?
Mi lesz ha játék közben lemerül? A hangminõség sosem lesz az igazi! Ezeket a méretes fejhallgatókat cipelje magával valaki más! Vezetékeset sokkal olcsóbban találok, és még jobban is szól!
Ilyen, és ehhez hasonló, sok esetben jogos kételyek övezték, a vezeték nélküli fej-, illetve fülhallgatók érkezését. Ma viszont ott tartunk, hogy a teljesítményre igen kényes gamer közönség is, egyre gyakrabban választ otthonra wireless fejhallgatót. Sõt, hordozható formában is rengeteg opciónk van, az olcsó kínai megoldásoktól, egészen a Bluetooth határait feszegetõ audiofil megoldásokig. De mit tegyen az, aki apró és praktikus hangkeltõre vágyik, de nem szeretne vagyonokat költeni? Mit vegyen az a felhasználó, aki nem vágyik a felsõ kategória luxusára, egyszerûen csak elege van a kényelmetlen, és elõbb-utóbb megtöredezõ vezetékekbõl, és edzéshez, vagy a napi néhány órás utazásához szeretne megbízható, de ami legalább ennyire fontos, megfizethetõ eszközt?
Mondjuk a Xiaomi Mi AirDots Bluetooth fülhallgatóját. A köznyelvben csak "agybadugós" fülhallgatónak csúfolt eszköz, az utóbbi években feltört kínai gyártó újabb finomsága. A Xiaomi az igényes, de megfizethetõ mobiljaival hódította meg a fél világot, és egyre újabb kategóriákban próbálta ki magát, tovább erõsítve a felhasználók bizalmát. Ahogy korábban a vezetékmentes fülesek, úgy a Xiaomi is elérte az ajánlható státuszt, lássuk hát mit tud ez a hófehér apróság, nagyjából 11 000 Ft-ért.
Az AirDots, a vállalatra jellemzõ letisztultság mintadarabja. Az aprócska dobozka, és a két kis fülhallgató is egyszerû, visszafogott dizájnt kapott, amivel már elsõre megnyeri az embert. A doboz azonban logikus módon nem csak a hordozhatóság kényelmét szolgálja, hiszen ez rejti a fejhallgató töltéséhez szükséges akkumulátort, és töltõcsatlakozókat is. A microUSB csatlakozóval ellátott telep, teljes 300mAh kapacitását, két és fél óra alatt éri el. Ezzel háromszor képes a bogyókban megbúvó 40mAh kapacitású akksik megetetésére, ami alkalmanként másfél órát igényel. Teli tankkal amúgy négy teljes óra zenehallgatást ígér a gyártó, ez persze maximális hangerõ mellett csökkenhet, de ez csak akkor jelenthet gondot, ha valaki jobban szereti a halláskárosodást, mint a jól kivehetõ hangokat. Ha teljesen lemerülnének, vagy közelednének hozzá, a mágneses mélyedésekbe ültetve azonnal tölteni kezdenek, melyet egy-egy LED fény is jelez. Ha kivesszük õket, a Bluetooth kapcsolat szinte azonnal helyreáll majd.
Érthetõnek tûnik, ha bizalmatlansággal tekintünk erre a két kis bogyóra, hiszen az elsõ gondolatunk az lehet, hogy biztos kiszalad a fülünkbõl, és majd jól elveszítjük, eltörjük, elszalad vele a cica. Utóbbira persze megvan az esély, viszont a mérnökök odafigyeltek rá, hogy a Mi AirDots akár futás közben is tökéletesen a fülünkben maradjon. Hogy biztosak legyünk a kényelmünkben, a csomag 3 különbözõ méretû gumiharangot rejt, így valószínûleg megtaláljuk az ideális kialakítást. Szépséghibának talán az érintésérzékeny felületet nevezhetnénk, de ez teljesen szubjektív. Annyi biztos, hogy a letisztultság érdekében feláldoztak mindenfajta nyomógombot, így semmi sem töri meg a sima felületeket, és egész biztos nem fogjuk fájdalomküszöbünkig préselni az eszközt használat közben. Az eszközök párosításához, vagy a zene elindításához és megállításához csak érintésre lesz szükség, ezt viszont egyes felhasználóknak talán majd meg kell szoknia, mielõtt természetessé válna. A hasonló árkategóriás Redmi modell amúgy kattintós, vagyis nyomógombos megoldást használ.
A csatlakozáshoz Bluetooth 5.0 szabványt használ, mely továbbra is együttmûködik a korábbi verziókkal, így nem lesz gond a kompatibilitással. A bal és jobb csatorna közé ékelõdõ vezetéket, a True Wireless Stereo technológia váltja ki, így késleltetés nélkül, stabilan képes kiszolgálni a sztereo felvételeket. A két rész párosításához szükség lesz úgy 10 másodpercre, ám amint a kapcsolat létrejött, a páros a továbbiakban nem igényel több vacakolást. Sõt, az egyes oldalak akár mono módban, amolyan klasszikus headsetként is használhatók. Igen, természetesen a mikrofon sem maradt ki, így aki pl. vezetés közben fogadna halaszthatatlan hívást, az megteheti. A tapasztalatok szerint a hangminõség jó, de nem helyettesíti a zajszûrõs megoldásokat, így forgalmas helyeken, vagy a zajos metróban, érdemes lesz fülünkhöz emelni telefonunkat.
Mi mondható el a hangminõségrõl? Az, hogy nyilván nem vetekszik a drága megoldások kifinomult hangzásvilágával, de árához képest kellemes csalódást nyújt. Van magas, van közép, van mély, és az énekhangok is tiszták, mindezt akár négy órán át, egyetlen feltöltéssel. Maximális hangerõn számíthatunk rá, hogy kötelezõ módon torzítani fog, de ha ezt elnézzük neki, akkor akár kocognánk, akár utazáshoz használt bumszli fejhallgatónkat cserélnénk le, egy visszafogottabb, könnyebb, kényelmesen hordozható darabra, a Xiaomi megérdemli a figyelmet. Aki mostanáig hasonló darabra várt, esetleg ismeri a márkát, de nem tudta, hogy már ilyen terméket is kínálnak, megtalálja áruházunkban, barátságosnak nevezhetõ 11 000 Ft-os áron.
KD - PCX