2020. 01. 20

Olcsó? Akkor futás! - Xiaomi Mi AirDots bluetooth fülhallgató

A piacot elárasztották a valóban zsinórmentes fülhallgatók, melyek apró méretük ellenére vállalható hangminőséget, és korrekt üzemidőt produkálnak, mindezt megfizethető áron.

Emlékszünk még, amikor nem bíztunk benne, hogy a vezeték nélküli fejhallgatók egyhamar megbízhatók lesznek?

Mi lesz ha játék közben lemerül? A hangminőség sosem lesz az igazi! Ezeket a méretes fejhallgatókat cipelje magával valaki más! Vezetékeset sokkal olcsóbban találok, és még jobban is szól!

Ilyen, és ehhez hasonló, sok esetben jogos kételyek övezték, a vezeték nélküli fej-, illetve fülhallgatók érkezését. Ma viszont ott tartunk, hogy a teljesítményre igen kényes gamer közönség is, egyre gyakrabban választ otthonra wireless fejhallgatót. Sőt, hordozható formában is rengeteg opciónk van, az olcsó kínai megoldásoktól, egészen a Bluetooth határait feszegető audiofil megoldásokig. De mit tegyen az, aki apró és praktikus hangkeltőre vágyik, de nem szeretne vagyonokat költeni? Mit vegyen az a felhasználó, aki nem vágyik a felső kategória luxusára, egyszerűen csak elege van a kényelmetlen, és előbb-utóbb megtöredező vezetékekből, és edzéshez, vagy a napi néhány órás utazásához szeretne megbízható, de ami legalább ennyire fontos, megfizethető eszközt?

Vakítóan fehér

Mondjuk a Xiaomi Mi AirDots Bluetooth fülhallgatóját. A köznyelvben csak "agybadugós" fülhallgatónak csúfolt eszköz, az utóbbi években feltört kínai gyártó újabb finomsága. A Xiaomi az igényes, de megfizethető mobiljaival hódította meg a fél világot, és egyre újabb kategóriákban próbálta ki magát, tovább erősítve a felhasználók bizalmát. Ahogy korábban a vezetékmentes fülesek, úgy a Xiaomi is elérte az ajánlható státuszt, lássuk hát mit tud ez a hófehér apróság, nagyjából 11 000 Ft-ért.

Eltörpül a tenyeredben

Az AirDots, a vállalatra jellemző letisztultság mintadarabja. Az aprócska dobozka, és a két kis fülhallgató is egyszerű, visszafogott dizájnt kapott, amivel már elsőre megnyeri az embert. A doboz azonban logikus módon nem csak a hordozhatóság kényelmét szolgálja, hiszen ez rejti a fejhallgató töltéséhez szükséges akkumulátort, és töltőcsatlakozókat is. A microUSB csatlakozóval ellátott telep, teljes 300mAh kapacitását, két és fél óra alatt éri el. Ezzel háromszor képes a bogyókban megbúvó 40mAh kapacitású akksik megetetésére, ami alkalmanként másfél órát igényel. Teli tankkal amúgy négy teljes óra zenehallgatást ígér a gyártó, ez persze maximális hangerő mellett csökkenhet, de ez csak akkor jelenthet gondot, ha valaki jobban szereti a halláskárosodást, mint a jól kivehető hangokat. Ha teljesen lemerülnének, vagy közelednének hozzá, a mágneses mélyedésekbe ültetve azonnal tölteni kezdenek, melyet egy-egy LED fény is jelez. Ha kivesszük őket, a Bluetooth kapcsolat szinte azonnal helyreáll majd.

A teljes csomag töltőkábellel együtt

Érthetőnek tűnik, ha bizalmatlansággal tekintünk erre a két kis bogyóra, hiszen az első gondolatunk az lehet, hogy biztos kiszalad a fülünkből, és majd jól elveszítjük, eltörjük, elszalad vele a cica. Utóbbira persze megvan az esély, viszont a mérnökök odafigyeltek rá, hogy a Mi AirDots akár futás közben is tökéletesen a fülünkben maradjon. Hogy biztosak legyünk a kényelmünkben, a csomag 3 különböző méretű gumiharangot rejt, így valószínűleg megtaláljuk az ideális kialakítást. Szépséghibának talán az érintésérzékeny felületet nevezhetnénk, de ez teljesen szubjektív. Annyi biztos, hogy a letisztultság érdekében feláldoztak mindenfajta nyomógombot, így semmi sem töri meg a sima felületeket, és egész biztos nem fogjuk fájdalomküszöbünkig préselni az eszközt használat közben. Az eszközök párosításához, vagy a zene elindításához és megállításához csak érintésre lesz szükség, ezt viszont egyes felhasználóknak talán majd meg kell szoknia, mielőtt természetessé válna. A hasonló árkategóriás Redmi modell amúgy kattintós, vagyis nyomógombos megoldást használ.

Jól mutat, és egészen jól is szól!

A csatlakozáshoz Bluetooth 5.0 szabványt használ, mely továbbra is együttműködik a korábbi verziókkal, így nem lesz gond a kompatibilitással. A bal és jobb csatorna közé ékelődő vezetéket, a True Wireless Stereo technológia váltja ki, így késleltetés nélkül, stabilan képes kiszolgálni a sztereo felvételeket. A két rész párosításához szükség lesz úgy 10 másodpercre, ám amint a kapcsolat létrejött, a páros a továbbiakban nem igényel több vacakolást. Sőt, az egyes oldalak akár mono módban, amolyan klasszikus headsetként is használhatók. Igen, természetesen a mikrofon sem maradt ki, így aki pl. vezetés közben fogadna halaszthatatlan hívást, az megteheti. A tapasztalatok szerint a hangminőség jó, de nem helyettesíti a zajszűrős megoldásokat, így forgalmas helyeken, vagy a zajos metróban, érdemes lesz fülünkhöz emelni telefonunkat.

Apró LED-ekkel is kommunikál velünk

Mi mondható el a hangminőségről? Az, hogy nyilván nem vetekszik a drága megoldások kifinomult hangzásvilágával, de árához képest  kellemes csalódást nyújt. Van magas, van közép, van mély, és az énekhangok is tiszták, mindezt akár négy órán át, egyetlen feltöltéssel. Maximális hangerőn számíthatunk rá, hogy kötelező módon torzítani fog, de ha ezt elnézzük neki, akkor akár kocognánk, akár utazáshoz használt bumszli fejhallgatónkat cserélnénk le, egy visszafogottabb, könnyebb, kényelmesen hordozható darabra, a Xiaomi megérdemli a figyelmet. Aki mostanáig hasonló darabra várt, esetleg ismeri a márkát, de nem tudta, hogy már ilyen terméket is kínálnak, megtalálja áruházunkban, barátságosnak nevezhető 11 000 Ft-os áron.

KD - PCX

2020. 01. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Szakály György
2020.01.21
Nekem a Redmi változat van 6k-ért (fekete színű és nyomni kell nem elég az érintés). Először töltenem kellett, mert lemerülve ért ide, kicsit problémás volt a párosítás, de aztán minden flottul ment már 3 eszközzel is szépen muzsikál. A 3 gumiharang pár egyike se pont jó a fülembe, de ezt lehet orvosolni másik agybadugós gumikkal. a 3k-s JBL vezetékesnél azért gyengébben szól, de utcára/buszra/vonatra nekem nem kell jobb minőség, otthon meg úgyis hangfalon megy a music. 2 napot kibír a városbeli utazások során (munkahely-->kolbászolás--> haza)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.