Sorozatunk folytatásában megnézzük, hogy idén mely videokártyákat keresték a legtöbben
Mit választ az, aki a chiphiány és a kriptoláz okán felvert árak mellett szeretne játékra is alkalmas videokártyát? Kelendõk a felsõkategóriás modellek is? Vajon bejuthat az AMD ebbe a listába? Ebben a felsorolásban is azt az öt terméket láthatjuk, mely az év januárjától májusig tartó idõszakában a legtöbb vásárlónkat mozgatta meg, és elõre bocsájtom, még a legutóbbi, processzoros TOP 5 listánál is egyoldalúbb végeredmény született.
5. MSI RTX 3060 VENTUS 2X 12GB GDDR6 LHR
2021 januárjában bejelentették, és nagyjából február végén meg is kezdõdött a 3060 forgalmazása, a már jól ismert készlethiány és scalper-aktivitás kellõs közepén. A GA106 (GA106-300-A1) GPU-ra épülõ RTX akkor még az Ampere generáció legkisebb tagja volt, és bár az árát akkoriban aligha szolgálta meg teljesítményével, 1080p felbontáson a legújabb AAA játékokkal is tökéletesen megbirkózik. Némi kompromisszummal, vagy a DLSS 2.0 felskálázás elérhetõsége esetén pedig még 1440p-s felbontáson is bõven képes volt 60 fps fölötti képkockák elérésére, a grafikai beállítások drasztikus csökkentése nélkül. Ezzel nem csak az RTX 2070-nél kínál jobb teljesítményt, de még a sugárkövetést biztosító, továbbfejlesztett RT magokat sem kell mindig a kispadon hagyni.
Az MSI Ventus modellje talán a legszerényebb kiadások egyike, a hûtõje sosem volt a leghalkabb és talán a leghûvösebb sem, ám összességében mindig népszerû sorozat volt, elsõsorban a társainál alacsonyabb árazásának köszönhetõen. Olyannyira, hogy jelenleg az a listánk egyetlen tagja, mely a cikk írásának pillanatában már nem elérhetõ. Érzékelhetõ tuningra itt nem érdemes számítani, a gyári órajelet talán itt emelték meg a legkevésbé és a hátlapja is csak mûanyag, bár ez sok esetben nem segít olyan sokat, mint azt a gyártók ígérik.
4. GIGABYTE RTX 3060 Gaming OC 12G rev.2 LHR
(GV-N3060GAMING OC-12GD 2.0)
Nahát, nahát, ismét egy RTX 3060. Ezúttal ismét a Gigabyte jóvoltából, természetesen enyhén emelt órajelekkel. A hûtés szintén korrekt, a Windforce 3X három 80mm-es forgólapátot pörget és a masszív fém hátlap sem hiányzik. Érdekesség, LED-et nem csak az RGB-s Gigabyte embléma alatt, de a 8-pines tápcsatlakozó fölött is találunk, mely akkor villog, ha valami gond van az energiaellátással, melyhez a Gigabyte 550 wattos PSU-t ajánl. Nem csoda, hogy az erõs középkategóriában népszerû lett, fõleg most, hogy az ára is egyre közelebb kerül a 200 ezer forintos határvonalhoz.
3. ASUS RTX 3050 8GB GDDR6
(DUAL-RTX3050-O8G)
Nyilván nem mindegy az ár, ahogy a folyamatosan ingadozó készlethiány is erõs befolyással bír a vásárlókra, mindenesetre a belépõ szintre is érkezett frissebb ajánlat, méghozzá az RTX 3050 képében. A legkisebb RTX 3000-res azonban pont január végén jelent meg, így idõbe telt, míg elért a hazai boltokba, arról nem is beszélve, hogy nagyjából 100 ezer forint körül illene megtalálnunk, ám erre nagyjából sehol sincs esély. A GA106-150-KA-A1 legfeljebb 2560 CUDA magot hasznosíthat, a 8GB GDDR6 memóriát pedig egy mindössze 128-bites adatbusz támogatja. Mindez nagyjából arra elég, hogy még a GTX 1660 Ti-t talán meghaladja, viszont az RTX 2060 és az RX 5600 XT is lenyomják. Cserébe mindössze 130 wattos a TDP-je, amihez akár egy 300 wattos tápegység is elég lehet. De nem az Asus esetében, a cég ugyanis ehhez a verzióhoz 550 wattos PSU-t javasol, amit a teljes PC-re nézve mi is reálisabbnak érzünk.
2. GIGABYTE GTX1660 Ti 6GB GDDR6
(GV-N166TOC-6GD)
Talán nem lesz meglepõ, hogy találunk itt egy régebbi modellt is, a 2019 februárjában megjelent kis Turing kártya ugyanis már a negyedik évében jár. Az elmúlt hónapokban kevés olyan ár/érték aránnyal bíró modell volt elérhetõ, mely az egyszerûbb, de azért játékra még alkalmas összeállításokhoz még elfogadható választás lehetett. Márpedig jóval 200 ezer alatt még mostanság is fejtörést okozhat egy olyan darab megszerzése, mely FullHD alatt elfogadható eredmény elérésére képes. Az 1536 CUDA mag, az 1500 MHZ-es alap és 1770 MHz-es Boost órajel, illetve a 6GB GDDR6 memória ma már finoman szólva is határeset, de azért van még benne tartalék, már ha nem csak az Ultra beállításokat ismerjük. A Windforce 2X hûtõje egy pár 90mm-es légkavarót pörget, ráadásul még erõmû sem kell hozzá, az alacsony TDP-nek köszönhetõen a teljes géphez elég lehet egy 450 wattos tápegység, melyen egy 8-tûs csatlakozót foglal majd el.
1. ASUS TUF Gaming RTX 3060 V2 OC 12GB GDDR6
(TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING) (LHR)
Az Asus TUF modellje a drágább ROG széria alatt helyezkedik el, három ventis hûtése és fém hátlapja pedig intenzív bevetés alatt is elõsegítik a korrekt hõértékeket. A sorozat minden tagja 3584 CUDA magot és 12GB GDDR6 memóriát dolgoztat, a gyártók azonban gyakran trükköznek az órajelekkel, mely az alapmodell esetében 1.78 GHz. A masszív összhatást nyújtó TUF modell azonban jelentõsen több felhasználót érdekelt, mint akár a jóval olcsóbb második és harmadik helyezett, így egyértelmûen az év legnépszerûbb videokártyája, legalábbis ami minket illet. A folyamatosan lefelé araszoló árak azonban várhatóan átrajzolják majd a képet, nem beszélve a brutális fogyasztási keretekkel érkezõ RTX 4000 sorozatról. Úgy tûnik, hogy az AMD viszont képtelen volt labdába rúgni, pedig egy ideje már bõven kínálnak kompetens játékteljesítményt nyújtó kártyákat, a többség szívében azonban mintha zöld szív dobogna.