2021. 08. 25

Ügyes kisinas? Új Asustor DRIVESTOR 2 NAS

Az Asus almárkája a belépőszintre is elhozta új NAS termékcsaládjátA Drivestor 2-vel a felhők között járhatunk.

A saját, bárhonnan hozzáférhető online tárhely, média- vagy biztonsági mentéseinket tároló backup szerver manapság már nem csak praktikusabb megoldás egy bérelt szervernél, de meglepően könnyen hozzáférhető lehetőséggé vált, köszönhetően a NAS-ok terjedésének. Az Asustor egyik legújabb megoldása pedig pont a belépőszintre érkezett, mely nem jelenti azt, hogy ne lenne hasznos és vonzó megoldás.


A világ minden pontjáról szabadon elérhető magántárhely ma már nem csak vállalkozások és irodák, de magánszemélyek és otthonok esetén is egyre népszerűbb lehetőség, mivel könnyen kezelhető, praktikus, ráadásul több olyan funkcióval is bír, mely széleskörű felhasználási lehetőségeket biztosít. Akár munkánk biztonsági mentését szeretnénk egy könnyen elérhető, de biztonságos helyen tudni, akár csapatban dolgozunk a világ különböző tájain, a NAS egységek kiváló szolgálatot tesznek, arról nem is beszélve, hogy akár az egész háztartás számára lehetőségünk van több gépet és mobileszközt kiszolgáló médiatárolót üzemeltetni, melynek lényegében csak a NAS, avagy Network Attached Storage által használt hardveres erőforrásai, illetve a rendelkezésünkre álló beépített adattároló kapacitása szab határt. Természetesen minél intenzívebb felhasználásra szánjuk, annál jobban a zsebünkbe kell nyúlnunk érte, hiszen, ha szó szerint intenzív munkára fogjuk, a sok felhasználót és a folyamatos adatmozgást ki kell szolgálni valahogy, ha viszont ennél visszafogottabb igényekkel érkezünk, akkor az új DRIVESTOR 2 kifejezetten nekünk készült.


Az Asustor 2011-ben jött létre az Asus jóvoltából, a beszédes név pedig jelzi, hogy kifejezetten az adattárolásra, a privát felhő-, avagy cloud tárolókra, megfigyelőkamerák kiszolgálására és hasonló, hálózaton keresztül biztosított alkalmazásokra specializálódott. A fiatal Drivestor sorozatuk jelenleg kétfelé ágazik, a Pro a nevéből adódóan az izmosabb modelleket sorakoztatja fel és intenzívebb terhelésre készítették fel őket, míg a Drivestor 2 és 4 úgymond a belépőszintet képviseli. Ezekből is a legkisebb, alapból két 3.5 hüvelykes merevlemez fogadására alkalmas egység a Drivestor 2 (AS1102T), egy kompakt és (energia) takarékos megoldás, mely rendelkezik néhány igazán szimpatikus tulajdonsággal. Az egyik ilyen a 2.5 gigabites Ethernet csatlakozás, mely az átlagfelhasználók számára bőven kimeríti az adatsebesség terén elérhető lehetőségeket, arról nem is beszélve, hogy megfelelő routerrel és kellően friss eszközökkel a saját, helyi hálózatunkon is érezhetően tempósabb lesz a fájlok, vagy akár a videójelek továbbítása. Takarékossága amúgy több szempontból is igazolást nyer, hiszen a mindössze 1.14 kilós, 65 x 102 x 218 mm-es dimenziókkal rendelkező NAS egy 65 wattos tápegységgel üzemel, és nagyjából 11.6 wattot eszik működés közben, pihenéskor pedig kevesebb, mint 6 wattot fogyaszt.


Az erőt egy négymagos, 1.4 GHz-es órajelen ketyegő Realtek RTD1296 processzor biztosítja, mely az Asustor szerint gond nélkül megoldja akár a 10 bites 4K médiatartalmak transzkódolását, illetve konvertálását is, és kezeli a H.265 tömörítési eljárást is. Szoftveres részről az ADM 4.0 OS, vagyis a Drivestor 2 célorientált operációs rendszere nyújt támogatást, mely színes, mégis megfelelően átlátható és könnyen kezelhető felületével segít minket. Az összképet csak az rontja el kissé, hogy a gyártó igen visszafogottan bánt a beépített memóriával, az 1GB DDR RAM ugyanis ma már érthető okokból nem számít tetemes mennyiségnek, hogy a 8GB eMMC flash memória sem, és sajnos ezek egyike sem módosítható, illetve bővíthető. Az Asustor mindenesetre megfelelő hatékonyságot ígér, forrásait pedig úgy osztja el, hogy a Media Mode bekapcsolása esetén például 512Gb-ot elkülönít a különböző multimédiás feladatoknak, miközben a videolejátszás továbbra is zavartalanul és simán folyik tovább.


A beszerelhető tárhely szempontjából azért nem lesz nagy okunk panaszra, a két SATA csatlakozót kínáló rekesz ugyanis egyenként legfeljebb 18TB-os merevlemezeket fogad, de természetesen nem lesz elutasító akkor sem, ha éppen SSD-ket használnánk. A meghajtók beillesztéséhez nem lesz szükségünk extra szerszámokra, ráadásul a RAID 0, 1, 5, 6 és 10 összeállításokat megtaláljuk az opciók között, a fájlrendszerek listája pedig az NTFS-t, EXT3-at, EXT4-et, a FAT32-t és az exFAT-ot sorakoztatja fel. Nem elhanyagolható az adatbiztonság kérdése sem, melyet esetünkben 256 bites, hardveres szintű AES szimmetrikus kulcsú titkosítás biztosít. Mindehhez társul még a ClamAV vírusirtó és az integrált tűzfal is, a webkiszolgálónk kalibrálását pedig a Web Centeren keresztül oldhatjuk meg a legkönnyebben. Ha kifejezetten kamerák mellé szereztük be, azokból alapból 4-et támogat, ha ennél komolyabb rendszerre van szükségünk, legfeljebb 12 rögzítőeszközig mehetünk el, ám ezekhez licencdíj megfizetésére lesz szükség.


Ha úgy éreznénk, hogy mégis kifogynánk a szabadon felhasználható tárkapacitásból, akkor az USB 3.2 port jóvoltából lehetőségünk van a bővítésre, de ha minden igaz, akkor szükségünk lesz az AS6004U néven jegyzett kiegészítőre is, mellyel további meghajtókat állíthatunk hadrendbe, legfeljebb 14 meghajtóig, 180TB-os kapacitási határral. Ha a rendszer épp pihen, akkor életbe lép a stand by mód, mely a külső tárolóval szinkronban működve azt is készenléti üzembe helyezi, továbbá működik a Wake-on-LAN, illetve WAN funkció is. A lehetőségek sora itt amúgy még nem ért véget, hiszen biztonsági mentéseinket telefonról és más gépekről is könnyedén kezelhetjük, lehetőség van az egyik NAS-ról a másikra költözni és a teljes adatmennyiséget egyben klónozni, de természetesen az automatikus adatmentés is kedvünk szerint időzíthető és finomhangolható.

Az Asustor DRIVESTOR 2 tehát egy hasznos kis eszköz, mely a munkát és a tartalomfogyasztás kényelmét is ügyesen biztosítja, és a közeljövőben nagyjából 50 ezer forintos áron válik elérhetővé.

2021. 08. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.