2019. 07. 23

Navi vagy Turing? RX 5700 vagy RTX 2060?

Mit válasszunk a felső-középkategóriában?

Mára az otthoni felhasználásra szánt videokártyák is bőven kinőtték azokat a a kereteket, amiket egy bő évtizeddel ezelőtt tudtak magukénak. Számos vásárló már nem csak játékra szánt eszközt keres, hiszen legyen szó munkáról, vagy szabadidőről, egyre többen foglalkoznak videós tartalmak előállításával, szerkesztésével. Az új generációs hardverek pedig természetesen igazodnak ezekhez az igényekhez, és már nem okoz gondot ha játék közben online közvetítést tartanánk, és a vágott videóanyagok kódolási ideje is drasztikusan lecsökkent. Ez persze még mindig csak egy bizonyos réteget érint, mindenesetre a modern architektúrák már rendkívül gazdag funkcionalitással bírnak, amiből persze a játékosok profitálnak leginkább. Az Nvidia tavaly indította útjára a Turing architektúrára épülő RTX kártyáit, idén pedig a Navi-nak hála az AMD is szóhoz jutott, sőt, hosszú évek után ismét valódi versenyhelyzetet teremtett. Az új Radeon kártyák érkezésével rendkívül erős lett a felső-középkategória, lássuk, hogy mit kínál, és mit tud egymáshoz képest a két széria belépőmodellje.

RTX 2060

Kicsi a bors, de erős. Ja, és valószínűleg hangos mint egy autóverseny.


Az Nvidia tavaly szeptemberben indította útjára az RTX videokártyákat, élükön az RTX 2080 Ti-jal, az RTX 2080 mögött pedig szorosan ott loholt az RTX 2070. A nevezék egyértelműen jelezte, hogy az előző GTX széria leváltására érkeztek, és ekkor még nem lehetett sejteni, hogy a kártyák alapjául szolgáló Turing architektúra, három újabb GTX kártyát is életre hív majd. A ray-tracingtől megfosztott GTX 1660 nem véletlenül született, ugyanis az RTX-ek aduászaként agyonreklámozott valód idejű, hardveres sugárkövetés, nem igazán váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az ok egyszerű volt, ugyanis egyfelől alig volt játék, ami készen állt az új terchnológia kiaknázására, az a néhány program, amihez viszont sebtében hozzácsapták az opciót, nem egészen úgy futott, ahogy azt elsőre vártuk. Az RTX sorozat belépő kaliberű modelje végül némi késéssel futott be, ám nem hiába vártunk, ugyanis az idén januárban bevezetett RTX 2060, a család legjobb ár/érték arányt képviselő darabja lett. A tesztek egytől egyik pozitívan nyilatkoztak róla, hiszen a kártyával már elérhető közelségbe került a 4K-s játékélmény, kiválóan teljesített WQHD alatt, Full HD felbontáson pedig a sugárkövetés mellett is jó számokat hozott. Könnyedén lenyomta az előző generációs GTX 1070-et, de még a Ti változatot is, sőt, mostanáig jóformán csak házon belül akadt ellenfele. Sok dicséretet kapott a Turing-gal érkező fejlettebb NVENC enkdóder is. Ha videós közvetítésre kerül a sor, sok terhet vesz le a processzorról, és a streamerek válláról, hiszen jóformán sebességvesztés nélkül játszhatunk tovább, miközben jó minőségű képet szolgáltatunk.

Ha nem vagyunk kis helyre száműzve, a jobb hűtés megéri a felárat.


Az RTX 2060 minimum 1365 MHz-es alap, és 1680 Mhz-es Boost órajelen üzemel, a különféle OC kiadások persze ezt is megugorhatják. A fedélzeti memória 6GB GDDR6, 192-bites memóriabusszal, a 160 W körüli fogyasztást 8 tűs csatlakozón keresztül veszi fel, ellátásához pedig minimum 500 W tápegység ajánlott. A kínálatunkban kapható legolcsóbb változat jelenleg a Gigabyte RTX2060 6GB GDDR6 MINI ITX OC GV-N2060IXOC-6GD, mely a 15 MHz-es órajel emelés mellé csak egyetlen ventilátort kapott. Hacsak nem vagyunk nagyon helyszűkében, válasszunk hatékonyabb hűtéssel szerelt kiadást, úgy nem csak a teljesítmény, de valószínűleg a kártya élettartama is jobb lesz. Aki kompakt méretben keres ütőst teljesítményt, a mindössze 17 centiméter széles kártyát 114 910 Ft-ért vásárolhatja meg. A Colorful iGame RTX2060 6GB GDDR6 V2 alig pár száz Ft különbséggel, 115 459 Ft-ért már két ventilátorral dolgozik. Aki ragaszkodik az ismert márkához, és a jobb hűtési megoldáshoz, annak a GIGABYTE RTX2060 6GB GDDR6 OC GV-N2060OC-6GD a legközelebbi megoldás, 122 174 Ft-ért. A teljes kínálatunk IDE KATTINTVA elérhető.

RX 5700

Toronymagasan?


Mióta olvastuk és hallottuk már, még a csapból is ez folyt: "vége lesz az Nvidia egyeduralmának". A Ryzen 3000 processzorok híre nem okozott meglepetést, amikor viszont bejelentették, hogy a szintén 7nm-es gyártási technológián nyugvó Navi GPU-k is érkeznek, sokaknak megdobbant a szíve. Az AMD újra kompetitív videokártyákat dob a piacra? A várakozásnak vége, a Navi 10-es lapka pedig befutott az RX 5700 és RX 5700XT fedélzetén. Az ígéretek szerint, az RTX széria ellenfeleként kerülnek bevezetésre, és kedvező áron nyújtanak majd versenyképes teljesítményt, a lapka méretéből adódóan jobb fogyasztás mellett. A jelszó itt is csak az ár/érték arány. Az már alapvetően beszédes volt, hogy az Nvidia még az új Radeonok elindítása előtt bejelentette az RTX SUPER szériát, így beindult az igazi verseny. A felső-középkategóriában induló RX kártyák, még vetélytársaiknál is jobb teljesítményt ígértek, természetesen a sugárköveté feláldozásával. Ez persze aligha okozhat komoly problémát, tekintve, hogy a GTX 1660, illetve a Ti változat is ezt kínálta, és kellően népszerű lett. Az RX 5700 hétköznapivá varázsolta az 1440p-s felbontást és az Ultra beállításokat, VRAM-ból ráadásul plusz 2GB-ot kínál, az RTX 2060-hoz képest. Az AMD mérnökei, az alapoktól gondolták újra a Radeon szériát, és a GCN-t leváltó RDNA architektúrával, a játék alatt elérhető legjobb teljesítményre koncentráltak. Mostantól, ha a középkategória szóba kerül, többé már fel sem merülhet mondjuk egy RX580. A hardveres fejlődéssel szinkronban, új szoftveres technológiákra is szántak időt, így olyan izgalmas új oppciókkal találkozhatunk a jövőben, mint a Contrast Adaptive Sharpening (CAS). 4K monitorunk van, de csak 1440p-ig bírja a kátya? Ezzel lényegében komolyabb teljesítménycsökkenés nélkül érhetünk el ütősebb látványt, így a kép felskálázásával közel kerülünk a natív felbontás nyújtotta minőséghez. Amennyiben az adott játék ezt nem támogatja, a Radeon Image Sharpening (RIS) minden esetben bekapcsolható, így az alacsonyabb felbontású textúrák élesebbek lesznek. A Radeon Anti-Lag software az eSport kedvelőinek, illetve a kompetitív játékosoknak jó hír, alkalmazása a bemeneti késleltetést csökkenti, a gyorsabb reakciót igénylő játékokhoz.

Külsőleg és belsőleg is megegyezik, így a hűtés mindenhol lehetne jobb.


Az RX 5700 jelenleg csak a gyári alapváltozatban elérhető, vagyis bármelyik cég emblémáját is látjuk a dobozon, a dobozban lévő VGA minden esetben ugyan azt kínálja majd. Ez azt jelenti, hogy a gyári órajel 1465 Mhz, a Boost érték pedig 1725 Mhz, a 5GB GDDR6 memória pedig 256-bites sávszélességen dolgozik. Az AMD 180 W fogyasztást közölt, és 600 W-os tápegységet ajánl. A gyenge pont a már sokat említett gyári "blower" hűtő, ami finoman szólva sem hatékony, és érthetetlen, hogy mostanáig miért nem került még leváltásra. A híresen jó tuningolási képességekkel megáldott GPU, akár a 2000 Mhz-et is képes stabilan tartani, amennyiben gondoskodunk a hőfokok kordában tartásáról. A meggyőző teljesítményt nyújtó kártyát nagyjából 128-129 000 Ft környékén szerezhetjük be, így az, hogy az XFX RADEON RX 5700 8GB GDDR6 RX-57XL8MFG6, a SAPPHIRE RX 5700 8G GDDR6 21294-01-20G, vagy épp az MSI RX 5700 8GB GDDR6 RADEON-RX-5700-8G-t választjuk, az csak az ízlésünkön múlik. Az Asus RX 5700 8GB GDDR6 RX5700-8G valószínűleg a márka népszerűsége okán jól fogyhatott, így jelenleg 134 378 Ft-ért elérhető. A gyártók egyedi hűtővel, és adott esetben gyári tuninggal felvértezett kártyái augusztusban várhatók, a folyamatosan frissülő készlet IDE KATTINTVA érhető el.

Melyiket válasszam?

A processzoron is múlik.


Az új Radeonok startja előtt már lázasan dolgoztak a tech csatornék és hardverekkel foglalkozó oldalak, hogy a megjelenéskor végre leránthassák a leplet az RX 5700, és az RX 5700XT teljesítményéről. Míg az árak egyelőre nem annyira alacsonyak, ahogy azt reméltük, a Navi teljesítményét látva még így is bőven a pénzünknél leszünk. A szintetikus tesztekben jóformán elsöprő volta siker, amennyiben számítási feladatokról van szó, a Benchmark tesztek mindegyikén az RX 5700 nyert. 3DMark TimeSpy extreme, FireStrike Ultra, Time Spy, vagy épp összesített stresszteszt, az RX 5700 mindig felülkerekedett. Sok múlik persze a processzoron is, de két kártya közötti erőkülönbség minden esetben megmutatkozik. 

Már full HD-ban is érezhető a különbség.


A folyamatosan érkező teszteredmények arról árulkodnak, hogy az igazi erejét WQHD, azaz 1440p felbontáson mutatja meg, ahol rendre leiskolázza az RTX 2060-at. Az RTX 2060 SUPER, vagy épp az RX 5700XT természetesen jobban teljesít, bár Metro Exodus alatt például az RX5700 értéke 59 volt, míg a 2060 SUPER csak 57-et ért el. A kártyában rejlő nyilvánvaló erőtartalékot, és az árkülönbséget is figyelembe véve, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy az a pár FPS vajon megéri-e számunkra a magasabb árat. A végeredmény tehát azt mutatja, hogy ha a nyers eredményeket nézzük, a Radeon RX 5700 mindenképp jobb választás az Nvidia RTX 2060-nál, ha viszont fontos számunkra a sugárkövetéssel elérhető vizuális élmény, és ezért némi sebességet is hajnalndók vagyunk feláldozni, akkor nyilván nincs más opciónk, mint az Nvidia kártyái között válogatni.

2019. 07. 23

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.