2019. 11. 21

Nagy Radeon teszt! - Öt RX kártya és egy i9-9900K

A NAVI kártyák bevezetésével az AMD végre bővítette a palettát, így a felső-középkategóriában is kínál jó ár-érték aránnyal rendelkező videokártyákat, főleg úgy, hogy már nem csak a referencia modellek blower hűtésére kell hagyatkozniuk.

Az RDNA architektúrára épülő NAVI sorozat felveszi a versenyt az RTX szériával, de a korábbi Polaris modelleket sem érdemes leírni, hiszen az olcsóbb megoldások továbbra is jó ajánlatnak számítanak, ha a kedvezményesebb modellek között válogatnánk. A következő tesztben öt népszerű Radeont eresztettünk egymásnak, így szépen kirajzolódik az árkategóriák, és a generációk közti különbség.

MSI RX570 8GB GDDR5 Armor 8G OC

Még állja a sarat az


Az RX570 két éve került a Piacra, szívében 14nm-es Polaris 20 XL lapkával. Az AMD nem spórol a fedélzeti memóriával, ez ráadásul nem a 4, hanem a 8GB GDDR 5-tel felvértezett modell, 256-bites adatbusszal. Az MSI egy kicsit megemelte az GPU órajelét, így manuális tuning nélkül is gyorsabb egy kicsit az alapváltozatnál. Az alap frekvencia 1168 MHz, a Boost pedig 1268 Mhz, melyet saját felelősségre feljebb is emelhetünk. A kártya meghajtásához egyetlen 8-pines PCI-E csatlakozóra lesz szükség, a TDP maximumát a gyártó 150 wattban határozta meg, és minimum 450 wattos tápegységet javasol.

Hátlap nincs, a hűtés viszont izmos!


A melegedést kordában tartó masszív hűtőbordán, két TORX FAN ventilátor dolgozik, melyek nagyjából 35°C alatt mozdulatlanok maradnak, afölött viszont rendkívül hatékonynak bizonyulnak. A kártya dimenziói 246 x 130 x 39 mm, kijelzőnket pedig három DisplayPort, egy HDMI, és egy DVI-D fogadja. A kártya jelenleg 59 000 Ft-tól elérhető.

Sapphire RX580 8GB GDDR5 Nitro+

Klasszikus Sapphire dizájn


Az RX 580 egy időben érkezett kisebb testvérével a korábbi RX480 leváltására, ám a Polaris lapkát itt nem fogták vissza így több számítási, Shader, illetve TM egységet kapunk. A fogyasztás ehhez mérten 35 wattal nőtt, melyet egy 450 wattos tápegységnek még illik kiszolgálnia, viszont ezúttal a 8-pines kábel mellé egy 6-pinesre is szükségünk lesz. A szintén 8GB GDDR5 memória 2000 MHz-es frekvencián üzemel, a GPU órajele pedig 1257 MHz alapról 1411 MHz-ig boostolható.

Ronda és finom? A hűtése ezúttal is remek!


A Sapphire nem csak arról híres, hogy kizárólag AMD kártyákat kínál, de közismert kiváló hűtési megoldásairól is. A cserélhető, 95mm-es ventilátorokkal szerelt DUAL-X hűtő komoly bordázata 300 wattos fogyasztásra lett tervezve, így érthető a 8+6 tűs igény is. A kártya tehát felkészült a tuningra, ezt jelzi a DUAL BIOS kapcsoló is. A 260 x 135 x 43 mm-es kártyán két DisplayPort, két HDMI és egy DVI-D áll rendelkezésünkre. A kártya még kapható, 75 000 Ft-tól.

Sapphire RX 590 8GB GDDR5 PULSE

Ha jó áron csípjük el, megéri, de az RX 580 nem sokkal gyengébb.


Az RX 590 az utolsó kísérlet volt a Polaris architektúra bevetésére 2018 novemberében. A csíkszélességből ugyan lefaragtak egy kicsit, és picit emeltek az órajeleken is, de ezen felül nem sokat tud felmutatni a kártya, cserébe drágább a jól bevált 580-as modellnél. A 12nm-es Polaris 30 XT GPU alap órajele 1469 Mhz-ről 1545 Mhz-es Boost értékre emelhető. A Memória változatlan, a fogyasztás viszont papíron 10 wattal kisebb mint azt fent az 580 esetén láthattuk, és csak egy 8-tűs PCI-E csatlakozót igényel.

A hűtésre viszont itt sem lehet panasz, és a hátlap sem maradt a gyárban.


A 230 x125 x 40 mm-es kártyán a kimenetek elosztása tökéletesen egyezik a kisebb testvérrel, ugyanazt a DUAL-X hűtést kapta amit a NITRO+, viszont DUAL BIOS kapcsoló nincs. A nagyobb teljesítmény sokak számára vonzó volt, és a NAVI kártyák érkezésével rendesen megfogyatkozott a Polaris készlet, így a konkrét modell ugyan pont elfogyott, de 72 000 Ft-tól még találunk PULSE és NITRO+ kiadást is!

GIGABYTE Radeon RX 5700 GAMING OC 8GB

Ütős tuning, bitang hűtés, jó ár-érték arány!


Idén tehát bemutatkozott az új 7nm-es csíkszélességen gyártott NAVI architektúra, a felső-középkategóriát célzó NAVI 10 GPU-kkal. A visszafogottabb változat az RX 5700, melyből itt a Gigabyte gyárilag tuningolt változatát próbálhattuk ki, ami egy kellemes 100 MHz környéki emelést jelent a referencia modellhez mérve. Az alap órajel 1565 MH-z, a játékhoz ajánlott érték 1720 Mhz, illetve picit felette elérhető az 1750 MHz-es Boost is. A 8GB GDDR6 memória itt is 256-bites adatsínt kapott, és 1750 MHz-es frekvencián dolgozik. A hűtésről a Gigabyte védjegyének számító, három ventis WINDFORCE 3X gondoskodik, és egy fém hátlap is beszáll a munkába.

Masszív, de bitang is!


Hőelvezetést öt direkt érintkezésű rézkompozit hőcső, és az ellentétes forgásirányú 80mm-es légterelők végzik, melyek csak terhelés esetén lépnek működésbe. A 280 x 115 x 50 mm-es kártya már nem apróság, a 180 wattos fogyasztás viszont nem nagyobb mint a szerényebb képességű elődöké, így a 450 wattos tápegység, és a 8-pines csatlakozó itt is elegendő lesz. DisplayPort-ból már hármat, HDMI-ből pedig egyet kapunk. A korrektül árazott, és végre rendesen hűthető kártyák népszerűek, így a Gigabyte műhelyéből most csak egy referencia modell elérhető 126 700 Ft-tól. A többi gyártó egyedi hűtéssel szerelt változatai nagyjából 130 000 Ft-tól kaphatók.

SAPPHIRE RX 5700 XT 8GB GDDR6 NITRO+

Egy újabb szörnyeteg a Sapphire-tól.


Az 5700 XT jelenleg az AMD zászlóshajója, mely a szériában dolgozó NAVI 10 GPU erősebb, XT változatát kapta meg. A Sapphire ehhez mérten nem fogta vissza magát a NITRO+ változattal, és rögtön három slotos, három ventilátoros hűtéssel látta el a gyárilag tuningolt kártyát. Az RDNA architektúra bevezetésével évek óta nem látott hatékonyságot biztosít a gyártó, és számos új funkciót is, amit folyamatos szoftveres fejlesztések egészítenek ki. A két kártya olyan jól sikerült, hogy az NVIDIA úgymond rákényszerült a RTX SUPER bevezetésre, mivel az RTX 2060 és 2070 többnyire alul marad a két Radeonnnal szemben.

Dizájnos hátlap, de mi inkább az FPS-t figyeltük


A memória a szokásos 8GB, az órajel azonban még a gyári XT-től is szépen elrugaszkodik, az alap 1605 MHz- helyett 1770 Mhz, az 1755 MHz-es Boost helyett pedig 1905 Mhz. Emelkedett a fogyasztás is, a gyártó 265 wattot ír és 650 wattos tápegységet ajánl, két 8-pines csatlakozó társaságában. A tesztek szerint ez nagyjából 2-3 watt többletet jelent alapjáraton, és 50 wattot játék alatt. Ahogy az várható, a hűtés sem hagyja cserben a vásárlókat, OC mellett is megáll nagyjából 73°C-on, aki pedig érzékeny a zajra, a átkapcsoalhat „quiet BIOS”-ra is. Az AMD a „dinamikus túlhajtási mechanizmus” alkalmazásával a terhelés, illetve melegedés függvényében automatikusan állítja az órajeleket, és az éppen szükséges feszültséget. Az ütősre Sikerült Sapphire NITRO+ kártya 176 000 Ft-tól elérhető.

Teszt

Az öt kártyát, egy Intel i9-9900K processzor bevetésével, kizárólag a játékok beépített benchmark opciójával teszteltük. A tömeg miatt kizárólag a lényeget, vagyis az átlag FPS-t találjuk a diagramokban, viszont minden esetben láthatjuk az 1920x1080, és a 2560x1440 felbontás, vagyis az FHD és WQHD eredményeit is.

Borderlands 3

Lootra fel!


Visszatért a cell shaded grafikás looter shooter, avagy a belső nézetű Diablo, ahol végtelen mennyiségű fegyverben gázolhatunk, és barátokkal csapatba verődve lőhetjük keresztül magunkat a galaxison. A High beállításon végzett teszten szépen kirajzolódik, hogy a három Polaris kártya terepe a Full HD, és bár átlagban egyik sem hozott 60 FPS-t, aki ebben a kategóriában keresgél, az RX 580 az arany középút. A két NAVI már QHD-ban is kellemes értékeket produkál, az XT pedig 11 FPS-sel jobb a visszafogottabb testvére 61-es értékénél.

Assassins Creed Odyssey

Reméljük a következő részt kicsit jobban optimalizálják majd


Az ógörög vidéken játszódó kaland hatalmas és látványos területen játszódik, ám Ultra High beállításokon még a nagyokat is megizzasztotta. Olyannyira, hogy 1080p felbontáson egyedül az 5700 XT volt képes egyáltalán elérni a 60 FPS-es képzeltbeli határt, igaz, QHD-ben csak 2 FPS-sel csúszott le róla. Ha kártyáinkkal folyamatosabb játékélményre vágyunk, jobb ha picit visszaveszünk a képjavító megoldásokból.

Metro Exodus

Atomcsapás után is lehet szép a világ?


A Metro is kifejezetten gyönyörűre sikerült, ráadásul itt még az Ultra felett is találunk grafikai opciót, azonban nem szerettük volna ennyire kikészíteni az olcsóbb kártyákat, így nem feszítettük tovább a húrt. Ultrán még az RX570 is stabil 30 FPS-t produkált, ám az RX 5700 épphogy teljesítette az átlag 60-at, ha pedig QHD-ra vágyunk, minden esetben nagyjából 10-10 FPS-t kell beáldoznunk.

Shadow of the Tomb Raider

Lara barátságosra vette a figurát, és megkímélte kártyáinkat


Lara Croft sokkal lágyszívűbb a többieknél, már ami a teljesítményt illeti, ugyanis a szektás rosszfiúk gyakran beleszaladnak a jégcsákányába. Az RX 570 mindössze 4 FPS-sel csúszott le a 60-ról, az RX 590 viszont olyan mintha nem tudná hol van, 1 FPS-sel még rosszabb is volt a papíron gyengébb RX 580-nál, mindezt Full HD alatt. A két 5700-as itt már megtáltosodik, és még QHD-n is simán 60 fölött teljesítenek.

Red Dead Redemption 2

High-on akár az RX570 is megbirkózik vele!


A konzolon hatalmas népszerűséget elérő vadnyugati kaland folytatása, végre PC-n is elérhető. A kezdeti félelmek ellenére, High beállításokon kifejezetten szép és játszható volt. A GTA játékok készítőinek monumentálisra sikerült kalandja, már egy RX 570-nel is élvezhető, 580-nal közelíti az átlag 60-at, RX 5700 és 5700XT-vel pedig még QHD-ban is 70 felett teljesít, ami teljesen korrekt játékélményt jelent.

Mi kell nekem?

Jövőre talán még erősebb Radeonokkal bővül a létszám


A 2017-es Polaris kártyák még most is megállják a helyüket, bár fél szemmel azért mi is bejelentésre váró kisebb NAVI-k felé kacsintgatunk. A 8 GB-os kártyák mindegyike állta a sarat, így al egolcsóbb RX 570-nek sem kell szégyenkeznie, az RX 590 viszont kicsit későn érkezett és nem mutat látványos különbséget az elődjéhez képest, így az RX 580 jobb vételnek tűnik. Aki mindenképp ebből a szériából válogatna, az RX 590-re akkor érdemes lecsapni, ha épp akciós, és mespórolhatjuk a különbözetet. A NAVI-k kétségtelenül korrekt teljesítményt nyújtanak, megbírkóznak bármelyik friss címmel, és a számokat elnézve még a drágább XT modellre sem feltétlen kell költenünk, ha korrekt sebességre vágyunk.

2019. 11. 21

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.