2020. 06. 22

Nem fogunk csalódni - MSI MAG B550 TOMAHAWK

A népszerű Tomahawk széria végre új taggal bővült, és úgy tűnik, hogy a B550-es változat sem okoz csalódást. Az MSI emeli a tétet és nyer!

A középkategóriás AMD alaplapok között tagadhatatlanul a B450 Tomahawk foglalta el a legelőkelőbb helyet, hiszen felszereltségéhez képest, és vételárához mérten is impozáns teljesítményt nyújtott. A B450 lapkészlethez egy igen korrekt VRM társult, a sokat dicsért passzív hűtéssel pedig még a 8 magos Ryzen processzorok meghajtása is gyerekjáték volt. Most, hogy a B550 lapok szépen lassan ellepik a piacot, az új Tomahawkon a sor, hogy ismét bizonyítson a megfizethető kategóriában.


A MEG széria alapvetően a prémium kategóriában képviselteti magát, a MAG pedig a középkategóriában indul és igyekszik a legtöbbet kihozni a költségvetésből. A B550 modellek között főleg a PCI Express 4.0 és 3.0 sávok felosztásában, és a különböző sebességet kínáló USB csatlakozók felhozatalában látható érdemi különbség, de a választást sok esetben mégis az adott VRM konstrukció dönti el. Az ATX formátumú Tomahawk esetében ezúttal sem spóroltak a lényeges pontokon, így egyaránt profitálhatunk a nagysebességű PCI-E eszközökből és a magasabb osztályú processzorokból.


A 10+2+1 felosztású VRM tekintélyes előrelépés az előd B450-hez mérve, és ha azt vesszük, hogy az újdonság elsősorban a Ryzen 4000 széria kiszolgálásához készült, a Tomahawk passzív hűtőbordáit látva ezúttal is jó előérzetünk támadhat. A szó, amit keresünk a masszív. A lap teljes VRM részleget lefedő, vaskos és súlyos alumínium bordázattal érkezik, mely teljesen átöleli az I/O részleget is. Utóbbi nem csak vastag, de egészen az integrált takarólemezig tart, és ahol maradt némi hely lélegezni, ott hőpadokra támaszkodik. Ha lejjebb tekintünk, láthatjuk, hogy két M.2 csatlakozót kapunk, a hűtést pedig ezekről sem sajnálták. Végezetül a chipsetnek is bőségesen jutott a jóból, a túlhajtásban gondolkodók valószínűleg elégedetten veszik tudomásul, hogy ez a vaskos fémréteg milyen átgondoltsággal került a helyére.


Bár az új modell megőrizte a sorozatra jellemző minimalista stílust, a lapkészlet hűtőpajzsába még némi hangulatvilágítás is belefért, és ennyi talán még az RGB-fóbiásokban sem szúrja majd a szemét. Maga a lap amúgy a fekete és szürkés árnyalatok ízléses keverékével érkezik, mely ránézésre is tartósságáról és masszív kialakításáról árulkodik. A kissé egyszerű, akár régimódinak is nevezhető dizájn sokaknak talán nem lépi át az ingerküszöbét, ám aki a teljesítményt és az árat helyezi előtérbe, valószínűleg tudja, hogy ez ismét egy nagyszerű kompromisszum. A minőségi VRM mellett érdemes kitérni a PCI-E 4.0 sávokra is, melyekből a Ryzen 4000 processzor esetén 20 áll majd rendelkezésünkre.


A nagyobb részét egy teljes hosszúságú X16-os PCI-Express csatlakozó foglalhatja le magának, a másik négyből pedig a felső M.2 csatlakozó lakmározhat, amennyiben birtokunkban van a megfelelő új generációs SSD. A második M.2 továbbra is PCI-E 3.0-t használ, de természetesen ez továbbra is kiváló sávszélességet biztosít, egyszerűen csak lesz opciónk feljebb lépni. A tápellátásról a megszokott 24-pines ATX csatlakozó mellett, egy 12 voltos EPS csatlakozó is gondoskodik, processzorunk már csak a túlhajtásra vár. Akárcsak a memória, melyből a négy Dual-Channel támogatással bíró foglalatba 128 GB pakolható, és a megfelelő modulok esetén akár 5100 MHz-ig is tuningolható.


Az egyszerű dizájn továbbra sem jelenti azt, hogy kizárólag a legalapvetőbb feltételeket biztosítja a lap, a PCB-n tehát van még mit keresni. A fenti két 4-pines CPU csatlakozóból az első a hűtőt, a második az AIO rendszerek pumpáját látja el, mellettük egy 3-pines és 5 voltos csatlakozóval, a címezhető RGB szerelmeseinek. Jobb oldalt újabb 4-tűs fejeket találunk, két rendszerhűtő ventilátor számára. A 24-pines ATX fölött láthatjuk az „EZ Debug LED” feliratot, mely apró lámpáival a rendszer működését/indulását gátló problémákra világít rá szó szerint, legyen szó VGA-ról, memóriáról, CPU-ról, vagy más Bootolást akadályozó helyzetről. A 24-pin alatt egy USB 3.2 Gen1 Type-C csatlakozót látunk, mely a ház előlapjához közvetít 5 Gbps sávszélességet. Lejjebb hat SATA port és egy újabb rendszerhűtő dokk négy tűvel; a kötelező előlapi Type-A USB egy 3.2 és két 2.0 csatlakozással, és még egy 4-pines ventilátorfejjel. Ha még nem fújt ki a szobából a sok légterelő, érdemes megemlíteni a fizikai RGB kapcsolót is.


Ez valószínűleg a chipsetbe épített-, és az extraként csatlakoztatott RGB komponenseket hivatott kapcsolgatni, ami igazán szép gesztus az MSI részéről, hiszen így nem kell a különféle, és gyakran gyári hibás vezérlőszoftverekkel bajlódnunk. Végezetül az audio, egy 12 voltos és 4-tűs hagyományos RGB fej, és az utolsó ventilátorcsatlakozó jönne, ha a felső M.2 csatlakozó felett nem találnánk egy hatodikat is. Ahhoz kétség sem fér, hogy rendszerünk szellőztetésével egész biztosan nem lesz problémánk. Az I/O kivezetések is rendben vannak, hiszen a 10 Gbps-t kínáló USB 3.2 Gen 2 csatlakozásból egy sima, és egy Type-C is az újdonságok között szerepel, és ha ki tudjuk használni, nem csak egy gigabites, de egy 2.5 gigabites LAN is elérhető.


Az Overclock3d munkatársainak az elsők között volt lehetőségük átfogó terheléses teszteket végezni, és itt mindjárt érdemes megemlíteni a hőmérsékleteket. A B550 Tomahawk nem kisebb processzort hajtott meg, mint egy 12 magos és 24 szálas Ryzen 9 3900X-et, ráadásul tuningra is sor került, melyet egy Corsair H150i AIO hűtés segített, a maga 360mm-es tripla ventis radiátorával. Az alapjárat 68°C-ig kergette a CPU-t, és mindössze 42°C-ig a VRM-et, melyekből a proci hőértéke a felső mezőnnyel vetekszik, a VRM hűvössége viszont legdrágább X570 lapokat is lepipálja. A Tuning 4.4 Ghz-et jelentett az összes magon, a lap és az AIO hűtés együtt 81°C-on tartotta a CPU-t, míg a VRM mindössze 6°C-ot emelkedett, ami továbbra is kiemelkedő eredménynek számít.


Nos, ha valakiben felmerült a kérdés, hogy az MSI legújabb Tomahawk lapja megfelelő lesz-e a legnagyobb teljesítményű AM4 foglalatos processzorok meghajtására, akkor a válasz magáért beszél, a Tomahawk továbbra is kategóriájának egyik legjobbja, és a tuningolók jó barátja. Nem feledkezhetünk meg viszont az áráról sem, mely bizony az újdonságokkal arányban nőtt az előd B450 változathoz képest. Az átszámítás után nagyjából 55-60 ezer forintról indul, ami valóban látványos emelkedés a B450 Tomahawk kb. 40 ezer forintos árához képest, ugyanakkor a lap látványos és bizonyított fejlődést mutat, melyeknek köszönhetően eltávolodik a B450 kategóriájától és közelebb jóval kerül az X570 sorozathoz, mely kiváló alternatívát nyújt azok számára, akik nem vágynak többszázezres luxuslapra, viszont élnének a tuning lehetőségével.

Az MSI tehát ismét jól vizsgázott a középkategóriában, reméljük, hogy hamarosan találkozhatunk Ryzen 4000 processzorokkal bélelt konfigurációkkal. A B550 lapok forgalmazása már megkezdődött, és az MSI új termékei is hamarosan feltűnnek áruházunkban.

2020. 06. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Kőrösi Sándor György
2023.04.25
Nekem az MSI B550 Tomahawk Ryzen 5950X procival stabilan megy 4,8Ghz-en, 66fokos procihőfok mellett. Az alaplap kifogástalanul bírja.
Sánta Tamás
2021.12.01
Tökéletes R7 3700x-el
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.