Poór Domonkos
2019.07.24
- Felépítés, szín, külsõ:
Jól néz ki. Barna + szürke színekben, kellõen semleges hogy bármilyen más alkatrész jól nézzen ki rajta.
Csatlakozók rendben vannak, és van rajta debug led, ami jelzi ha baj van, illetve hogy mivel van a baj.
- VRM:
1x4-es táp csatlakozót kér, egy Ryzen 5 2600X-el jó barátságban van, habár durvább OC-t nem feltétlen lehet vele bevállalni, mert ott már gyorsan melegszik.
Ennek ellenére a hûtõbordák nagyon rendben vannak, van rajtuk rendes bordázat, nem csak egy nagy alumínium doboz az egész. Ha kisebb fokú OC a cél, vagy a processzor gyári órajelen járatása, akkor bõven megfelelõ.
- PCIe, M.2, SATA:
1db PCIe 3.0 x16 -os slot áll rendelkezésünkre videokártyát rakni bele, (PCI_E1 az alaplapon) így a dual-GPU konfigurációkhoz ez a lap már nem elegendõ, viszont egy GPU bõségesen jól fogja érezni magát a fém kerettel ellátott slotban. Ezen túl egyéb bõvítõkártyáknak akad hely, a gyártó honlapján és a kézikönyvben viszont érdemes utánaolvasni, hogy az M.2 használata pontosan hogyan is mûködik - tudtommal ha használjuk, akkor búcsút kell mondani 2db SATA portnak.
Az M.2 elhelyezése egész jól van kitalálva, közvetlen a GPU slot fölött, de arra figyelni kell, hogy a nagyobb méretû CPU hûtõ lehet útban lesz a beszereléskor.
A SATA csatlakozók közül 2db egyenesen "fölfele" 4db pedig oldalra néz, értékeltem volna, ha mindegyik oldalra néz, mert az a kábel-elvezetést megkönnyíti.
- BIOS:
Igencsak jó darab. Elsõre kicsit zavaró lehet a sok nagy gomb meg miegymás, én javaslom "Advanced" módba állítani (F7), és akkor rögtön átláthatóbb. Van lehetõségünk CPU ventilátort / pumpát (külön-külön) és ház ventilátort szabályozni, mind DC és PWM módban, szépen felismeri az XMP profilokat, és lényegében "segít" az OC beállításában memóriához és CPU-hoz egyaránt. Természetesen van lehetõségünk mindent kézzel is beállítani, ha arra van igény, és kezel általunk beállított OC profilokat is.
A Bootloadereket gyönyörûen felismeri, állítgatás nélkül egybõl szereti a Windowst és a Linuxot egyaránt.
Ha 3. generációs Ryzen CPU-t szeretnénk használni vele, akkor viszont frissítésre lesz szükség, amit pedig meg lehet tenni egy pendrive segítségével, és ha valami mégsem sikerült, akkor az IO port fölötti gombbal visszaállíthatjuk a BIOS-t a gyári verzióra és beállításokra.
- I/O:
Akad minden ami kell, USB 3.1-is, éppen csak az USB Type C maradt le. Nem teszteltem különösebben, de teszi minden a dolgát ahogyan azt el is várja az ember.
Összességében nem egy nagy villanás, de tudja amit kell neki. Ha úgy vásárolsz lapot, hogy tudod, hogy egybõl OC-ra akarod használni, akkor keress tovább, de ha a célod hogy egy stabil, jól mûködõ rendszered legyen, és az OC csak egy ilyen távoli dolog, hogy "majd esetleg, de csak egy kicsit" akkor viszont nem kell tovább keresned, ez a lap tudja amit akarsz.
Azt azért hozzátenném, hogy mivel ezt én egy 2600X-el használom, így az OC tapasztalatok erre a CPU-ra vonatkoznak. Egy Ryzen 3-as vagy kisebb teljesítményû 5-ös (1500, 1600, 2400G, 2600) CPU-val lehet hogy nagyobb tuning is belefér.
Gyula Sas
2019.05.09
Kiváló alaplap! A hûtõbordák nem csak nagyok, hanem a mostani trend ellenére még némi bordázatot is sikerült rá esztergálniuk! Az UEFI-je jól átlátható, a memóriámat remekül tréningelte, feszültég szabályozása egy 4 fázisú regulátorhoz képest is egész jó! Az 5 db 4 pólusú ventilátor csatlakozó mellett egy software-esen vezérelhetõ RGB csatlakozó is helyet kapott. Esztétikailag a fekete-fehér nyák-laphoz jól megy a gyári Wraith processzor hûtõ, és a Kingston HyperX memória.
Kókai Krisztián
2019.04.28
Ugyanazt tudom mondani, mint az elõttem szólók. Alapból a memóriák 2400-en mennek. A 3200-n való járatás már OC-nak minõsül. Hangosabb lesz a proci ventilátor. Mint a többi 450-nél, itt is ha m.2 meghajtót raksz bele, ugrik 2 sata port. A manuáljában le van írva, én elfelejtettem elolvasni, de végül úgy oldottam meg, hogy az egyik kevésbé fontos meghajtóból külsõt csináltam. Az a két sata port a videó kártya alá esik, így ha utólag szeretnéd azokat használni és persze nem használsz m.2-t, és persze a kártyát se akarod ez miatt kiszedni, akkor kell kézügyesség, hogy bedugd a csatlakozókat. Jó hogy a rá kötött ventilátorokat (proci+ház+egyéb) windows alól lehet vezérelni.