2021. 07. 13

Mettől meddig frissíthetünk ingyen Windows 11-re?

Több lényeges információ mellett az is kiderült, hogy meddig élhetünk az ingyenes cserévelIngyenes lesz a frissítés, de nem mindenkinek és nem korlátlan ideig. (Kép: twitter.com/zacbowden - Windows Central)

Alig néhány nappal a hivatalos bejelentés után ingyen elérhetővé vált a Windows 11 előzetes kiadása, így az Insider program résztvevői a legújabb Windows és Office programokat már együtt tesztelhetik. Míg az új operációs rendszer folyamatosan kapja a kisebb-nagyobb változtatásokat rejtő frissítéseket, az is kiderült, hogy a Microsoft milyen jövőt szán a megjelenést követő frissítéseknek, például annak, amivel ingyenes válthatunk meglévő rendszerünkről.


Javában zajlik a Windows 11 előzetes változatának tesztidőszaka, mellyel a megjelenés dátumáig ingyen próbálgathatjuk a rendszer képességeit és fedezhetjük fel gyengeségeit, miközben a fejlesztők kisebb update csomagok formájában reagálnak a közösség visszajelzéseire. Ilyen volt például a megújult Start menübe ágyazott keresőfunkció is, mely nagyjából a Windows 7 megjelenése óta segített abban, hogy pillanatok alatt előcsalogassuk a telepített, illetve korábban megnyitott alkalmazásokat. Látható, hogy a Start menü megújítása a cégnél egyszerre presztízskérdés és örökös harc a felhasználói szokásokkal, így a 11 első változatai valamiért nélkülözték ezt az alapvetőnek számító kényelmi funkciót. De csak a 2200.65-ös verziót elhozó frissítés érkezéséig, mely rajongói nyomásra visszahozta a keresődobozt, melyet az új kiadásban már a menü tetején érdemes keresni. Érdemes hozzátenni, hogy a hozzátoldott keresősáv jelenleg kissé furcsán működik. Mikor oda kattintunk, egy szemmel látható ugrással a Tálca keresősávjára vált át, tehát ez egyelőre egy gyorsan végrehajtott félmegoldásnak tűnik. Látva a Start mellé közvetlenül beszúrt keresősávot, a menübe ágyazott doboz iránti igény furcsán veheti ki magát, de a régi szokások nehezen halnak ki, nem véletlen, hogy külön funkciót kapott a tálca igazítása, mellyel a Start a megszokott bal sarokba küldhető vissza.

A Start pár kattintással megszokott helyére küldhető. (Kép: windowscentral.com)


Míg a Microsoft kihasználja saját és közönsége idejét a befejezetlen rendszerének kipofozására, addig a közönség hevesen érdeklődik, hogy mi lesz a helyzet a kompatibilitással, a megjelenéssel és a beharangozott ingyenes frissítés lehetőségével. Az egyik fontos és végleges változás, hogy kizárólag a 64-bites processzorok élveznek majd támogatást, így 32-bites kiadás nem érkezik az új Windowsból, a minimális követelmények között pedig a minimum 4GB RAM és 64 GB tárhely, a legalább 9 colos és 1366x768-as felbontású kijelző, a DirectX 12-t támogató grafikus gyorsító szerepel, továbbá olyan UEFI BIOS, mely támogatja a Secure Boot & TPM 2.0 technológiákat, akkor is, ha utóbbi fizikai formában nem elérhető. Bár az Insideres tesztidőszak idejére feloldották a legtöbb hardveres korlátozást, a végleges kiadásban egyelőre továbbra is számíthatunk a generációs tilalomra, tehát a legjobb esetben is egy AMD Ryzen 1000, vagy egy 7. Intel processzorral egy időben kiadott processzort kell birtokolnunk, legalább 1 GHz-es alapfrekvenciával. Érdekesség, hogy a Windows 10 felhasználóinál hasonló korlátokat alig találunk, ráadásul az induláshoz is 2GB rendszermemória is elegendő volt.

Egyelőre ezt kéri tőlünk a Microsoft.


A Windows 11 számos dizájn- és funkciófrissítést hoz az asztalra, a legnagyobb kérdés most azonban mégis az, hogy meddig élhetünk azzal a bizonyos ingyenes frissítéssel. Ha emlékszünk, a Windows 10 megjelenését követően minden felhasználó számára ingyenessé tették a továbblépés lehetőségét, és ahogy arról korábban már említést tettünk, ez a kiskapu sokak számára még ma is elérhető, még ha ezt már nem is dörgölik az orrunk alá. A helyzet nagyon hasonló lehet a Windows 10-ről váltó felhasználók számára is, bár egyelőre jóval szigorúbb feltételekről hallani. A Microsoft hivatalos oldalán jelenleg az a szomorú hír fogad minket, hogy legkorábban 2022 elején nyitják meg a frissítés lehetőségét, de már terjengenek a pletykák, hogy egyes konfigurációk már ezen a télen megpróbálkozhatnak a dologgal. Hogy meddig él majd az ajánlat? A Microsoft jelenleg így áll a dologhoz: "Az ingyenes frissítésre vonatkozó ajánlatnak nincs lejárati dátuma a frissítésre jogosult rendszereknél. Azonban a Microsoft fenntartja a jogot arra, hogy megszüntesse az ingyenes ajánlatra vonatkozó támogatást. Erre leghamarabb egy évvel a nyilvános megjelenés után kerülhet sor". Ez pont azt jelenti, amit sejtünk, tehát ha a Windows 7-es gépek a mai napig frissíthetők Windows 10-es rendszerre, akkor elméletben a Windows 11 is hasonlóan kiterjedt, de ki nem mondott támogatási időt élvezhet.

A kereső a Start menübe is aisszatért.


Fontos, hogy a frissítési opciót csak szép fokozatosan teszik elérhetővé, valahogy úgy, mint a Windows 10-hez kiadott komolyabb frissítőcsomagok esetén, melyeknél több alkalommal is gondot okozott, hogy a rengeteg piacon lévő PC-s konfiguráción megoldják a kompatibilitást, illetve a stabil működést. A váltás éppen ezért óvatosan történik majd, a Microsoft pedig előre figyelmeztet bennünket, hogy gépünk talán nem felel meg a követelményeknek, az aktivált és eredeti Windows 10 megléte éppen ezért nem lesz garancia az ingyenes frissítésre. Fontos változás még, hogy a hivatalos rendszerfrissítések menete is megváltozik. A 10-től eltérően egy évben már nem kettő, hanem csak egy nagy verzióváltó update érkezik, melyek az általunk választott kiadástól függően 24 (Pro és Home) vagy 36 (Enterprise, Education, IoT) hónapig kapnak majd biztonsági frissítéseket, a további támogatásért át kell állni a következő verzióra.

A tesztverzió folyamatosan kapja a frissítéseket. (Kép: windowsphoneinfo.com)


Ha nem lennénk biztosak a dolgunkban, érdemes lehet barátkoznunk a Windows 11 előzetes kiadásával, mely jelenleg a javított 22000.65 verziót tapossa, de a megjelenéshez közeledve biztosan nem tér majd el sokban a végleges "bolti" verziótól. Aki megpróbálkozik vele, de már az első napokban ki nem állhatja, tíz napon keresztül élhet a beépített opcióval, mely visszaállítja a megszokott Windows 10 rendszerét.

2021. 07. 13

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Nagy Gábor
2021.07.23
Nekem sokall jobban tetszik a Win 11. Csak az a baj, hogy az Intel I7 7700k proceszorom nem kompaktibilis.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.