Ingyenes szállítás DPD pontra és automatába 25.000 Ft felett

2025. 06. 17

Milyen processzort vegyek: 5 szempont, amit vegyél figyelembe

Milyen processzort vegyek: 5 szempont, amit vegyél figyelembe

Milyen processzort vegyek? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit hallok, amikor valaki új számítógépet tervez vásárolni vagy építeni. A válasz azonban sosem egyszerű, mert a legjobb választás mindig attól függ, mire fogod használni a gépet, milyen elvárásaid vannak a teljesítménnyel szemben, és hogy mennyi pénzt szánsz rá.

Ebben a cikkben segítek átlátni a legfontosabb szempontokat, hogy biztosan jó döntést hozz, és ne évek múlva bánkódj egy elhamarkodott vásárlás miatt.

Miért számít ennyire a processzor?
Milyen processzort vegyek?
Mire használod majd a gépet?
Intel vagy AMD?
Milyen processzort vegyek munkához?
A hűtés szerepe a teljesítményben
Foglalat, alaplap, RAM (nem csak a CPU számít)
Frissíthetőség és jövőállóság
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés

Miért számít ennyire a processzor?

A processzor (más néven CPU) a számítógép agya. Ez végzi a műveletek többségét, ő határozza meg, mennyire gyorsan indul el a rendszer, milyen simán futnak a programjaid, és hogyan boldogul a gép egyszerre több feladattal. Ha gyenge a CPU, a többi alkatrész sem tudja kihozni magából a maximumot, vagyis egy erős videókártya vagy sok RAM sem fogja megmenteni az élményt, ha a processzor nem tart lépést. Ezért is fontos, hogy átgondolt döntést hozz, amikor felteszed magadnak: milyen processzort vegyek?

Milyen processzort vegyek?

Az egyik legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy csak a jelenlegi igényeikre koncentrálnak. Lehet, hogy most elég egy belépő szintű CPU a böngészéshez és dokumentumszerkesztéshez, de mi van akkor, ha később videót vágsz, játszani kezdesz vagy munkára használnád a gépet? A technológia gyorsan változik, az elvárások nőnek, a szoftverek egyre erőforrás-igényesebbek.

Egy picit erősebb processzor ma lehet, hogy pár ezer forinttal többe kerül, de évekkel később is kiszolgál, míg egy gyenge modell miatt akár egy-két éven belül újra cserélned kell. Olyan processzort vegyél, ami nemcsak most elég, hanem később is bírni fogja a terhelést.

Mire használod majd a gépet?

A legfontosabb kérdés, amit fel kell tenned: pontosan mire lesz használva a számítógép? Ha csak alapfeladatokra, mint a netezés, YouTube, levelezés, akkor nincs szükség csúcskategóriás CPU-ra. De ha például játszol, képeket szerkesztesz, streamelsz vagy fejlesztesz, akkor már erősebb processzorra van szükséged, és lehet, hogy érdemes több maggal vagy magasabb órajellel számolnod. Egy játékosnak vagy videósnak egészen más válasz kell a kérdésre, hogy milyen processzort vegyek, mint egy nagymamának, aki csak Skype-ra használja a gépet.

Intel vagy AMD?

Ez az örök vita. Az Intel hosszú ideig uralta a piacot, de az utóbbi években az AMD elképesztően felzárkózott – sőt, sok esetben le is körözte riválisát ár-érték arányban. Ma már mindkét gyártó kínál erős, megbízható és sokmagos processzorokat, így inkább az adott modell és árkategória számít, mint a márka. A döntésnél nézd meg az adott CPU teljesítményét (benchmarkok alapján), energiafogyasztását, hűtési igényét és azt is, hogy milyen alaplap kell hozzá. Ne feledd, egy új AMD vagy Intel CPU megvásárlása gyakran magával hozza az új alaplap és RAM költségeit is, tehát érdemes előre tervezni.

Milyen processzort vegyek munkához?

Ha a gépet főleg munkára használod, például programozásra, grafikai tervezésre, videóvágásra vagy 3D modellezésre, akkor olyan processzort vegyél, ami nagy számítási teljesítményre képes hosszú ideig, és nem fullad ki pár ablak megnyitása után. Egy sokmagos, nagy cache-sel és magas órajellel rendelkező CPU jelentősen felgyorsíthatja a munkádat, és minimalizálhatja a várakozást a renderelés vagy fordítás alatt. Emellett ne feledd, hogy az ilyen gépeknél a memória (RAM) és a háttértár (SSD) is fontos, de a processzor az, ami meghatározza a rendszer általános reakcióképességét.

A hűtés szerepe a teljesítményben

Sokan elfelejtik, hogy a CPU csak akkor tud maximális teljesítményt nyújtani, ha megfelelő hűtést kap. Ha túlmelegszik, automatikusan visszaveszi a sebességet, hogy megvédje magát, ezzel viszont csökken a teljesítmény. Egy jó hűtő nem csak halkabbá teszi a gépet, de lehetőséget ad arra is, hogy a processzor stabilan fusson akár teljes terhelés mellett is. Akár a gyári hűtőt választod, akár külön megoldást, érdemes figyelni a kompatibilitásra és a légáramlásra a házban.

Foglalat, alaplap, RAM (nem csak a CPU számít)

Sokszor előfordul, hogy valaki kiválaszt egy jó processzort, de nem számol azzal, hogy a meglévő alaplap nem kompatibilis vele. Ezért mindig nézd meg, milyen foglalat (socket) szükséges a választott CPU-hoz. Emellett fontos a chipset is, mert ez határozza meg, milyen funkciókat tud majd az alaplap (például overclock, PCIe 5.0 stb.). A RAM típusa és sebessége is számít, hiszen a modern CPU-k egyre jobban kihasználják a gyorsabb memóriát, főleg játékoknál vagy multitasking esetén. Olyan processzort vegyél, amelyhez elérhetők és megfizethetők a kompatibilis kiegészítők, különben a rendszered nem tud majd hatékonyan működni.

Frissíthetőség és jövőállóság

Egy másik fontos tényező, amit sokan figyelmen kívül hagynak, az a bővíthetőség. Ha most veszel egy CPU-t, nézd meg, hogy az adott platform mennyire jövőálló. Az AMD például az AM4 foglalatot éveken át támogatta, így sokáig lehetett frissíteni a processzort anélkül, hogy az egész alaplapot cserélni kellett volna. Ha hosszabb távon tervezel, érdemes olyan megoldást választani, amely lehetőséget ad későbbi bővítésre. Ez különösen fontos, ha még nem tudod pontosan, merre fejlődnek majd az igényeid.

Gyakran ismételt kérdések

Milyen processzort vegyek általános otthoni használatra?

Ha csak böngészel, filmeket nézel, YouTube-ozol, és alkalmanként Wordöt vagy Excelt használsz, akkor egy belépő szintű, 4 magos (quad-core) processzor bőven elég lesz. Ilyenek például az AMD Ryzen 3 vagy Intel i3 modellek újabb generációi. Nem érdemes túlzásba vinni a vásárlást, de azért olyan processzort vegyél, ami nem lesz elavult pár éven belül.

Játékra milyen processzort érdemes választani?

Játékhoz fontos a magas órajel és legalább 6, de inkább 8 mag. A legtöbb modern játék jól kihasználja a többmagos CPU-kat, különösen, ha háttérben fut pl. Discord, OBS vagy böngésző is. Olyan processzort vegyél, ami képes tartani a lépést egy komolyabb videókártyával is, különben „bottleneck” lesz a rendszerben.

Mi történik, ha túl gyenge processzort választok?

Ha alulméretezed a processzort, a rendszered lassú lesz, akadozik, és sok időt veszíthetsz a mindennapi használat során. Egy túl gyenge CPU ráadásul a többi alkatrészt sem tudja teljesen kihasználni, így például a gyors SSD vagy a jó videókártya is alulteljesít majd. Ezért is fontos, hogy előre gondolkodj, és ne csak az ár alapján dönts.

Intel vagy AMD processzort érdemes venni?

Mindkét gyártónak megvannak az erősségei. Az Intel CPU-k jellemzően jobbak az egy szálon futó feladatokban és bizonyos játékokban, míg az AMD Ryzen széria jobb ár-érték arányt kínál többmagos teljesítmény terén, például tartalomgyártásnál vagy párhuzamos munkavégzésnél. A választás attól függ, mire szeretnéd használni a gépet, de ma már egyik sem rossz döntés. Csak olyan processzort vegyél, amely illik a felhasználási szokásaidhoz, nem a márkanév a döntő.

Összegzés

Ahhoz, hogy magabiztosan válaszolj a kérdésre, hogy milyen processzort vegyek, először is tisztáznod kell, mire akarod használni a gépet, mennyit szánsz rá, és mennyi ideig szeretnéd használni a jelenlegi hardvert. Ne a legolcsóbb vagy a legdrágább modellt keresd, hanem azt, amelyik a legjobban passzol az életstílusodhoz és elvárásaidhoz. Olyan processzort vegyél, amelyben bízol, ami jól illeszkedik a rendszeredbe, és amit akár évekig sem kell lecserélned.

2025. 06. 17

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz
A tablet tisztítás egy olyan feladat, amit sokan hajlamosak elfelejteni vagy alábecsülni, pedig az eszközöd élettartama és működése nagyban múlik rajta. Nem csak arról van szó, hogy a tableted szép és csillogó legyen, hanem arról is, hogy megelőzd a por, zsírfoltok és baktériumok felgyülemlését, amik hosszú távon károsíthatják a készüléket vagy épp egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A tablet naponta többször érintkezik a kezeddel, vagy akár ételmaradékok, folyadékok is érhetik, ezért az otthoni, biztonságos tisztítás elengedhetetlen.
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan tudod ezt a folyamatot könnyen és biztonságosan megoldani.
Miért fontos a tablet tisztítás?
Alapvető eszközök, amik kellenek a tisztításhoz
A tisztítószerek használata (mitől kell tartózkodni)?
Hogyan készítsd elő a tabletet a tisztításhoz?
A képernyő tisztítása, a legérzékenyebb része a tabletnek
Hogyan tisztítsd a portokat és a gombokat?
A tablet házának ápolása
Milyen gyakran tisztítsd a tableted?
Mire figyelj, ha véletlenül folyadék kerül a tabletbe?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a tablet tisztítás?
Tudtad, hogy egy átlagos tablet képernyőjén több baktérium lehet, mint egy nyilvános vécé kilincsein? Ez a tény is elég ahhoz, hogy komolyan vedd a rendszeres tablet tisztítást. A por és a kos

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül
Tablet vásárlás előtt állni ma már nem csak tech-rajongók kiváltsága. Akár tanulni, dolgozni, szórakozni vagy rajzolni szeretnél, a megfelelő tablet kiválasztása komoly döntés. A választék hatalmas, a reklámok csábítóak, de ha nem tudod pontosan, mire figyelj, könnyen melléfoghatsz.
Ebben a cikkben segítek neked eligazodni! Nyolc olyan szempontot hozok, amiket fontosnak tartok, ha nem akarsz csalódni a vásárlás után.
1. Mire szeretnéd használni?
2. Kijelző: méret, felbontás és típus
3. Teljesítmény: processzor, RAM és tárhely
4. Operációs rendszer: Android, iPadOS vagy Windows?
5. Akkumulátor és üzemidő: ne csak a számokat nézd
6. Kiegészítők: billentyűzet, toll, tok (számolj velük előre)
7. Kapcsolódás: Wi-Fi, LTE, Bluetooth – mire van szükséged?
8. Ár-érték arány: a legfontosabb döntési tényező
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalásként
1. Mire szeretnéd használni?
Ez az első kérdés, amit magadnak fel kell tenned tablet vásárlás előtt. Más kell tanuláshoz, más a filmnézéshez, megint más, ha jegyzetelni vagy digitálisan rajzolni szeretnél. Ha például elsősorban böngésznél, YouTube-oznál vagy sorozatot néznél, akkor nem biztos, hogy a legdrágább, csúcskategóriás eszközre van szükséged.
Viszont ha grafikai munkára vagy komoly multitaskingre használnád, akkor máris szűkül a kör, és sokk

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni
Tablet vagy laptop? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit az emberek feltesznek maguknak, amikor új eszközt szeretnének venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás attól függ, mire használod majd a készüléket, milyen igényeid vannak, és milyen környezetben szeretnéd használni.
Ebben a cikkben végigvezetlek egy nyolc pontból álló gondolatmeneten, ami segíthet tisztábban látni, hogy számodra tablet vagy laptop a jobb választás.
Mire szeretnéd használni?
Mennyire vagy mobil?
Milyen operációs rendszerre van szükséged?
Mennyi időt töltesz gépeléssel?
Milyen a teljesítményigényed?
Mennyi időt töltesz egyhuzamban az eszköz mellett?
Milyen az akkumulátoridő?
Milyen csatlakozási igényeid vannak?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mire szeretnéd használni?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen feladatokra kell az eszköz. Ha főként böngészésre, közösségi médiára, egyszerű levelezésre, videónézésre, vagy olvasásra keresel valamit, egy tablet tökéletesen megfelel. Könnyű, kézbe simul, és az érintőképernyő miatt sokszor gyorsabb és kényelmesebb az ilyen jellegű feladatokhoz.
Ha viszont dolgozni is szeretnél vele, például szövegszerkesztésre, táblázatok kezelésére, vagy akár komolyabb programok futtatására, akkor egy laptop sokkal praktikusabb lesz. Egy teljes értékű operációs rendszer, bill
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.