2022. 11. 02

LGA vs. PGA foglalat? Előnyök és hátrányok

Mi az a processzorfoglalat és számít egyáltalán, amikor CPU-t választunk?PGA.

Akinek akár csak egyetlen alkalommal volt szerencséje összeállítani egy saját PC-t, biztosan találkozott már olyan szavakkal és kifejezésekkel, mint "foglalat", "socket", "slot", "LGA1200" és így tovább. Mostanság pedig leginkább a Ryzen 7000 processzorok kapcsán volt gyakori téma, hiszen az AMD hosszú évek után búcsút intett nem csak az AM4-nek, de az aljzat típusát is PGA-ról LGA-ra cserélte. A következő sorok ezt a témakört igyekeznek tömören összefoglalni.

LGA vs. PGA processzor?


A foglalat vagy a "socket" általában mechanikus és elektromos alkatrészek kombinációját jelentik, amelyek a mikroprocesszort az áramköri laphoz (PC-k esetében az alaplaphoz) csatlakoztatják. Ezeknek a foglalatoknak köszönhetően könnyen el tudunk végezni – lehetőleg kompatibilis – CPU-frissítést ugyanabba az alaplapba. Nos, ezeknek a CPU-aljzatoknak több típusa létezik, mindegyiknek megvan a maga különálló előnye és hátránya. Vegyük át azokat, amelyekkel az asztali PC-ken találkozhatunk.

LGA vs. PGA

Számít, hogy PGA vagy LGA foglalat?


Amikor a modern asztali számítógépekről van szó, kétféle foglalatra szűkül a kör. Ezek az LGA és a PGA, melyekre úgy is gondolhatunk, mint egymás ellentéteire. Létezik egy másik foglalattípus is – a BGA (Ball Grid Array), de ez nem túl releváns a modern asztali számítógépek és PC-k építése szempontjából, ezért nem foglalkozom velük.

LGA (Land Grid Array)

Az utóbbi években az Intel vált ismertté ezzel a foglalattípussal. Amennyiben hallottunk például az Intel Core processzorokról és az ezekhez szükséges Intel alaplapokról, ezek olyan foglalatokkal érkeznek, mint az LGA 1156, LGA 1200, LGA 2011 és így tovább.

Intel LGA1700 CPU (Intel 13600KF)


Szóval, mit jelent az LGA vagy Land Grid Array? Ez az integrált áramkörök (IC-k) felületre szerelhető tokozásának egyik típusát jelöli. Ebben a foglalatban a csapok nem a chipeken sorakoznak, hanem az alaplap foglalatán helyezkednek el. Ennek következtében az LGA processzorok valahogy így néznek ki:

Intel LGA1200 alaplapi foglalat.

 

Ahogy a mellékelt képen is látható, a chipen csak sima arany érintkezők vannak, pinek, avagy csapok viszont nincsenek, mivel ezek az alaplapon helyezkednek el. Sokan azt mondják, hogy az LGA foglalat "biztonságosabb", mert így nem sérülhetnek meg a CPU csapjai. Ebben egyfelől van igazság, azonban, akinek csak egyszer is sikerült az Intel CPU-ját a szélével vagy sarkával lefelé, egyenesen egy LGA foglalatba ejtenie, akkor egy életre megjegyezte, hogy a sérülés nem kisebb rizikó, mindössze a helye változik.

LGA és PGA érintkezők, ahogy sosem akarjuk látni őket.


Kategóriától függően tehát szerencsések, vagy nagyon szerencsétlenek lehetünk, de nyilván egy prémium alaplap tönkretétele a többség számára hasonlóan fájó pillanat. Általában mégiscsak elmondható, hogy a processzor a drágább alkatrész, így talán jobban járunk, ha inkább az alaplap szorul cserére, vagy enyhébb esetben javításra. Az érintkezőtűk elhajlása egy bizonyos mértékig még menthető alaplapot jelent, ám maszívabb sérülés vagy törés esetén búcsút inthetünk a hardvernek. A CPU beszerelése tehát egy, a legnagyobb körültekintést igénylő feladatok közül, melyeket egyetlen gépépítőnek sem szabad félválról vennie.

PGA (Pin Grid Array)

A Pin Grid Array vagy PGA az AMD védjegyévé vált (még akkor is, ha a konzumertől eltérő HEDT platformjuk LGA aljzatot használ), köszönhetően annak, hogy széles körben és hosszú ideje használják a fogyasztói platformjaikon. Egészen a Ryzen processzorok előző, 5000-res generációjáig az AM4 volt a bevált szabvány, mely PGA volt, akárcsak az azt megelőző AM3, AM2 vagy FM foglalatok. Ez 2022-től megváltozik, ugyanis az 1331 érintkezőt számláló AM4-et, hat éves szolgálat után az 1718 érintkezőpontos LGA váltja, AM5 fantázianéven. A PGA-ra gondolhatunk úgy, mint az LGA foglalat ellentétére, mivel a csapok a processzorchipen vannak. Íme egy PGA processzor:

PGA (1311 tűvel), az AMD az AM4 fantázianévvel látta el. Ezt használják a Ryzen processzorok.


Ahogy látható, az összes csap a processzorchipen van, míg az alaplapon lévő PGA foglalat így néz ki:

PGA foglalat Ryzen CPU-khoz. (az AMD AM4 foglalata)


Könnyen felidézhetjük, hogy az LGA és a PGA milyen processzorokat jelöl, ha a nevük alapján – Land Grid Array és Pin Grid Array – próbáljuk azonosítani őket.

  • LGA – Land: lapos CPU csapok nélkül, alaplapi aljzat csapokkal.
  • PGA – Pins: "nem lapos" CPU csapokkal, alaplapi aljzat csapok nélkül.

Melyik a jobb, az LGA vagy a PGA?

Erre a kérdésre igazából nincs helyes válasz. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai. Sokan a PGA-t részesítik előnyben, mert könnyebbnek találják a CPU-n lévő csapok rögzítését, szemben azzal a kellemetlen helyzettel, amikor egy alaplap vékonyka LGA csapjait kell kiegyenesíteni. Ugyanakkor nem egyedi eset, hogy a hővezetőpaszta által keltett erős vákum, vagy az anyag ragaszkodó jellege miatt a processzorhűtő magával rántja a CPU-t. Az AMD AM4 foglalata kevésbé fogja szorosan a processzort, szemben az Intel LGA foglalataival, ahol hasonló baki nem igen fordulhat elő. Sokan tehát az LGA-ra esküsznek, így a döntés általában a preferenciákon múlik.

A PGA-nál előfordul, hogy a hűtőt csak a CPU-val együtt tudjuk levenni az alaplapról.


Ettől függetlenül az LGA-nak vannak releváns előnyei, mint például a magasabb számú tű és a jobb energiaellátási lehetőségek. Nem véletlen, hogy a jövőre való tekintettel az AMD, illetve a 2022-ben kiadott Ryzen 7000 sorozat már az Intelhez hasonlóan szintén LGA foglalatot használ.

Hol találkozhatunk BGA-val?

Szóba került a BGA, vagyis Ball Grid Array is, mely egy másik típusú felületi tokozású beépítési mód, és jelentősen eltér azoktól, amikkel egy PC tulajdonosa találkozhat. Itt a forrasztóelem kis "golyói" kerülnek a CPU és a kis réz érintkezők közé az alaplap foglalatában. Az így kapott alkatrészt ezután infravörös "vasalóval" vagy "sütővel" kezelik, így a forraszgolyók megolvadnak, és a CPU-t tartósan az alaplaphoz rögzítik.

BGA tokozás, többnyire mobilokban és konzolokban jellemző.


A PGA-val és az LGA-val ellentétben azonban a BGA állandó. Az egyszer az adott alaplapra telepített CPU nem cserélhető ki, legalábbis nem könnyen és nem a hagyományos módon. A BGA-t széles körben használják olyan eszközökben, mint az okostelefonok és a laptopok. Többnyire ezt az eljárást használják a játékkonzolok esetén is. A konzolos játékosok egy része pedig biztosan emlékszik még például az Xbox 360 konzolok első néhány szériájára, melyeknél ezek az apró "golyók" rengeteg hibás konzolhoz és fejfájós felhasználóhoz vezettek. Ezen elemek gyenge anyagminősége miatt a forrasztás elvált az alaplaptól, a kapcsolat megszakadása pedig a konzol híres hibajelzésének, a Red Ring of Death-nek (három piros led) egyik gyakori kiváltó oka volt.

Ha a BGA forrasztás elválik az alaplapról, akkor bajban vagyunk.


Érdekes jelenség, hogy melegítés hatására, a hőtágulásnak köszönhetően az érintkezés helyreállhat. Egy hőlégfúvó bevetése azonban többnyire nem valódi és nem is tartós megoldás, így nem éri meg például fizetni érte, nem is beszélve az esetleges további károsodásoktól. Megfelelő ipari felszereléssel és hozzáértéssel az érintkező "golyók" bizonyos termékek esetén cserélhetők voltak (reballing), ám ez a legtöbb modern eszközünk esetében sajnos nem elérhető opció és többnyire új készülék vásárlása szükséges.

Mit vegyünk most és mit hoz a jövő?

A döntés tehát a miénk, de ha asztali PC-ről van szó, a jövő a jelek szerint az LGA foglalaté. Ami a 13. generációs Core és 7000-res Ryzen processzorokat illeti, az Intel és az AMD is ígéretet tett rá, hogy az ezek után érkező, következő generációs széria esetében nem terveznek foglalatot váltani, tehát a most megvásárolt alaplapok alkalmasak lesznek az újabb termékek fogadására is. A kérdés csak az, hogy meddig lesz elég egy BIOS-frissítés, és mikor válik szükségessé az alaplap cseréje is.

2022. 11. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.