2022. 10. 20

BIOS-frissítés: mire jó és hogyan csináljuk?

Miért lehet fontos az alaplapi BIOS frissítése és hogyan végezzük el?Alaplapi BIOS, mai nevén UEFI (Kép: EVGA forums)

A BIOS a számítógép lelke, egy kis chip az alaplapon belül, arra programozva, hogy kezelje a számítógép alapvető funkcióit parancsait, mint például bármilyen kimenet működtetését, egészen a különböző CPU-k megfelelő kezeléséig. A BIOS jelentőségét neve is elárulja, mivel ez a rövidítés a Basic Input and Output System (alapvető beviteli és kimeneti rendszer) rövidítése. Ezért sejthetjük, hogy elég akár egy kis hiba a BIOS-szal, az befolyásolhatja a számítógép általános működését. A BIOS frissítése és új funkciók hozzáadása érdekében az új PC hardverek megjelenésével az alaplapgyártók folyamatosan új frissítéseket adnak ki a BIOS-hoz. Jó példa egy új processzor érkezése, mely illeszkedik ugyan az alaplapunk foglalatába, de frissítés nélkül még nem ismeri fel. Ez a cikk az alaplapi BIOS frissítésének részleteivel foglalkozik, a következő témapontok segítségével:

 

  • Hogyan ellenőrizhető, hogy az alaplapon jelenleg melyik BIOS fut?
  • Hogyan frissíthető az Asus alaplapi BIOS?
  • Hogyan frissíthető az MSI alaplap BIOS?
  • Hogyan lehet frissíteni a Gigabyte alaplap BIOS-t?
  • Hogyan frissítsük az ASRock alaplapi BIOS-t?

 

A számítógép zavartalan működése érdekében az alaplapi BIOS-t időről időre frissíteni kell. A baj mégis pont a frissítési folyamat során jelentkezhet, mivel bármilyen apró hiba az alaplap "bricked", avagy "tégla" (nem reagáló és halott alaplap) állapotához vezethet. Szerencsére nem gyakori, mégis jellemző probléma, amikor egy kritikus firmware-frissítés közben az eszköz lemerül, vagy áramszünet miatt leáll. Pl. számos okostelefon lelte már úgy halálát, hogy a firmware frissítési folyamat váratlanul megakadt és többé nem is volt elvégezhető. Emiatt azonban ne aggódjunk, ez az összefoglaló pedig arra szolgál, hogy az elsőre félelmetesnek tűnő, de a gyakorlatban meglepően egyszerű folyamatot otthon is elvégezhessük, lehetőleg elkerülve a baleseteket. Ha viszont nem vállaljuk a kockázatot, a PCX kínál frissítési szolgáltatást is.

Hogyan frissítsük az alaplapi BIOS-t?

A BIOS helyes frissítéséhez minden egyes lépést helyesen kell megtennünk, mert egy apró hiba bármelyik lépés során az alaplap tönkremeneteléhez vezethet. Ezért mielőtt belemerülnék az alaplap BIOS-ának frissítésébe, végezzük el a következők ellenőrzését.

A PC-ben használt alaplap ellenőrzése



Mindenekelőtt tudnunk kell, hogy melyik alaplapot használjuk jelenleg a számítógépünkben. Miután ebben biztosak lettünk, csak akkor tudjuk követni a szükséges lépéseket, vagy egyáltalán megtalálni a megfelelő frissítést, amelyet majd alkalmaznunk kell. Ha nem ismerjük az alaplap gyártmány-át és modellszámát, azt leolvashatjuk magáról az alaplapról, annak dobozáról – melyet többek között a garancia miatt is érdemes megtartani –, de ha lusták vagyunk behajolnia gépbe és leolvasni a pontos típust, egyes ingyenes diagnosztikai szoftverek (pl. HWiNFO) ezt hajlandók megtenni helyettünk.

A BIOS aktuális verziójának ellenőrzése

A következő lépés az, hogy ellenőrizzük az adott alaplap jelenleg telepített BIOS-verzióját, melyet a Windows alatt is megtehetünk. A BIOS verziójának ellenőrzéséhez a következő lépéseket kell megtennünk:

  • A Start menüből vagy a Windows keresősávjából nyissuk meg a parancssort.
  • A parancssor ablakban írjuk be a következőt: wmic bios get smbiosbiosversion. Az is tökéletes, ha gépelés helyett egyszerűen másoljuk és beillesztjük a fenti parancsot.
  • Nyomjunk Enter billentyűt a parancs elindításához
  • A parancs befejezése után az utolsó sorban megjelenik az alaplap BIOS verziója. 

A legújabb BIOS letöltése

Az alaplapi BIOS frissítéséhez le kell tölteni az elérhető legújabb verziót. A legújabb BIOS fájl letöltéséhez látogassunk el a gyártó weboldalára, ott az alaplapunk specifikációs oldalára, majd navigáljunk az támogatás és illesztőprogramok részlegére.


Az illesztőprogram, letöltés szakaszban keressük meg a BIOS-fájlokat, és töltsük le a legújabb kiadást. Ezután csomagoljuk ki egy megadott mappába, és helyezzük mondjuk az asztalra, hogy könnyen hozzáférjünk.

Előkészületek a frissítéshez

A BIOS legújabb verziójának letöltése nem elegendő, a művelet elkezdéséhez néhány előkészítő lépésre még szükség lesz. Először is egy USB pendrive-ra, avagy flash meghajtóra, majd a BIOS-fájlt az USB-meghajtóra kell helyezni, a frissítést onnan végezzük majd el.


Bár általában a BIOS látja a meghajtón várakozó frissítőfájlokat, megeshet, hogy bootolható meghajtót kell használnunk. A Rufus egy olyan segédszoftver, amely bootolhatóvá teszi az USB-Flashdrive-ot, így a BIOS-t biztosan frissíthetjük róla. A Rufus weboldaláról letölthetjük a szoftvert, amit aztán a szokott módon telepíthetünk. Most jöhet a pendrive, amit a PC-be dugunk. A Rufus felületén válasszuk ki az imént behelyezett USB-meghajtót a meghajtók részben. Most nyissuk meg a BIOS fájlt a Rufuson keresztül, és katt a Start gombra. Ha kész, a programot bezárhatjuk. Ezt a folyamatot mindig ugyanígy végezzük, mindegy, hogy milyen gépünk vagy alaplapunk van, de ha mégis akad eltérés, jelezni fogjuk.

BIOS frissítése MSI alaplapokon



Töltsük le a legfrissebb BIOS-t az MSI weboldaláról és a fájlokat másoljuk a pendrive-ra. Indítsuk újra a számítógépét, és a DEL billentyű többszöri lenyomásával indítsuk el az MSI BIOS beállításait. Válasszuk az M-Flash opciót, és egyezzünk bele a rendszer flash üzemmódban történő újraindításába. Most válasszuk ki a frissítéseket tartalmazó USB-meghajtót, amelyet korábban az alaplaphoz csatlakoztattunk. Kattintsunk a frissítési fájlra és zavartalanul hagyjuk futni a folyamatot, a képernyőre ugró kérés elfogadása után. A végén a gép újraindul. A verziót a BIOS-ba lépve, vagy a korábbi módszerrel a Windows-ban is ellenőrizhetjük.

 

BIOS frissítése Asus alaplapokon


Töltsük le a legújabb BIOS-verziót az Asus webhelyéről és telepítsük a pendrive-unkra. Dugjuk az alaplap egyik USB portjába, ha van "BIOS FLASH" nevű, használhatjuk azt is. A gép újraindítása után a BIOS-beállítások elindításához a DEL billentyűt kell többször lenyomnunk. A BIOS-beállításokba belépve az F7 billentyűvel a speciális módba léphetünk. Most navigáljunk a Tools (Eszközök) opcióhoz. Itt kattintsunk az Asus EZ Flash3 opcióra, és válassza ki a behelyezett USB-meghajtót, aztán a BIOS fájlt, és nyomjunk megerősítést. A műveletet ne szakítsuk meg, a végén a rendszer automatikusan újraindul.

 

BIOS frissítése Gigabyte alaplapokon




A folyamat ebben az esetben is megegyezik az előzőkkel. Friss verzió letöltése a Gigabyte weboldaláról, majd másolás az USB-meghajtóra. A gép újraindítása után a DEL billentyű nyomogatásával megnyílik a Gigabyte BIOS flash segédprogramja. A BIOS beállítási menüben nyomjuk meg az ALT billentyűt, hogy közvetlenül a Q-Flash opcióhoz jussunk. Kattintsunk az update BIOS (BIOS frissítése) gombra, majd válassza ki a megfelelő fájlt az USB-s meghajtóról. A feltételek elfogadása után Nyomjunk enter billentyűt. A frissítés időbe telhet, legyünk türelmesek, a végén a gép automatikusan újraindul.

BIOS frissítése ASRock alaplapokon



Töltse le a legújabb BIOS-fájlját az ASRock webhelyéről, készítsük fel a pendrive-ot, majd azt csatlakoztassuk az alaplap USB-portjához (adott esetben BIOS flashback port). Indítsuk újra a számítógépet, és a BIOS-beállítási menühöz pedig az F2 billentyűt ismételgessük. Irány a Tools (Eszközök) menü, ott pedig kattintsunk az Instant Flash opcióra. A felsorolt lehetőségekből válasszuk a pendrive-unkat, ezután a frissítési folyamatnak el kell indulnia. Szokás szerint várjunk türelmesen a befejezésig.

Óvintézkedések és tanácsok

Ne bolygassuk és sose indítsuk újra a gépet a frissítés közben, különben jó eséllyel búcsút mondhatunk egy működő alaplapnak. A meggondolatlanság vagy türelmetlenség tönkreteheti az alaplapot, és ha egyszer egy alaplap téglává válik, sok szerencsét kívánunk a javításhoz. Ebben az esetben új alaplapot kell vásárolni, mivel erre sajnos a gyártók sem vállalnak garanciát. Lehetőleg ne a legnagyobb vihar, vagy a legforróbb nyári nap közepén essünk neki a frissítésnek. A legforróbb napokon, illetve viharok során gyakoribbak az áramkimaradások, de villámcsapás okozta a túlfeszültség is veszélyt jelenthet a gépünkre, BIOS-frissítéstől függetlenül is. Ha utóbbi olyan kockázat, amitől amúgy is tartunk, egy szünetmentes külső tápegység jó szolgálatot tehet.

Egyéb esetben a BIOS frissítése viszonylag egyszerű és egyértelmű feladat, egyedül a folyamat megszakadása okozhat problémát, így az a néhány perc izgalmas lesz.

2022. 10. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.