Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2022. 11. 09

Mi az a SATA és melyik csatlakozót használjuk?

Összefoglaló arról, hogy mi is a SATA, és hogy mit kell tudunk róla, ha PC-s felhasználók vagyunkForrás: anandtech.com

A SATA (Serial Advanced Technology Attachment) az egyik legfontosabb számítógépes adattkommunikációs szabvány, elsõsorban merevlemezek és SSD adattárolók számára. 2000-ben jelent meg elõször, megváltva a PC-s társadalmat az elöregedett PATA szalagkábelektõl. Ezt 2003-ban, majd 2004-ben és 2008-ban is felülvizsgálták, így a SATA elérte a harmadik verziót, amelyet általában SATA III vagy 3.0 néven emlegetnek. Ezek a szabványok növelték a sebességet és további funkciókkal egészítették ki a gyorsabb és megbízhatóbb tárolómeghajtókat, de nem változtatták meg magának a SATA-csatlakozónak a fizikai megjelenését. A SATA III a ma leggyakrabban használt SATA-interfész, bár a bevezetése óta öt felülvizsgálat történt, nevezetesen a 3.1-tõl a 3.5-ig.

Hogy néz ki és hol keressük?

Számtalan olyan termék létezik, amelyet SATA-eszközként jelölnek meg, mivel ezek SATA-interfészen keresztül mûködnek. Más szóval a számítógépre két SATA-porton keresztül csatlakozik, az egyik a meghajtón, a másik pedig az alaplapon keresendõ. Bár a SATA-csatlakozókat egyetlen portként vagy csatlakozóként írják le, a SATA valójában két portot foglal magában: az adatcsatlakozót és a tápcsatlakozót. Az elõbbi a rövid, L alakú, hét tûs csatlakozó, míg az utóbbi a hosszabb, 15 tûs csatlakozó – a kettõ közül a magasabb "L".

Forrás: makeuseof.com

Forrás: Asus (ROG STRIX Z390-E)


Mindkét port általában fordítva helyezik el a meghajtókon, az "L" alakú csatlakozók alja egymással szemben helyezkedik el. A hosszúságon túl a hozzájuk csatlakozó kábelek alapján lehet õket megkülönböztetni egymástól. Míg a keskeny SATA-adatkábel általában tömör mûanyagból áll, amely egy lapos, egysávos kábelben végzõdik, addig a SATA tápcsatlakozó az adatkábelnél lényegesen szélesebb fejétõl több, vékony, különbözõ színû és lekerekített vezetékben folytatódik. Mindkét kábel szükséges a SATA-eszközök mûködéséhez, és mindkettõ más-más feladatot lát el. Az adatkábel biztosítja a nagysebességû kapcsolatot a számítógép többi részével, és igény szerint oda-vissza továbbítja az információkat, míg a tápkábel az, ami a meghajtónak egyáltalán áramot ad a mûködéshez.

SATA-generációk és kompatiblitiás



Hogy miért számít, milyen SATA-portot használunk? Ha az alaplapunk régi, akkor azért, mert 6-9 évvel ezelõtt az iparág átállt a SATA 2-rõl a SATA 3-ra, ami azt jelentette, hogy bizonyos alaplapok SATA 2-es és 3-as porttal is rendelkeztek. Emiatt, ha véletlenül SATA 2-es portot használtunk, akkor a sebesség fele akkora volt, mint a SATA 3-as port esetében. Ha ilyen lapunk van, olvassuk el a kézikönyvet és gyõzõdjünk meg róla, hogy mindig a "6.0 Gb/s" feliratú SATA-portot használjuk. Ez a gyorsabb SATA 3 port. Ha nem maradt szabad SATA 3 (vagy gyakran írják: SATA III) port, akkor a "3.0 Gb/s" SATA 2 port is használható. A legtöbb mechanikus merevlemezzel nem fogunk teljesítményproblémákba ütközni, de az SSD-meghajtók sebessége a felére csökken.

Forrás: digitalworld839.com


A SATA-szabvány mindvégig visszafelé kompatibilis maradt, tehát a mûködésével nem, legfeljebb a sebességével lehet problémánk. A SATA 3 eszköz mûkõdik SATA 2 csatlakozóval is, amely ugyan le fogja korlátozni, le fogja felezni a csúcssebességet, de legalább használhatjuk a meghajtónkat.

Számít, hogy milyen SATA-portokat használunk?

Ha modern alaplapunk van, és nem használunk M.2 meghajtókat, akkor nem. Ha modern alaplapunk van és M.2 meghajtókat használunk, akkor talán. Ha viszont olyan alaplapot használsz, amely körülbelül 6-9 éves, akkor megint csak talán. De mirõl is beszélünk? Egyes alaplapok letiltanak bizonyos SATA-portokat, ha M.2 meghajtót használunk. Ez azért van, mert bizonyos SATA-portok - általában kettõ – a PCIe-buszhoz csatlakoznak – ezek ugyanazon a buszon osztoznak, amelyhez egy M.2-es meghajtó csatlakozna. Ha nem tudja, mi az a PCIe-busz, képzeljük el úgy, mint egy valódi buszt, amelynek meghatározott mennyiségû hely áll rendelkezésére az utasok számára. Ha a busz elmegy egy környékre és megtelik, akkor nincs értelme elmennie máshová is, mert már úgysem férnek fel többen, így csak benzin- és idõpocsékolás.

Forrás: Gigabyte


Ugyanez történik itt is. Amikor egy M.2 meghajtót csatlakoztatunk, bizonyos alaplapok elõzetesen lezárnak néhány SATA-portot, mert nincs elég hely (vagy ebben az esetben sávszélesség) mindkettõ számára. Az M.2 meghajtókat viszont nem zárják le, mert elsõbbséget élveznek a SATA-portokkal szemben, így õk a frekventált belvárosi csomópont, a gyéren lakott külvárosi területekkel szemben. Fontos megjegyezni, hogy nem minden alaplap ilyen, mert némelyik lehetõvé teszi az összes SATA-port és az összes M.2 meghajtó használatát anélkül, hogy bármi is letiltásra kerülne. Ezek az alaplapok azonban általában a drágább fajták. A legjobb mód ennek kiderítésére – hogy az alaplap letilt-e bizonyos portokat – ismét a kézikönyv vagy a gyártó weboldalán található adatlap átnézése.

Nagyjából ezt kell keresni a legtöbb alaplap termékoldalának (mûszaki) specifikációk részén:


Összefoglaló

Melyik SATA-port a leggyorsabb?

A modern alaplapoknál általában nem létezik olyan, hogy "leggyorsabb SATA-port". Bármelyik SATA-port megfelelõen mûködik bármelyik SATA-eszközhöz.

 

Sorrendben kell csatlakoztatni a SATA-eszközöket?

Nem. A SATA-eszközök csatlakoztatásakor nem kell aggódni a sorrend miatt. A BIOS átnézi az összes meghajtót, és kiválasztja a megfelelõ meghajtót, melyrõl bootolni kell. Ha több boot-meghajtója van a gépben, a BIOS-ban egyszerûen megváltoztatható a bootolási sorrend, hogy a rendszer betöltése a kívánt meghajtóról történjen.

Számít a SATA-port megváltoztatása?

Valószínûleg nem. Hacsak bizonyos SATA-portok nincsenek letiltva, mert M.2-es meghajtót használunk és nem olyan, viszonylag új alaplapunk van, amelyen csak SATA 3-as portok vannak, akkor bármilyen SATA-portra átállhatunk. Egyéb esetben ellenõrizzük a kézikönyvben, hogy a használni kívánt port nincs-e letiltva, és hogy gyors SATA 6.0 Gb/s-os portról van-e szó.

Mi a különbség a SATA 1, 2 és 3 között?

Sok apró különbség van a SATA revíziók között, aki behatóan érdeklõdik az összes részlet iránt, a Wikipedia vonatkozó cikkében rengeteg adatot találhatunk a verziók közötti eltérésekrõl. A számunkra fontos tömören az, hogy minden egyes revízió megduplázta az elõzõ sebességét, és a SATA 3 a jelenlegi leggyorsabb revízió. Ez persze technikailag nem helyes, mert a SATA Express gyorsabb, mint a SATA 3, de ezt már nem igazán használják a fogyasztói hardvereken, mert az M.2/NVMe szabvány felváltotta.

Melyik SATA-portot használjuk SSD-hez?

Ha modern alaplapunk van, bármelyik SATA-port megfelel az SSD-hez. Ha viszont olyan, amely megosztja a sávszélességet az M.2 foglalat és bizonyos SATA-portok között, akkor a kézikönyvben ellenõrizhetjük, hogy nem egy letiltott csatlakozótól várjuk a csodát. Régebbi alaplapokon keressük a SATA 6.0 Gb/s portot, illetve bármelyiket, amelyik szabad.

A SATA visszafelé kompatibilis?

Igen. Bármilyen SATA-eszköz használható bármilyen SATA-kompatibilis alaplappal. Korábban elõfordulhatott néhány olyan eset, amikor bizonyos eszközök összekadtak egymással, de ez manapság szerencsére nem jellemzõ.

Minden SATA-csatlakozó egyforma?

Forrás: goodgearguide.com.au (Marco Chiappetta)


Nagyjából minden SATA-csatlakozó, amelyet a 2.5 és 3.5 hüvelykes, fogyasztói piacra szánt eszközök csatlakoztatására használ, ugyanaz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden SATA-csatlakozó egyforma. Számos különbözõ SATA-csatlakozó létezik, de a legtöbbjüket már elavulttá tették, vagy csak vállalati környezetben használják, így számunkra nem annyira hasznosak.

eSATA és mSATA?

A 2004-ben szabványosított eSATA (az e az external rövidítése és külsõt jelent) a SATA alternatív megoldása volt külsõ eszközök csatlakoztatására. Erõsebb csatlakozót, hosszabb árnyékolt kábeleket és szigorúbb (de visszafelé kompatibilis) elektromos szabványokat használ. A protokoll és a logikai jelátvitel (kapcsolat/transzport rétegek és így tovább) megegyezetta belsõ SATA-val, volt azonban számos különbség is. Többek között eltérõ csatlakozót és kábeleket használt, hogy az árnyékolatlan belsõ kábelek még véletlenül se legyenek használhatók. Használatához szükség volt külsõ tápellátásra is, míg az eSATAp egyetlen csatlakozóban egyesítette az eSATA és az USB port funkcionalitását, valamint az áramforrást. Az eSATAp 5 V és 12 V feszültséget tudott szolgáltatni. Végül szerencsénkre a jó öreg USB-s szabvány kényelmesebb és népszerûbb megoldásnak bizonyult, mely döntést az USB3 és a Tpye-C csatlakozók be is betonoztak, hiszen egy Type-C gond nélkül megbirkózik a szükséges energia biztosításával is.

Forrás: topgadget.com.br


Az évek során volt néhány alternatív SATA-interfész, például a 2011-ben debütált mSATA a laptop-meghajtókhoz. Ennek a technológiának a legújabb generációja az M.2 szabvány volt. Jelenleg a leggyorsabb meghajtók túlléptek az mSATA interfészen, és a nagyobb teljesítmény érdekében már a PCI Express portokat használják ki. Éppen ezért nem kell félnünk, ha a boltban SATA vagy M.2 meghajtót választunk, ezek a termékek az alaplapon lévõ, azonos nevû csatlakozókkal tökéletesen fognak mûködni.

Ennyi az egész?

Nagyjából ezt érdemes tudni a SATA csatlakozásról és SATA eszközökrõl. A legfontosabb, hogy vásárlás elõtt ellenõrizzük, hogy a kiválasztott meghajtó milyen szabványt használ, majd ellenõrizzük, hogy alaplapunk milyet támogat, milyen csatlakozókkal és ezekbõl hány darabbal rendelkezik. Megeshet például, hogy nagyon szeretnénk M.2 meghajtóra váltani öreg merevlemezeinket, de az alaplapunkon nincs elegendõ foglalat, esetleg csak egy, de már az is foglalt, mondjuk a rendszermeghajtónk van benne. Alaplapunk típusa alapján könnyen megtalálhatjuk annak kézikönyvét, de végszükség esetén a gépházba hajolva is ellenõrizhetjük a portok mennyiségét.

Vásárláskor ne féljünk tanácsot kérni egy szakembertõl vagy az áruház ügyfélszolgálatától, hogy mindenképp a megfelelõ terméket választhassuk és véletlenül se fogyjunk ki a szabad csatlakozókból.

2022. 11. 09

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.