2022. 11. 11

Mi a DDR5, az órajel és a VRAM?

Cikkünk második részében a VRAM, a RAM-frekvencia és a DDR5 is szóba kerül

Mi a DDR5?

Az előző cikk végére érve felmerülhet a kérdés, hogy hol vannak a DDR3, DDR4 és DDR5 RAM magyarázatai. Bár az elején említésre került a Double Data Rate RAM, mint fogalom, de nem vettük át a DDR RAM különböző generációit. Míg az alapvető funkcionalitásuk és működésük lényegében ugyanaz, minden egyes generációban jelentősen megnövekedett mind a DRAM frekvenciája, mind az adatátviteli sebesség. Így a DDR5 jelenleg leegyszerűsítve csak a DDR4 gyorsabb változata. Az árazás ráadásul lassan kezd közelíteni a DDR4 szintjéhez, bár a korai DDR5-ös modulok még jóval nagyobb késleltetéssel készülnek, mint a DDR4-esek.


Azért ahhoz nem eléggé, hogy a legtöbb esetben rosszabbak legyenek a DDR4-nél, de eléggé ahhoz, hogy biztos legyünk benne, hogy ahogy a DDR5 késleltetése idővel javulni fog, a DDR5 teljesítménynövekedése is skálázódni fog a késleltetésre érzékeny munkaterhelésekben. A DDR5-ről szóló előző cikkünkben bővebben is szó esik a generációs különbségekről és az új memória újdonságairól, mely ide kattintva olvasható.

Mit tud a dual-channel, avagy kétcsatornás RAM?

A RAM fő formája a DDR RAM vagy Double Data Rate RAM. Bár szerencsére ezzel a megnevezéssel manapság csak ritkán kell megküzdenünk, de technikailag Double Data Rate Synchronous Random Access Memory, azaz DDR SDRAM. A DDR (SD)RAM titkai azonban valójában ehhez az elnevezéshez kapcsolódnak. Különösen a "szinkron" rész érdekes. A DDR RAM egyik közismert előnye, hogy képes szinkronban futni a hasonló modellekkel, hogy nagyobb sebességet és átviteli sebességet érjen el – legalábbis elméletben. Az egycsatornás RAM minden olyan RAM-konfigurációt leír, ahol csak egyetlen RAM-modul van. Lehet akár egy sokkal többre képes RAM-unk is, másik modul nélkül a Single channelre fog korlátozódni.


A kétcsatornás RAM lehetővé teszi a DDR (Double Data Rate) RAM számára, hogy dupla adatátviteli sebességet kínáljon. Pontosabban, ez a "megduplázás" az egyetlen RAM-stick MHz-ben mért frekvencia (megahertz) és MT-ben mért sebesség (megatransfer) értékei alapján történik. A MT egy sávszélességre vonatkozó kifejezés, amelyet általában az I/O-buszok jelátviteli sebességére használnak – így ez a tökéletes egység a memória "sebesség" mérésére. Amikor egy RAM-modulhoz még egy modult adunk hozzá, ez lehetővé teszi, hogy mindkét RAM-modul kétcsatornás konfigurációban működjön, ami a marketing ellenére valójában nem növeli a MHz-et, de megduplázza a MT-ek számát, vagyis az adatátviteli sebességet.


Hogy miért helytelen a megahertz használata? Minden DRAM-modulnak van egy bizonyos órajele, amelyet a stabilitás veszélyeztetése nélkül képes fenntartani. Ez a frekvencia a másodpercenkénti órajelciklusok számát jelzi, és hertzben (Hz, MHz, GHz stb.) mérik. A megahertz általános használata az adatátviteli sebesség jelölésére a memóriák korai generációiból származik – SDR vagy Single Data Rate memória. Abban az időben a DRAM frekvenciája egyenlő volt a memória sebességével, mivel az adatátvitel minden órajelciklusban csak egyszer történt. A dolgok azonban megváltoztak a DDR (Double Data Rate) memória megjelenésével, a modern DDR-memóriamodulok órajelciklusonként kétszer továbbítják az adatokat. Így a gyakran 3600 MHz-es DDR4 memóriaként hirdetett, 1800 MHz-es órajelen üzemelő modul 3600 MT/s (megatranszfer/másodperc) effektív adatátviteli sebességgel működik.


A megatransfer setén gondolhatunk a memória-hozzáférésre úgy, mint egy vízvezetékre. Ha azt mondjuk, hogy a víz 3600 méter/másodperc sebességgel áramlik, az még nem árulja el pontosan, mennyi víz folyik át rajta. Ha ez egy vékony cső, akkor nyilvánvalóan sokkal kevesebb vizet küldünk le rajta, mint egy vastagabb csövön – még akkor is, ha mindkettő 3600 m/s sebességgel halad. A cső szélességére (sugarára) van szükség ahhoz, hogy megtudjuk, pontosan mennyi víz áramlik át rajta. Hasonlóképpen a megatranszfer az adatátviteli sebességnek felel meg. Megmondja, hogy hány adatátvitel történik másodpercenként, de független a memóriabusz szélességétől (a cső vastagságától). Ez a szám tehát nem igazán tudja megmondani, hogy mennyi adatot küld/fogad másodpercenként, amíg nem veszi figyelembe a memóriabusz szélességét is. Ez azt jelenti, hogy egy 1 bájt széles buszon 10 MT/s sebességgel továbbító eszköz 10 megabájt/s sebességet fog nyújtani.

Vegyünk egy általános DDR4-3200-as memóriamodult. A DDR4 buszszélessége 64 bit (1 bájt 8 bit, tehát 64 bit/8 = 8 bájt) az adatok számára. A DDR4-3200 memória tehát legfeljebb 3200 MT/s*8 bájt = 25 600 MB/s sebességgel továbbítja az adatokat. A DDR4 memóriára vonatkozó JEDEC-specifikációk ugyanezt mutatják be. A memória sebességének ilyen módon történő mérése előnyös, mert ez az egység a memóriagenerációk között használható, mivel nem kell figyelembe venni a busz szélességét. Akkor miért használja mindenki a megahertz-et? Mivel egy 1600 MHz-es frekvenciájú DDR4 modul ugyanúgy viselkedik, mint egy 3200 (1600*2) MHz-es frekvenciájú modul, elég széles körben elterjedt, mivel mégiscsak jelezte a tényleges sebességet. Ennek ellenére ennek a szokásnak a folytatása csak még nagyobb zavart fog okozni, ha/amikor az olyan dolgok, mint a QDR memória, általánossá válnak, amelyek minden órajelciklusban 4-szeres átvitelre lennének képesek.

Most akkor a Dual Channel a jobb?

Tehát a Dual Channel valójában nem duplázza meg a frekvenciát, még akkor sem, ha a hirdetett megahertz végül ez lesz! Egy 4200 MHz-re értékelt Dual Channel DDR4 készlet valójában 2100 MHz-en fut mindkét stick-en, de együttesen körülbelül 4200 megatranszfer (MT/s, nem pedig MHz) adatátviteli sebességet tudnak produkálni másodpercenként. Az okok kissé összetettek, de fontos észben tartani – a RAM-ok alapvetően ugyanazon a frekvencián működnek Single-Channel-ben, csak az adatátviteli sebességük nagyjából a felére csökken. Tehát a Dual Channel a legtöbb esetben nyer, melyet számos felhasználó tapasztalata igazol nap mint nap.

Honnan tudom, hogy a RAM-om teljes sebességgel működik?



A RAM sebességének maximalizálása érdekében győződjünk meg róla, hogy két- vagy négycsatornás konfigurációban fut. Ezen kívül a RAM-készlet meghirdetett sebességének feloldásához aktiváljuk az XMP (Xtreme Memory Profile) vagy azzal egyenértékű beállításokat az alaplapi BIOS-ban. Ha a RAM sebességéről van szó, a RAM-modulok alapértelmezés szerint az adott generáció minimális szabványának megfelelő sebességre lesznek korlátozva. Ahhoz, hogy ténylegesen elérjék a dobozon hirdetett magasabb számokat, nem feltétlenül kell manuális túlhajtásba kezdenünk, az XMP ugyanis pont erre készült. Az XMP (Extreme Memory Profiles) az a technológia, amelyet arra használnak, hogy a RAM a meghirdetett specifikációnak megfelelően működjön.


Kézzel is beállíthatjuk a RAM frekvenciáját, időzítését és feszültségét, de az XMP sokkal könnyebben elérhető, és a legtöbb esetben ez az ajánlott megoldás. Egyes memóriák olyan jó minőséget képviselnek, hogy a feltüntetett időzítésnél és órajelnél is jobb értékek elérésére képesek. Ezt azonban muszáj lesz kézzel, és leginkább türelemmel kitapasztalni, ám az eredmény nem feltétlenül vezet akkora előnyhöz, sebességtöblethez, hogy az átlagos felhasználóknak megérje bajlódni vele.

Miben különbözik a VRAM a RAM-tól?

Mi az a VRAM és miben különbözik az eddig tárgyalt RAM-tól? Már többször is szóba került, hogy határozottan sok átfedés van aközött, ahogyan a PC a VRAM-ot és a RAM-ot használja. A VRAM a "Video RAM" rövidítése, és nagyjából pontosan az, aminek hangzik. Video Random Access Memory, a grafikus processzor (GPU) vagy az integrált grafikus processzor (SoC [System on a Chip] vagy APU) által használt dinamikus memória. Ez is egy RAM, de kizárólag a GPU használja, önálló VGA esetén pedig mindenképpen a videokártyán helyezkedik el. A jelenlegi generációs játékkonzolok világában a VRAM-ot valójában RAM-ként használják, de ez PC-s környezetben nem működne. Az ilyen beállítások csak szabványosított hardvereken és operációs rendszereken lehetségesek, mint amilyeneket a PS5 vagy az Xbox Series X kínál.


Az önálló GPU-k esetében ez a VRAM közvetlenül a grafikus kártyához van csatlakoztatva, és ami fontos: a kapacitása abban az esetben fix, tehát nem módosítható. A VRAM a szabványos asztali RAM-októl eltérő szabványokkal és formatényezőkkel is rendelkezik, nevezetesen a GDDR és a HBM, de a GDDR-ből még a legfejlettebb is annyival olcsóbbnak bizonyult, hogy a piac nagyjából el is döntötte a kérdést, hogy melyiket használja. A CPU-ba integrált GPU-k esetében azonban a szabványos RAM-ot ki lehet osztani VRAM-ként való használatra, mivel a CPU kupakja alatt értelmes kapacitás amúgy sem férne el. A speciális VRAM azonban gyorsabb, mint amikor asztali RAM-ot használunk VRAM-ként, az asztali VGA-k pedig nem vehetik igénybe az eltérő képességű asztali memóriákat, ha kifogynak a saját keretükből.


A játékokban a VRAM kezeli a jelenet betöltéséhez szükséges nyers adatokat. A VRAM-használat mennyisége közvetlenül a beállítások, például a felbontás és a textúra minősége függvényében skálázódhat. Az is meglehetősen gyakori, hogy a játékok annyi VRAM-ot foglalnak el, amennyi csak lehetséges, még akkor is, ha ez végül nem eredményez teljesítményjavulást. A VRAM-használat mennyisége közvetlenül a beállítások, például a felbontás és a textúra minősége függvényében skálázódhat, bár az is meglehetősen gyakori, hogy a játékok akkor is annyi VRAM-ot foglalnak el, amennyit csak tudnak, még akkor is, ha ez nem eredményez teljesítményjavulást. Az olyan esetekben, mint a professzionális 3D renderelés vagy videószerkesztés, a VRAM hasonlóan működik, de közel sem ilyen önkényesen. A professzionális szoftverekben a VRAM mennyisége közvetlenül a kezelhető projektek méretéhez és összetettségéhez igazodik.

Mi a szerepe MHz-nek?

Fent már szóba került, hogy mi a frekvencia, avagy órajel, és hogy miként viszonyul ez az adatsebességhez. De mi kell nekünk, ha játszani vagy dolgozni szeretnénk?

DDR4 frekvenciatartomány - 1600-5333 MHz.

Technikailag a hivatalos DDR4 specifikáció 3600 MHz-nél húzza meg a határt, de még ma is (2022-ben) a DDR4 készletek határait rendszeresen még magasabb frekvenciákra tolják ki. Ráadásul a legtöbb DDR4 készletet 1600 MHz helyett 2133 vagy 2400 MHz körül kezdik el árulni, ami még mindig a DDR3 sebességtartományán belül van. Bár a DDR4 szabványt hivatalosan 2021-től a DDR5 szabvány váltja fel, amíg a PC-tulajok nem váltanak tömegesen a modernebb platformokra, a piacon még jó ideig a DDR4-es rendszerek lesznek többségben, nem beszélve az árakról. Ezen okok miatt a DDR4-et továbbra is a jelenlegi generációs szabványnak tekintjük.

DDR5 frekvenciatartomány - 3200-6400 MHz.

Mivel a DDR5 a legutóbb bevezetett szabvány, és a tervek szerint 2025-ig az elsődleges szabvány lesz, a 6400 MHz bizonyosan nem a legmagasabb DDR5 frekvencia, amit valaha is látni fogunk, ezt a túlhajtási kísérletek és rekordok is alátámasztják. Mivel a készletek és az elérhetőség egyre jobban alakulnak, ha jó áron találunk hozzá kompatibilis alaplapot (illetve CPU-t), akkor a DDR4-hez képest jelentős javulást kínál a nyers sebességben. A DDR6-ot még nem jelentették be hivatalosan, de várhatóan legalább a DDR5 által kínált sebességet megduplázza majd, de ez még a jövő zenéje.

Általnos használat és videojáték



"Asztal"

A DRAM frekvenciája elsősorban komolyabb igénybevételt jelentő alkalmazások esetén hallatja a hangját, az általános rendszerhasználati élmény alakításában jóval kisebb szerepe van. 2400 MHz vagy 4800 Mhz? Az asztalon kattintgatva nem igen fogjuk tudni, hogy milyen RAM dolgozik a gépünkben, a kapacitás sokkal fontosabb. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a DRAM frekvenciája egyáltalán nem számít az asztali feladatoknál. Különösen akkor, ha olyan teljesítményigényesebb dolgokat kezdünk el csinálni, mint a videohívások vagy a médiafogyasztás, a rendszer egésze jobban meg lesz terhelve, mintha csak lazán böngészgetünk egyetlen ablakban.

Fontos, hogy lehetőleg dual channel-t használjunk, tehát két azonos specifikációval bíró, együttműködő RAM modult. Egyetlen modul esetén már az általános felhasználói élmény is érezhetően romolhat. Tehát elsősorban a kapacitásra és a többcsatornás üzemmódra koncentráljunk, akkor az egyszerűbb műveletek még a lassabb DDR4 modulokkal is megfelelők lesznek.

Videojátékok

A DRAM-frekvencia hatása a játékteljesítményre valójában meglehetősen frusztráló és bonyolult tud lenni, mivel a különböző játékmotorok ritkán teszik lehetővé a renderelési vagy képalkotási teljesítmény összehasonlítását. Néhány játékmotorra természetüknél fogva egyáltalán nem lesz hatással a DRAM frekvencia, míg a legmodernebb játékmotorok a DDR4 és DDR5 RAM által kínált nagyobb sebességre támaszkodhatnak. A játékteljesítmény általános javulása tehát a DRAM-frekvencia növelésével érhető el. Még ha a szóban forgó játék átlagos FPS-értéke nem is növekszik a DRAM-frekvencia növelésével, szinte biztos, hogy a minimum (1%-os és 0.1%-os) FPS-számok javulni fognak. A magasabb órajel tehát stabilabb alapteljesítményhez vezethet.

Egy benchmarkban, illetve játéktesztek során ezeket a számokat arra használják, hogy elkülönítsék az extrém FPS-csökkenések konkrét pillanatait. Ezek akkor fordulhatnak elő, amikor például egy adott pálya egy új része betöltődik, ekkor a képkockaszám eltérhet attól, amit az idő nagyobb részében tapasztalunk. Különösen CPU- vagy GPU-intenzív jeleneteket követően is láthatunk irreálisan alacsony fps-t, amik a játék úgymond lehiggad. Ezek hasonlóan irreleváns számok, mint amikor két jelenet közötti üresjáratban az fps-számláló kilő, a fekete képernyőt pedig többszáz fps-sel rendereli a kártya. A valós élményt nem befolyásolja. Miért olyan fontos tehát az FPS 1%-os és 0.1%-os mélypontjainak javítása? Alapvetően, ha a RAM sebességének növelésével ezeket a számokat közelebb hozhatjuk az átlagos FPS-hez, akkor nagymértékben csökkenthető a játék közben tapasztalt érzékelhető lag, különösen az intenzív csaták során, ahol a legfontosabb a stabil teljesítmény

Azonban a nagyobb RAM-sebesség kezelésére felkészített motorok és modern játékok esetében, a benchmarkok az átlagos képkockasebesség jelentős növekedését is megmutathatják. Alapvetően, ha a RAM sebességének növelésével közelebb tudjuk hozni ezeket a számokat az átlagos FPS-hez, akkor nagymértékben csökkenthető a játék közben érzékelhető lag, különösen az intenzív csatajelenetek során, amikor teljes a fejetlenség. Az eddig elkészült tesztek során a DDR5 memóriák máris felmutattak némi előnyt a DDR4 rendszerekkel szemben, mely idővel, avagy a gyorsabb modulok érkezésével csak tovább nő majd. Ugyanakkor számos tesztben a gyorsabb DDR5 memóriák rosszabb fps-hez vezettek, mivel a játékok valószínűleg még nem tudnak mit kezdeni az új memóriák magasabb késleltetési értékeivel.

Milyen frekvencia javasolt?

Ideális esetben a DRAM frekvenciája legalább a dobozon feltüntetett értékre legyen beállítva. Ehhez be kell ugrania a BIOS-ba, és engedélyezni kell az XMP-t, az AMP-t vagy az XMP-vel egyenértékű beállítást. Fontos, hogy az optimális CL értékek, tehát az alacsony időzítés legalább annyira fontos tényező, mint a látványosan magas órajelek. Az XMP engedélyezésén vagy a kézi túlhajtáson kívül, amit a RAM és az alaplap képes kezelni, más tényezőket is figyelembe kell venni.

Ha például AMD processzort használunk, akkor a legjobb eredmény érdekében valószínűleg 3600 MHz-es RAM-ot szeretnénk használni, vagy még magasabbat. Hogy miért? A DRAM frekvencia AMD CPU esetében közvetlenebb hatással van a teljesítményre, mint az Intel processzorainál. Lényegében az AMD jelenlegi Zen architektúrájú CPU-i (és annak különböző iterációi, amelyek mindegyike a Ryzen és a Threadripper sorozatú processzoroknál használatos) úgy vannak felépítve, hogy közvetlenebbül függnek a RAM sebességétől. Ennek oka az ezen processzorok által használt "Infinity Fabric", amely lényegében egy kis mennyiségű on-die memória, amelyet a CPU saját működéséhez használ. A játékbeli teljesítmény lényegében lineárisan javul, ahogy a RAM sebessége nő az AMD platfomokon.


A megfelelő órajelhez nincs tökéletes útmutató, hiszen egyes játékok érzékenyebbek rá és profitálnak belőle, míg sok másiknál minimális különbségeket láthatunk. De általában véve érvényes, hogy egy adott frekvencia estén az elérhető legalacsonyabb időzítéssel bíró modulokat érdemes választani. Az aranyközépút az esetek többségében a DDR4 3200 CL16 volt és még most is sokan ezt választják, ha játékra szánt PC-t szeretnének, korrekt teljesítménnyel. Mivel ez meglehetősen könnyen hozzáférhető kategória, ne spóroljunk például CL18-as, tehát várhatóan lassabb modulok megvásárlásával. A DDR5 még most is újdonságnak számít, de a lelkes felhasználók és tech-csatornák rengeteg tesztet és összehasonlítást végeznek, hogy mi jobb döntést hozhassunk.

2022. 11. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.