2019. 05. 02

Mesterek egere, vagy az egerek mestere? - Cooler Master MM830 bemutató

Minõségi anyaghasználat és kiterjedt testreszabhatóság? Még ennél is többet tud a Cooler Master új gamer egere

Az MM830 a Cooler Master legújabb csúcskategóriás egere, mely elérhetõ a webáruházunkban. Nem egy olcsó egér, jelenleg 20.449.- magyar forintot kell leszurkolnunk érte, ám ha figyelembe vesszük, hogy mit kapunk érte, akkor egyáltalán nem vészes. Ott van például az érzékenység, ami ennél a modellnél akár 24000 dpi is lehet, ez nagyon jó tud lenni, fõleg magas felbontásnál és/vagy több kijelzõ esetén. Akkor ott van még a “rejtett” D-pad vezérlés, és ami manapság egy vérbeli gamer egérrõl sem maradhat le, az RGB világítás. Itt 4 különbözõ egységet tudunk 16,8 millió színben pompáztatni, és akinek még ez sem lenne elég, a cooler master megspékelte ezt még egy egyedi OLED kijelzõvel, amin meg tudunk jeleníteni szinte bármit. Hát nem menõ? Nézzük hát meg közelebbrõl.

Kellemes formavilág


Formavilág és jellemzõk

A dizájn nagyon jól sikerült, egy kifejezetten vonzó egér lett. Kialakítás tekintetében sem csalódás, a domborított marokrész nemcsak jól néz ki, de maximálisan ergonomikus is. A bal és a jobb egér gomb közötti rész végei le vannak vágva, amitõl úgy fest, akár egy kés vagy kard. A görgõ gumirozása az egyik legigényesebb a sok egér közül, ami valaha a kezemben volt. A bal oldalsó rész is kapott a gumirozásból, és itt is gondoltak a külcsínre is, ez a rész egy “poligonos” dizájnt kapott.

Csak a talpak csúszósak, ahogy azt kell


Lássuk mi lapul a burkolat alatt. Az MM830 egy Pixart PMW3360 optikai szenzorral lett felvértezve. Ez a szenzor elég népszerû a mai csúcskategóriás egerek körében, ilyen szenzor található például a Corsair M65 Pro vagy a Steelseries Rival 700-as egérben is. Viszont ezeknek az ára picivel borsosabb.

Nehézfegyverzet


Az egér formája egyébként nagyon emlékeztet a Logitech MX Master-re, azt az egeremet is nagyon szerettem és most is ugyanezt érzem. Aki egyszer kipróbálja, nem tud majd elszakadni tõle. A markolat rész, amirõl már szó volt, nagyon kényelmesen támaszt alá, hosszabb idõ után sem éreztem, hogy kellemetlen lenne a csuklómnak, illetve ami még említésre méltó, az a bal oldalon található kitüremkedés, mely alátámasztja a hüvelykujjunkat. Ez amellett hogy kényelmes, jobb irányítást biztosít. A súlya 122 gramm, nem egy “fitness lady” az egerek között, de gamer egérnél nem is elõny, ha túl könnyû. Véleményem szerint ettõl csak még jobban irányítható. Anyag felhasználás tekintetében a Cooler Master a megszokott ABS mûanyag helyett, a jobb minõség érdekében PBT-t használt az egér gyártásánál. A PBT egy sûrûbb anyag, nem fénylik és nem marad meg rajta az ujjlenyomat sem annyira. A kábel harisnyázott, szintén nagyon jó minõségû, és el lett látva még egy masszív törésgátlóval is. Szóval MMO játékosok érteni fogják -  GG CM!

Diszkréten megbújik a programozható OLED kijelzõ


Az OLED kijelzõt is említettem már, most nézzük meg ezt tüzetesebben. Ez a kis kijelzõ a bal oldalon található és a Cooler Master Portal nevû szoftverrel programozható. A lehetõségek tárháza szinte korlátlan, a kijelzõvel meg tudjuk jeleníteni többek között a CPU vagy a GPU kihasználtságát, bármilyen szöveget, sõt még képet is, ám itt már vannak megkötések. A kép legfeljebb 96x24 pixeles bmp kép lehet. Alapbeállításként egy Cooler Master logót fogunk látni.

Minõségi gumiborítás a programozható D-Paden


Most térjünk ki egy másik kulcsfontosságú funkcióra, a “rejtett” D-Padra. Vele együtt a gombok teljes létszáma már 8. A “rejtett” kifejezést nem teljesen értem, mivel elég nyilvánvaló, hogy hol helyezkednek el, de mivel egységet képez a markolattal, így valahol indokolt a kifejezés. A Portal szoftveren keresztül ez a négy gomb is testreszabható. A gumirozásnak köszönhetõen nagyon kellemes a tapintásuk, izzadt ujj sem csúszik le róla, szóval tényleg mindenre gondoltak a tervezõk. Esetleg ha picivel közelebb lennének, az már maga lenne a mámor, de így is könnyen megszokható.


Cooler Master Portal szoftver


Gombok

Itt testreszabhatók a gombok, a 4 alap - bal, jobb egér gomb, görgetõ és a DPI váltó - valamint a 4 “rejtett” gomb. Utóbbiak különösen jól jönnek MMO játékoknál.

Fokozatosan állítható DPI, programozható értékekkel

 

Két oldalsó gomb? Inkább egy igazi D-Pad, négy programozható gombbal



Teljesítmény


Itt az átlagosnál több funkciót tudunk állítani. A DPI értékek mellett olyan beállítások érhetõk el, mint például a dupla kattintás sebessége, a gombok reagálási ideje, illetve meg tudjuk adni, hogy milyen felületen van az egér, az USB lekérdezési frekvenciáját, szögeltolást, szöghangolhatóságot, op rendszeren belüli érzékenységet.

A legapróbb részletekig testre szabható


Világítás


Meglepõ fordulat, hogy itt tudjuk állítani egerünk RGB világítását, és sok funkció közül tudunk választani. Van statikus, egyedi, csillogás, körforgás, lélegzés/pulzálás, multi zóna, indikátor, és persze, ha valakinek nincs szüksége egyikre sem, akkor ki is lehet kapcsolni.

Még szép hogy RGB. Bármilyen szín kikeverhetõ, de le is kapcsolható!


OLED


Itt a kis kijelzõnket tudjuk testre szabni CPU, RAM, GPU kihasználtságot, APM számlálót, az aktuális érzékenységet, hangerõt, egyedi játéktartalmakat, valamint egyedi mintát tudunk megjeleníteni. GPU kihasználtság kijelzése egyelõre csak Nvidia videokártyával lehetséges. Egyedi mintának pedig, ahogy már fentebb is írtam, egy 96x24-es bmp képet tudunk kiválasztani.

Ilyet se látni minden nap! A kívánt infókat OLED kijelzõ jeleníti meg


Ezek mellett még két menüpontunk van, a makró és a profil. A makró menüpont alatt egyedi parancsokat tudunk beállítani valamely gombra. A profil menüben pedig el tudjuk menteni beállításainkat, ami például azért is hasznos, mert az egér ugyan menti a beállításokat, tehát attól nem kell félni, hogy újratelepítés után elvész minden, ám egy firmware update után teljes amnézia.

A puding próbája az evés


Egy MMO-ra kifejlesztett Gamer egér igazi próbája, hogy milyen meccs közben. World Of Tanks alatt teszteltem, az egyik “rejtett” gombra beállítottam a shiftet, mellyel a játékban mesterlövész módban tudunk célozni, egy másikra pedig, hogy alacsonyabb legyen a DPI. Ezzel még veszélyesebb voltam az ellenfél csapat tankjaira. Úgyhogy ezek után már tényleg bátran merem ajánlani mindenkinek, aki egy megbízható vérbeli gamer egeret keres, és akinek a külsõség is számít. Emellett a jó minõsége miatt ajánlom mindenkinek, akár FPS, akár MMO, akár munka, például Autocad vagy Invertory.


Modst3R - PCX

2019. 05. 02

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.