2021. 07. 27

Véget vet az automatikusan induló videóknak az Edge

 Hasznos funkciókkal lép elõre a Microsoft egyre népszerûbbé váló böngészõjeA 92-es verzió egy nagyon hasznos lehetõséget ad a kezünkbe.

Nem hittük volna, hogy a Microsoft valaha megcsinálja, de lám, 2021-ben ismét õk fejlesztik a világ egyik kedvenc webböngészõjét. A közönség egyre pozitívabb felhasználói élményrõl számol be, az Edge pedig kiváló alternatívája lett a világ kedvencének, avagy a Google Chrome-nak. A kulcs pedig abban áll, hogy nem csak széles tömegek számára elérhetõ, mint a jó öreg Windows, de jól is mûködik, a fejlõdésrõl pedig a néhány havonta megejtett verziófrissítések gondoskodnak. Ezúttal a 92-es kilométerkõnél tartunk, melynek a napokban befutott 92.0.902.55-ös alverziója hozott néhány érdekességet.

Az Apple-lel együtt negyedik, Windowson viszont a harmadik legnépszerûbb asztali böngészõ.


Az Internet Explorer szó szerint lassú agóniája után nem sokan hittek az Edge sikerében, ám a Chromiumra való átállás meghozta a rég várt fordulatot, és az Apple felhasználók közt népszerû Safari után szintén rávert egy kört szegény Firefoxra, megszerezve tõle a dobogó harmadik fokát. Míg a többség figyelmét fõleg a Windows 10 újabb hibái és sebezhetõségei kötik le, a Microsoft különösebb hírverés nélkül adta ki az Edge 92-es verzióját, mely egy méretes frissítés formájában landolt a felhasználók között. Az egyik említésre érdemes újdonság ráadásul egy rendkívül idegesítõ jelenségre, az automatikusan induló videókra és hangokra tesz szájkosarat. Valószínûleg mindenki találkozott már azzal a szív- és dobhártyaszaggató meglepetéssel, mikor egy híroldalt vagy cikket megnyitva, esetleg a közösségi média falát görgetve kérés nélkül indul el egy beágyazott videó. Ez az agresszív szokás nem csak váratlan, de többnyire nincs is hatalmunk fölötte, ugyanis a weboldalak üzemeltetõi maguk döntenek az alattomos módon ránk rontó médiatartalmakról, most azonban végre az Edge kínál rá beépített megoldást.


A videók korlátozásához lépjünk be a böngészõ Beállítások menüjébe, majd a baloldalon megjelenõ listában keressük a Sütik és webhely engedélyek részt, azon belül pedig a Média automatikus lejátszása kell nekünk, ahol az Engedélyezés és Korlátozás lehetõségek között választhatunk. A leírás szerint ez valóban csak korlátozás és nem teljes tiltás, ugyanis a lejátszás attól függõen lesz automatikus, hogy mennyit látogattuk az adott lapot. A hatalmunk elvileg arra ad lehetõséget, hogy az adott oldalakon felülírjuk a gyárilag beállított alapértelmezést, ami nem tûnik teljes megoldásnak, de talán jobb, mint amire eddig módunk volt. Míg ritka esetben egyes oldalak és szolgáltatók megengedik, hogy magunk kezdjük el a lejátszást, a Chrome például csak automatikus némítást enged a beállításai között. Ez alapvetõen segíthet a szívroham elkerülésében, ugyanakkor lefedi az összes videót, zenét és podcastet is, így igény esetén minden egyes megnyitott lap esetén egyesével kell visszakapcsolnunk a hangot. Azt azért jó látni, hogy történnek változások az elvárt irányba, hiszen felhasználók millióit kergetik az õrületbe a sunyi módon üvölteni kezdõ videók, de ha biztosra akarunk menni, egyelõre a harmadik féltõl származó Chrome bõvítményekkel kell kísérleteznünk.


Számos kisebb-nagyobb változtatást találunk még, a Microsoft például kiemelt szerepet szán a biztonságos jelszavaknak. Az elsõdleges cél, hogy a felhasználók lehetõség szerint minden fiókjukhoz és az összes belépést igénylõ oldalhoz egymástól eltérõ belépési kódot rendeljenek hozzá. Az egyedi jelszavak azonban még mindig nem olyan elterjedtek, mint azt az adathalászattól hangos internet megkövetelné tõlünk, sõt, kifejezetten lesújtó a helyzet, mivel sokan nem szánnak rá néhány extra pillanatot, hogy hosszabb és bonyolultabb karaktersort kreáljanak, melynek feltörése valamivel bonyolultabb lesz az 123456 és password típusú megoldásoknál. A hatékonyabb biztonságot az úgynevezett Password Health Dashboard hivatott elõsegíteni, mely a Beállításokban a Profilok menüpont alatt, nemes egyszerûséggel csak Jelszavak néven szerepel. Itt az elmentett jelszavainkat találjuk, az irányítópult pedig szól, ha azonos jelszavakat érzékel, de azt is jelzi, ha valamelyiket túl gyengének találja. Ezen felül ott van még a Password Monitor, ami értesít minket, ha az automatikus kitöltéshez elmentett hitelesítõ adataink valamelyike kiszivárgott és a Dark Weben kóvályog, a beszédes Password Generator pedig akkor mûködik, ha a jelszóval való szinkronizálás és a jelszavak mentésének felajánlása funkció be van kapcsolva.


Ezeken felül él az eszközök közti szinkronizáció is, legalábbis a mentett hitelesítõ adatokat például az Instagram, Pinterest és hasonló oldalak esetén azok mobilos alkalmazásaiban is elérjük. A Microsoft Edge változásait összefoglaló jegyzet szerint az Edge 92 további funkciói közé tartozik a természetes nyelvi keresés a böngészési elõzmények között a címsoron; az MHTML fájlok alapértelmezett megnyitása Internet Explorer módban; a fizetési információk szinkronizálása az eszközök között; a kiterjesztések kezelése mindjárt a jobb felsõ sarokan, három kis pont mögött rejtõzõ eszköztárból; és a HTTP-rõl HTTPS-re való navigálás lehetõsége a HTTPS-t támogató tartományokban. Ezen felül büszkén hivatkoznak az új Microsoft Outlook bõvítményre is, amivel úgy férhetünk hozzá e-mailjeinkhez, naptárainkhoz vagy teendõinkhez, hogy új lapot kelljen megnyitnunk. Praktikus lehet még a weblapok mentéseit tároló gyûjtemény, melyet minden lapon gyorsan elérhetünk, a jobb egérgomb lenyomása után legördülõ menübõl. Itt az adott oldalt azonnal a saját listánkhoz adhatjuk, amit a böngészõ jobb felsõ sarkában felbukkanó Gyûjtemények-re kattintva bármikor elérhetünk és módosíthatunk.


A 92-es verzióval megújuló Edge-rõl a Microsoft hivatalos blogbejegyzésében is olvashatunk.

2021. 07. 27

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.