2021. 09. 20

Több mint 100 millióan frissítettek HarmonyOS 2.0-ra

Meglepően sikeresnek bizonyul a Huawei saját Android alapú rendszereEgészen népszerűnek bizonyult a Huwei platformegyesítő fejelsztése.

A HarmonyOS elkészítése egyfajta kényszermegoldás volt a Huawei részéről, miután az Egyesült Államok által kirótt súlyos kereskedelmi korlátozások végleg elvágták őket – és így az összes új mobiltelefonjukat – a Google szolgáltatásokhoz való hozzáféréstől. A számos digitális eszközt támogató mobilos ökoszisztémájuk azóta útnak is indult, és bár a mobilpiac reformját nem hozta magával, egyre növekvő népszerűsége igazolni látszik a létjogosultságát.

A frissíthető eszközök listája is folyamatosan bővül. (Kép: TechRadar)


A 2019-es amerikai korlátozó rendelkezések óta lezajlott időszak alaposan átgázolt a Huawei-en, mely piaci részesedése mellett számos üzleti érdekeltségét is elvesztette. Miután telefonokat gyártó Honor részlegüket annak túlélése érdekében eladták, kissé ellentmondásos nyilatkozatokat tettek a vállalat jövőjével kapcsolatban. Olykor optimistán és magabiztosan arról beszéltek, hogy nem is egy vésztervük volt a továbblépésre, és hogy a mobilpiacon elszenvedett lemaradás miatt számos más területen erősödhettek meg, máskor viszont arról hallhattunk, hogy telefonos ágazatuk azóta is a túlélésért küzd. Éppen ezért a kínai vállalatot is kellemes meglepetésként érhette a tény, hogy a Huawei eszközök felhasználói kifejezetten érdeklődőnek bizonyulnak a közelmúltban új verziót kapott HarmonyOS iránt, melyet rövid idő alatt sokmillió Huawei és Honor tulajdonos vett használatba.

Túl a százmillión, és ez csak a frissítések száma!


A HarmonyOS-ről már jóval az érkezése előtt kiderült, hogy egy újabb Android alapokra építkező megoldás lesz, de a Google szolgáltatások biztos hiányában nem igazán lehettünk biztosak benne, hogy milyen fogadtatásra talál majd, ahogy abban sem, hogy a Huawei feldobja-e bármi különlegessel, ami versenyképessé teheti az iOS és az Android/Google által felosztott piacon. 2019 nyarán azonban bemutatkozott az okoseszközök és funkciók legmodernebb összeköttetési megoldásának ígéretével, miközben továbbra is nélkülözte azokat az alapvető szoftvereket és szolgáltatásokat, melyekhez a többség hozzászokott. Végül bő egy év után debütált a megújult HarmonyOS 2, mely optimalizált és gyorsabb platformok közti kommunikációt és más újdonságokat is magával hozott, ráadásul az OpenHarmony projekt elindulásával a közösség is szabadon részt vehet a rendszer jövőjének alakításában, mely a túlélés egyik záloga is lehet. Mint kiderült, a Huawei egyáltalán nem csinálja rosszul a dolgokat, ugyanis az aktuális mérések szerint nem csak a 90 milliót, de nemrég már a 100 milliót is átlépte azon eszközök száma, melyeken már HarmonyOS 2.0 található.

Meglepő a siker, az embereket érdekli a Huawei megújult platformja.


Idén júniusban még a 10 millió felhasználó miatt ünnepeltek és arra is ígéretet tettek, hogy a frissítés lehetőségét az évekkel korábban kiadott mobiljaik számára is igyekeznek elérhetővé tenni. A 2020 szeptemberében bemutatkozó HarmonyOS 2.0-t egy újabb hangzatos célkitűzéssel indították útjára, mely szerint még 2021-ben el akarják érni a 300 milliós felhasználói bázist. Ez ekkor kissé túlzásnak hatott, ám az érdeklődők számának rohamos növekedését látva nem is annyira elrugaszkodott, hiszen most augusztusban már 70 milliónál jártak, a növekedés pedig nem igazán akart lassulni, sőt. Szeptemberben ugyanis egyetlen hét alatt további 20 millió eszközfrissítést regisztráltak, ezzel pedig elhagyták a 90 millió felhasználó által reprezentált mérföldkövet. Ezzel még akkor is igazán szép tempót diktálnak, ha az aktív felhasználók köre valójában elmarad a frissítések számától. Most azonban újabb látványos számadat érkezett, mely így szeptember közepén már 100 millió HarmonyOS 2.0-t futtató eszközről mesél.

Számos új márkát és kömpatibilis eszközt jelentettek be.


Ehhez valószínűleg nagyban hozzájárul, hogy tartják magukat korábbi ígéretükhöz és folyamatosan bővítik a frissítésre alkalmas eszközök listáját. A 106 okosterméket számláló listából 75 mobiltelefon, köztük a P40, illetve Mate 40 és 30 sorozatokkal, de nemrég a P20, a Mate 20, továbbá a Nova 5i és 4e tulajok is felzárkózhattak. Fontos, hogy ez az impozáns 100 milliós szám kizárólag az elvégzett frissítéseket jelöli, a boltokba ettől függetlenül is kerülnek olyan okostelefonok, tabletek, sőt TV-k és még lézernyomtatók is, melyeken alapból ezt a rendszert futtatják. A legnagyobb különbséget az adja, hogy a Huawei elsősorban nem az operációs rendszer forradalmát ígéri. Sokkal inkább egy új platformot hozott létre, mely a lehető legtöbb eszköz számára szeretné biztosítani az összeköttetés lehetőségét, a HarmonyOS Connect brand segítségével pedig lényegében bármelyik másik gyártó is feliratkozhat a kompatibilitást nyújtó eszközök listára.

A Huawei jelenleg a frissítések hatodik körét készíti elő, melyre aktívan toborozza a felhasználókat, láthatóan nem is rossz eredménnyel. A Huawei továbbá bejelentette partnerségét 120+ háztartási gépgyártó céggel és több mint 20 hardvergyártóval, hogy a következő évben a HarmonyOS szoftverrendszeren alapuló termékeket építsenek, így nem kizárt, hogy 2022-ben is hasonló sikereket könyvelhetnek majd el.

2021. 09. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.