Ha a sebesség számít!
Legutóbbi bemutatónkban az LG egyik felsõ kategóriában versenyzõ monitorát láthattuk, ami nagyszerû színei és egyéb extrái ellenére nem feltétlenül egyértelmû választás, és ez elsõ sorban az árának köszönhetõ. Ma már nem ritkák a magas képfrissítéssel és alacsony válaszidõvel rendelkezõ kijelzõk, de mit tegyünk, ha nem szeretnénk százezreket költeni egy jó minõségû monitorra? Esetleg játékstílusunkhoz és igényeinkhez elsõsorban a sebesség passzol, a színhûség vagy a tökéletes betekintési szögek pedig csak másodlagosak? A piacon már egyre több feltörekvõ vállalat kevésbé ismert brandje is megtalálható, ám az árkülönbség még nem feltétlenül olyan mértékû, hogy megérje kockáztatni, és a nagy múltú márkák termékei helyett fejest ugrani az ismeretlenbe. Az LG megjelenítõi az utóbbi években minden teszten nagyszerûen vizsgáznak, és a minden árkategóriában kínálnak nagyszerû ár-érték aránnyal bíró modelleket. Lássuk, hogy mit kínál az LG 24GL600F-B a játékosok számára a 70 000 Ft-os ársávon belül.
Külcsín és felszereltség
Az 24"-es LG 24GL600F-B a belépõ szintû gamer monitorok tipikus képviselõjének tekinthetõ, bár ebben a sûrû kínálatban, még a megbízható gyártó ellenére is egy pár ezer forinttal drágábbnak érezhetjük a kelleténél. Ezt az érzetet elsõsorban a TN panel keltheti bennünk, ugyanakkor a hasonló tulajdonságokkal ellátott IPS, illetve VA monitorok csak nem olyan rég bukkantak fel, és még magasabb árkategóriában találjuk õket. Lássuk, mit látunk, ha kivesszük a dobozból! A külsõt tekintve sok hasonlóságot fedezhetünk fel a 34GK950G modellel, így a márkánál tipikusnak mondható a V alakú talp, melynek alapja a stabilitást biztosító tömör fém, burkolata pedig matt fekete mûanyag, hátoldalán piros festéssel.
A gamer kódnévvel ellátott termékek tipikus jellemzõje a fekete-piros kombináció, és ahogy a drágább típus esetén, itt is találunk egy kört a hátsó panelen, ami RGB ledek híján, egyszerû dizájnelemként szolgáló díszítésként szolgál. A borítás itt is az ujjlenyomatok távoltartó matt mûanyag, középen a VESA 100 rögzítõpontok mellett jobb oldalon, a DisplayPort 1.4, a két HDMI 2.0b és a 3.5 mm-es audió csatlakozók sorakoznak. Számos gyártóval ellentétben a portok nem lefelé néznek, így jól láthatók és könnyedén hozzáférhetõk, a kábelek elrendezése viszont így kevésbé praktikus.
Ahogy a belépõ szint környékére pozicionált termékeknél ez nem meglepõ, USB elosztót nem kapunk, a nyak pedig nem biztosít majd lehetõséget a magasság állítására. Ez fájó pont, azonban a komplexebb állvány, minden esetben magasabb vételárral párosul, így be kell érnünk a vertikális dölésszög módosításával. Bár korábban számos olcsóbb modellt láttunk kávamentes dizájnnal, ebben az esetben viszont hagyományos keretet kapunk, a matt borítás viszont ide is kiterjed. A monitor OSD menüjének elõhívását, ezúttal is az LG közkedvelt joystickes megoldása biztosítja, amit továbbra is az alsó szegély mértani közepén találunk. A kényelmesen kezelhetõ gomb segítségével, egy logikusan elrendezett listában navigálhatunk, ahol a szokásos beállítások mellett aktiválhatjuk a FreeSync-et, a játékhoz használható célkereszteket, a sötét területek megjelenítését javító Black Stabilizer módot, vagy a Motion Blur Reduction-t, ami az 1ms válaszidõ esetén jelentkezõ elmosódást enyhíti. Apróság ugyan, de a menüpontokhoz rövid szöveges magyarázatot is olvashatunk, ami segíti a finomhangolást.
Képesség
A monitort egy 23.6 hüvelykes, 1920x1080 felbontásra képes TN panellel látták el, mely jó szolgálatot tesz majd, ha a képfrissítés és a válaszidõ a fõ szempontunk. Az olcsó panelekre jellemzõ kompromisszummal van dolgunk, tehát a sebességért a betekintési szögekkel fizetünk, ám ez egy játékos számára, aki a monitorral szemben ülve koncentrál, nem okoz majd különösebb gondot. Viszont második kijelzõnek, esetleg alapszintû tartalomgyártáshoz, minden esetben jobban járunk egy olcsó IPS paneles megoldással. A hangzatos 1ms a gyakorlatban valahol 3.5 "grey to grey" környékén alakul, ami megfelel a hasonló kategóriás panelekbõl elõcsalható értéknek, így megnyugodhatunk, a kép megfelelõen éles, a mozgás kellõképpen gyors lesz. A Fastest móddal elérhetõ alacsonyabb érték esetén túllövést tapasztalhatunk, így az egyel lassabb Fast beállítást javasoljuk. Elérhetõ a FreeSync is, így amennyiben 48 és 144 között mozog a másodpercenként megjelenített képkockák száma, AMD és NVIDIA kártyákon is folyamatos, szakadás mentes képet élvezhetünk. Ehhez mérten jól alakul az input LAG is, így drágább monitorokhoz képest is kellemesen gyors reakcióidõre számíthatunk. Az igazi gyengepontokat a már említett gyenge betekintési szögek, és az alacsony színlefedettség jelentik. Utóbbi nagyjából 96%-os sRGB értéket jelent, és míg a fény eloszlása és ereje korrekt, az gyenge színmélység gyakran fakónak hat, és összességében távol áll a valósághû megjelenéstõl. Kalibrációval valamelyest javítható az élmény, így ha tehetjük, szerezzünk be hozzá egy elõre összeállított színprofilt.
Mit kapunk a pénzünkért?
Kategóriájához mérten nagyszerû sebesség, gyors válaszidõ, és alacsony bemeneti késleltetés. Megjelenése egyszerû de kellemes, az anyaghasználat korrekt, a menürendszer átlátható, a navigáció logikus. A FreeSync jó szolgálatot tesz, és az NVIDIA termékekkel is elérhetõ, így összességében gyors és éles képet kapunk, ami kompetitív, gyors reagálást megkövetelõ játék esetén az elsõszámú szempont. A fekete leves, a viszonylag gyenge színekben és betekintési szögekben keresendõ. Ugyan nem kategóriája legrosszabbja, de munkára, esetleg médiatartalmak fogyasztására, könnyen találunk jobb alternatívát, ha pedig játékra IPS vagy VA panellel szerelt kijelõzõt szeretnénk, hasonló sebességet valószínûleg csak drágábban találunk. Az LG 24 colos, 1080p-s, 144Hz-es és FreeSync képes monitora, webáruházunkban 67 000 Ft-tól elérhetõ.
KD - PCX