2019. 08. 26

Ha a sebesség számít! - Megfizethető 144Hz, 1ms és FreeSync az LG-től

Ha a sebesség számít!

Letisztult, egyszerű.

A termék hivatalos weboldala


Legutóbbi bemutatónkban az LG egyik felső kategóriában versenyző monitorát láthattuk, ami nagyszerű színei és egyéb extrái ellenére nem feltétlenül egyértelmű választás, és ez első sorban az árának köszönhető. Ma már nem ritkák a magas képfrissítéssel és alacsony válaszidővel rendelkező kijelzők, de mit tegyünk, ha nem szeretnénk százezreket költeni egy jó minőségű monitorra? Esetleg játékstílusunkhoz és igényeinkhez elsősorban a sebesség passzol, a színhűség vagy a tökéletes betekintési szögek pedig csak másodlagosak? A piacon már egyre több feltörekvő vállalat kevésbé ismert brandje is megtalálható, ám az árkülönbség még nem feltétlenül olyan mértékű, hogy megérje kockáztatni, és a nagy múltú márkák termékei helyett fejest ugrani az ismeretlenbe. Az LG megjelenítői az utóbbi években minden teszten nagyszerűen vizsgáznak, és a minden árkategóriában kínálnak nagyszerű ár-érték aránnyal bíró modelleket. Lássuk, hogy mit kínál az LG 24GL600F-B a játékosok számára a 70 000 Ft-os ársávon belül.

Külcsín és felszereltség

Kellemes, a csatlakozók pedig könnyen elérhetők


Az 24"-es LG 24GL600F-B a belépő szintű gamer monitorok tipikus képviselőjének tekinthető, bár ebben a sűrű kínálatban, még a megbízható gyártó ellenére is egy pár ezer forinttal drágábbnak érezhetjük a kelleténél. Ezt az érzetet elsősorban a TN panel keltheti bennünk, ugyanakkor a hasonló tulajdonságokkal ellátott IPS, illetve VA monitorok csak nem olyan rég bukkantak fel, és még magasabb árkategóriában találjuk őket. Lássuk, mit látunk, ha kivesszük a dobozból! A külsőt tekintve sok hasonlóságot fedezhetünk fel a 34GK950G modellel, így a márkánál tipikusnak mondható a V alakú talp, melynek alapja a stabilitást biztosító tömör fém, burkolata pedig matt fekete műanyag, hátoldalán piros festéssel.

A dizájnra is odafigyeltek


A gamer kódnévvel ellátott termékek tipikus jellemzője a fekete-piros kombináció, és ahogy a drágább típus esetén, itt is találunk egy kört a hátsó panelen, ami RGB ledek híján, egyszerű dizájnelemként szolgáló díszítésként szolgál. A borítás itt is az ujjlenyomatok távoltartó matt műanyag, középen a VESA 100 rögzítőpontok mellett jobb oldalon, a DisplayPort 1.4, a két HDMI 2.0b és a 3.5 mm-es audió csatlakozók sorakoznak. Számos gyártóval ellentétben a portok nem lefelé néznek, így jól láthatók és könnyedén hozzáférhetők, a kábelek elrendezése viszont így kevésbé praktikus.

Stabil, de a magasság nem állítható.


Ahogy a belépő szint környékére pozicionált termékeknél ez nem meglepő, USB elosztót nem kapunk, a nyak pedig nem biztosít majd lehetőséget a magasság állítására. Ez fájó pont, azonban a komplexebb állvány, minden esetben magasabb vételárral párosul, így be kell érnünk a vertikális dölésszög módosításával. Bár korábban számos olcsóbb modellt láttunk kávamentes dizájnnal, ebben az esetben viszont hagyományos keretet kapunk, a matt borítás viszont ide is kiterjed. A monitor OSD menüjének előhívását, ezúttal is az LG közkedvelt joystickes megoldása biztosítja, amit továbbra is az alsó szegély mértani közepén találunk. A kényelmesen kezelhető gomb segítségével, egy logikusan elrendezett listában navigálhatunk, ahol a szokásos beállítások mellett aktiválhatjuk a FreeSync-et, a játékhoz használható célkereszteket, a sötét területek megjelenítését javító Black Stabilizer módot, vagy a Motion Blur Reduction-t, ami az 1ms válaszidő esetén jelentkező elmosódást enyhíti. Apróság ugyan, de a menüpontokhoz rövid szöveges magyarázatot is olvashatunk, ami segíti a finomhangolást. 

Képesség

Precíz és könnyű kezelés


A monitort egy 23.6 hüvelykes, 1920x1080 felbontásra képes TN panellel látták el, mely jó szolgálatot tesz majd, ha a képfrissítés és a válaszidő a fő szempontunk. Az olcsó panelekre jellemző kompromisszummal van dolgunk, tehát a sebességért a betekintési szögekkel fizetünk, ám ez egy játékos számára, aki a monitorral szemben ülve koncentrál, nem okoz majd különösebb gondot. Viszont második kijelzőnek, esetleg alapszintű tartalomgyártáshoz, minden esetben jobban járunk egy olcsó IPS paneles megoldással. A hangzatos 1ms a gyakorlatban valahol 3.5 "grey to grey" környékén alakul, ami megfelel a hasonló kategóriás panelekből előcsalható értéknek, így megnyugodhatunk, a kép megfelelően éles, a mozgás kellőképpen gyors lesz. A Fastest móddal elérhető alacsonyabb érték esetén túllövést tapasztalhatunk, így az egyel lassabb Fast beállítást javasoljuk. Elérhető a FreeSync is, így amennyiben 48 és 144 között mozog a másodpercenként megjelenített képkockák száma, AMD és NVIDIA kártyákon is folyamatos, szakadás mentes képet élvezhetünk. Ehhez mérten jól alakul az input LAG is, így drágább monitorokhoz képest is kellemesen gyors reakcióidőre számíthatunk. Az igazi gyengepontokat a már említett gyenge betekintési szögek, és az alacsony színlefedettség jelentik. Utóbbi nagyjából 96%-os sRGB értéket jelent, és míg a fény eloszlása és ereje korrekt, az gyenge színmélység gyakran fakónak hat, és összességében távol áll a valósághű megjelenéstől. Kalibrációval valamelyest javítható az élmény, így ha tehetjük, szerezzünk be hozzá egy előre összeállított színprofilt.

Mit kapunk a pénzünkért?

Külső adapterrel dolgozik.


Kategóriájához mérten nagyszerű sebesség, gyors válaszidő, és alacsony bemeneti késleltetés. Megjelenése egyszerű de kellemes, az anyaghasználat korrekt, a menürendszer átlátható, a navigáció logikus. A FreeSync jó szolgálatot tesz, és az NVIDIA termékekkel is elérhető, így összességében gyors és éles képet kapunk, ami kompetitív, gyors reagálást megkövetelő játék esetén az elsőszámú szempont. A fekete leves, a viszonylag gyenge színekben és betekintési szögekben keresendő. Ugyan nem kategóriája legrosszabbja, de munkára, esetleg médiatartalmak fogyasztására, könnyen találunk jobb alternatívát, ha pedig játékra IPS vagy VA panellel szerelt kijelőzőt szeretnénk, hasonló sebességet valószínűleg csak drágábban találunk. Az LG 24 colos, 1080p-s, 144Hz-es és FreeSync képes monitora, webáruházunkban 67 000 Ft-tól elérhető.

KD - PCX

2019. 08. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.