Jelentõsen visszaesett a Windows 11-re frissítõk aránya, az elõzõ rendszerre és a frissítéseire egyelõre jóval többen kíváncsiak
Lehet, hogy a Microsoft legújabb operációs rendszere olyannyira új, hogy egy kicsit talán még csillog is, de egyelõre mégis úgy tûnik, hogy az ingyenes hozzáférés és az idõnként érkezõ javítások ellenére sem kapkodunk úgy utána, ahogy azt a Microsoft remélte. Az AdDuplex online hirdetésszolgáltató egy márciusi jelentése szerint egyelõre még többen választják a Windows 10 valamely kiadását, mint a Windows 11-re történõ frissítést. Bár utóbbinak hardveres akadályai is vannak, az új rendszer márciusban mindössze 0.1%-os piaci részesedést vont el a többi Microsoft terméktõl.
Úgy tûnik, hogy ez a Windows megjelenés is csak olyan, mint korábban a többi volt, vagyis az emberek nem szívesen hagyják el azt a helyet, ahová hosszú évek alatt olyan kényelmesen berendezkedtek, az ismert és megszokott hibákat pedig nem feltétlenül szeretnék új, kiszámíthatatlan akadályokra cserélni. A Windows-frissítésekre vonatkozó adatok szerint, a 10-es rendszerverziók felhasználóbázisából eddig 19.4% döntött úgy, hogy él az ingyenes váltás lehetõségével, míg egy vékony 0.6% az Insider program lehetõségeivel élt, ahol a frissítések és újdonságok nagy része már a megjelenés elõtt tesztelhetõ. Nem meglepõ módon a népszerûségi lista elején a Windows 10 legutóbbi kettõ, nagy frissítõcsomagja áll. A múlt év novemberében megjelent 21H2 (N21U) csomag a felhasználók 28.5%-hoz ért el, de az azt megelõzõ márciusi 21H1 (M21U) is hasonlóan áll, a maga 26.5%-os népszerûségével.
Ezek alatt viszont ott van még egy tekintélyes 25%, mely a Windows 10 különbözõ korábbi változatainak felhasználói között oszlik meg, visszanyúlva egészen a 2018-ig, mely meglepõen régi verziókat jelent. Bár az AdDuplex felmérése leginkább a Windows Store alkalmazásokon keresztül gyûjti össze, hogy az emberek milyen platformot használnak, a Microsoft is hasonló információkkal rendelkezik, még ha nem is osztja meg pontosan, hogy az 1.4 milliárd Windows 10 és 11 felhasználó pontosan hogyan osztható fel a két operációs rendszer által képzett palettán. A Windows 10-et lelkesen frissen tartó felhasználók száma azonban arra is rávilágít, hogy az átállást nem feltétlenül a hajlandóság hiánya fogja vissza. Bár sokan tényleg figyelmen kívül hagyják a Windows 11 ingyenes telepítésének lehetõségét, a szigorú TPM-követelmények miatt a frissítés rengeteg számítógép esetében továbbra sem vált elérhetõvé. Február óta 7%-kal több felhasználó töltötte le a 21H2-es frissítést, míg a Windows vadonatúj iterációjára frissítõk száma csak 0.4%-kal nõtt. A döntésben tehát hatalmas szerepet játszik, hogy az átlag felhasználó nem szeretne kiskapukat és alternatív telepítési megoldásokat keresni csak azért, hogy a Windows 11 megújult látványvilága fogadja a gép elindításakor.
Ahogy arra a HWSW rávilágított, a Riverbed informatikai vállalat adatai szerint sokaknak meg van kötve a keze, ugyanis az üzleti felhasználók között rengetegen olyan irodai gépeken, vagy régebbi laptopokon dolgoznak, melyek nem rendelkeznek a Windows 11 telepítéséhez meghatározott hardveres követelményekkel A cég szerint a munkahelyi notebookok egyharmada ilyen, ezekbõl 19.45% háttértártbõvítést igényel, 11%-ban nincs TPM 2.0 modul, 8%-ból az UEFI BIOS hiányzik. Továbbá az érintett gépek 12%-át már egyáltalán nem lehetséges úgy módosítani, hogy megfeleljen a feltételeknek, hiába van köztük olyan, mely valós teljesítményét tekintve elegendõ lenne a megfelelõ felhasználói élmény biztosításához. Fontos látni, hogy bár vannak olyan módszerek, melyekkel a Windows 11 az elavultnak minõsített, de valójában csak néhány generáció lemaradásban lévõ gépeken is mûködtethetõ, sokan vagy nem tudnak, vagy nem akarnak kísérletezni. A támogatás hiányát jelzõ vízjel például hiába viszonylag könnyedén eltüntethetõ, sokan úgy állnak a kérdéshez, hogy a legnagyobb hardverhiány és áremelkedés idején nem tartják korrektnek a Microsoft hozzáállását, és inkább maradnak a Windows 10 mellett, akár még azután is, hogy a hivatalos támogatás lejár.
Egy új operációs rendszer térhódítása mindig idõigényes folyamat, azonban a Windows 11 rohamosabb terjedéséhez a Microsoftnak figyelembe kell venni a felhasználók igényeit, és hardveres korlátait is, miközben oda kell figyelnie, hogy az új kiadás minél barátságosabb legyen, illetve minél kevesebb hibával, instabilitással, és a beépített reklámokhoz hasonló elrettentõ ötletekkel rendelkezzen, mely várakozásban tarthatja a bizonytalanokat.