Az Európai Bizottság megegyezett, küszöbön áll az egységesítés és nem csak a telefonokhoz
Igaznak bizonyult a hír, miszerint az Európai Bizottság elkészült az elektronikus eszközök közös töltõszabványát meghatározó törvényjavaslattal. A folyamat ezzel beindult, az Apple pedig készülhet, mert nagyon úgy tûnik, hogy legfeljebb néhány éve maradt töltõfejet váltani, esetleg teljes mértékben elhagyni azt.
Ahogy arról augusztusban mi is beszámoltunk, az Európai Bizottság végre eljutott odáig, hogy megkezdje és talán el is érje az egységes európai töltõszabvány bevezetését. A 2018 óta tartó huzavona végül tavaly januárban elérte egyik legfontosabb nyugvópontját, amikor az Európai Parlament elhanyagolható ellenkezés mellett egyetértett az egységes töltõcsatlakozóra vonatkozó javaslattal. Ám ekkor a konkrét technológiai szabvány még nem került meghatározásra, azonban a hivatalos közlemény szerint most csütörtökön tovább döccent a fogaskerék, a jogszabály-tervezet ugyanis beterjesztésre került, a választás pedig természetesen az USB-C szabványra esett.
A választott csatlakozó típusa tehát aligha volt meglepetés, az idáig elvezetõ folyamat azonban meglepõen nehézkes volt. Ahogy azt tájékoztató anyagukban is írják, az elmúlt tíz év alatt megfeszített munkával érték el, hogy a harminc különbözõ töltõfajtából nagyjából három maradjon, ennél a pontnál azonban megtorpantak. A most benyújtott javaslat éppen ezért nem áll meg pusztán a mobiltelefonoknál, és lényegében az elektromos berendezések, illetve használati tárgyak többségére kiterjesztené a rendelkezést. „A tervek szerint az okostelefonok, táblagépek, fényképezõgépek, fejhallgatók, hordozható hangszórók és kézi videojáték-konzolok szabványos portja az USB-C lesz. Ezen túlmenõen a Bizottság azt szorgalmazza, hogy a töltõket és az elektronikus eszközöket külön-külön értékesítsék” – olvashatjuk a jövõre vonatkozó terv egyik kulcsmondatát.
A Type-C ma már a legtöbb eszköz esetében az elsõszámú töltésre és adattovábbításra szolgáló vezetékes opció, amit viszont sokaknak nehéz lesz megszokniuk, hogy éppen a gyakorisága miatt nem feltétlenül kapunk majd töltõfejet az újonnan vásárolt termékeinkhez. Az Apple által elkezdett divathullámhoz azóta egyre több kütyügyártó csatlakozott, ezért ma már nem egyedi eset, hogy a drágább telefonok mellett sem alaptartozék a töltõ, az Európai Bizottság azonban azt szeretné, ha még kevesebb elektronikai hulladék képzõdne, ezért a legtöbb esetben a Type-C típusú töltõ, vagy adapter várhatóan külön lesz megvásárolható.
Szerencsére azért a javaslatban nem feledkeztek meg a töltõk közötti különbségrõl sem, így külön pontot szenteltek arra, hogy a gyártók kiterjedt tájékoztatást nyújtsanak a töltõk képességeirõl és az eszközök által igényelt teljesítményrõl, például a gyorstöltés lehetõségérõl. A cél, hogy a vásárló mindenképpen megfelelõ, és lehetõleg a leghatékonyabb töltõhöz jusson hozzá, de azt sem bánnák, ha a tudatosabb vásárlások által elérnék az évente 250 millió eurós megtakarítást. Hogy mindezek megvalósuljanak, ahhoz az Európai Parlament és a Tanács együttértése szükséges, ezt követõen pedig két éves türelmi idõ veszi kezdetét, az ipari szereplõknek ugyanis ennyi ideje marad alkalmazkodni, vagyis kizárólag Type-C csatlakozóval szerelt termékeket forgalmazni.
A gyártók többségének ez a 24 hónap valószínûleg bõven elegendõ lesz, ugyanakkor erõsen kérdéses, hogy a saját Lightning szabványához ragaszkodó Apple mit kezd majd az iPhone szériával. Velük kapcsolatban még az a lehetõség is felmerült, hogy egy csavarral átállnak vezetékmentes töltésre, ez a kényelmes megoldás ugyanis ma már elég népszerû ahhoz, hogy különösebb fennakadás nélkül meglépjék. A kérdés csak az, hogy miután ez volt az utolsó vezetékes csatlakozó a mobilokon, mit kezdenek majd a felhasználók a méregdrága Airpods fejhallgatókkal, melyeket így már adapterrel sem használhatnának. A legegyszerûbb forgatókönyv az lenne, ha az Európában értékesített modelleken szimplán váltanának, de ez legalább annyira megkavarná a saját szabványukra épített infrastruktúrát, mint a teljes megadás és a C-re váltás. Végsõ soron talán mégiscsak ezek valamelyike lenne az optimális megoldás, hiszen például az iPad Pro, az Ipad Air 4 és a MacBook készülékek esetén hajlandók voltak USB-C csatlakozót szerelni a gépeikre.
Egy utolsó részlet még szintén kidolgozásra vár, a kábel két végének, az eszköznek és a töltõknek ugyanis minden esetben kompatibilisnek kell lenniük egymással. „A külsõ tápegység interoperabilitására a környezettudatos tervezésrõl szóló bizottsági rendelet felülvizsgálata fog megoldást keresni” – írják, és garantálják, hogy ezt még idén megkezdik, hogy mihamarabb tovább léphessenek az egységesítés felé. Az Európai Bizottság sajtóközleményét és magát a beterjesztett javaslatot az ec.europa.eu oldalon tekinthetjük meg.