Hosszas tesztelés után Európában is elindult a Facebookos társkeresõ
Ha nem tudtuk még mi hiányzik a legismertebb online közösségi platformról, akkor a Facebook most megválaszolja a talán fel sem tett kérdést, ugyanis a napokban itthon is elérhetõvé tette a Dating, avagy Társkeresõ menüpontot. Az árulkodó szívecskés ikon már a felirat nélkül is jelzi, hogy Zuckerberg vállalkozása mostantól a tágabb közösségek és ismerõsök összekapcsolásán túl, a párok összehozásában is segíteni óhajt.
Bár arról nincs adat, hogy a világ felhasználói közül valójában hányan mutattak igényt hasonlóra, a Tinder után itt egy újabb magánéletbe vájó opció, melynek segítségével a Facebook bõvítheti a felhasználói adatokból felhalmozott adatbázisát és algoritmusaival tovább faraghatja a szervereken sorakozó digitális perszónáinkat. Ez persze nem mindenkinek lesz újdonság, hiszen a médiamogul már 2018 közepén bejelentette ezirányú szándékát, miszerint a Tinder látványos világsikerének farvizén õk is beeveznének a társkeresõk nyílt vizeire, méghozzá külön app helyett a milliók telefonján már amúgy is elérhetõ Facebook alkalmazáson keresztül. Az indulás valójában csak Európán belül számít hírnek, hiszen tavaly szeptember óta már 20 ország tesztelheti a Dating opciót, természetesen élükön az Egyesült Államokkal. Két napja azonban már újabb 31 országban köztük Magyarországon is aktív az új menüpont, mely egyelõre az asztali, illetve böngészõs változatban nem elérhetõ, így akit érdekel a dolog, az kizárólag Android, illetve iOS rendszerrel felvértezett mobil eszközén próbálkozhat.
A Társkeresõ nyilván teljesen ingyenesen vehetõ igénybe, azonban érthetõ okokból kizárólag 18. életévét betöltött felhasználókat enged be, ez tehát szigorúan egy felnõtteknek elkerített zóna. Bár a Facebook appon belül találjuk, valójában egy elszeparált szolgáltatás, melyhez egyedi profil létrehozása szükséges, ugyanakkor nyilván összeköttetésben lesz az ismerõseink listájával is. Azt már a regisztráció elõtt megtudhatjuk, hogy ismerõseink nem fognak tudni a belépésünkrõl és szerencsére nem is fogják nekünk ajánlgatni õket, a dolog tehát teljesen független lesz a hírfolyamtól. És talán pont itt látható a legjobban, hogy a Facebook gépezete továbbra is tudja, hogy mit csinál, ugyanis beépítettek egy izgalmas lehetõséget, ami valószínûleg sokak ujját löki majd a regisztráció felé. Ez nem más, mint a Titkos kedvencek opció, mellyel az ismerõsök közül legfeljebb kilenc személyt választhatunk ki, akik errõl csak akkor szerezhetnek tudomást, ha a jelölés a két fél részérõl kölcsönös volt. A nagyobb szórás érdekében a fejlesztõk az Instagramot sem hagyták ki a képletbõl, így azt a kereséshez és az új profil képeinek összeválogatásához is elérhetjük.
Az Instagram integrációja tehát szintén a folyamat része, hiszen lehetõségünk van a két appban létrehozott Történetek bármelyikének megosztására, melyek egyfajta rövid bemutatkozásként szolgálhatnak. Ezen felül szintén megoszthatók a Facebook csoportok és az események is, melyek alapján az algoritmusok hasonló érdeklõdésû felhasználókat ajánlanak majd. Az esetleges találatok esetén rögvest indíthatunk videochatelést is, de kizárólag a randis profilon keresztül, tehát ez szintén a Társkeresõn belül marad és sem a Messengerben, sem máshol nem marad nyoma. Ha egy ilyen hívás elindul, Facebook profilunk még ekkor is rejtve marad a másik elõtt, és kizárólag egy keresztnév, illetve az elõre beállított egyedi profilkép azonosít majd minket, ennél részletesebb információkat tehát saját döntésünk alapján oszthatunk meg. Természetesen a Facebook nem gyõzi hangsúlyozni, hogy milyen fontos számukra az adatbiztonság, a felhasználók magánélete és kényelme, így bárkit pár mozdulattal blokkolhatunk, és ha szükséges jelenthetjük is az oldal felé, a kéretlen üzeneteknek, képeknek és úgy általában véve a zaklatásnak tehát igyekeznek minél kevesebb teret hagyni.
Mint kiderült, az EU-ban február 13-ra tervezett indulás elhalasztásáért ismét az ír adatvédelmi biztos (Data Protection Commissioner, vagyis DPC) felelõs, aki korábban számos esetben, legutóbb pedig a gyerekek adataival történõ visszaélések miatt vizsgálódott. A hatóságok ekkor nehezményezték, hogy mindössze 10 nappal a tervezett indulás elõtt jelentették be a szolgáltatást, amirõl ráadásul igen hiányos adatokkal szolgáltak. A Facebook nem csinált gondot a halasztásból, fõleg, hogy állításuk szerint, az egy éve elindított randis opció Európán kívül már 1.5 milliárd párt hozott össze, a piaci elemzések pedig kiemelték, hogy a részvények értéke is nõtt az indulás óta, tehát nem kell sietniük sehová. Aki végül a próba mellett dönt, az bármikor végleg el is hagyhatja a szolgáltatást, a külön társkeresõs profil ugyanis a Facebook-regisztrációnktól függetlenül törölhetõ.