Az illegálisan szerzett kriptovaluta tisztára mosásából szedte meg magát, most õrizetben van
Napjaink legértékesebbnek számító kriptovalutája egyértelmûen a Bitcoin, mely elképesztõ mértékben sokszorozta meg kezdeti értékét. Bár a hagyományos dollárt talán még nem üti ki a nyeregbõl, hogy a kérdés egyáltalán felmerülhet, az önmagában is elgondolkodtató. Létezik egy Bitcoin Fog nevû szolgáltatás, mely a nevéhez a híven ködös ügyletekbõl származó bevételek eredetét hivatott tisztára mosni. Az oldal jelenleg is mûködik, tulajdonosát azonban nemrég lekapcsolták.
A Bitcoin Fog a dark web egyik, ha nem a legnépszerûbb szolgáltatását kínálja, hiszen nem mást vállal, mint hogy némi jutalékért cserébe elrejti a jelentkezõk kriptovalutáinak eredetét és célállomását is. A viszonylag érthetõ módszer abban áll, hogy a kizárólag Tor hálózaton keresztül elérhetõ oldal, összekeveri egymással a különbözõ forrásokból származó valutákat és kisebb tranzakciókon át szûrve juttatja vissza a tulajdonosokhoz, így nagyjából kideríthetetlenné válik, hogy a pénz eredetileg honnan is származott. Most az IRS azt állítja, hogy végre azonosította a régóta zavartalanul mûködõ anonimizáló rendszer mögött álló orosz-svéd tulajdonost, és megvádolta több százmillió dollár értékû Bitcoin tisztára mosásával, amelynek nagy része a sötét webes drogpiacokra tartott, vagy éppen onnan érkezett.
A sötét és egyben rendkívül népszerû ügyletek már 10 éve zajlottak bármiféle hatósági zargatás nélkül, és mint kiderült, végül valami egészen bagatell tranzakció vezetett el a pénzmosási ügyletekbõl meggazdagodó férfi személyazonosságához. Roman Sterlingovot végül Los Angelesben érték utol az amerikai hatóságok, a veszte pedig pont az a 2011-es kifizetés volt, mellyel az oldal hátterében dolgozó szerver bérleti díját egyenlítette ki. Az IRS (Internal Revenue Service) bûnügyi nyomozóosztálya szerint Sterlingov 1.2 millió Bitcoint mosott tisztára, mely 336 millió dollárnak felel meg. A tranzakciónként leemelt 2-2.5 százalékos jutalékból pedig mintegy 8 millió dollárt gyûjtött össze, az utalások idején éppen aktuális árfolyamok alapján. "Ez egy újabb példa arra, hogy a megfelelõ eszközökkel rendelkezõ nyomozók hogyan tudják kihasználni a kriptopénzek átláthatóságát arra, hogy kövessék a tiltott pénzek áramlását" – mondja Jonathan Levin, a Chainalysis nevû blokkláncelemzõ cég társalapítója. A keddi akció után a Bitcoin Fog aktív maradt, és azóta is elérhetõ, az viszont nem világos, hogy van-e bárki más az eredeti üzemeltetõn kiívül, aki a háttérbõl foglalkozik vele.
Az eseményrõl a WIRED magazin hozott le egy hosszabb beszámolót, ám kérdéseikre sem a IRS, sem az Igazságügyi Minisztérium nem volt hajlandó reagálni. A büntetõfeljelentésben elvileg szerepelnek az oldal elindításának körülményei is, mely szerint szolgáltatását a BitcoinTalk nevû fórumon kezdte reklámozni 2011-ben, Akemashite Omedetou álnéven, japán nyelven annyit tesz, hogy "Boldog új évet". A hirdetõkampány során elõadta az összekevert Bitcoinokra épülõ módszert, és garantálta, hogy sem a befizetések, sem a kifizetések nem lesznek követhetõk, ezzel tökéletesen elrejtve a felhasználókat. A leírások szerint a nagy érdeklõdést követõen mintegy 78 millió értékben mostak tisztára drogügyletekbõl származó kriptovalutát, amit a szélesebb körben is ismertebbnek számító Silk Road mellett az Agora, illetve Alpha Bay fogadtak nagy örömmel. Állítólag 2019-ben beépített IRS ügynökök is regisztráltak, majd megüzenték a tulajdonosnak, hogy extasy kábítószer eladásából származó Bitcoinjukat mosnák tisztára, aki erre ugyan nem válaszolt, a kért tranzakciókat viszont végrehajtotta.
A témával foglalkozó cikkek zöme felveti, hogy egyre kevésbé érvényes az az anonimitás, amely korábban egyes kriptovaluták legnagyobb vonzereje volt. A blokklánc a kriptovaluta létrehozása óta az összes Bitcoin-tranzakciót tartalmazó fõkönyv, amely a kriptovaluta létrehozása óta létezik. Ez gyakran a bûnüldözõ szervek számára eszközként szolgál, hogy akár évekkel ezelõtti tranzakciókat is nyomon követhessenek, és nagyon úgy tûnik, hogy kilétünket a Bitcoin esetében egyre nehezebb lesz elrejteni.