Az NZXT Kraken termékcsoportjához olyan All In One hûtõ rendszerek tartoznak, melyek a legkülönfélébb méretû gamer PC-k hûvösen tartására lettek tervezve. Legkevesebb 1, legfeljebb 3 ventilátor és RGB színkavalkád kíséri a Kraken hûtési megoldásait, szem elõtt tartva az elérhetõ árakat és a kisebb gépházak helytakarékosságát. Az alábbi összehasonlítás alapján könnyedén eldönthetjük, melyik vízi szörny a legalkamasabb az óvatosan összeválogatott gamer konfiguráció hûtésére.
Az elsõ és legkisebb alternatíva a Kraken M22, ami egy 120mm-es alumínium radiátorral rendelkezik és RGB fényekkel van ellátva. Az M22 dobozában cserélhetõ beépítõkeretet mellékel a gyártó, így a legtöbb Intel és AMD foglalatot támogatja, kivéve az AMD legnagyobb, Threadripper platformját. A hûtés része egy 120mm-es, 2000 RPM sebességû NZXT Aer P120 ventilátor, sajnos ehhez viszont nem tartozik RGB világítás.
Vízhûtés kisformátumú gépekbe
Az M22 egy Mini-USB-B 9-pines átalakítóval csatlakozik az alaplap belsõ USB 2.0 csatolófelületéhez, így az NZXT CAM szoftverén keresztül vezérelhetõ a megvilágítás. Ez egy olyan felhasználói felület, ahonnan más komponensek is - többek közt a tárhelyek, videokártyák és memória – vezérelhetõek, de a pumpa sebességét nem irányítja. A CAM szoftver egyúttal továbbítja is a mûködési adatokat az NZXT szervereire, de amennyiben ez zavarja a felhasználót, nyugodtan ki lehet hagyni a szoftver telepítését, mert ez nem elõfeltétele az M22 beüzemelésének. A CAM nem irányítja a pumpa sebességét, mert az M22 esetében a pumpa nem a hagyományos helyre - a CPU blokk tetejére - került, hanem a radiátor közepére. Errõl egy a 120mm-es alumínium hõelvezetõ felületbõl kibúvó PWM kábel árulkodik. (Feltételeznénk, hogy ez interferál a hûtõventilátor által keltett légáramlattal, de a gyakorlatban szó nincs ilyenrõl, a ventilátor középpontja egybeesik a pumpa elhelyezkedésével, így a légáramlás akadályoztatása minimális.) A Kraken M22-es blokkja az NZXT “infinity mirror” dizájnjával lett ellátva, ez tényleg elég látványos tükrözõdést ad, valamint ide szerelték a személyre szabható kivilágítást, amit saját igényeinknek megfelelõen alakíthatunk. Ezek a fények visszatükrözõdnek a CPU tetején.
A Mini USB-B portot eltakarja az, amit a hûtõ “tetejének” nevezhetnénk, ha az "infinite mirror" felület és az NZXT logó felénk nézne. Bár ez elsõre furcsának tûnhet, a beszerelés után értelmet nyer az egész, ugyanis így a kábelek könnyedén elvezethetõek az alaplap mögött (vagy alatt).
Mivel a Kraken M22 egyetlen 120mm-es radiátort használ, nem sok helyet foglal a gépben, így kisebb formátumú gépházakba ideális választás. Azonos teljesítményt hoz a sokkal nagyobb helyet foglaló Be quiet! Dark Rock 4 processzorhûtõvel, így kisebb gépházba érdemes inkább ezt választani. Széleskörû kompatibilitással rendelkezik: gyakorlatilag az egyetlen, amit szem elõtt kell tartanunk, hogy ne akarjuk Threadripper rendszerhez használni, mert azt nem támogatja.
Az NZXT AIO Kraken sorozatának további, nagyobb kiszerelésû tagjai a Kraken X42, Kraken X52 és Kraken X62, ezek 140mm, 240mm, illetve 280mm méretû radiátorral vannak ellátva.
Vízhûtés normál és nagyobb gépekhez
A Kraken sorozat újabb tagjai szintén RGB vezérléssel és infinity mirrorral vannak ellátva, valamint megfelelõ méretû ventilátorokkal. Az X52 vetélytársa elsõsorban a Corsair Hydro H100i v2, míg az X42 a Corsair Hydro H90-nel száll versenybe. Az alábbi táblázatban láthatók a beépíthetõségre, teljesítményre és zajszintre vonatkozó adatok:
Az NZXT Kraken sorozatának három újabb tagja az X42 - ami egy 140mm-es hûtõegység kb. 35000 FT-ért -, az X52 – ami 240mm-es és hasonló árú -, valamint a 280mm-es X62. Szoros versenyben állnak velük a Corsair vízhûtései szinte azonos felépítésû egységekkel és hasonló árakkal, ezek leginkább csak a LED-ek számában különböznek. Az NZXT emellett másfajta ventilátorokat használ, ami a Corsair gyártmányokétól eltérõ hõképet ad. A 120mm-es ventilátorok mintegy 2000 RPM sebességgel üzemelnek, míg a Corsair gyártmányok 2500 RPM-mel. A Kraken hûtõegységek 140mm-es ventilátorainak sebessége 1800 RPM, a pumpák esetében 2600-2800 RPM a jegyzett érték. Ezek a CAM szoftveren keresztül állíthatóak, ha a ventilátorok lassításával csökkenteni akarnánk a zajszintet.
Belsõ felépítést tekintve a szokványos kialakítás jön szembe, érdemes azonban említeni az egyedi tervezésû PCB-t, ami 8 vagy 9 LED-del rendelkezik, ezekkel különbözõ animációkat lehet futtatni és a CAM szoftveren keresztül személyre szabható. USB 2.0 kábelen keresztül csatlakozik az alaplaphoz – vagyis bizonyos mini-ITX házak esetében vennünk kell egy USB3.0-2.0 adaptert -, tápellátást SATA-n keresztül kap. A korábbi Krakenekel elentétben ezek moduláris kábelek, ami jó hír, így letisztultabb hatása van. Az NZXT 6 év garanciát ad, ami AIO vízhûtések közt az egyik leghosszabb gyártói garancia, és igen jó üzenetet közvetít (bíznak saját termékeik tartósságában).
NZXT Kraken X42
A Kraken X42 teljesítményével kapcsolatban elsõsorban azt kell elmondani, hogy gyári beállításokkal futó processzort problémamentesen hût, de pl. egy Core i7 4790K esetében az overclockolást is jól bírja, plusz 1.3V-tal stabil 73C körül alakul a hõmérséklete, és 1.35V esetén is 80C alatt marad – és itt hangsúlyozni kell, hogy ez egy 140mm-es radiátor, és mindössze egyetlen ventilátor. Nagyobb OC esetén – 1.4V és 5+ GHz – már eléri a 80C-ot a hõmérséklet, de így is hosszas terhelés után.
Az esetleges zajt amiatt kell említeni, mert nincs. A korábbi NZXT modellek esetében sokan panaszkodtak arra, hogy túl hangosak, de ez javult a Kraken X62-vel, és még egy Dba-vel jobb a Kraken X42 esetében. A ventilátor gumi borítású belsõ részben helyezkedik el, még a csavarozás is egy gumi foglalatban történik. A ventilátorok elég nagy légáramlatot keltenek, gyakorlatilag a CAM szoftverben teljesítményorientált módba kapcsolva sem lépik át a maximális RPM 40%-át és így is garantálják a várt hûtési teljesítményt. Ennek eredményeként a ventilátor mûködése szinte hallhatatlan, tunningolt processzorral nagy terhelés mellett sem emelkedik 33 Dba fölé a zajszint. Az egy olyan érték, hogy közvetlen – mintegy 30cm-rel – a gép mellett kell hallgatóznunk, ha egyáltalán hallani akarjuk a ventilátor hangját.
Az AIO vízhûtés külsõ megjelenése ízléses, a fekete dizájnba illeszkedõ szürke árnyalatok minden más színkombinációhoz kiválóan illeszkednek. Ez egy könnyen beépíthetõ rendszer, gyárilag töltött hûtõfolyadékkal. Jó alternatíva a megszokott hûtõbordákkal szemben, emellett kifejezetten elõnye, hogy halk és az RGB vízhûtés nagyon (nagyon!) jól néz ki bármilyen átlátszó üvegfalú gépházban.
Az árazást tekintve talán azt mondhatjuk, annak ellenére, hogy nem ez a legolcsóbb termék a 140mm-es kategóriában, megéri a pénzét, és minden egyes részletében láthatjuk is, hova ment a pénz.
NZXT Kraken X52
Nehéz lenne új dolgokat találni a Kraken X52-ben – amit az X42-ben szeretnivaló van, azt itt is megtaláljuk. Ami kifejezetten elõnye ennek a hûtõegységnek a kisebb modellhez képest, hogy nagyobb a felülete, így értelemszerûen nagyobb hõleadásra képes, hatékonyabban hûti a CPU-t, és ez jelentõs elõrelépést jelent a kisebb modellhez képest. Általánosságban véve a két hûtõnek hasonló a teljesítménye – a méretkülönbség ellenére is -, a jelentõs eltérés akkor mutatkozik meg, amikor nagy terhelés alá kerül a gép, és ebben az esetben a Kraken X52 tovább pörgethetõ, mint az X42 – az igazi teljesítménykülönbség akkor válik látványossá, ha hajlandóak vagyunk elviselni, hogy az X52-nek terhelés mellett bizony nagyobb hangja van.
A Kraken X52 külsõ megjelenése is kifejezetten esztétikus, a megszokott feketeárnyalatos színsémája van. Újabban sokan nem szeretik az RGB-t, de nem hátrány, ha pl. a fényeket a belsõ hõmérséklethez igazíthatjuk - vagy akár ki is lehet kapcsolni az egészet, az a lényeg, hogy a döntés a felhasználó kezében van.
NZXT Kraken X62
A Kraken X62 már tényleg egy prémium kategóriás vízhûtés, 280mm-es radiátorral és ötödik generációs Asetek pumpával ellátva. A radiátor teljes mérete 315x143x30mm. A hûtõcsövek alumíniumból készültek, így elég könnyûek. A szerelõnyílások közt 120mm távolság van, és nincs alattuk védõborítás, így beszerelésekor extrém óvatosan kell eljárni, mert a nagyobb méretû csavarok sérthetik a hûtõbordákat. Nejlon borítású gumicsõben halad a hûtõfolyadék, ennek hossza mintegy 380mm.
Ez a blokk is kétkamrás dizájnt kapott. Az alsó kamrához tartozik az ötödik generációs Asetek pumpa, a felsõ kamrához pedig az “infinite mirror” és RGB kivilágítás. A pumpa egy 80x80x52.9mm-es dobozban foglal helyet, ehhez 90°-ban csatlakozik a gumicsõ. Az alsó kamra mini-USB csatolófelülettel és tápcsatlakozó hellyel rendelkezik. A tápcsatlakozáshoz tartozik egy 3-pines ventilátorcsatlakozó, SATA csatlakozó és 4x 4-pin PWM csatolófelület. Az NZXT szoftvere ennél a modellnél már szükséges a pumpa sebességének szabályozásához, hogy a teljesítmény az optimális szinten legyen.
A Kraken X62-re két 140mm-es AER P ventilátort szereltek. Ezek egyedi tervezésûek, a fúvó és elszívó dizájn egyidejûleg nagyobb légáramlásról gondoskodik. Réz FDB csapágyat kaptak, ami alacsonyabb hangkibocsátással jár. 500 ~ 1800 RPM sebességgel mûködnek, 21-38 dBA zajszint mellett. 4-pines PWM csatlakozóval rendelkeznek.
A legnagyobb Kraken
A Kraken X72 olyan beépítõkerettel érkezik, ami minden jelenlegi Intel foglalatot és mainstream AMD foglalatot támogat, beleértve a TR4-et is, tehát ez az elsõ NZXT Kraken vízhûtés, ami Threadripperhez is használható. Az X72 360mm-es alumínium radiátorral rendelkezik, valamint egy újratervezett pumpával, ami a legnagyobb hõt generáló processzorokkal is elbír. Ha nem borulunk ki az árán, ez a >Kraken-ripper< gyakorlatilag bármihez használható – már, ha belefér a gépházba.
A hõeloszlatásra az NXZT három Aer P120 ventilátort biztosít, ezek 2000 RPM sebességgel üzemelnek. Ha használjuk a CAM szoftvert, a csatlakozásról egy USB Mini-B 9-pines kábel gondoskodik, amennyiben az alaplapon rendelkezésre áll 9-pines USB csatlakozó.
A Kraken X72 pumpa a CPU hûtõ modulon belül van, az infinity mirror fedlapon az NZXT logó látható. A gumi csõ 90fokos szögben csatlakozik be. A hûtõblokk felsõ oldalán Mini-B USB csatlakozó és 9-pines USB 2.0 csatolófelület található. A keskeny 9-pines csatoló egy háromrészes PWM elosztóra is csatlakozik, ezen keresztül lehet szoftveresen vezérelni az Aer P120 ventilátorokat.
Itt is igaz, hogy a hûtõmodul RGB fényekkel és teljes kontrollal van ellátva, a ventilátorok viszont nem.
Bár a Kraken X72 hatalmas, beszerelése kevesebb problémát okoz, mint gondolnánk. A munka nagy része a 360-as radiátor rögzítése, csavarozása - onnantól már gyerekjáték a beüzemelés.
Vízhûtés vagy léghûtés?
A legnagyobb gépházakba kapható legmasszívabb hûtési megoldások rendszerint folyadék hõátadására alapozottak, és a gépház gyártók is elõszeretettel tervezik úgy a belsõ kialakítást, hogy a szívó ventilátorok mellett radiátort is be lehessen szerelni az elõlap mögé. Ez a gépházba küldi a CPU által termelt hõt, de a radiátoron áthaladó nagymennyiségû levegõ csökkenti a radiátor más komponensekre gyakorolt hatását. A legnépszerûbb megoldás azonban még mindig a felsõ panelre szerelés, és az oda rögzített radiátorok akkor mûködnek leghatékonyabban, ha alá szerelt ventilátorok felfelé fújják a levegõt. Így viszont az okozhat gondot, ha egy gyorsan melegedõ videokártya által termelt hõ van a gépházba küldve - ebben az esetben érdemes inkább olyan videokártyát választani, ami a hátsóbõvítõhelyen küldi ki a hõt.
Az elõre gondolkodás a megoldás kulcsa, a legjobb videokártyák belsõ és külsõ légáramlást generáló változatban egyaránt elérhetõek. A kérdés rendszerint az, hogy a processzor, vagy a videokártya hûtésére összpontosítunk-e, de általánosságban igaz, hogy minél nagyobb a gépház, annál inkább érdemes vízhûtést beszerelni. A folyadékhûtés ugyanis sokkal hatékonyabban továbbítja a hõt a forrástól egy jókora radiátorba, így gamerek számára és stabil OC érdekében ajánlatos inkább a folyadékhûtést választani, ha van elég hely a beszerelésére. Az NZXT felhozatalából a legnagyobb hõt termelõ Threadripper rendszerekhez a Kraken X72 ajánlott, de a Kraken M22 lehetõséget ad arra, hogy már egészen kis gépházba is folyadékhûtést szereljünk – ennek technikai elõnyei tagadhatatlanok, de az RGB fényárban úszó AIO hûtõrendszer lenyûgözõ vizuális megjelenése is kellõen meggyõzõ érvet jelent, hogy egyszerû ventilátorok helyett valami összetettebbet válasszunk.
NTG - PCX