Korai tesztben mutatkozott be a megfizethetõnek szánt négymagos Alder Lake
Az Intel szépen összekapta magát, legalábbis a 10 nanométeren életre hívott Alder Lake chipek teljesítmény tekintetében mindenképp hozták a régóta elvárt extra teljesítményt. Mindezt azonban három olyan processzorral teszik, melyek szépen reprezentálják az új hibrid architektúra képességeit, a vékonyabb pénztárcával rendelkezõ vásárlóknak azonban nem sok teret hagynak. Egy napokban felbukkant friss teszt azonban végre rávilágít a megjelenés elõtt álló belépõ kategóriára, méghozzá a négy maggal szerelt Core i3-12100 képességein keresztül.
Miután az Intel Core processzorok 12. generációját egyelõre csak három, K utótaggal megjelölt, vagyis szorzózártól mentes modell képviseli, a felhasználók joggal várják az egyszerûbb változatok érkezését. A 12600K, a 12700K és a 12900K is egyaránt szabadon tuningolható, ám ezzel együtt a széria legdrágább darabjaiként képviselik az Alder Lake-et, ám ez hamarosan megváltozhat. Az Xfastest.com szerkesztõihez befutott Core i3-12100 legalábbis elég erõsen utal erre, a méréseik pedig arra, hogy egy korrekt alsó-közép kategóriás CPU érkezik, mely ugyan nem profitálhat az új sorozat hibrid felépítésébõl, cserébe rendelkezik többszálas munkavégzéssel, és a jelek szerint korrekt átlagfogyasztást kínál, mellyel nem marad szégyenben a kategóriát képviselõ népszerûbb darabokkal szemben. Az oldal ezúttal egy korai mérnöki tesztpéldányra csaphatott le, melyet egy sor benchmark mellett pár játék alatt is kipróbálhattak, viszonylag részletes összképet kapva a CPU releváns alaptulajdonságairól.
Az új Core i3 kizárólag négy teljesértékû Golden Cove magot használ, mely mindenképpen jó hír, hiszen a jelenleg elérhetõ legfrissebb architektúra legerõsebb megoldásáról van szó. Takarékos Gracemont magokkal tehát nem találkozunk, van viszont 8 logikai szál, mely sokat emel a termék vonzerején. Ahogy a nagyjából 60 és 77 watt között mozgó fogyasztása is, mely ugyan néhol alul marad az összeméréshez választott Ryzen 3 3300X és Ryzen 3 3100 visszafogottabb energiaéhségéhez mérve, a 3300X esetében csak 3 wattal, míg a 3100-nál látható 10 wattos különbséget kompenzálhatja a 12100 jobb teljesítménye. Az Intel új négymagosa ugyanis mindkét ellenfelét megelõzte, lényegében az összes vizsgált esetben, mindegy, hogy PCMark, 3DMark, vagy éppen CineBench terhelésrõl, illetve egy- és többszálas munkavégzésrõl volt szó.
Ami a játékokat illeti, egy Cyberpunk 2077 és egy Counter-Strike: GO kerültek a terítékre. Elõbbi ugyan nem a legfényesebb ékköve a játékvilágnak, ám a gépigény tekintetében teljes mértékben alkalmas az erõkülönbségek felmérésére. Ami kiderül, hogy egy RTX 3060 Ti esetében ez a négy Golden Cove mag hamar eléri a határait, így 1080p felbontás és Ultra beállítások mellett bottleneck jelenségbe és 80 fps-es képkockalimitbe ütközünk. A különbségeket végül a DLSS képkockagyarapító opció mutatta meg, ahol az 13-12100 be- és kikapcsolt Ray Tracing mellett is többet hozott ki az Nvidia kártyájából, mely legjobb esetben egy decens 145 átlag képkockaszámot, illetve egy majdnem 20 fps-es elõnyt jelent a 3300X-hez képest. Azért CS: GO is megér egy említést, hol kereken 20 fps-t vert a 3300X-re, illetve 24-et a 3100-ra.
Ha hozzátesszük, hogy még nem a végleges változatot látjuk, akkor ezek meglepõen kellemes hõértékek és kifejezetten ígéretessé teszik az új i3-at. A legrosszabb esetben is 55 °C volt a maximum, míg a 43 °C a teszt leghûvöseb értéke, még akkor is, ha csak 2 °C-on múlt. Összességében tehát már most is korrekt, amit látunk, de az igazán korrekt az ára lehet. Ha tényleg megmaradna a 40 ezer forintos ajánlott ár környékén, rengeteg belépõ konfiguráció alapja lehet. De ha már alap, a problémát az új Intel Z690 alaplapjai jelenthetik, melyek egyelõre nem sok olcsó megoldást tartogatnak, az itt vázolt teljesítmény pedig nem biztos, hogy megér egy minimum 70 ezer forintos deszkát, míg az AMD esetében lényegében végtelen a lapválaszték, ezek a két éves CPU-k pedig korrektül állták a sarat a legfrissebb Intellel.
Az egyelõre ismeretlen idõpontban történõ megjelenésig azonban sok minden változhat, hiszen addig befuthatnak az olcsóbb Intel lapok, a kisebb Ryzen-ektõl pedig éppenséggel nem roskadoznak a polcok.