2020. 06. 05

Árnyékot vet, csendet arat - be quiet! Shadow Rock 3

A német vállalat 2002-ben indult, de csak hat évvel később kezdett el processzorhűtőket készíteni, mára azonban a szegmens egyik legkedveltebb gyártójává vált. Ezt részben a középkategóriás Shadow Rock sorozatának is köszönheti, mely most harmadik generációjához érkezett. Ismét meggyőző középkategóriás megoldás

Újabb elegáns toronyhűtés a be quiet! mérnökeitől


Az kétségtelen, hogy a be quiet! minden kategóriája prémium minőséget képvisel, ugyanakkor árban és teljesítményben is kínál alternatívát a vásárlóknak, így nem kell vagyonokat költenünk a megfelelő hűtés biztosításához. A jó tíz éves Shadow Rock sorozat pedig pontosan azt a középutat kínálja, ahol a nagyobb teljesítményű processzorok is visszafogott hűmérsékleten dolgozhatnak, miközben a kellemes csend azt suttogja, hogy jó vásárt csináltunk.

Egyszerű és hatékony, RGB nélkül


A januárban bemutatott hármas számú modell egy újabb minőségi termékkel erősíti a vállalat kínálatát, melyet továbbra is a teljesítmény hatékonysága jellemez, az extravagáns külső jegyekkel, és az RGB fények mögé rejtőző középszerűség helyett. A Shadow Rock 3-on ugyanakkor nem a totális minimalizmus uralkodik, a dizájn láthatóan nem volt utolsó szempont, az összkép mégis visszafogott és elegáns, mely talán nem csak azok számára lehet beszédes, akik csak most ismerkednek a be quiet! felhozatalával. A fedőlap kellemesen egyszerű, a minőségi fémen fekete festés és egy kis medence látható, középtájon pedig a csavarhúzónak is jut hely, ezzel megkönnyítve szerelési folyamatot.

1600mm-es magasságával tényleg közepesnek számít


A natúr alumínium bordázat 30, szellősen elhelyezett lamellából épül fel, melyet öt darab, a processzorral közvetlenül érintkező sárgaréz hővezető cső sző át, egyenként hat mm-es átmérővel. A tervezéskor figyeltek a magas profilú memóriamodulokra is, így a hőcsöveket úgy hajlították, hogy a rögzítéskor véletlenül se legyen ütközés. Az érintkezőfelület felső részén még egy alumínium elemet látunk, mely a leszorításhoz szükséges rögzítőelemet fogadja majd. A felépítmény összesen 163mm magas, 130mm széles és 96 mm hosszú, rajta egyetlen 120mm-es légterelővel. A jól bevált Shadow Wings 2 PWM vezérlést és legfeljebb 1600 RPM-es fordulatszámot biztosít a felgyűlt hőmennyiség enyhítéséhez. A venti önmagában rendszerhűtőként is funkcionálhat, így gyárilag sajnos nem kaphatott innovatív sínes rögzítést, de a csavarok helyére pattintható megszokott fémkapocs is tökéletesen ellátja feladatát, melyből kettőt kapunk, ha egy venti nem lenne elég.

Nagyszerű formák, szad hellyel a RAM-ok számára


A 710 grammos tornyocska bőven nem számít a legnehezebb hűtőnek, mégis kényelmesen megbirkózik a legfeljebb 190 wattos TDP értékkel, tehát az átlagos felhasználó igényeit bőven túlteljesíti, egy átlag játékos processzort pedig erőlködés nélkül is alacsony hőfokon tart majd. Ehhez mérten a megszokott kompatibilitást kapjuk, vagyis a szerverek és munkaállomások kivételével az összes AMD és Intel alaplapon megtalálja a helyét. Konkrétan az AMD AM2(+), AM3(+), AM4, FM1 és FM2(+) variációk élveznek támogatást, Intel részről pedig az LGA1200, LGA115x, LGA1366, LGA2011(-3) és LGA2066 foglalattípusok esetén bevethető.

Egym ásodik ventilátor is rögzíthető!


A rögzítési megoldást a felső kategóriás Dark Rock negyedik kiadása óta alkalmazza a gyártó, mely korrekt megoldás és a tapasztalatlanabb vásárlók is elboldogulhatnak vele, ugyanakkor a dobozba rejtett ajándék csavarhúzó nélkül lehet, hogy gondba ütköznénk, hiszen annak kialakítása pont a fedőelembe rejtett furat és a talpazat közé eső távolsághoz lett igazítva. Egyébként a készlet a megszokott átgondolt tervezést tükrözi egyetlen bázislappal, mely a távtartókat és a csavarokat fogadja majd, az anyagminőség pedig továbbra is kiváló, így viszonylag gyorsan és frusztrációtól mentesesen túllehetünk a műveleten.

Továbbra is könnyen szerelhető.


Az általános tapasztalatok nagyjából azt hozzák, amit ennyi év minőségi munka után elvárhatunk, a be quiet! pedig ezúttal sem okozott csalódást. Az átlagos használat mellett jóformán meg sem mozdul a ventilátor, ilyenkor legfeljebb egy alacsony 500 RPM környékén és teljes csendben forog, a 30°C-os határ átlépése itt csak minimális mértékben tapasztalható. Egy i9-9900K esetében alap órajelen 30-34°C mérhető, 4.7Ghz-es emelt frekvencián nagyjából 50-56°C-ig tart az emelkedés, ami mindössze 3°C emelkedés a legendás duplatornyos Dark Rock Pro 4-hez képest! Természetesen más a helyzet, ha megpróbáljuk feszegetni a határokat, ám a 4.9GHz már bőven az átlag fölötti kategória, melyhez általában komolyabb és drágább megoldást keresünk, az értékek mégsem alakulnak rosszul. Tuning és nagyjából 180 wattos TDP esetén is csak valamivel 70°C fölött járunk, és legrosszabb esetben is éppen csak súrolja a 80°C-ot. Ez egy terhelésnek kitett Core-i9 esetén megfelelő és korrekt érték, legalábbis a nagyjából 20°C-os környezeti hőmérséklet mellett mindenképp. A zárt gépház szinte tökéletesen lefojtja majd a legfeljebb 30 dB zajszintet, és ami általában egy tízessel halkabb is lehet, míg tuning esetén egy tízessel hangosabb, de ha olcsóbb toronyházunk van, ez a hang még akkor sem sorolható a hangos, vagy idegesítő kategóriákba. Sőt, ha a piacon kapható megoldások értékei között szemezgetünk, egy nem egész fok lemaradással a Dark Rock Pro 4 zajszintjét kapjuk, ami kérdés nélkül elsőosztályú eredménynek tekinthető.

Kell ez nekem?

A be quiet! tehát ezúttal is megcsinálta, nem változtatott sokat a krábbiakon, de pont annyit, hogy a középkategóriában is találjunk olyat, ami képes megbirkózni a felső kategóriás asztali processzorok igényeivel. Teljes fordulatszámon is mindössze 40 dB zajszint és 70-80°C között tartott hőértékek egy terhelés, sőt tuning alatt hajtott nyolcmagos Intel processzoron? A középkategóriás játékra szánt hatmagosokat egészen biztosan megeszi reggelire! Ezekre a számokra még a legnagyobb testvér Dark Rock Pro 4 is büszkén tekinthet, a vásárlók pedig elégedettséggel, már amennyiben a 18 000 Ft-ra belőtt fogyasztói ár belefér ezért a teljesítményért.

A Shadow Rock 3 már nálunk is elérhető, és jelenleg 18 490 Ft-ért kapható.

2020. 06. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.