Nem csak fogyasztásban lép nagyot a GeForce széria, hatalmas teljesítménynövekedés várható
Nemrégiben az NVIDIA-t feltörték és több mint 1 TB bizalmas információt másoltak le, melyeknek egy része már ki is szivárgott. Ezek között szerepel az LHR technológia és annak lehetséges megkerülése, a DLSS technológia forráskódja és még a következõ generációs GPU-architektúrák kódnevei is. A Hopper utódjáról, a Blackwellrõl már voltak szivárgások, ám ezúttal jóval több és fontosabb részlet is feltûnt, méghozzá az Ada Lovelace GPU-architektúrán alapuló fogyasztói GPU-család, mely többek között az RTX 4090 alapja lesz.
A fellelhetõ adatok szerint az NVIDIA Ada Lovelace termékcsaládján belül legalább hat GPU szerepel. Ezek közé tartozik majd az AD102, AD103, AD104, AD106, AD107 és AD10B. Az elsõ ötöt az asztali és a mobil szegmensbe tervezték, és mind a GeForce RTX 40, mind az RTX munkaállomás megoldásokban elõfordulnak majd. Utóbbi rész a Kopite7kimi néven tevékenykedõ szivárogtató értesülései szerint kifejezetten a következõ generációs Tegra chipre lesz jellemzõ, míg az Ampere-alapú GA10F a következõ generációs Switch kézikonzol és a Tegra Drive eszközök meghajtásában játszhatnak kulcsszerepet. A csúcs azonban az AD102 GPU, amely valószínûleg a következõ generációs GeForce RTX 4090 és RTX 4080 Ti grafikus kártyákat fogja táplálni, 144 SM-et (Streaming Multiprocessor) fog használni, ami egy elképesztõ 71%-os növekedést jelent a meglévõ GA102 GPU-hoz képest, mely az RTX 3080-tól a 3090-ig hajtja meg az Nvidida kártyáit.
Az AD102 a leletek alapján hatalmas mennyiségû, összesen 18 432 CUDA magot fog tartalmazni, ami bámulatos, hiszen még az RTX 3090-nek sem jutott több 10 752-nél. Ami a dolog egyik legnagyobb érdekessége, hogy ez a GPU lesz az egyetlen olyan megoldás, amely több mint 50%-kal növeli az SM-ek számát. Figyelembe véve, amit a teljesítmény és az energiafogyasztás tekintetében a zászlóshajóként kategorizált chiprõl hallani, az alapján valószínûnek tûnik, hogy az NVIDIA mindent kihoz majd az Ada Lovelace család legerõsebb lapkájából. Összehasonlításképpen, az Ampere GA102 csak 84 SM-et tartalmaz, tehát ez a 71%-os növekedés az SM-ek számában ugyanúgy vonatkozik a GPU-magokra, az RT-magokra (Ray Tracing), a TMU-kra (textúrázó egység) és egyéb elemekre. Ha hihetünk a kiszivárgott információknak, akkor bizony ez lesz az egyik legnagyobb ugrás, amit valaha láttunk egyetlen generáción belül, vagy ha úgy tetszik, két egymást követõ generáció között.
A többi chipben lévõ SM-ek mennyisége már közel sem ilyen magas, bár a számok még mindig nagyon tekintélyesnek mondhatók. Az AD103 állítólag ugyanúgy 84 SM-et fog tartalmazni, mint a GA102, ami 40%-os ugrás a GA103-hoz képest. Az AD104 követi majd ezt a példát, ugyanolyan 60 SM-mel, mint a GA103, vagyis 25%-kal több SM-mel, mint a GA104. Az AD106 egy kicsit közelebb áll a GA106-hoz, 36 SM-mal, mely 20%-os növekedést jelent. Végül, az AD107 állítólag csak 24 SM-et tartalmaz majd, ami azért szintén tiszteletreméltó, mintegy 20%-os ugrás a GA107-hez képest. Persze mennyivel jobb lenne ezeket a sorokat olvasni, ha nem tudnánk, hogy milyen áron férhetünk hozzá manapság ehhez a technológiához és ezekhez a hardverekhez. Az persze elmondható, hogy amennyiben valakinek reális lehetõsége adódik lecserélni sok éve elavult videokártyáját, egy esetleges árzuhanás esetén hosszabb távon sokkal jobban járhat, mint az amúgy korrektül sikerült RTX 3000 szériával, mely emberi áron azért szintén korrekt cserének tekinthetõ egy GTX 900, vagy egy középkategóriás GTX 1000 kártya esetén.
Természetesen számításba kell venni a fogyasztási igényt is, mely szintén nagyot ugrik majd az elõzõ generációhoz mérve. Már az új kártyákat megelõzve érkeznek az új 16 tûs csatlakozókkal szerelt tápegységek is, amelyeket most fejlesztenek és gyártanak a jövõbeli PCIe 5.0 grafikus kártyákhoz, de nem véletlenül késik az RTX 3090 Ti sem, melynek 450 wattos igényéhez már a csatlakozónként 600W leadására képes PCIe Gen 5 szabványra lehet szüksége. Bár alaplapunkon a PCIe 5.0 kompatibilitás valószínûleg nem lesz nélkülözhetetlen a kártyák maximális teljesítményének eléréséhez, az extra sávszélesség azért jó szolgálatot tehet. Furcsa, hogy már jelentek meg tápok 16 tûben végzõdõ vezetékkel, ám valamiért csak egyetlen ilyet kaptak, tehát a késõbb érkezõ erõgépek meghajtásához vagy nem lesznek elegendõk, vagy adapterkábelek bevetésére lehet szükség 2 x 8 tûrõl, amit jó esetben a gyártók nem felejtenek ki a csomagolásból.
Az Ada kártyák 4. generációs Tensor és 3. generációs RT magjai pedig okozhatnak majd meglepetéseket, fõleg azoknak, akik régi PC-jüket frissítik majd, vagy cserélik újabb generációs összeállításra. Az árakról egyelõre jobb nem elmélkedni, mindenesetre az NVIDIA dollármilliárdokat költött arra, hogy elegendõ kapacitást és szilíciumot szerezzen a TSMC 5nm-es gyártósorain, így rettegve várjuk, ez a befektetés mit jelent majd az átlag fogyasztók számára.