Alig néhány órája váltak elérhetõvé a legfrissebb adatok a Big Naviként emlegetett Radeonról, köszönhetõen egy AMD partner védtelenül hagyott weboldalának. A friss információk új megvilágításba helyezik az eddigi ismereteinket is, lássuk hát mire lesz képes az AMD Radeon RX Gamma XT!
Órajelek, teljesítmény, sávszélesség
Ha furcsának hat az elnevezés, egy kis kutakodás után hamar kiderül, hogy a Gamma Cassiopeia nem más, mint a W alakjáról ismert csillagkép középsõ tagja, más néven Navi. A tekintélyt parancsoló keresztnév nem véletlen, az AMD fejlesztésének eredménye fényes csillag lesz a gyártó termékei között, elég csak egy pillantást vetni az órajelekre, a blokkdiagramot bemutató ábrán. Az elõzõ generációs csúcsot lekörözõ számítási kapacitás a GCU, vagyis a Quad Compute Unit érdeme, mely hanyagul meglépi a két gigahertzes alap órajelet, sõt, igény szerint 2633 Mhz-es Boost frekvenciára kapcsolható.
Az eszméletlen magaslatok eddig elérhetetlennek tûntek, ám nagyon úgy tûnik, hogy a GPU 7nm-es csíkszélességen készül, a korábban már említett EUV gyártástechnológia bevetésével. A helyzet úgy áll, hogy a TSMC korábban beharangozott 7nm EUV gyártósórain, valószínûleg jut majd hely az AMD grafikus chipjeinek is, így ez a szörnyeteg hamarosan a boltok polcaira, és a játékosok gépeibe kerülhet. A kártya összesen 80 számítási egységgel (CU) dolgozik, a dia pedig pontosan 5120 Stream Processort (SP) ír, és egy gyors osztással pedig megkapjuk a kettõ arányát, mely változatlanul 64. Továbbra is három lépcsõben kapjuk meg az órajeleket, és a legmagasabb 2633 MHz-es Boost alapján 26.6 TFLOPS (teraflops) teljesítményt kapunk az egyszeres pontosságú számítások elvégzéséhez. Ez hatalmas ugrás az elõzõ generációhoz viszonyítva, melyet a magok száma és a látványosan magas órajelek hoznak tetõ alá.
Memória ás sugárkövetés
Természetesen az AMD nem hanyagolta el a beharangozott sugárkövetés támogatását sem. Az RDNA2 architektúra 21.2 Gigaray/másodperc-et tesz lehetõvé, ami papíron több mint duplája annak, mint amit az Nvidia zászlóshajója, az RTX 2080 Ti kínál. A konkurencia saját élsimítási megoldása, a DLSS (Deep Learning Super-Smpling) eljárás is kap AMD-s alternatívát, "ClearAI upscaling" néven, tehát ezen a téren is igyekeznek felzárkózni a piacvezetõ mellé. Nem szabad elhanyagolni a fedélzeti memóriát sem, mely a költséges HBM2 helyet ezúttal GDDR7 alapokon érkezik, a 32GB mennyiséget pedig egy 512-bites adatsín támogatja majd.
Játék és hûtés
Az új adatok legtitokzatosabb pontja a játékteljesítményekkel kérkedõ Benchmark grafikon. Az ellenfél a nagyközönség számára ismeretlen „következõ generációs NVIDIA zászlóshajó”, és nem kizárt, hogy az AMD már tökéletesen tisztában van annak képességeivel, de az is lehet, hogy az eddig kiszivárgott eredményeket vette alapul. Ami biztos, hogy magabiztos ígéretük szerint eljött a 4K felbontás és a 120 Hz ideje. Ez egy éve még elképzelhetetlen volt, de ezek szerint hamarosan általánossá válhat, már ha valaki rendelkezik ilyen „belépõ kategóriás” megjelenítõvel. Az kérdéses, hogy a Gamma XT valóban erõsebb lesz-e az NVIDIA legújabb erõmûvénél, de az biztos, hogy ezúttal jóval szorosabb csatára számíthatunk, mint az elõzõ generációs kártyák esetében.
A képen is látható dupla ventis blower hûtésrõl nagy bizonyossággal kijelenthetõ, hogy legfeljebb a tesztidõszak alatt alkalamazhatták, mivel a Radeon alelnök Scott Herkelman korábban már tisztázta a kérdést. A következõ generációs referenciakártyák nem az elavultnak számító megoldással érkeznek, és ezt egy mellékelt kedvcsináló képecskével is jelezték. A kártya PCI-Express 5.0, DisplayPort 2.0 és 8K-s HDMI támogatással bír, energiaigénye 350 W, mi pedig már nagyon várjuk, hogy az AMD végre kiküldje partnereinek az elsõ tesztpéldányokat, hogy megismerjük az RX Gamma XT valódi erejét.
Mivel április 1-én bukkant fel, és nem hivatalos AMD bejelentésrõl van szó, a hírt érdemes fenntartásokkal kezelni.