Az Intel magas árai miatt, rengeteg vásárló és viszonteladó ugrott be az olcsóbb, ám hamis processzoroknak
Az utóbbi években többször is volt rá példa, hogy hamisított processzorok bukkantak fel a piacon, melyek megtévesztették a költséghatékonyságra törekvõ vásárlókat. A naivitás eredménye sokszor egy bontatlannak tûnõ átcímkézett termék volt, de még gyakrabban fordult elõ, hogy a kupak alatt valójában egy korábbi, a vételér töredékét sem érõ modell figyelt, melynek még az alaplapi foglalata sem volt megfelelõ. Ez a néhány évente felbukkanó jelenség általában csak néhány vásárlót, és alacsony számú hamis terméket jelentett, most azonban megszaporodtak a panaszos bejelentések.
A helyzetre egy hongkongi illetõségû számítógépes magazin irányította rá a figyelmet, a HKEPC riportja alapján ugyanis nem csak magánszemélyek éltek panasszal, de kínai netes webshopok és viszonteladók is megpróbáltak élni a közvetlen gyártói garancia lehetõségével (RMA – Return Material Authorization), és nagyobb mennyiségben küldték volna vissza az Intel felé, a kétes eredetû termékeket. A pórul járt értékesítõk azonban azt a logikus választ kapták, hogy próbálják meg processzoraikat hivatalos forrásból beszerezni.
A megtévesztés módszere többnyire az, hogy a vásárló által kézhez kapott CPU hõvezetõ kupakja (IHS – Integrated Heat Spreader) alatt, akár generációkkal régebbi, jóformán értéktelennek számító lapka található. Ezen a felületen láthatjuk ugyanis a CPU meghatározását segítõ lényegi információkat a hivatalos logó társaságában, ezt azonban több módszerrel is lehetséges utánozni, így vagy egy régebbi CPU-ra kerül át, vagy szimplán újraírják rajta az információkat, egy drágább típus benyomását keltve. Az utóbbi mûvelet jóval bonyolultabb, de természetesen erre is van már ügyes megoldás, ugyanis az IHS matricák már egy ideje elérhetõk, így sokszor elég egy ilyet felragasztani, és kész is az átverés.
A forrás szerint a helyzet ráadásul kiábrándítóbb, mint valaha, ugyanis a visszaküldésre szánt processzorok között olyan, magukat 8. és 9. generációsnak mutató darabok is szerepeltek, melyek a kupak és a nyomtatott áramkör között semmilyen CPU lapkát nem tartalmaztak. A helyzet azért is érdekes, mert matricázásról itt szó sem volt. A felületre nyomtatott azonosítókat, és még a PCB-n található sorozatszámot is sikeresen módosították, hogy az elsõ azonosítás ne buktassa le õket. A helyzet kifejezetten súlyosnak számít, az Intel pedig nem csak visszautasítja a garanciális kérelmeket, de legális jogi lépéseket is kezdeményezett, mivel kifejezetten nagy mennyiségû hamis termék került be a hardveres piac vérkeringésébe.
Sok esetben ráadásul nem is nevetségesen alacsony áron kínált darabokról van szó, így egy i9-9900K esetén a vásárló még nagyobb összeget bukhat el, ha bedõl az eladónak, és tízezrekkel kevesebbet fizet a bolti árakhoz képest. Sajnos még az olyan oldalak is érintettek, mint az Amazon, ahol magánszemélyek is értékesíthetnek, például használt kategóriában, a felületes spórolni vágyók pedig többnyire nem ismerik a termék részleteit, és elmulasztják a tájékozódást vásárlás elõtt. Mivel a korábbi készlethiányok miatt az Intel processzorok ára nem kifejezetten csökkent, a sokszor eredeti dobozok pedig elrejtik a valós terméket, többen is áldozattá válhatnak, mielõtt az adott oldal értesülne a helyzetrõl.
Arról egyelõre nincs információ, hogy Kínán kívül más területekre is jutott-e az utánzatokból, így a legjobb amit tehetünk, hogy kétes források helyett megbízható áruházat választunk, ha pedig szereléssel együtt rendelünk számítógépet, az összes váratlan meglepetéstõl megkímélhetjük magunkat.