2019. 05. 31

Fekete és fehér – két negyedmilliós konfig

Alább két eltérő stílusú, ám teljesítményében nagyon hasonló konfigurációt mutatunk be, ami elérhető áron igen jó játékélményt ad, és külsőségeit tekintve is annyira helyén van, hogy büszkén mutogathatjuk. Sokventilátoros és RGB csoda, fekete és fehér, kicsiknek és nagyoknak.

PCX Ryzen N988 2600/GTX1660Ti számítógép: GIGABYTE B450 GAMING X alaplap, AMD Ryzen 5 2600 YD2600BBAFBOX processzor, Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16 memória, MSI GTX1660 6GB GDDR5 VENTUS XS 6G OC videokártya, Kingston 120GB SA400S37/120G SSD meghajtó, Seagate 1TB SATA3 64MB ST1000DM010 merevlemez, FSP 600W Hydro Bronze HD600 tápegység, Genesis NPC-0852 Titan 660 Plus Fekete Midi számítógépház

PCX Ryzen N989 2600/GTX1070 számítógép: Asrock B450M-HDV alaplap, AMD Ryzen 5 2600 YD2600BBAFBOX processzor, Kingston 16GB DDR4 3000MHz HyperX Predator XMP HX430C15PB3/16 memória, Asus GTX 1070 Expedition EX-GTX1070-O8G OC 8GB videokártya, Toshiba 1TB 32MB SATA3 DT01ACA100 merevlemez, Kolink Observatory RGB fehér edzett üveg ablakos számítógép ház

Az első konfiguráció egy Genesis Titan 660 Plus gépházban került összeállításra. Ez egy közepes fekete torony, szilárd megjelenést nyújtó dizájnnal, kiváló szellőzéssel és a megfelelő hangcsillapítást elősegítő kialakítással. ATX formátumú alaplapot támogat. Gyárilag négy 120mm-es rendszerhűtő van benne, emellett a gépház kialakítása további 5 (!) ventilátor beszerelését teszi lehetővé. A felső panelen található vezérlővel szabályozhatjuk a ventilátorok működését, valamint két porszűrő is van rajta. Legfeljebb 240mm-es vízhűtés szerelhető bele, de ebbe a konfigurációba nem került ilyen. A tápegység alsó elhelyezésű. A gépházban amúgy a legkülönfélébb egyéni konfigurációkat lehet összerakni. Két optikai meghajtónak is van hely, emellett két HDD és két SSD szerelhető be. A Genesis Titan 660 Plusban legfeljebb 380mm-es videokártyát használhatunk. Összesen 7 bővítőhely van, emellett a hátsó részben külön rész van kialakítva a kábelek elvezetéséhez. A Titan 660 előlapján két USB 3.0, két USB 2.0, valamint HD audió csatolófelület van, valamint a fent említett kontroller a ventilátor számára. A fekete acél külső mellett edzett üveg oldallappal van ellátva, ezzel kirakatba tesszük a komponensek nagy részét. A Kolink Observatory RGB szintén egy közepes torony, ebben a konfigurációban fehér változat. Ennek is edzett üveg oldallapja van, kialakítása nem sokban különbözik a másik gépháztól, de ebbe E-ATX formátumú alaplap szerelhető. Szintén négy, gyárilag szerelt ventilátor tartozik hozzá.

Az első konfigurációba GIGABYTE B450 GAMING X alaplap került. Ez – mint a neve is mutatja – kifejezetten gamer rendszerek számára tervezett alaplap. Kompatibilis a második generációs AMD Ryzen processzorokkal; ebbe a gépbe egy Ryzen 5 2600 került. A B450 GAMING X szintén lehetőséget ad az RGB színkavalkádra, ezzel LED-szalagokat lehet vezérelni és az RGB Fusion 2.0 használatával teljesen egyéni megvilágítást adhatunk a gép belsőségeinek. Hibrid Digitális PWM-mel van ellátva és a LAN vezérlő Sávszélesség-menedzsmenttel rendelkezik, hogy ne okozzon gondot az FPS ingadozása. Támogatja az AMD StoreMI technológiáját, ami feljavítja az adattárolók írási és olvasási sebességét, képes akár SSD-vel megegyező teljesítményre hozni egy szokványos HDD-t. Erre az alapra került az AMD Ryzen 5 2600, ami egy nagyon népszerű CPU, és jóval olcsóbb is, mint a hasonló kategóriát képviselő Intel Core i5-8600K. Cserébe viszont több hőt termel, amihez nem árt az erősen hűthető gépház. 65W-os Wraith Stealth gyári hűtő jár hozzá, 4,2GHz-ig stabilan feltolható a teljesítménye.

A második konfigba pedig Asrock B450M-HDV alaplap került egy ugyanilyen Ryzen processzorral. A B450M-HDV micro-ATX formátumú, ennél is Realtek vezérlők gondoskodnak a hangminőségről és hálózatkezelésről. Egyetlen PCIe 3.0 x16 slottal és egy PCIe 2.0 x1slottal rendelkezik. 32Gb DDR4-3200 memóriát támogat, és a rendelkezésre álló négy SATA portból kettő jobbra hajtott, kettő pedig egyenes pozicionálású. Van egy Ultra M.2 slot is, ez PCIe 3.0 x4 és SATA SSD-t egyaránt támogat. A hátoldalon találhatunk USB 2.0 portokat és PS/2 csatlakozót, valamint egyetlen LAN portot, amit a Realtek RTL8111H kezel. A videocsatlakozók közt van D-Sub, DVI-D és egy HDMI port. Ez amúgy jóval olcsóbb alaplap, mint ami az első konfigba került, némileg gyengébb tápellátó áramkörrel, ez nem kifejezetten házi tuningoláshoz ajánlott.

Az első ránézésre erősebbnek tűnő fekete konfigba egy MSI GTX1660 6GB GDDR5 VENTUS XS 6G OC videokártya került. Ez az NVIDIA egyik mainstream videokártyája, ami azt követően jelent meg, hogy a vásárlók erős szkepticizmussal fogadták az RTX sorozatot, így a gyártó kiadott egy újabb sorozatot ugyanazzal az alappal, de RTX specifikációk nélkül. Ezáltal a GTX 1660 egy kiemelkedően jól teljesítő videokártya, mely az új Turing architektúrán alapszik. 6GB GDDR5 memóriával és kiemelkedően magas memória órajellel (12000MHz) rendelkezik. Hűtéséről egy kétventilátoros dizájnnal gondoskodott a gyártó, a TORX 2.0 a tradicionális és diszperziós ventilátorlapátok előnyeit egyesíti. Egy HDMI és három Displayport kimenettel rendelkezik. A másik gépbe Asus GTX 1070 Expedition OC 8GB videokártya került (lent mindjárt láthatjuk is, melyik hogy szerepelt). A kettő közt jelentős árkülönbség van, utóbbit kifejezetten eSportra szánta a gyártó, strapabíró és hosszú távú állandó használatra tervezték. Ez 8GB GDDR5 memóriával rendelkezik és memória órajele 8008MHz. FPS értékben nagyon látványos eltérések nem voltak, a két konfiguráció eddig szinte azonos teljesítménnyel vitte a tesztelt játékokat.

Az első gépbe két Kingston HyperX Fury Black memóriakártyát szereltünk, ezek egyenként 8GB-osak, valamint 3200 MHz frekvencián üzemelnek 1.2V feszültséggel, CL18 késleltetéssel. Nem csak a teljesítményük jó, a gépházban is mutatósak, aszimmetrikus „Fury” felfestéssel és low-profile hőelvezetéssel vannak ellátva. A „HyperX” logó a jobb oldalon látható. A hátlapon pedig a specifikációkra vonatkozó matrica – ez egy olyan dolog, amit nem érdemes piszkálni, mert ha véletlen vagy szándékosan eltávolítja a felhasználó, az garanciavesztéssel jár. Amúgy a Fury DDR4 kifejezetten jó választás, mert egy helytakarékos low-profile memóriamodul, ami akkor sem okoz gondot, ha a szokványosnál nagyobb a processzorhűtő. A második konfiguráció esetében Kingston HyperX Predator memóriát használtunk, ami szintén egy élvonalas DDR4 memória. A Predator hőelvezető lemeze viszont nem helytakarékos, ez a bordázat (54mm) a legmagasabbak közt van. A 16GB-os memóriakártya 3000MHz-en üzemel, 1,35V feszültséggel, CL15-ös időzítéssel.

A Titan 660 Plus-ba szerelt tárhely egy 120GB-os Kingston SSD volt, 1TB HDD-vel párosítva, a másik gép pedig Toshiba 1TB HDD-t használ. Előbbinek értelemszerűen megvan az előnye, hogy gyors rendszerindítást és nagyságrendekkel gyorsabb adatelérést biztosít.

Mint az alábbi ábrákon is látható, a két konfiguráció közt nincs jelentős eltérés, ha az FPS-értéket tartjuk szem előtt, de mindkettő egyedi megjelenésű, kedvünkre választhatunk két újabb elérhető árú gamer csoda közül.



2019. 05. 31

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.