Nem kifogástalan, de összességében vonzó ajánlatnak tûnik a Western Digital új SSD-je
A hardverek és perifériák tengerében nem érdemes megfeledkezni a megfelelõ teljesítményû SSD meghajtókról sem, mely nagyban hozzájárul a PC-s felhasználók hétköznapi kényelméhez. Az alapfelhasználáshoz, vagy akár játékhoz társított háttértárak ma már megkerülhetetlen eszköznek számítanak, de akár a nagyobb fájlok mozgatásához is jól jöhet egy fejlett megoldás, mely lehetõleg nem viszi el a teljes büdzsénket. A Western Digital valami ilyesmivel kezdi az évet, a Black szériás SN770 ugyanis jó ajánlatnak tûnik.
A WD Black SN770 egyoldalas kialakítású, M.2 2280-as formátumú, és nagyon kevés alkatrészt tartalmaz, mindezt a védjegyüknek is nevezhetõ tetszetõs fekete nyomtatott áramköri lap tetején. A méretei alapján úgy tûnik, hogy az SSD-vezérlõ négycsatornás kialakítású, mint az SN570 és SN750 SE esetében, de a WD nem árul el további részleteket. Elöljáróban viszont fontos kiemelni, hogy a sebességet tekintve mindenképpen felülmúlja az SN750 SE-t, illetve az azt mûködtetõ Phison PS5019-E19T vezérlõchipet, a fellelhetõ eredmények alapján pedig a flash interfész sebessége is sokkal gyorsabbnak tûnik. A több mint ötven éves piaci jelenlétével bõven veteránnak számító amerikai gyártó tehát nem spórolta el az észrevehetõ fejlesztéseket, mely bõvítés, vagy akár új rendszer építése elõtt fontos szempont lehet.
A WD szerint az SN770 támogatja a fejlett energiagazdálkodást, hogy használat közben hûvös és hatékony maradjon. Emellett, ha magas hõmérsékletû környezetben használják, akkor mûködik a beépített hõszabályozási támogatás, amely a sebességgel szemben az adatintegritást részesíti elõnyben. Ezenkívül támogatja a Trim funkciót, a SMART adatjelentést és a Format NVM parancson keresztül a biztonságos törlési képességet is, az AES 256 bites hardveres titkosítást azonban nem. Érdekes, úgymond takarékos fejlesztés viszont a DRAM helyett használt HMB (Host Memory Buffer) technológia, mely akár 64MB-ot is elér a gazdarendszer RAM-jából az SSD leképezési tábláinak egyes részeinek tárolására, így gyorsítva fel a teljesítményt. A gyártó a Kioxia BiCS5 112 rétegû TLC NAND memóriáját vetette be, amely hatalmas elõrelépés az elõzõ generációhoz képest, mivel négysíkú architektúrával rendelkezik.
Ezzel a BiCS4 3D NAND-hoz képest kétszeres írási sebességet tesz lehetõvé, azonban, miközben növeli a teljesítményt, a csúcs eléréhez nagyobb energiafogyasztást is produkál, a WD azonban ezt megfelelõ kompromisszumnak találta. Fõleg, hogy kompenzációt is alkalmazott! A flash olyan áramköri tömb (CUA) kialakítással rendelkezik, amely lehetõvé teszi a Kioxia számára a flash könnyebb skálázását és a csúcsfogyasztás idõbeli eltolódását. Emellett a vállalat bevezetett egy 4 KB-os lapolvasási mûveletet is, amely egy "teljes bitsoros" érzékelési módszert használ, amely minden egyes 4 KB-os lapot elõtölt, így akár 40%-kal csökkenti az energiafogyasztást.
A termékbõl kapacitás szerint négy változat létezik, a belépõ szint 250GB, majd jön az 500GB, a felsõ kategóriát pedig 1 és 2TB modellek képviselik, 4TB-os verzió nem készült. Ahogy az megszokott, a fontosabb értékekben a 250 GB-os teljesít a leggyengébben, az arany középút pedig ebben az esetben is az 1TB-os modell, már amennyiben a vásárlónak belefér az anyagi keretébe. A Black SN770 akár 5.15/4.9 GBps szekvenciális olvasási/írási sebességre és akár 740 000/800 000 IOPS véletlenszerû olvasási/írási értékre van besorolva. Az ajánlott árak is egészen megnyerõek, hiszen alákínálnak a nagyobb sávszélességû PCIe 4.0 SSD-knek, miközben továbbra is versenyképesek a legjobb PCIe 3.0 modellekkel. Kapacitás szerinti emelkedõ sorrendben ez 59, 79, 129 és 269 dollárt jelent, mely átszámítva kb. 18, 25, 40 és 83 ezer forintnak felel meg, plusz mínusz párszáz forintos különbségekkel.
Ezért az összegért az 1TB-os modell számos 3D Mark tesztben (válaszidõ, tárhely, sávszélesség és az ezeket egyesítõ, általános rendszermeghajtó benchmarkok) a Samsung 980 Pro, vagy a Crucial P5 Plus elõtt végzett, ami akkor is dicséretes, ha nagyobb terhelés alatt olykor már elmaradt ezektõl. A különbség azonban még az 50GB-os fájlok másolása, vagy a 6.5GB-os ZIP fájl kiolvasása esetén sem olyan hatalmas, hogy sokak számára ne érje meg a jóval kedvezõbb ár. A tesztek alapján a melegedéssel sem volt semmilyen komoly probléma, mely annak is köszönhetõ, hogy az említett termékeknél több mérés során is kevesebb energiát fogyasztott, máskor pedig többnyire párban volt velük.
Akárhogy is nézzük, az összkép elég meggyõzõnek tûnik. Lényegében egy erõsebb PCIe 3.0 meghajtó képességeit hozza megfelelõ árazással és modern köntösben, az elõzõ SN570-es modellt pedig mindenképpen lekörözi. Panasz csak az AES hardveres titkosítás és a 4TB-os kiszerelés hiánya, esetleg a cache megtelésekor 400MBps környékére lassuló adatírás miatt érheti, így remélhetõleg hamarosan itthon is találkozhatunk vele.
Források: westerndigital.com, tomshardware.com, hothardware.com, club386.com