2021. 04. 09

Júliustól nincs több áfa- és vámmentes kütyü Kínából!

Véget ér az ingyenes rendelés, többszázmillió csomag válik áfa- és vámkötelesséAz új szabályozás egy kicsit visszavetheti a kínai cégek hatalmas forgalmát

Világszerte hatalmas népszerűségre tettek szert egyes kínai webáruházak, melyek többnyire kétes eredetű és minőségű termékeket kínálnak, olykor nevetségesen olcsón. Az már csak hab volt a tortán, hogy mostanáig egy bizonyos összeghatár alatt semmilyen extra költséggel nem járt a megrendelésük, és a legtöbb esetben még a házhozszállítás is teljesen ingyenes volt. Nos, ez a kényelmes rendszer változik meg idén nyáron, nem csak Magyarországon, de az EU-ban is.

júliustól minden külföldi csoamg után áfát kell fizetni


Az olyan kínai webáruházak mint az Alibaba, az Aliexpress, vagy akár a Wish, évről évre egyre nagyobb forgalmat generálnak, és ahogy azt a minner.hu írja, csak az Aliexpress mintegy 560 millió csomagot továbbít Európába évente. Ezt a keresletet nem csak a lokális üzleteknél, vagy akár multiknál kedvezőbb áraiknak köszönhetik, de annak is, hogy eddig a külföldről érkező termékek szabályozása finoman szólva is megengedő volt. Az elmúlt években megszokhattuk, hogy néhány euró, vagy párezer forint elköltése után csak ráböktünk az ingyenes szállítási lehetőségre – és néhány idegesítő kivételtől eltekintve – 30 napon belül egyetlen extra fillér kiadása nélkül kézhez kaptuk, amit rendeltünk, vagy legalábbis valami hasonlót. Nos, akinek már eszébe jutott, hogy meddig mehet még így ez az olcsó rendelgetés, az most hivatalos választ kap a kérdésére, ugyanis idén júliusban szigorodnak az EU-n kívüli rendelések feltételei.

Vámköltség csak 150 euró fölött, de a vizsgálatot így is meg kell várnunk.


„2021. július 1-jén az Európai Unióban megszűnik az unión kívülről érkező 22 euró alatti áruk áfamentessége, 150 eurós értékig azonban a termékek behozatala továbbra is vámmentes marad. A Magyar Posta automatikus vámeljárással készül a jogszabályi változásra” – olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatalos oldalán. A postával közösen kiadott közlemény az új szabályozásról ad tájékoztatást, és egyben emlékeztet az e-kereskedelem rohamos térnyerésére, mely akkora vámhatárokon átívelő forgalmat generál, amire a jelenleg is érvényes szabályozás nincs felkészülve. A lazán kezelt külföldi csomagok miatt az EU-n kívüli kereskedők jelentős előnyhöz és bevételekhez jutottak, mindezt Európai Unió és a tagállamok rovására. Bár viszonylag sokáig tartott, megszületett az új szabályrendszer, ami több szempontból is ijesztő lehet a vásárlók számára. Először is nem biztos, hogy az anyagi vonzata a leginkább kellemetlen, ugyanis hamarosan minden egyes csomagot vámvizsgálat alá vonnak majd, ami a bejelentés szerint „százszorosára is növelheti a napi vámeljárások számát”.


„Az év közepétől a harmadik országból (azaz az Európai Unión kívülről) érkező minden termék után áfát kell fizetni, függetlenül annak értékétől. A 150 euró alatti áruk továbbra is vámmentesek maradnak, az alkoholtartalmú termékeket, a parfümöket és a kölnivizeket, továbbá a dohányt és a dohánytermékeket kivéve. Az Európai Unióba érkező árutartalmú küldeményekre minden esetben vámáru-nyilatkozatot kell benyújtani” – tájékoztat minket a NAV bejelentése. Tehát mindegy, hogy egy olvasztott műanyag flakonból formázott telefontokot, vagy egy egész mobiltelefont rendelünk, az áfát minden esetben ki kell majd fizetni, de ha a rendelésünk értéke eléri a 150 eurót, vagyis jelenlegi árfolyam szerint az 53 768,31 forintot, akkor extra vámköltségre is számíthatunk, és nem feledkezhetünk meg a vámáru-nyilatkozatról sem. Hogy a vámeljárás után mekkora lesz a termékek után fizetendő összeg, az még nem egészen világos, de annyit közöltek, hogy „a tervek szerint a vámügynöki szolgáltatás díja termékértékhez igazítottan sávos lesz”. Azt jó tudni, hogy egy csomag rágó vámköltsége alacsonyabb, mint egy autóé, de hogy pontosan mennyi extrát kell majd fizetni, azt valamiért a nagyközönséggel még nem ismertették.

gondoljuk meg, hogy akarunk-e rendelni, a posta minden csomagot megvizsgál majd, ez pedig időbe telik.


Nem érdemes elmenni amellett sem, hogy a Magyar Posta Zrt. „minden árutartalmú” küldeményt átvizsgál majd, így, ha mostanáig lassúnak tartottuk a szállítási időt, esetleg már tapasztaltunk olyat, hogy az országba beérkezett csomagjaink hosszú hetekig pihentek egy raktár mélyén, akkor készüljünk fel. „A Posta jelentős mértékű informatikai fejlesztéssel és logisztikai kapacitásbővítéssel készül a jogszabályi változásra” – állítja a NAV, de majd meglátjuk, hogy ez valójában mit jelent. Azt már szintén a minner.hu cikkéből tudhatjuk meg, hogy amennyiben egy a harmadik országbeli adóalany, vagyis a rendelést teljesítő cég csatlakozik az Import One Stop Shop (IOSS) rendszerhez, akkor fizetéskor már az áfával kiegészített végösszeget fizethetjük ki a termékekért, így lényegében már csak akkor van egyéb teendőnk, ha a csomagunk elég drága ahhoz, hogy vámköteles legyen. Persze vannak lehetséges kiskapuk, melyeket lehet, hogy hamarosan használatba vesznek a kínai vállalatok. Tekintve, hogy rengeteget szállítanak Európába, ideje lehet jobban kihasználniuk az európai raktáraikat, mely a vevőket legalább a vámeljárástól megkímélné.

Az biztos, hogy az új szabályozás valamelyest elveszi majd a tömegek kedvét a kínai bigyók féktelen rendelgetésétől, hiszen nem csak drágábbak lesznek, de várhatóan a házhozszállítási idő is jelentősen meghosszabbodik majd. Mivel több tízmillió csomagról beszélünk, a vámkezelés egészen biztosan túlterhelt lesz, ugyanis mostanáig bevett szokás volt, hogy az értékesebb csomagokat is 22 euró alatti rendeléseknek álcázták, nyártól azonban mindegyiket át kell vizsgálni, hogy valós értékük kiderülhessen.

Egyéb források és illusztrációk: retailinasia.com, rapidworldrelo.com, nj.com, fotinfo.hu

2021. 04. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
HT-TC KFT. BENYOVSZKY.GABOR
2021.07.06
EZ van, alkalmazkodunk. De "T. Albert"-nek egy kissé igaza van. Két termékem nyomkövetése is mutatta, hogy beérkeztek a Magyar Posta Központi Elosztójába és SOHASEM kaptam meg.Az ismert szállítási kóddal hivatalosan reklamáltam, a válasz az volt, hogy nem volt "ajánlott csomag".Érdekes.A félvilágot átutazta és volt nyomkövetés, majd a MP és a lakás között elnyelte, na nem a Föld, hanem a Magyar Posta!
Tar Albert
2021.04.12
Az is érdekes, hogy, ahol eddig felszámolták az ÁFÁ-t (Amazon), ott lesz-e pofájuk dupla adóztatásra. Belföldön is a világ legdrágább és időnként legócskább postáját fizetve sem érkeznek meg küldemények. Ha most bontani fognak mindent, a szétbarmolva, összemocskolva érkező, vagy nem érkező küldemények ellenértékét majd visszatéríti a posta, vagy az EU?...Csak szerintem kellene egy ilyen "szolgáltatásnak" úgy működni, hogy, ha már lehúznak (duplán, triplán):-van egy működő nyomkövetés-belátható időn belül szállítanak, nem hónapokig-van értesítő az érkezésről, minimum egy e-mail-fizetem a postát, illene kihozni, nem, arra pengetek, hogy telefonálgassak, vadásszam, hol akadt el-ha már ÁFÁ-znak, vámolnak, akkor dolgozzanak is, nehogy már én kajtassam melyik vámáru raktárban szikkasztják a terméket és még én fizessek, hogy kereshetem, amiért fizetek, hogy kihozzák, agyrémEz úgy nézne ki, hogy max. két hétre megérkezik az ép csomag, ép termékkel (ha ezt nem sikerült megugrani, akkor pedig kártérítés), mellékelt felárat tartalmazó csekk kíséretében... szép álmokat!
Hajdu József
2021.04.10
Na akkor a postások mindent el fognak lopni.
Banyár Tibor
2021.04.09
Tökéletes cikk de a tartalma szánalmas, eddig is hánytam az Európai moslék uniótól... Mondjuk eddig is mindent vámolt a patkány banda de áfa...
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.