Már nyolc éve, hogy a DDR4 felbukkant, és 2015-ben nagyjából le is váltotta a DDR3-mat, mint az elsõdleges memóriaformátumot asztali gépek, illetve szerverek számára. Az új év azonban új híreket hoz, ugyanis elérkeztünk a következõ lépcsõfokhoz. A DDR5 közelít végsõ formájához, a Hynix pedig be is mutatott egy 64 GB-os modult.
A kezdeti lépésekrõl már 2017-ben hallhattunk, hiszen az elsõ mûködõ DDR5 modulokat már ekkor bejelentették, és az SK Hynix sem várt sokáig, elsõ chipjének befejezésével. Korábban el kellett telnie némi idõnek, míg a megjelenés után megfizethetõvé vált az a sebességkülönbség, ami tömegek számára indokolta az újdonságok beszerzést, most viszont a gyorsulás piacon is látványosabbnak ígérkezik. Akár kétszer nagyobb maximális teljesítményt, gyorsabb adatátvitelt és alacsonyabb fogyasztást kapunk, mint amit a DDR4 nyújt.
A 64 GB RDIMM memória, egy RCC-vel ellátott szerverekbe szánt modul, pinenként 4800 MT/sec (megatransfer per second) adatátvitelre képes, a tetõ viszont a jelenlegi állás szerint 6400 MT/sec lesz, vagyis 6,4 milliószor továbbít majd adatot, egy másodperc alatt. Ez az érték DDR4 esetén 3200 volt, vagyis konkrétan duplázódik a maximális sebesség. Növekedett az egy modulra jutó chipek száma is, így elérhetõvé válnak a 64 GB-os darabok is. Ez persze jó ideig nem lesz elsõ számú igény az otthoni rendszerek számára, így az átlag felhasználó továbbra is válogathat az olcsóbb, 8 GB-os modulok között. A DDR5 RDIMM csatlakozója 288 érintkezõt kapott, és természetesen némileg eltér a DDR4 kialakításától, így a memóriák továbbra is csak a saját foglalatukba illeszkednek majd, a tévedés ezzel kizárt. Már a 3200 MHz-es DDR5 is 36%-kal nagyobb sávszélességet hoz egy azonos frekvenciájú DDR4-gyel szemben, a 4800 MT/sec modulok esetén a növekedés már 87%-os.
Ahogy azt megszokhattuk, az újdonságok elõször a szerverek frontján kerülnek élesítésre, ás bár a pontos megjelenésre még várnunk kell, a Micron megkezdte a mintapéldányok szállítását, melyek az új generációs szerverekben kerülnek tesztelésre. A 10nm-es kategóriájú lapkákkal szerelt modulok egyelõre 3200 MHz-es effektív órajelen üzemelnek, és az eredmények függvényében, hamarosan várható a 6,4 Ghz-es darabok tesztfázisa is. A CRC már nem csak íráskor, de olvasás esetén is biztosít fejlett hibakeresést, ezzel együtt a DDR5 több területen is hoz érdemi fejlõdést.
Az új memóriák érkezését 2021-re datálják, kiszolgálásukhoz pedig a PCI-Express 5.0 is szükséges lesz, ami várhatóan a következõ generációs szerverekkel bevezetésre kerülhet. Az Intel tavaly jelezte is, hogy a jövõre tervezett, 10nm-es Xeon processzorokat fogadó LGA 4677-es szerverplatformjába, integrálni fogja a PCIE 5.0-át, és a 8 csatornás DDR5 támogatást, ezzel pedig az AMD-t is megelõzheti.