2021. 07. 22

Optimális kombó, vagy raktárürítés? Új Asus TUF monitor

Egészen korrekt tulajdonságokat hordoz az Asus új TUF gamer kijelzőjeVégre egy 32

Az Asus régóta futtatja már ROG (Republic of Gamers) szériáját, mely olykor túlárazott, de alkalmanként azért valóban prémium kategóriás termékeket sorakoztat fel. Persze ha valamelyik cég, akkor az Asus jól tudja, hogy a gamer kategória megszületésével új fegyver került a gyártók kezébe, amivel a játékosok szélesebb rétegére is lőhetnek. Így született meg az újabb hárombetűs brandjük, a TUF, mely kezdetben a különböző katonai felszerelésektől kölcsönzött stílusjegyekkel hívta fel magára a figyelmet. A lényeg persze a külcsíny mögött az árazás volt, hiszen ezzel lényegében kitették az indexet a középkategóriára, mely vállalhatóbb áron kínált korrekt felszereltséget. Ezúttal egy újabb gamer monitor állt hadba, mely néhány kifejezetten kellemes, és pár kevésbé izgalmas tulajdonságával biztosan megosztja majd a közönséget.


Az új megjelenítőt VG32AQL1A kódnév alatt érdemes keresni, mely emlékeztet minket, hogy a sok technikai újítás és a folyamatosan megújuló dizájn mellett, a névadás frontján még mindig az a furcsa konzervatív hozzáállás uralkodik, hogy véletlen se adjunk egyedi és könnyen megjegyezhető nevet a termékeinknek. Lejjebb görgetve persze javul a helyzet, ez ugyanis egy olyan 32 hüvely átmérőjű gamer kijelző, ami teljesen sík képernyős. Sokan úgy vélik, hogy ekkora képátlónál már kifejezetten indokolt a hajlítás, mert segít, hogy a kép szélein ne tapasztaljunk torzulást, mások viszont hallani sem akarnak róla. Nos, ez a monitor ebből a szempontból valamivel ritkábbnak tekinthető, tehát aki unja a görbe paneleket, annak itt az alternatíva. A felbontás ezúttal 2560x1440, ami szintén nem nevezhető ritkaságnak a 27 és 32 colos kijelzők esetén, ez pedig minden bizonnyal nem lesz egy túlárazott modell, tehát ezesetben felesleges hiányolni a 4K felbontást. A QHD ekkora méretben még teljesen rendben van, bár sokan úgy vélik, hogy a pixelarány itt már távolodik az ideálistól. Valójában ez még pont a határvonal, amit meg is tudok erősíteni, mivel ezeket a sorokat is egy 32 hüvelykes QHD kijelzőn gépelem, közel is ülök hozzá és nincs okom panaszra.


Természetesen nincs gamer monitor RGB… vagyis magas képfrissítés nélkül. Az Asus ezen téren igyekezett minél többet kihozni a keretből, így nem 120, nem 144, de nem is 165, hanem kerek 170 Hz-es maximumot élvezhetünk. Ehhez jár a kötelező 1 ms-os válaszidő, mely valójában a szürkéből szürkébe történő váltásra érvényes (GtG), mindenesetre az e-Sport játékok szerelmesei biztosan értékelni fogják ezt a párosítást. A panel úgynevezett „Fast IPS”, mely azon túl, hogy valóban gyors, kapott néhány extra funkciót is, például a házon belül fejlesztett Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) technológiát. Ez a mozgási elmosódást és a képtöredezést igyekszik csökkenteni, és az adaptív szinkronizációval együttműködve segít időben kirajzolni azokat a bizonyos pixeleket, a gyártó szerint minimum 85 Hz-en, vagy afölött. Ehhez társul az úgynevezett Variable overdrive beállítás, mely a túlhajtás mértékének dinamikus szabályzásával segít elkerülni a gyors mozgáskor megjelenő zavaró szellemképeket. Mindezeken felül kékfénycsökkentés és villódzásmentesség is szerepel a specifikációs listán, ami ha nem is különlegesség, de mindenképp plusz pont a hosszú játékmaratonok mellé.


Természetesen nem maradhatnak el az olyan jól csengő tulajdonságok, mint az AMD által szabadalmaztatott FreeSync Premium, vagy az Nvidia-féle G-Sync kompatibilitás, melyekkel az egymást követő képkockák úgy igazodhatnak az aktuális képfrissítéshez, hogy sem a szaggatással járó tearing effekt, sem a kompetitív játékokat lehetetlenné tévő input lag nem okozhatnak problémát. A kijelzőből legfeljebb 400-nites fényerőt préselhetünk ki, ami nem rossz, de jóval valószínűbb, hogy az overdrive és más lehetőségek bekapcsolása után meg kell elégednünk a még mindig vállalható 300-350 nittel. Napszemüvegre talán nem lesz szükség, mindenesetre az 1000:1 kontrasztarány és a belépő szintű VESA DisplayHDR 400 minősítés arra utalnak, hogy TV hiányában ezen is élvezhető lesz az otthoni filmnézés. Ami szintén rendben van, az a DCI-P3 színtér 99%-os lefedettsége, mely alkalmassá teszi akár képszerkesztésre és videóvágásra is, már ha nem ezekből élünk, mert akkor valószínűleg már birtoklunk egy profi célhardvert.


Ami kevésbé van rendben, az a csatlakozókínálat. Nem is a mennyiségükkel van baj, inkább azzal, hogy az alkalmazott szabványok kissé idejétmúltak. A DisplayPort 1.4 helyett csak 1.2, HDMI pedig 2.1 helyett 2.0, ezzel az újgenerációs konzolok tulajdonosai már fordulhatnak is vissza és kereshetnek tovább, a konzoljuk egyedi képfissítést és felbontást nyújtó beállításai ugyanis ezzel a modellel nem fognak működni. A két USB 3.0 port azért pozitívum és a fejhallgatónkhoz is találunk jack csatlakozót, sőt, ha már nagyon izzad a fülünk a melegben, fejhallgató helyett próbálkozhatunk a 2 wattos hangszórópárral is. Amivel a gyártó szintén nem büszkélkedik, az az állítható magasság, a szokásos széles terpeszt produkáló V talp ugyanis nem hordoz teleszkópos nyakat, mindössze egy kis billentgetéssel szórakozhatunk, de az legalább nem hiányzik.


Hiányzik viszont az ár és a pontos megjelenési dátum, mivel a gyártó ezt a két kulcsinformációt még tartogatja egy kicsit. Mindenesetre az új TUF monitor jó helyen lehet a gyorsaságra kihelyezett középkategóriás termékek között, már ha az Asus hajlandó lesz józanul megszabni a vételárát.

2021. 07. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.