Feltörõben a Chia coin, az ipari SSD-k mellett új bányász lapok is jönnek
Pont egy héttel ezelõtt írtunk arról a kriptovalutáról, mely a videokártyák után az adattároló egységek felé tereli a digitális valuták iránt érdeklõdõket. Bár annak egyelõre semmilyen jelét nem látjuk, hogy a VGA-k iránti kereslet megcsappant volna, viszont az új kripto miatt megkezdõdött az SSD-k, illetve a HDD-k tömeges felvásárlása is, melyekhez hamarosan a megfelelõ alaplapok is beszerezhetõk lesznek.
Ahogy az várható volt, a hardvergyártók rávetették magukat a kínálkozó lehetõségre, melyet a BitTorrent megalkotója által kifejlesztett Chia nevû kriptopénz iránti érdeklõdés, illetve a nagy számban fogyó háttértárak teremtettek meg. Ahogy az talán sejthetõ volt, nem csak a Chia-hoz idomított SSD-k gyártása kezdõdött meg, de a kifejezetten célorientált alaplapok is úton vannak. A legújabb farmolásra kihegyezett eszköz az Onda nevéhez fûzõdik, aki már korábban is elõállt hasonló megoldással, de azt valószínûleg nem sejtették, hogy eljön az idõ, amikor különös fejlesztésük ekkora figyelemre tehet szert. A bõ 30 éve alapított kínai hardvergyártó 2019-ben villantott elõször csatlakozókkal megtûzdelt óriás NYÁK-ot, de a szörnyfilmek hibrid lényeire emlékeztetõ termék most futhat be igazán nagy karriert, hiszen 32 SATA csatlakozójával ideális lesz a GPU helyett tárhelyigényes bányásztevékenység kiszolgálására.
A nyugati piacon valószínûleg kevesen ismerik a gyártó nevét, de aki örömét leli a Kínából rendelhetõ, bizonytalan minõségû és olykor rejtélyes céllal létrehozott kütyük nézegetésében, akár a B250-D32-D3 alaplappal is találkozott. Az internet akkor már rácsodálkozott a terebélyes lapra, melynek eggyel újabb, de frissnek azért nem nevezhetõ lapkészlettel felvértezett változata az Onda B365 D32-D4 Magic Edition. A különc különlegességre pillantva hamar elfelejtjük a hagyományos asztali számítógépeket, hiszen az 530mm x 310mm-es dimenziók, illetve a foglalatok száma és kialakítása csak kevéssé emlékeztetnek az általunk ismert hagyományos eszközökre. Az amorf célhardverre tûzdelt 32 SATA csatlakozó sem az a változat, amit az átlag PC-s felhasználó megszokott, hanem az a típus, amely mondjuk a laptopokból lehet ismerõs. A lényeg, hogy az adat és az energia egyetlen közös csatlakozóból érkezik, így a konstrukció láttán az tûnik logikus lépésnek, ha a meghajtók nem a szokásos külön rekeszükben fekszenek, hanem magán a lapon dokkolnak függõleges pozícióban.
Ha jobban megnézzük, a látványosan kiterjesztett felület egy mATX alaplapot bõvít asztal méretûvé, melyen négy DDR4 foglalat, illetve egy PCIe Gen 3.0 x16 és egy aprócska PCIe 3.0 x1 foglalatnak jutott hely, lényegében minden más a SATA körül forog. A ki- és bemeneteket se vitték túlzásba, hiszen letudták õket egy gigabites Ethernet porttal, egyetlen USB 2.0 és négy USB 3.0 csatlakozóval, illetve egy-egy VGA és HDMI kimenettel. Az Onda által megadott adatok szerint, az alaplap összesen hat darab 6 tûs csatlakozóval rendelkezik a SATA portok táplálására, melyek összesen akár 448 TB tárolókapacitás kiszolgálására lesznek képesek, HDD vagy SSD NVMe szabványok szerint. Akik a lapra nehezedõ súlyterheléstõl, illetve az erõs hõtermeléstõl tartva, mégis inkább egy nagy ketrecbe zárnák a meghajtóikat, megpróbálkozhatnak hosszabbító kábelek elvezetésével is. Az ideális módszer viszont az lehet, ha a nehéz, lassú, ráadásul mozgolódó HDD-k helyett 2.5 hüvelykes SATA SSD-k lepik el a borda teljes felületét, így kisebb, ugyanakkor egységesen eloszló súllyal lehet számolni, mely alatt nem hajlik meg a deszka.
Mivel ilyen összeállításhoz idomított gépházat még nem igazán árulnak, elõször valószínûleg a közösség egyedi építésû szerkezetei láthatnak napvilágot, melyekben a meghajtók stabil rögzítését biztosító kreatív ötletek lesznek a legérdekesebbek. Hogy a Chia körüli felhajtás idõvel eléri-e az Ethereum körüli õrületet, az még nincs kõbe vésve, mindenesetre nagyon reméljük, hogy marad még olyan hardver a piacon, ami megfelelõ példányszámban és emberi áron marad elérhetõ. A Tom's Hardware arról ír, hogy nem csak a felhasználók, de a nyerészkedõk is akcióba lendültek, a gyûjtögetõk egy szûk köre ugyanis okosan felhalmozza a merevlemezeket, hogy így tornássza feljebb az árakat. Arról is olvashatunk, hogy néhány jól informált kereskedõ már egy hónapja tudott a várható áremelkedésrõl, a lavinához vezetõ hógolyó azonban csak most nõtt akkorára, hogy mi is kiszúrhassuk. A jelenség pedig már nem csak Kínában jól észlelhetõ, de elvileg ugyanez zajlik Japánban is, az elemzõk viszont mégsem tartanak a hirtelen fellépõ hiánytól. Mivel a készletek csak Ázsia egy bizonyos pontján fogyatkoztak meg, a súlyos merevlemezeket pedig kissé költséges igazán nagy tételben átutaztatni a világon, a folyamat valószínûleg nem lesz olyan gyors, hogy a meghajtók egyik napról a másikra eltûnjenek a polcokról.
A drágulás más kérdés, mely Kínában már jelentõs méreteket öltött. Bár egyelõre csak az ipari kategóriás termékvonalat érinti, a 18 TB-os modellek esetében 66.7%-os, a 16 TB-os tárolóknál pedig 60.6%-os áremelkedésrõl olvashatunk, ami legalábbis ijesztõnek nevezhetõ.
Egyéb források és illusztrációk: wccftech.com, superplanshet.ru,