2021. 04. 26

Íme az új bányász alaplap, 32 SATA csatlakozóval

Feltörőben a Chia coin, az ipari SSD-k mellett új bányász lapok is jönnekKína nem pihen, jönnek a Chia bányászathoz ideális óriás lapok.

Pont egy héttel ezelőtt írtunk arról a kriptovalutáról, mely a videokártyák után az adattároló egységek felé tereli a digitális valuták iránt érdeklődőket. Bár annak egyelőre semmilyen jelét nem látjuk, hogy a VGA-k iránti kereslet megcsappant volna, viszont az új kripto miatt megkezdődött az SSD-k, illetve a HDD-k tömeges felvásárlása is, melyekhez hamarosan a megfelelő alaplapok is beszerezhetők lesznek.

Egy korábbi változat, még DDR4 SO-DIMM foglalatokkal


Ahogy az várható volt, a hardvergyártók rávetették magukat a kínálkozó lehetőségre, melyet a BitTorrent megalkotója által kifejlesztett Chia nevű kriptopénz iránti érdeklődés, illetve a nagy számban fogyó háttértárak teremtettek meg. Ahogy az talán sejthető volt, nem csak a Chia-hoz idomított SSD-k gyártása kezdődött meg, de a kifejezetten célorientált alaplapok is úton vannak. A legújabb farmolásra kihegyezett eszköz az Onda nevéhez fűződik, aki már korábban is előállt hasonló megoldással, de azt valószínűleg nem sejtették, hogy eljön az idő, amikor különös fejlesztésük ekkora figyelemre tehet szert. A bő 30 éve alapított kínai hardvergyártó 2019-ben villantott először csatlakozókkal megtűzdelt óriás NYÁK-ot, de a szörnyfilmek hibrid lényeire emlékeztető termék most futhat be igazán nagy karriert, hiszen 32 SATA csatlakozójával ideális lesz a GPU helyett tárhelyigényes bányásztevékenység kiszolgálására.

Egyel újabb chipset és asztali RAM foglalatok


A nyugati piacon valószínűleg kevesen ismerik a gyártó nevét, de aki örömét leli a Kínából rendelhető, bizonytalan minőségű és olykor rejtélyes céllal létrehozott kütyük nézegetésében, akár a B250-D32-D3 alaplappal is találkozott. Az internet akkor már rácsodálkozott a terebélyes lapra, melynek eggyel újabb, de frissnek azért nem nevezhető lapkészlettel felvértezett változata az Onda B365 D32-D4 Magic Edition. A különc különlegességre pillantva hamar elfelejtjük a hagyományos asztali számítógépeket, hiszen az 530mm x 310mm-es dimenziók, illetve a foglalatok száma és kialakítása csak kevéssé emlékeztetnek az általunk ismert hagyományos eszközökre. Az amorf célhardverre tűzdelt 32 SATA csatlakozó sem az a változat, amit az átlag PC-s felhasználó megszokott, hanem az a típus, amely mondjuk a laptopokból lehet ismerős. A lényeg, hogy az adat és az energia egyetlen közös csatlakozóból érkezik, így a konstrukció láttán az tűnik logikus lépésnek, ha a meghajtók nem a szokásos külön rekeszükben fekszenek, hanem magán a lapon dokkolnak függőleges pozícióban.



Ha jobban megnézzük, a látványosan kiterjesztett felület egy mATX alaplapot bővít asztal méretűvé, melyen négy DDR4 foglalat, illetve egy PCIe Gen 3.0 x16 és egy aprócska PCIe 3.0 x1 foglalatnak jutott hely, lényegében minden más a SATA körül forog. A ki- és bemeneteket se vitték túlzásba, hiszen letudták őket egy gigabites Ethernet porttal, egyetlen USB 2.0 és négy USB 3.0 csatlakozóval, illetve egy-egy VGA és HDMI kimenettel. Az Onda által megadott adatok szerint, az alaplap összesen hat darab 6 tűs csatlakozóval rendelkezik a SATA portok táplálására, melyek összesen akár 448 TB tárolókapacitás kiszolgálására lesznek képesek, HDD vagy SSD NVMe szabványok szerint. Akik a lapra nehezedő súlyterheléstől, illetve az erős hőtermeléstől tartva, mégis inkább egy nagy ketrecbe zárnák a meghajtóikat, megpróbálkozhatnak hosszabbító kábelek elvezetésével is. Az ideális módszer viszont az lehet, ha a nehéz, lassú, ráadásul mozgolódó HDD-k helyett 2.5 hüvelykes SATA SSD-k lepik el a borda teljes felületét, így kisebb, ugyanakkor egységesen eloszló súllyal lehet számolni, mely alatt nem hajlik meg a deszka.



Mivel ilyen összeállításhoz idomított gépházat még nem igazán árulnak, először valószínűleg a közösség egyedi építésű szerkezetei láthatnak napvilágot, melyekben a meghajtók stabil rögzítését biztosító kreatív ötletek lesznek a legérdekesebbek. Hogy a Chia körüli felhajtás idővel eléri-e az Ethereum körüli őrületet, az még nincs kőbe vésve, mindenesetre nagyon reméljük, hogy marad még olyan hardver a piacon, ami megfelelő példányszámban és emberi áron marad elérhető. A Tom's Hardware arról ír, hogy nem csak a felhasználók, de a nyerészkedők is akcióba lendültek, a gyűjtögetők egy szűk köre ugyanis okosan felhalmozza a merevlemezeket, hogy így tornássza feljebb az árakat. Arról is olvashatunk, hogy néhány jól informált kereskedő már egy hónapja tudott a várható áremelkedésről, a lavinához vezető hógolyó azonban csak most nőtt akkorára, hogy mi is kiszúrhassuk. A jelenség pedig már nem csak Kínában jól észlelhető, de elvileg ugyanez zajlik Japánban is, az elemzők viszont mégsem tartanak a hirtelen fellépő hiánytól. Mivel a készletek csak Ázsia egy bizonyos pontján fogyatkoztak meg, a súlyos merevlemezeket pedig kissé költséges igazán nagy tételben átutaztatni a világon, a folyamat valószínűleg nem lesz olyan gyors, hogy a meghajtók egyik napról a másikra eltűnjenek a polcokról.

A drágulás más kérdés, mely Kínában már jelentős méreteket öltött. Bár egyelőre csak az ipari kategóriás termékvonalat érinti, a 18 TB-os modellek esetében 66.7%-os, a 16 TB-os tárolóknál pedig 60.6%-os áremelkedésről olvashatunk, ami legalábbis ijesztőnek nevezhető.

Egyéb források és illusztrációk: wccftech.com, superplanshet.ru,

2021. 04. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.