Hosszas tesztidõszak után az oldalaknál a követés lesz a népszerûség mérõszáma
16 évvel a Facebook indulása után nem túlzás azt állítani, hogy az új közösségi felület történelmi jelentõségû változást okozott, melynek kulcsfontosságú szimbóluma a Like, avagy lájk – magyarul kedvelés – gomb lett. Bár ez az egyszerû és hatásos funkció mára tökéletesen egybeolvadt a platformmal, valójában csak 2009-ben, öt évvel az oldal megszületése után fejlesztették ki. A lájk gombot úgy alakították ki, hogy lényegében bármilyen weboldalon megjelenhessen, a hanyag mozdulattal kiosztható tömör vélemény szerepe így hamar felértékelõdött – és jóformán egy alternatív fizetõeszközzé vált. Úgy tûnik azonban, hogy a korábban mindenható Like szerepe idõközben leértékelõdött, mivel az oldalak esetében átadja a helyét a követéseknek.
Megszokhattuk, hogy a Facebook esetében sem minden állandó, hiszen a cég folyamatosan monitorozza a felhasználói szokásokat, és azzal, hogy kisebb-nagyobb idõközönként átszabja az oldal arculatát, egyfelõl alakítja a digitális trendeket, ugyanakkor szükség esetén idomul is hozzájuk. A változások szele ezúttal egy újabb rendszerszintû átalakítást hoz magával, mely a Facebook-oldalak megújulását eredményezi. A hírt saját About Facebook oldalukon tették közzé, ahol beszámoltak az átalakított Facebook oldalakkal kapcsolatos lényeges újdonságokról. A felsorolt pontok között a legérdekesebb egyértelmûen a Like gomb kigyomlálása volt. Mark Zuckerberg és stábja az elmúlt fél-egy évben arra a következtetésre jutott, hogy egy oldal népszerûségét a követõk száma már jobban reprezentálja a kedveléseknél. „Eltávolítjuk a Kedveléseket és a Követõkre összpontosítunk, hogy egyszerûsítsük az emberek kapcsolatát kedvenc oldalaikkal. A Kedvelésekkel ellentétben, egy Oldal követõi reprezentálják azokat az embereket, akik frissítéseket kaphatnak az oldalakról, ez pedig segít a közszereplõknek, hogy erõsebb visszajelzést kapjanak rajongótáborukról.”
Ez logikus érv, hiszen a kedvelések osztogatása tényleg nem kerül semmibe, míg követések esetén lényegében valós figyelmünk válik értékes fizetõeszközzé. Egy oldal olykor egyetlen megosztott tartalom miatt is gyûjthet lájkokat, ám ha további érdeklõdés hiányában leállítjuk az adott Facebook-oldalról érkezõ értesítéseket, ezek a felületek egy olyan fiókba kerülnek, melyet talán már soha többé nem nyitunk ki. A követésekkel az oldal üzemeltetõi is valós képet kapnak arról, hogy megosztásaik hány érdeklõdõ üzenõfalán jelennek meg. A Like gomb eltüntetése tehát drasztikus és egyben gyakorlatias húzás, ám nem az egyetlen érdemi változtatás. Az oldalak ugyanis különálló hírfolyammal is bõvülnek, ez a módosítás pedig egy olyan interakciós bõvítést jelent, mely lényegesen megváltoztatja az oldalak korábbi szerepét. A varázslat lényegében abban áll, hogy szûkítik a Facebook-oldalak és a személyes profilok közötti határvonalat, a megjelenés és kezelhetõség szempontjából egyaránt. Azon túl, hogy a felület a követõk számára is átláthatóbbá válik, mostantól például egy oldallal is követhetünk más oldalakat és már nem csak saját követõinkkel léphetünk interakcióba. „Egy oldal felfedezhet beszélgetéseket és csatlakozhat is azokhoz, követheti a trendeket, kölcsönhatásba léphet társaival és kapcsolatba léphet a rajongókkal. A dedikált hírcsatorna új kapcsolatokat is javasol – más közéleti személyiségeket, oldalakat, csoportokat és felkapott tartalmakat, amelyek egy oldalnak vagy közéleti személyiségnek fontosak” – olvashatjuk a bejelentésben.
Ezzel együtt bõvülnek az oldalkezelési funkciók és lehetõségek is, hogy az adminok és üzemeltetõk rugalmasabban kezelhessék a statisztikákat, hirdetéseket, tartalmakat, közösségi tevékenységeket és üzeneteket. Azzal, hogy a tulajdonosok eltérõ szintû jogosultságokat és hozzáférést oszthatnak szét az oldaluk kezelõi között, a Facebook szerint javul a fiókok biztonsága és integritása is. Ezzel együtt kitérnek a moderálás megnövekedett hatékonyságára is, mivel a nem kívánatos hozzászólások számíthatnak az algoritmusok tevékeny figyelmére is. Végül érdemes megemlíteni a "Kérdezz-felelek" opciót is, mellyel a követõk kérdéseket tehetnek fel valamilyen számukra lényeges témában. Ha az oldal valamelyikre választ ad, az bekerül egy hasznos információs listába és a továbbiakban mindenki számára könnyen elérhetõvé lesz.
Források: about.fb.com,