Már nincs sok idejük a kereskedõknek, szinte mindenhol kötelezõ lesz a kártyás fizetés
Lejártához közeleg az a hosszúra nyúlt türelmi idõ, mely lehetõvé tette a kereskedõk számára, hogy kizárólag készpénzes fizetést biztosítsanak a vásárlóik számára. Magyarország ebben a tekintetben sokáig erõs lemaradásban volt, és bár a helyzet az utóbbi idõben javuló tendenciát mutat, még most is rengeteg üzletbõl hiányzik a bankkártyás terminál, mint a készpénzes fizetés alternatívája. Azonban ami eddig csak egy opció volt, az hamarosan számos helyen kötelezõvé válik.
A kormány április 16-án tett bejelentése alapján 2021 januárjától az összes online kasszával rendelkezõ kereskedõ számára kötelezõ lesz az elektronikus fizetési mód biztosítása, ám úgy tûnik, hogy még az elmúlt hónapokban is rengetegen vártak a digitális fizetõrendszer beszerzésével. Természetesen a legkézenfekvõbb lehetõségnek a bankkártyás verzió tûnik, ám az említett törvénymódosításban nem csak a POS terminált igénylõ megoldás, de elvileg a QR-kóddal elvégezhetõ telefonos fizetés is szerepel. A kereskedések dönthetnek az összegek azonnali banki átutalással történõ fogadása mellett, mely helyben, telefonon keresztül szintén rendezhetõ. Utóbbi persze közel sem olyan elterjedt és kényelmes, mint az érintéssel használható kártya, de van, ahol másképpen is teljesíthetõvé válik az új kötelezettség. Az elõírás azon üzleteket kötelezi a bõvítésre, melyek online kasszát használnak, de csak készpénzt tudnak felfogadni. A májusi hírhez amúgy a MasterCard hozzáfûzte, hogy 2022 végéig 150 ezer terminál kihelyezését tervezik.
Míg az európai átlag azt mutatja, hogy számos EU tagállamban jól állnak a digitális fizetési lehetõségekkel, addig nálunk számos kereskedõ nem tudott, vagy nem akart felzárkózni. Itthon már többszázezer online pénztárgép került forgalomba, azonban a megközelítõ értékelések szerint nagyjából 40-60 ezer közép becsülhetõ azoknak a kereskedelmi egységeknek a száma, ahol a mai napig csak készpénzes fizetés elérhetõ. A fejlesztések elmaradásának okai között, többnyire a rendszerek bonyolultságától való félelmet, illetve a bevezetéssel és az új szolgáltatással járó extra költségek elkerülését találjuk az elsõ helyen. Ez a kisvállalkozók vállára gyakran valóban nem kívánt terhet rótt, mivel sokáig a kártyelfogadók sem biztosítottak egyéni mûködésre szabott lehetõségeket. Ma viszont már több cég is kínál olyan egyszerûen kiépíthetõ és költséghatékony megoldást, mely szélesebb rétegek számára könnyítheti meg az alkalmazkodást. A járvány amúgy is jelentõsen háttérbe szorítottak a készpénzes tranzakciókat, míg az érintéses fizetések látványosan elõtérbe kerültek, utóbbi persze nem feltétlenül számít, hiszen január 1-tõl lényegében amúgy is kötelezõ lesz.
A határidõ teljesítésének meggyorsításához a Telenor is elõállt ajánlatával, aki a Fizetési Pont által biztosított POS terminál mellett alacsony (0.95 százalékos) tranzakciónként levont jutalékot, gyors számlajóváírást, és a korábbiakhoz mérten kedvezményes feltételeket biztosít a terminál kölcsönzéséhez, illetve megvételéhez. Ahogy azt a Telenor tájékoztatásából megtudhatjuk, elengedik a hálózati díj 30 százalékát, továbbá három- vagy ötéves hûség esetén a vásárlások után beszedett összeget 24 órán belül jóváírják, illetve elengedik a szolgáltatás igénybevételéhez tartozó, havonta elvárt pénzforgalmi minimumot is. A jelenleg fellelhetõ információk alapján a vállalkozások egy kisebb állami támogatást is igényelhetnek a POS terminál beszerzéséhez, mely egy két év alatt, havi részletekben lehívható 80 ezer forintos összeget jelent. A hivatalos kommunikációt olvasva nehéz lenne tagadni, hogy a szabályozás a feketekönyvelés háttérbe szorítását, vagyis a pontosabb adózást hivatott elõsegíteni. A digitális fizetés ugyanis akkor is könyvelésre kerül, ha az adott vásárlást elfelejtik beütni a NAV rendszerével összekötött pénztárgépekbe.
Mindezzel együtt szó esett a pay-passról, pontosabban, vagyis az érintéses fizetés esetén PIN kód megadása nélkül rendezhetõ összegrõl is. Korábban az elfogadott minimum érték 5 ezer forint volt, melyet a járvány miatt 15 000 forintra toltak ki, és mint az a Magyar Nemzeti Bank jóvoltából kiderült, ez a megemelt fizetési keret véglegesítésre került, így ha azt a vásárláskor nem lépjük túl, akkor továbbra sem kell bajlódnunk kódunk beütésével. Ha tehát a kártyát preferáljuk, jövõre jó eséllyel sokkal több helyen élhetünk a lehetõséggel, ugyanakkor elgondolkodhatunk egy RFID chip blokkoló kártyatartó beszerzésén is. A digitális bõvítést elõíró jogszabály a jövõ év elején, január 1-én lép életbe, és minden online kaszával bíró üzletre és étteremre érvényes lesz.